מדריך למבקר באלהמברה -  הפנינה של דרום ספרד
מאת: ירדן גור


אם יש אתר אחד בדרום ספרד, שאפשר לומר ש"חובה לבקר בו", זה האלהמברה. כדי ליהנות מהביקור באופן מלא, מומלץ להכיר את המבנים, את ההיסטוריה של המקום, את אפשרויות רכישת הכרטיסים וכמה זמן מראש כדאי לדאוג להזמנתם, כפי שמפורט במדריך המקוצר שערכנו עבורכם.


שם המקום - "אלהמברה" - המסתיים בתנועה ארוכה שמותירה את הפה פעור, הולם את הרושם שהוא משאיר על המבקרים. 
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

חצר האריות שבארמונות המלוכה (צילום: אמיר גור)
הכוכב הוא מוטיב חוזר בעיטורים ובפיתוחים שבאלהמברה (צילום: אמיר גור)
כל פינה צנועה הופכת לאתר צילומים (צילום: אמיר גור)
בין החדרים יש מרפסות מעוצבות וצמחייה ירוקה (צילום: אמיר גור)
ארמון קרל ה- 5, בן המאה ה- 16 (צילום: אמיר גור)
מטיילים צופים על העיר מאחד ממגדלי המבצר (צילום: אמיר גור)


מפת דרום ספרד, מתחם האלהמברה (A) ושכונת אלבייסין (B) אשר בעיר גרנדה, והעיר השכנה קורדובה (C)

(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

אלהמברה – שמיכת טלאים היסטורית

ביקור באלהמברה (Alhambra) כמוהו כמסע בזמן. המבנים הם עדות אילמת לתהפוכות שעברו על ספרד כולה. קומפלקס הארמונות שנמצאים במקום, מספרים את הנרטיב המוכר כל כך: כיבוש וכניעה, השתלטות החדש ודחיקת הישן והצורך האנושי להשאיר חותם.

העבודות על הארמונות החלו בשנת 1248, על גבעה סמוכה לעיר גרנדה (
Granada) - אז בירת הממלכה המוסלמית שבספרד. במקום כבר עמד מבצר מרשים, האלקסבה (Alcazaba), ששימש כמפקדה צבאית. המלך מוח'מד בן אל-אהמאר (Mohammed ben Al-Ahmar) – נצר לשושלת הנסריד שעלתה לשלטון כ- 20 שנים קודם לכן, הוא זה שתחת חסותו התחיל להירקם המפעל האדיר הזה, שנקרא אלהמברה. יותר ממאה שנים נמשכה בניית המקום, תשומת לב מיוחדת הושמה לפיתוחים ולעיטורים הערביים שמכסים חלקים מקירות המבנה ומהתקרה. נבנו גנים, בריכות ומזרקות, כיפות, קשתות, חצרות וארמונות נוספים, אך רק חלק מהם שרדו עד היום.

השושלת הנסרידית אמנם השקיעה את רוב העבודה והמחשבה בעיצוב המקום, אך לא זכתה ליהנות ממנו שנים רבות כפי שציפתה. בשנת 1492 מגיעה הרקונקיסטה (
Reconquista) הנוצרית אל גרנדה, ובארמונות הנסרידיים עוברים לגור המלכים הקתוליים (los Reyes Católicos) - פרננדו השני מלך אראגון ואיזבלה הראשונה מלכת קסטיליה. שנה זו גורלית עבור יהדות ספרד – כשלושה חדשים לאחר הכיבוש חתמו המלכים על גירוש יהודי ספרד שסירבו להתנצר. בשנה זו ועל ידי אותן נפשות פועלות, נשלח כריסטופר קולומבוס (Christopher Columbus) למסעו הראשון, בו גילה את ה"עולם החדש". על צו הגירוש ועל אישור המסע חתמו המלכים באולמות האלהמברה.

השליטים הנוצריים השאירו את טביעת האצבע שלהם במקום, שינו אותו לפי טעמם, הרסו מבנים שנתפסו כמיותרים והקימו אחרים. במהלך המאה ה- 16
הוסיף המלך קרל החמישי לקומפלקס ארמון משלו בסגנון הרנסאנס. רק במאה ה- 19 התחילו הספרדים לשפץ ולשמר את האתר, ובשנת 1984 הוא הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
כתבה על נפלאות קורדובה וגרנדה


 
ביקור באלהמברה
המבצר העתיק צופה אל הארמונות הנסרידיים ואל הארמון מהמאה ה-16  (צילום: אמיר גור)


טיולי אופנייםמבני האלהמברה – מבוך של יופי ארכיטקטוני

במתחם האלהמברה הגדול נכללים ארבעה מוקדי עניין עיקריים, שכדאי להכיר: החלק הוותיק ביותר הוא המבצר בן המאה ה- 13, האלקסבה. מי שישקיע בטיפוס אל רום המגדלים שבמבצר יזכה בתצפית נפלאה על העיר ועל הארמונות. למרגלות המגדלים אפשר לראות שרידי מבנים ששימשו כמגורים לבעלי המלאכה הרבים שהועסקו בבניית הארמונות.

ארמונות המלוכה הנסרידיים (
Casas Reales) הם גולת הכותרת של הארכיטקטורה האיסלמית בימי הביניים. זהו ליבה הפועם של האלהמברה וכל פיסה ממנה עוצבה במלאכת מחשבת - עבודת נמלים מעוררת השראה והתפעלות. במהלך הסיור עוברים במעין מבוך של חדרים, חצרות ואולמות, בהם התקבלו החלטות ונחרצו גורלות. לכל אלמנט משמעות סמלית - כך למשל, התקרה בחדר הכס (Salón de Embajadores) מייצגת את 7 הרקיעים באיסלאם, תקרת אולם הנשפים (Sala de los Reyes) מעוטרת בסצנות ציד ואבירים והתקרה של אולם סאלה דה לוס אבנסרחס (Sala de los Abecerrajes) מעוצבת בעיטורים גיאומטריים מושלמים בהשראת משפט פיתגורס.

המעבר מן החללים המקורים לפאטיו איננו מאכזב. גם כאן הושקעו מחשבה ויצירתיות. חצר האריות (
Patio de los Leones) ניצבת על 124 עומדי שיש ובמרכזה מזרקה עם 12 אריות משפריצי מים. בחצר אחרת, בריכת החצר (Patio de Arrayanes), שיחי הדס מקיפים בריכה מלבנית ארוכה ומרשימה, שביום קיץ חם מצננת את האווירה בעצם קיומה.
בתי מלון בגרנדה
 
עיטורים בגג האלהמברה   חצר האריות, אלהמברה
מגדל הנשים, אלהמברה   הפעמון באלקסבה
עם כיוון השעון: העמודים של חצר האריות, עיטורים גיאומטריים על כיפות החללים, "מגדל הנשים" משתקף
בבריכת הדגים שבפתח הארמון ופעמון המבצר הגדול, ששימש כשעון וכאזעקה
 (צילומים: אמיר גור)

סמוך לכניסה למתחם עומד ארמונו של קרל החמישי (Palace of Charles V), שנבנה ב- 1526, ומהווה מבנה רנסאנסי יפהפה, בעל מוטיבים קלאסיים. הוא מכיל אוסף אמנות ערבית-ספרדית מכובד. אי אפשר לעזוב את המקום מבלי לצלם את חצר הכניסה העגולה, המזכירה זירת מלחמת שוורים. הארמון לא הושלם בזמנו ונותר ללא גג עד המאה ה- 20.

ארמון קרל ה-5, אלהמברה
החדרים כולם מתנקזים אל החצר העגולה בארמונו של קרל החמישי  (צילום: אמיר גור)
 

החנרליפה – "גני השמיים הנשגבים"

חלקו הרביעי של המתחם הוא החנרליפה (Generalife) – קומפלקס גנים הממוקם בצד הצפוני של האלהמברה. כשמטיילים בין הגנים המעוצבים למשעי, החצרות הירוקות והמזרקות, אפשר לחוש את אותה רגיעה שהשרו בזמנו הגנים על המלכים הנסרידיים, שברחו לכאן כדי להתנתק מלחצי היום-יום, מפוליטיקה ותככים. המקום עוצב באווירה כפרית ובעבר התהדר גם בכרי דשא ומטעים.

אלהמברה, גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
גני ארמון החנרליפה, ארמון הנופש של שליטי גרנדה  (צילום: כרמית וייס)
 

אף פעם לא מוקדם מכדי להזמין כרטיסים מראש

כשתכננו את הטיול המשפחתי בדרום ספרד, אמרה לנו חברה מבינת עניין, שאת הביקור באלהמברה "כדאי לשמור לסוף", כי אחריו כל יתר המבנים היפים שבדרום ספרד, יהפכו עלובים ומסכנים בעינינו. לקחנו את ההצעה לתשומת ליבנו, אך המציאות הכתיבה שינוי דרסטי בתכניות כדי להשיג כרטיסים לתור היחידי שנותר פנוי בתאריכים שבהם היינו עתידים לטייל באזור. כך יצא, שהאתר שאיתו פתחנו את המסע, היה באמת האתר המרשים והיפה ביותר בדרום ספרד.

כדי שלא להגיע למצב שבו הביקור באלהמברה מכתיב את סדר הטיול שלכם, מומלץ מאוד להזמין את הכרטיסים כשלושה חודשים מראש. אחרת, אתם עלולים למצוא את עצמכם מתלבטים בין מבחר מצומצם של תאריכים, שאף אחד מהם לא מתאים לכם "בול".

הסיבה לכך היא הביקוש התיירותי הרב של האתר. ביום טיפוסי פוקדים את המקום כ- 6000 מבקרים בממוצע וכדי שלא ליצור עומס על הארמונות, קוצבים את כמות האנשים שיכולה להיכנס פנימה בכל שעה, מה שלא מותיר הרבה מקום לספונטניות. לאחר הזמנת הכרטיסים מומלץ לזכור היטב את השעה הנקובה ולקחת בחשבון כחצי שעה נוספת להגעה לכניסה לארמונות. ילדים ופעוטות אינם משלמים אך יש להזמין עבורם כרטיס (כן, גם אם מדובר בתינוקת בת 5 חודשים) ולהציגו לשומר.
כתבה על ערי הגבול והכפרים הלבנים באנדלוסיה

הזמנת כרטיסים לאלהמברה
כדאי לרכוש כרטיסים במועד שמתאים לכם צריך להזמין כשלושה חודשים מראש  (צילום: אמיר גור)
 

סוגי כרטיסים ושעות ביקור אפשריות

הספרדים לא חסים על המטיילים שרוצים להגיע לאתר ומאתגרים אותם בבחירה בין סוגי כרטיסים שונים ומשונים. כדי לעשות סדר בבלגן נסווג את הכרטיסים בשני ממדים: שעת ביקור (בוקר, אחר הצהריים או לילה) והיקף הביקור (כמה חלקים מהקומפלקס הוא כולל).

כרטיסי הבוקר, מיועדים לשעות שבין 8:30-14:00, וכרטיסי אחר הצהריים, לשעות שבין 14:00-18:00 (בחודשים מרץ-אוקטובר עד השעה 20:00). כרטיסי הלילה – בין השעות 22:00-23:00 (בין אוקטובר למרץ שעות הביקור הן 20:00-21:30).


השעה המופיעה על הכרטיס מציינת את שעת הכניסה לארמונות הנסרידיים. הכניסה למבצר אפשרית בכל עת. מהרגע שנכנסים לקומפלקס הארמונות, ניתן לשהות בו עד שעת הסגירה. מומלץ לתכנן את ההגעה למקום מוקדם מספיק כדי לבקר במבצר ובארמון של קרל החמישי לפני הכניסה לארמונות הנסרידיים.

היקף הכרטיסים – ניתן להזמין כרטיסים לארמונות המלכותיים בלבד, לגני החנרליפה בלבד או לקומפלקס כולו – הארמונות והגנים. הכניסה למבצר כלולה בכל הכרטיסים. באתר האינטרנט ניתן להזמין גם כרטיסים הכוללים סיור מודרך באנגלית.

מתחם האלהמברה
התקהלות המבקרים בכניסה לארמונות המלוכה, ברחבת חזית הארמון מהמאה ה- 16  (צילום: אמיר גור)

כיצד מגיעים לאלהמברה?

יש ימים בהם די לעקוב אחר זרם המטיילים, כדי להגיע לאתר. בימים אחרים, השילוט היעיל שבתוך העיר גרנדה יוביל אתכם בקלות לחניון אלהמברה. מי שמגיע בתחבורה ציבורית יכול לעלות על קו האוטובוס C3 שמגיע עד למשרד הכרטיסים. בימים יפים בהם לא חם מדי, מומלץ לטייל ולעלות אל הגבעה ברגל. הצמחייה הסבוכה שלצדי הדרך המתעקלת קסומה, וכבר ניתן להתחיל לחוש באווירת האסתטיקה המלכותית של האלהמברה.
בתי מלון באדלוסיה  |  כתבה על סיביליה בירת אנדלוסיה
 

טיול משפחתי לדרום ספרד, אלהמברה
הביקור באלהמברה מתאים גם לילדים, שפשוט נהנים מהטיול ומהתפאורה המשתנית תכופות  (צילום: אמיר גור)
 

סביב האלהמברה - שכונת אלבייסין

גרנדה טומנת בחובה אטרקציות נוספות למטייל ומומלץ לנצל את השהייה כדי לראות חלקים נוספים ממנה. רחוב אלבירה (Calle Elvira) התוסס, מלא במקומות בילוי וברי טפאס, ומסמל את תחילתו של הרובע המוסלמי העתיק - אלבייסין (Albaicín). נעים לשוטט בין בתי הרובע הלבנים ובסמטאות הקסומות. ברובע נפוצים "בתי תה" ערביים, מעוצבים בבדי קטיפה כהים וססגוניים. בבתי התה מגישים תה, מכל הסוגים והמינים, לצד מנות ערביות טיפוסיות - בהן גם פלאפל ישראלי, חומוס תוצרת בית, ולקינוח – בקלאווה כמובן.

ברובע שוכנת
כנסיית ניקולאס הקדוש (St. Nicholas Church) - ממנה תצפית פנורמית מרהיבה על האלהמברה ועל הגנים.
כתבה על נפלאות קורדובה וגרנדה
 
שכונת אלבייסין, אלהמברה
נוף הנשקף ממגדל הפעמון שבמבצר - העיר גרנדה המקסימה  (צילום: אמיר גור)


מלון מומלץ במרכז גרנדה - במרחק של קילומטר מאלהמברה

מלון אאוראה קטדרל (Áurea Catedral by Eurostars Hotel) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם במרכז העיר העתיקה של גרנדה, צמוד לקתדרלה. הוא מציע חדרים גדולים וסוויטות מפנקות, מעוצבים וממוזגים, הכוללים מיני בר וקומקום חשמלי. למלון חניה תת קרקעית, אליה ניתן להגיע עם המעלית.

מלון מומלץ במרכז גרנדה, אנדלוסיה
מלון אאוראה קטדרל
, במרכז העיר העתיקה של גרנדה


ביקור באלהמברה הוא חוויה תרבותית מרתקת ושיעור חשוב באסתטיקה ועיצוב. כשמטיילים בין כותלי הארמונות והגנים קשה להאמין שפעם גרו פה אנשים, שהתייחסו לקומפלקס כמובן מאליו. גם קשה להאמין שהמקום כולו עבר שנים של הזנחה ושרק במאות ה- 19 וה- 20 קרנו עלתה והוא תפס את מקומו כאתר מורשת עולמית. בכל מקרה, לאחר שמסיימים את הביקור, קל יותר להאמין שאין גבול למעוף ולשאפתנות האסתטית של האדם.  

מידע נוסף

כתבות נוספות 

נפלאות קורדובה וגרנדה
הכפרים הלבנים של מאלגה
סביליה בירת אנדלוסיה
אנדלוסיה: ערי הגבול והכפרים הלבנים
קוסטה דל סול: חופי השמש של אנדלוסיה

ירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר