גיברלטר – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בגיברלטר

גיברלטר – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בגיברלטר
צילום: lutzבירה גיברלטר
משטר טריטוריה בריטית מעבר לים
אוכלוסיה 33 אלף תושבים
שטח 7 קמ"ר
אקלים ים תיכוני עם חורף ממוזג וקיץ חם
שפה יאנטו
דתות קתולים 76.9%, פרוטסנטים 7%, מוסלמים 7%, יהודים 2.3%
קהילה יהודית כ- 700 יהודים
מטבע פאונד סטרלינג
הפרשי שעות  1+
קוד גישה טלפוני 350+
סיומת אינטרנט gi.


גיברלטר אינה מדינה עצמאית אלא טריטוריה של הממלכה המאוחדת. היא נמצאת בקצהו הדרום-מערבי של חצי האי האיברי, בנקודת הכניסה של האוקיינוס האטלנטי לים התיכון. את גבולה הצפוני היא חולקת עם ספרד ומשאר עבריה היא מוקפת בים התיכון.


הקדישו 6 דקות לצפייה בסרטון, ותדעו הכול על גיברלטר ועל נופיה המיוחדים

 ברירת מחדל
גיברלטר ובריטניה  

גיברלטר נפלה לידיים בריטיות בתום מלחמת הירושה הספרדית, בשנת 1714, במסגרת תנאי הסכם אוטרכט. היא הוכרזה כמושבה בריטית וזכתה להגנה ולפיתוח הכלכלי הנלווה להתחייבות שכזו. הבריטיים שמחו מאוד בגיברלטר, מפני שמיקומה הפך אותה לפנינה אסטרטגית. מגיברלטר ניתן לשלוט על הכניסה לים התיכון באזור, ייתרון נכסף ששם אותה במוקד מאבקי הכוחות של בריטניה וספרד. ספרד ניסתה להשיב לעצמה את השליטה בגיברלטר בכל מחיר, תוך הפעלת לחץ צבאי, דיפלומטי וכלכלי עליה. בסוף המאה ה- 19 הוקם בה בסיס ימי גדול של הצי הבריטי והיא הייתה לנקודת מפתח בהגנה על האזור מפני הגרמנים במלחמת העולם השנייה.
 
ב- 1985 בריטניה הורידה מגיברלטר חלק ממחויבויותיה ורוב כוחות הצבא הבריטיים עזבו את אדמתה. כיום היא מתפקדת כמדינה לכל דבר, עם שלטון עצמי, פרלמנט וממשלה. עם זאת, ספרד, שמעולם לא ויתרה על בעלותה ההיסטורית על גיברלטר, ממשיכה עד עצם היום הזה לדרוש הכרה בזכותה לשלוט באזור ולהכריז עליה כעל טריטוריה ספרדית. למעשה, במשך שנים ארוכות ספרד החרימה את גיברלטר וסגרה את הגבול היבשתי עמה. כדי להכריע בסוגיית השייכות באופן דמוקרטי ומתורבת, מתקיימים אחת לכמה שנים משאלי עם. התושבים אז מתבקשים להכריע תחת איזו מדינה הם מעדיפים לחיות. נכון לכתיבת שורות אלה, גיברלטר בחרה תמיד בבריטניה כמדינת האם שלה.
בתי מלון בגיברלטר

גיברלטר - במערת סנט מייקל עורכים הופעות מרשימות וקונצרטים
במערת סנט מייקל בגיברלטר עורכים הופעות מרשימות וקונצרטים (צילום: CC, Allie Caufield)
 

טיול בגיברלטר מתחיל בספרד

אין לזלזל בכוחה של קירבה גיאוגרפית בין שתי מדינות. הגיוני וסביר שאת הטיול לגיברלטר תתחילו דווקא בדרום ספרד מאשר בבריטניה, למרות עניין השייכות הרשמית. נמל התעופה בעיר מלגה אשר בדרום ספרד, נמצא כשעה וחצי נסיעה מהגבול בין שתי המדינות. מומלץ מאוד להגיע אל הגבול ולנטוש את הרכב לפני הכניסה לגיברלטר. הסיבות לכך הן עומס התנועה הרב, מיעוט מקומות החנייה והפקקים – להם צפויים הנהגים המושבעים שבינינו. המעבר יקח לכם חמש דקות בקירוב וכבר בצד השני תוכלו למצוא בקלות תחבורה ציבורית גיברלטרית, המשולבת עם הדרכה מקומית והסעה לאתרי התיירות המרכזיים בחצי האי.
כתבה על ערי הגבול והכפרים הלבנים של אנדלוסיה, דרום ספרד

פאלאסה אספניה, סביליה, אנדלוסיה
כיכר אספניה שבעיר סיביליה, בירת אנדלוסיה שבדרום ספרד (צילום: כרמית וייס)
 

לפני הטיול בגיברלטר  כדאי להכיר

גיברלטר היא מדינה קטנה וצפופה מאוד. למרות מיעוט התושבים, היא ממוקמת במקום השלישי בעולם מבחינת צפיפות, זאת בזכות שטחה המצומצם המשתרע על 7 קמ"ר בלבד. ולתוך משבצת מזערית זו, נוהרים כ- 10 מיליון תיירים בשנה. עובדה זו הופכת את התיירות במדינה למקור הכנסה מרכזי.

השליטה הבריטית ארוכת השנים הותירה את חותמה בגיברלטר. בכל פינה אזכורים לשלטון הבריטי, החל מתאי הטלפון והאוטובוסים וכלה במטבע המקומי שהוא פאונד סטרלינג ולא אירו כבדרום ספרד. מומלץ מאוד להצטייד בפאונדים מבעוד מועד ולא להחליף כסף בגיברלטר – שם השער גבוה משמעותית. באופן מפתיע, הנהיגה בגיברלטר היא בצד שמאל, שלא כמו באנגליה. 

על רוב המוצרים והשירותים בגיברלטר לא גובים מע"מ כך שהיא מקום מושלם לסיבוב קניות נטול מס. 


מידע נוסף

בתי מלון בגיברלטר
בתי מלון בספרד

כתבות נוספות על ספרד
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר