אנדלוסיה: נפלאות קורדובה וגרנדה
מאת: כרמית וייס


כמה מהמראות המופלאים ביותר באנדלוסיה, אותם פגשתי בקורדובה וגרנדה, עוררו בי סימני שאלה: יער העמודים והקשתות המקיף את הקתדרלה של קורדובה, נשות העיר הלובשות שמלות פלמנקו, ככה סתם באמצע הרחוב, פאר ארמונות שליטי ספרד על גבעת אלהמברה, מדוע דווקא כאן, בדרומה של ספרד?


מסקיטה, מסגד-קתדרלה, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
יער עמודים בסגנון מורי המקיפים את הקתדרלה של קורדובה  (צילום: כרמית וייס)

 
על שאלות אלו ואחרות אנסה לענות בכתבה זו, שתיקח אותנו לביקור בקורדובה וגרנדה, שתיים מהערים המתויירות ביותר של מחוז אנדלוסיה, בדרומה של ספרד. לסיום, נטעם טעמו של שלג אחרון לפני הקיץ, על רכס ההרים הגבוה ביותר בספרד. אך לפני הכל, קצת היסטוריה.
 

מפת היעדים המוזכרים בכתבה: קורדובה (A), גרנדה (B), אתר הסקי פראדולנו (C), הפארק הלאומי סיירה נבאדה (D)

 

טיולי אופניים
יהודים ומוסלמים בספרד

בשנת 711 הגיע לאנדלוסיה, דרך מצר גיברלטר, עם נוודים הנקרא מורים, מוסלמים מחופיה הצפוניים של אפריקה. בתוך פחות משנה הם כבשו בסערה את כל חצי-האי האיברי. המאחזים המוריים בחצי האי האיברי נפלו בהדרגה, במהלך הרקונקיסטה – הכיבוש הנוצרי מחדש, שהחל בצפון וירד בהדרגה דרומה. למעלה מחמש מאת שנה, עד שנת 1236, נמשך השלטון המורי בקורדובה, ואילו גרנדה נשארה המעוז המורי האחרון וחזרה לידיים נוצריות רק מאתיים חמישים שנה מאוחר יותר, בשנת 1492.
 
תחת השלטון המוסלמי הסובלני שיגשגו יהודי ספרד, והגיעו לשיא פריחתם בתקופה המכונה "תור הזהב". אך עם חזרת הנוצרים החלו רדיפות ופרעות ביהודים, וחלק מהם עזבו. זמן קצר לאחר כניעת המוסלמים בפני מלכי קסטיליה וארגון, פרננדו ואיזבלה, פירסמו השניים את הצו לגירוש יהודי ספרד. כל רמז לדת היהודית דוכא על ידי האינקוויזיציה, ובממלכה נותרו רק יהודים שהמירו את דתם -  "אנוסים" ("מאראנוס" בספרדית). מחקרים מראים שכיום 20 אחוז מתושבי חצי האי האיברי הם בעלי שורשים יהודים.
 
גם חלק מהמוסלמים נשארו בחצי האי האיברי תחת השלטון הנוצרי. חלקם נשארו נאמנים לאיסלאם והם כונו "מודחארים", ואלו שבחרו להתנצר נקראו "מוריסקוס". גם הם נרדפו, רבים מהם הוצאו להורג בידי האינקויזיציה או גורשו, וכיום כ- 11 אחוז מתושבי חצי האי האיברי הם בעלי שורשים מוריים.
 
מזרקת האריות, אלהמברה, גרנדה
מזרקת האריות
בארמון אלהמברה
ככל הנראה הגיעה מביתו של רבי שמואל הנגיד, יועץ בחצר השליטים המוסלמים של גרנדה  (צילום: כרמית וייס)
 

קורדובה – שעה וחצי ממדריד

ליהודים ולמוסלמים השפעה ניכרת על התרבות באנדלוסיה. העיר קורדובה (Córdoba) היא דוגמא מצויינת לכך. היא שוכנת 400 קילומטר דרומית למדריד, מהלך שעה וחצי ברכבת המהירה (AVE) והנוחה מאד, משני צידי נהר נהר גוואדלכיביר (Guadalquivir), הממשיך וזורם דרך סביליה אל האוקיינוס האטלנטי.
כתבה על סביליה
 
330 אלף תושבים מתגוררים כיום בעיר, שפרחה בימי השלטון המוסלמי והפכה לגדולה בערי אירופה, מרכז ל"חליפות קורדובה", שכללה את מרבית שטחי חצי האי האיברי. העיר הוקמה על ידי הרומאים, שהשתמשו בנהר להובלת סחורות, ועמם הגיעו אליה גם היהודים. עדות לאותם ימים משמש גשר פונטה רומנו (Puente Romano) בעל 16 הקשתות, שנבנה במאה ה-1 לספירה מעל נהר גוואדלכיביר.
 
תקופת השלטון המוסלמי הייתה תקופה של פריחה ושגשוג לקהילה היהודית בקורדובה, אך היא לא היתה נקייה מגזירות. בעקבותיהן עזבו רבים את העיר, בהם גם בנה המפורסם ביותר,  הרב משה בן מימון - הרמב"ם, המכונה בפי הספרדים "מיימונידס" (Maimonides). יהודי מפורסם נוסף שחי ופעל בקורדובה, היה חסדאי אבן שפרוט, יועצו של ח'ליף קורדובה, במאה ה-10.
בתי מלון בקורדובה
 

יעדים לביקור בקורדובה: גשר פונטה רומנו (A), קאסה מזל (B), בית הכנסת (C),
קאסה ספרד (D), מסקיטה (E), סמטת הפרחים (F), 
 מלון לה יאבה דה לה חודריה (G)
 

חגיגות האביב בקורדובה

העיר העתיקה של קורדובה, השוכנת ממערב לנהר, היא לבירינט של סמטאות צרות. מבעד לשערי ברזל אנו מציצים לחצרות פנימיות, כולן מטופחות ופורחות. מסתבר שזמן לא רב טרם ביקורנו, כמו כל שנה בתחילת מאי, פותחות כל החצרות את שעריהן ונערכת תחרות לבחירת החצר המטופחת ביותר.
 
חגיגה נוספת, אליה דווקא הצלחנו להגיע, היא יריד האביב (
Feria de Córdoba) של קורדובה, הנערך בשבוע האחרון של מאי. עשרות אוהלים גדולים (casetas) מציעים אוכל ספרדי, שתיה, מוסיקה, פלמנקו והמון שמחת חיים. בשעות היום יש גם כרכרות ורוכבי סוסים בלבוש מסורתי, מתקני שעשועים לילדים, דוכנים ומלחמת שוורים בזירת השוורים של קורדובה. רבות מהנשים המקומיות לובשות לרגל האירוע שמלות פלמנקו מסורתיות, נועצות פרח גדול בשערן, וכולן משתפות פעולה בשמחה כשאני מבקשת לצלם.
 

  פלמנקו, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
בנות קורדובה בלבוש מסורתי לכבוד יריד האביב  (צילום: כרמית וייס)

קתדרלה בלב מסגד

האטרקציה המרכזית בקורדובה, ללא כל ספק, היא המסגד-קתדרלה (Mezquita–Catedral de Córdoba), או שמא קתדרלה-מסגד, שהספרדים מכנים מסקיטה (Mezquita). יער אינסופי של עמודים וקשתות, בצבעי אדום-לבן, משאיר אותנו פעורי פה עם כניסתנו למבנה הענק, ששטחו 24,000 מ"ר.
 
העמודים שייכים למסגד שנבנה במאה ה-10, ימי שיא תפארתה של קורדובה תחת השלטון המוסלמי, ועד היום הוא אחד הגדולים בעולם. שליטי שושלת בית אוּמַיַה, שמקורה בדמשק, בנו את המסגד בהשראת המסגד הגדול בדמשק, ולכן הוא פונה דרומה, כמו המסגד בדמשק, במקום לפנות דרום-מזרחה לעבר מכה. מתוך 1,293 העמודים המקוריים, נותרו "רק" 865, ואילו החסרים נהרסו לצורך הקמת הקתדרלה, שנבנתה במרכזו של המסגד, עם הכיבוש הנוצרי מחדש. בשנים האחרונות פנו נציגי הקהילה המוסלמית בספרד לרשויות הכנסייה, כדי שיותר להם להתפלל במסגד, אך כל בקשותיהם נדחו.
בתי מלון בקרבת המסקיטה


מסקיטה, מסגד-קתדרלה, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
המסקיטה של קורדובה, 865 עמודים שנותרו מהמסגד הגדול בעולם  (צילום: כרמית וייס)

מגדל הפעמונים של הקתדרלה, שנבנה במקום צריח המסגד, מתנשא מעל החצר הפנימית של המסקיטה, וניתן לטפס אליו לתצפית ממרום 93 מטר. תמונה נפלאה של מגדל הפעמונים, נגלית במרחק שתי דקות הליכה מהפינה הצפון-מזרחית של המסקיטה. בין בתיה הלבנים של סמטת הפרחים (Calleja de las Flores), מציץ המגדל מבעד אינספור כדי חרס פורחים.
 
סמטת הפרחים, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
מגדל הקתדרלה של קורדובה, בין בתי סמטת הפרחים  (צילום: כרמית וייס)

יהודי קורדובה קמים לתחייה

סמטת הפרחים היא אחת מסמטאות הרובע היהודי (Judería) של קורדובה, הנושק למסקיטה ולחומות העיר העתיקה. ברחוב היהודים (Calle Judíos) ניצב עדיין בית כנסת, שנבנה בשנת 1315 והוא אחד משלושת היחידים שנותרו בספרד מלפני הגירוש. קירותיו מעוטרים בסגנון המודחאר, עם פסוקים בעברית. פסלו של הרמב"ם, מהדמויות החשובות שהצמיחה קורדובה, ניצב ליד בית הכנסת,שאביו היה אחד מרבניו.
בתי מלון בקרבת בית הכנסת של קורדובה

בית הכנסת, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
בית הכנסת של קורדובה, עיטורים בסגנון מוסלמי וכיתוב בעברית  (צילום: כרמית וייס)
 
ממול לבית הכנסת מוזיאון קטן - קאסה ספרד (Casa de Sefarad), שהוא כולו יוזמה של איש אחד, סבסטיין דה לה אוברה (Sebastían de la Obra), שההתלהבות שלו פשוט מדבקת. ללא כל עזרה של המימסד, העירוני או היהודי, הוא הקים מוזיאון שמחייה את זיכרון יהודי קורדובה. בבית מקסים, ששוחזר למראהו מהמאה ה-14, לפני שיהודי העיר גורשו ממנה, חמישה חדרים הממחישים את החיים היהודיים בעיר. מומלץ להצטרף לסיור מודרך (ספרדית ואנגלית), מאחר ואין כיתוב באנגלית ליד המוצגים, ולערבי המוסיקה המתקיימים במקום.
 
קאזה ספרד, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
סבסטיין דה לה אוברה וחדר הנשים בקאסה ספרד  (צילום: כרמית וייס)

ארוחת ערב שישי אנו סועדים במסעדת קאסה מזל (Casa Mazal), באחד מבתי הרובע היהודי. הבית הגדול שופץ, וחדריו הנעימים מקיפים חצר פנימית יפה. התפריט מנסה לשחזר את האוכל שהוגש כאן פעם, אך יש בו גם הרבה השפעות אחרות. לא כל המנות כשרות, אך חזיר ושאר מאכלים אסורים ביהדות לא מוגשים, וניתן לקבל מנות כשרות. כשאני שואלת את המארחת שלנו, האם הבעלים החביב הוא יהודי, היא לוחשת באוזני, "אני חושבת שהוא מאראנו".
כתובת קאסה מזל: Calle Tomás Conde, 3
 
פסל הרמבם, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
פסל הרמב"ם וחצר בית מקושטת בעציצים פורחים  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ במרכז העיר העתיקה של קורדובה

את אווירת העיר העתיקה והרובע היהודי של קורדובה משלים היטב מלון לה יאבה דה לה חודריה (La llave de la Judería), מלון 3 כוכבים מקסים, במרכז העיר העתיקה והרובע היהודי (לה חודריה). קאזה ספרד נמצא במרחק 2 דקות הליכה, והמסקיטה במרחק 5 דקות הליכה. ליד המלון יש חניה, אבל ממש אין צורך ברכב בשביל להגיע לכל מקום בעיר. החדרים מרוהטים בסגנון היסטורי וממוזגים, והצוות מסביר פנים ושירותי.

מלון מומלץ במרכז קורדובה ברובע היהודי חודריה
מלון לה יאבה דה לה חודריה - משלים את אווירת העיר העתיקה של קורדובה
 

גרנדה של ארמונות אלהמברה

160 ק"מ דרום-מזרחית לקורדובה, שוכנת עיר נוספת בעלת חשיבות היסטורית, אך גם נופי טבע מהיפים שיש לספרד להציע. גרנדה (Granada) נודעת בעיקר בזכות ארמונות אלהמברה, שריד לממלכת גרנדה, שנותרה המעוז המוסלמי האחרון בחצי האי האיברי.
 
במאות ה-13 וה-14 נותרה בידי המורים רק ממלכת גרנדה, ותושביה התגוררו בתחומי רובע אלבאיסין (Albaicín). מהנקודה הגבוהה ביותר ברובע, פלאסה סן ניקולאס (Plaza de San Nicolas), אנו צופים על מתחם הארמונות המפוארים של אלהמברה (Alhambra), שנבנו על הגבעה מעבר לנהר. למעלה ממאה שנה בנו אותם שליטיה המורים של גרנדה, ומלכי ספרד הנוצרים המשיכו ובנו, עד שבשנת 1984 הם הוכרזו אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, יחד עם רובע אלבאיסין.
בתי מלון בגרנדה
 

יעדים חשובים לביקור בגרנדה: אלהמברה (A), מסעדת מירדור דה מוריימה (B)
פלאסה סן ניקולאס (C), קפלה ריאל בקתדרלה של גרנדה (D), 
מלון אאוראה קטדרל (E)

אלהמברה, גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
חצר פנימית באלהמברה  (צילום: כרמית וייס)
אלהמברה, גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
עיטורים מוריים ופסוקים מהקוראן על קיר אחד האולמות  (צילום: כרמית וייס)


ביקור באלהמברה

הביקור במתחם הארמונות המרכזי - ארמונות נאסריד (Nasrid), לוקח את המטיילים דרך אולמות, חצרות פנימיות וגנים נפלאים, המציגים את מיטב האדריכלות והפאר. בחלקו המערבי של המתחם שוכן מבצר אלקסבה (Alcazaba), שתפקידו היה להגן על הארמונות, ומצפון שוכן ארמון החנרליפה (Generalife), ארמון הנופש המוקף גנים נפלאים. הגבעה כולה עשירה בעצים ושיחים, שרבים מהם פורחים בעת ביקורנו, וזו חגיגה בתוך חגיגה.
 
המוני תיירים מבקרים כל יום באלהמברה, ויש לתכנן את הביקור היטב, שאם לא כן, פשוט לא תצליחו לבקר. מומלץ להזמין כרטיסים מראש, באינטרנט או בטלפון (34-958-92-60-31), כי אם יאזלו הכרטיסים ביום הגיעכם, אף אחד לא ימצמץ לטענה שהגעתם מעבר לים... שימו לב לשעות הביקור במתחם נאסריד, המודפסות על גבי הכרטיס, ותכננו את הביקור בהתאם, כי אחרת לא תוכלו לבקר בו. קחו בחשבון סיור של כ- 3 שעות, ולבשו נעליים נוחות.
 
לאחר הסיור באלהמברה אנחנו סועדים בחצר מסעדה נפלאה – מסעדת מירדור דה מוריימה (Mirador de Morayma Restaurant), באחד מבתיו העתיקים של רובע אלבאיסין. מחלונות המסעדה נשקף מראה האלהמברה, עוד קצת לפני שנפרדים.

כתבה - מדריך למבקר באלהמברה

אלהמברה, גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
תקרה מעוטרת בנטיפי גבס באחד מארמונות האלהמברה  (צילום: כרמית וייס)

אלהמברה, גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
גני ארמון החנרליפה, ארמון הנופש של שליטי גרנדה  (צילום: כרמית וייס)


השמש לא שוקעת לעולם...

בגרנדה הסתיימו 800 שנות השלטון מוסלמי בחצי האי האיברי. את כתב הכניעה הגישו שליטיה המוסלמים של גרנדה למלכים הקתולים - איזבלה הראשונה, מלכת קסטיליה, ובעלה פרננדו השני, מלך אראגון. היה זה בשנת 1492, השנה בה יצא בשליחותם קריסטופר קולומבוס לגילוי העולם החדש. שליטת הממלכה הורחבה, הן באירופה והן בקולוניות שמעבר לים, שזיכו אותה בעושר רב ובכינוי "הממלכה בה השמש לא שוקעת לעולם".
 
במקביל ליציאתו של קולומבוס לכיבוש העולם החדש, יצאו שליחים לכל רחבי הממלכה ופרסמו את הצוו לגירוש יהודי ספרד. לקהילת גרנדה, אחת הקהילות המפוארות בספרד, לא נותר זכר. יהודי העיר נטשו או המירו את דתם ובתי הרובע היהודי נהרסו.
 
לבקשתם של פרדיננד ואיזבלה להיקבר בגרנדה, נבנתה בלבה של הקתדרלה קפלה ריאל (Capilla Real) - הקפלה המלכותית. כאן הם קבורים עם שלושה מצאצאיהם, ובחדר תשמישי הקדושה מוצגים פריטי אמנות מהאוסף של איזבלה.
 
הקתדרלה של גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
הקתדרלה של גרנדה, חלונות ויטראז' יפהפיים  (צילום: 
ctj71081)

קפלה ריאל, הקתדרלה של גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
המוזוליאום של פרננדו ואיזבלה בקפלה ריאל, בלב הקתדרלה של גרנדה  (צילום: Wenjie Zhang)
 
 

ההרים המושלגים של גרנדה

בסוף מאי, בעת ביקורנו בגרנדה, היו עדיין ההרים המתנשאים מעל העיר מכוסים שלג. הרי סיירה נבאדה (Sierra Nevada) מתנשאים לגובה 3,478 מטר והם רכס ההרים הגבוה ביותר בספרד היבשתית (בטנריף פסגה גבוהה יותר). פחות משעה נסיעה מגרנדה ומחופי השמש של אנדלוסיה, שוכן אתר הסקי פראדולנו (Pradollano). 22 מעליות סקי, 106 ק"מ של מסלולים, וגובה של 3,300 מטר, עומדים לרשות הגולשים מתחילת דצמבר עד אפריל.
כתבה על חופי השמש של אנדלוסיה
 
לא פחות מ- 20 פסגות מעל גובה 3,000 מטר יש ברכס סיירה נבאדה. הקרחונים שנסוגו ממנו עם סיומה של תקופת הקרח, חרצו בו עמקים קרחוניים, בצורת האות U, וכ- 50 אגמים קטנים. הפארק הלאומי סיירה נבאדה (Parque Nacional Sierra Nevada) הוא הפארק הלאומי הגדול ביותר בספרד. אפשר להגיע אליו בסיורי יום מגרנדה, ואפילו ממאלגה, ואפשר להישאר ללון באחד הכפרים שעל הרכס. מספר בקתות הרים מציעות לינה למטיילים הצועדים במסלולי ההליכה הרבים על הרכס.
 
גם אם טעמנו רק טעימה קטנה מהטבע הנפלא של אנדלוסיה, חשוב לדעת שאת כובד ההיסטוריה והתרבות של אנדלוסיה, אפשר לצבוע בגוונים של ירוק.

כתבה על הכפרים הלבנים של מאלגה

אלהמברה, גרנדה, אנדלוסיה, ספרד
גבעת אלהמברה ורכס סיירה נבאדה המושלג, תצפית מפלאסה סן ניקולאס  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מומלץ במרכז גרנדה

מלון אאוראה קטדרל (Áurea Catedral by Eurostars Hotel) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם במרכז העיר העתיקה של גרנדה, צמוד לקתדרלה. הוא מציע חדרים גדולים וסוויטות מפנקות, מעוצבים וממוזגים, הכוללים מיני בר וקומקום חשמלי. למלון חניה תת קרקעית, אליה ניתן להגיע עם המעלית.

מלון מומלץ במרכז גרנדה, אנדלוסיה
מלון אאוראה קטדרל
, במרכז העיר העתיקה של גרנדה


מידע נוסף

כתבות נוספות על אנדלוסיה 

כרמים ויין באנדלוסיה
סביליה בירת אנדלוסיה
מדריך למבקר באלהמברה
פארקי מים בספרד - חוויה משפחתית רטובה
 
* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של אנדלוסיה.
 

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר