סרגוסה - שלושה ימים בבירת ממלכת אראגון
מאת: ירדן גור


יותר ממחצית מתושבי חבל הארץ האוטונומי אראגון בחרו לגור בתחומי בירתם, ולאחר שביליתי בה 3 ימים, אני מבינה אותם לחלוטין. הריחות, הטעמים, הרחובות והמבנים העתיקים, ובעיקר – החיוך הנדיב של כל מי שפונים לשוחח עמו, הופכים את הטיול בעיר לחוויה נעימה וממכרת.


אם ברצונכם להגות נכונה את שם העיר "סרגוסה", תצטרכו לחרוץ לשון, לאמץ לעצמכם חיוך קטן ולגלגל החוצה שתי ס' עצלות וילדותיות. למזלכם, נדבקים ומתאהבים בהגייה המקומית די מהר, וגם בכל מה שיש לעיר להציע – אתרי תרבות, אמנות, רובע חיי לילה, קולינריה משובחת ועוד, כפי שאפרט בכתבה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

תצפית ממגדל הבזיליקה (צילום: ירדן גור)
סרגוסה - מפגש בין ישן לחדש (צילום: ירדן גור)
אוכלים טוב ברובע טובו (צילום: ירדן גור)
נהר אברו, למרגלות העיר סרגוסה (צילום: ירדן גור)
בונבונים עבודת יד - שומרים על המסורת (צילום: ירדן גור)
ברחובות מרכז העיר (צילום: ירדן גור)
בזיליקה דה לה פילאר (צילום: ירדן גור)
בית קפה מקומי ומקסים (צילום: ירדן גור)


סרגוסה - נקודות עניין, מוזיאונים, מסעדות ואתרים נוספים המתוארים בכתבה, 
ומלון מומלץ - מלון קטלוניה אל פילאר
להגדלה לחצו על הפינה העליונה

טיולי אופנייםסרגוסה – כבר יותר מ- 2,000 שנה

ראשיתה של העיר סרגוסה (Zaragoza) כפי שהיא היום, בימי האימפריה הרומית, לפני יותר מ- 2,000 שנה. כבר אז זוהתה על ידי הקיסר אוגוסטוס כנקודה אסטרטגית לגדות נהר אברו (Ebro), והוא קרא לה על שמו "סיזר-אוגוסטה" – שם שנחבט והתקצר, ולימים הפך לגרסה המוכרת לנו היום: "סרגוסה".

מעניין לבקר בארבעת המוזיאונים בעיר, שמתחקים אחר עברה הרומאי, ומרכיבים יחד תמונה תלת ממדית של מארג החיים בתקופה זו. מוזיאון המרחצאות (
Public Bath Museum) מציג עדויות למקלחות רומאיות ולבריכה הציבורית. עדויות למרכזיותה של סרגוסה כעיר מסחר ותעבורת נהר, ניתן למצוא במוזיאון הנמל (River Port Museum). מוזיאון התיאטרון הרומאי (Theater Museum) מתרכז באמפי-תיאטרון הגדול שהכיל בזמנו כ- 6,000 צופים, ונמצא לגמרי במקרה במהלך חפירה לצורך הנחת יסודות ברחוב. המוזיאון מרתק ומאפשר ביקור בתיאטרון עצמו, תוך היכרות עם הסגנון ועם שיטות הבנייה הרומאיות. אחרון חביב הוא המוזיאון הסמוך – מוזיאון הפורום (Forum Museum) – בו מוצגים חיי היום-יום, פסלים, השוק העתיק, קטעים ממערכת הביוב ועוד.
 
אטרקציות בסרגוסה   אטרקציות בסרגוסה
מבנה האמפיתיאטרון נחפר ונחשף ממש באמצע הרחוב, דרישת שלום מהעבר בדרך לארוחת טפאס  (צילום: ירדן גור)
 

מתחילים מלמעלה – תצפית פנורמית מראש מגדל הבזיליקה

את היום הראשון בעיר מומלץ לפתוח בכיכר פילאר (Plaza del Pilar) רחבת הידיים. המבנה השולט בנוף הוא כמובן בזיליקת פילאר (Basilica del Pilar) על צריחיה הצבועים בגווני טורקיז וירוק, ומעוצבים בסגנון הבארוק.

אמנם רבים סבורים שכשזה נוגע לכנסיות ולקתדרלות – "אם ראית אחת – ראית את כולן", אך כנסייה זו מיוחדת במינה ומצדיקה את הביקור. ראשית, לפי המסורת המקומית, מי שלקחה חלק בבניית הכנסייה המקורית, ואף תרמה לה את אחד מעמודי התווך, היא לא אחרת מאשר מריה הבתולה. עד היום ניצב עמוד זה במרכז הכנסייה, ותור ארוך משתרך לפניו כדי לגעת בחלק קטנטן ממנו שנותר חשוף. מדהים כיצד כוחם של מיליוני ליטופים מתבטא במרוצת מאות השנים – החלק החשוף שהיה קמור במקור, התמוסס והפך לקעור, ונראה כמו חלוק נחל שמים רבים החליקו את פניו.
בתוך הכנסייה הענקית אין מקום מיותר – כל מטר רבוע מוקדש לקדוש כזה או אחר, אפסיס מפואר מוקדש לגבירתנו, ואפילו כיפות הכנסייה מצוירות על ידי מיטב אמני הפרסקו בני המאה ה-17 וה-18. אחד מהם, גויה (
Francisco José de Goya) שמו, שנולד בעיירת ספר סמוכה לסרגוסה, אף שוחרר מתפקידו לאחר שצייר כיפה אחת בלבד, מפני שסגנונו "לא התאים"....

למרות שהכנסייה עצמה מרהיבה ומרשימה, אחת האטרקציות שהיא מציעה היא דווקא בחוץ – סמוך למבנה המרכזי, בתוך "מגדל פילאר" שמגרד את השמיים בגובה 90 מ', נבנתה מעלית שמביאה את המבקרים לתצפית פתוחה ומופלאה על העיר, בגובה של 75 מ', ממנה מדרגות שמגיעות ממש עד הקצה (אך כאן החלונות מפריעים לצילום...). בימים טובים אפשר לראות באופק את רכס הרי 
הפירנאים, שנמצאים כשעתיים נסיעה מהעיר.
כתבה על מסלולים בהרי הפירנאים

תצפית ממגדל הבזיליקה של סרגוסה
גם ביום סגרירי התצפית ממגדל הבזיליקה מרשימה והעיר יפהפייה  (צילום: ירדן גור)
 

מהבזיליקה לקתדרלה ומבנים נוספים

מרכזה העתיק של סרגוסה הוא ממש לונה פארק לחובבי קתדרלות... בנוסף לבזיליקה הענקית, במרחק של כמה עשרות מטרים, הוקמה במאה ה- 11, על חורבות מסגד, קתדרלה יפהפייה – לה סאו (La Seo), בכיכר בעלת אותו שם שממשיכה את כיכר פילאר. באופן מפתיע, למרות הסמיכות ניתן למצוא ייחודיות ואווירה שונה בלה סאו לעומת בזיליקת פילאר. בחזיתה מגדל הפעמון, שנבנה בתקופה מאוחרת והוא לא מייצג את אמנות המודחאר (Mudéjar) – שילוב הסגנון הערבי במבנה הנוצרי, בזכותו זכה המקום לתואר "אתר מורשת עולמית" של אונסק"ו.

ההתרגשות מיופיו של המבנה מתחילה לגאות כשמקיפים אותו מצדו השמאלי. לפתע מתגלה קיר מעוטר בפסיפס גיאומטרי בגוונים של כחול וירוק, עם מאות פרטים קטנים ומרתקים. על רקע ה"גילוי" מתחילה להישמע לפתע מקהלה צלולה ששירתה מהדהדת בין הבתים. זוהי ז'קולטוריה (
Jaculatoria) – תפילה קצרה ותכליתית. התפילה מושמעת שלוש פעמים ביום, לכבוד מריה הקדושה.

על אותה כיכר ניתן למצוא גם את בניין הממשל של סרגוסה ואת מרכז המסחר העתיק, שכיום משמש כאולם תצוגה ליצירות אמנות. מעט דרומה מהכיכר נמצא מוזיאון גויה בו אוסף מיצירותיו לאורך הקריירה שלו.

בתי מלון בעיר סרגוסה  |  לינה במרכז העיר - סמוך לבזיליקה ולקתדרלה
 
אמנות מודחאר מאפיינת בניינים רבים בסרגוסה
אמנות מודחאר מאפיינת בניינים רבים בסרגוסה  (צילום: ירדן גור)
 

רובע "הצינור" – חיי לילה וגסטרונומיה מקומית

כל שעה טובה לביקור ברובע אל טובו (El Tubo) שבמרכז העיר סרגוסה. רחובותיו צרים ולאורכם שזורים בתי אוכל ומסעדות טפאס שמגישות מנות מקומיות, ברים קטנים ומלאי אופי, וחנויות עמוסות הפתעות.

אני פוסעת ברחובות ה"צינוריים" של הרובע ומתמלאת בהשראה, החיוך לא יורד מהפנים. את הערב מתחילים במקום אחד וקשה לנחש היכן יסתיים. כדי ליהנות מאווירת הטובו, צריך "לדגום" לפחות 3 מסעדות טפאס מקומיות, ורצוי מאוד שאחת מהן תהיה דוניה קסטה (
Taberna Doña Casta) שמגישה בעיקר קרוקטס (Croquetas) עבודת יד במילויים שונים על בסיס רוטב בשמל סמיך ובשר טחון (מסוגים שונים), עם שילובים מעניינים כמו מחית תפוחים או שוקולד מריר.

חלק מהמסעדות שברובע עתיקות מאוד, כזו היא גם המאפייה פנטובה (
Pasteleria Fantoba) –שמתמחה בהכנת מתוקים מקומיים, בונבונים מיוחדים, ממתקי מרציפן ואת ה"פירות של אראגון" (Frutas de Aragon) – פירות מכוסים בשוקולד איכותי.

הביקור במאפייה מטעין את המצברים וממלא את הגוף באושר, שמוביל אותנו הישר אל התחנה האחרונה לערב זה – בר ריקודים בסגנון חופשי, באווירת פיק-אפ, אך עם תום של שנות ה- 80.

כתבה על אוכל ומסעדות בסרגוסה

רובע טובו, רובע הבילויים של סרגוסה  רובע טובו, רובע הבילויים של סרגוסה
רובע טובו, רובע הבילויים של סרגוסה  רובע טובו, רובע הבילויים של סרגוסה
אוכלים, שותים ורוקדים ברובע טובו, רובע הבילויים של סרגוסה  (צילום: ירדן גור)
 

אַלְחַפֵרִיַה – האלהמברה של צפון ספרד

ביום הטיול השני בסרגוסה אפשר להתרחק מעט מהמרכז (רק כדי להתגעגע קצת) ולהגיע לאחד מהמבנים המורכבים והמעניינים ביותר בצפון ספרד –  ארמון אל-חפרייה (Palacio de la Aljafería).

הארמון המוסלמי המבוצר היטב, הוקם בפאתי העיר במחצית השנייה של המאה ה- 11. לאחר הכיבוש הנוצרי (ה"רקונקיסטה") התיישבו בו המלכים הקתוליים ועד היום יושב בו פרלמנט חבל אראגון.

סגנון הבנייה שהוא משמר אינו טיפוסי לאזור ומזכיר את המבנים המוסלמיים בדרום ספרד בכלל, ובגרנדה – את האלהמברה (
Alhambra) בפרט. מעל הארמון הערבי נבנה ארמון קתולי, ומהפיוז'ן הזה נוצרה גם פה אמנות מרהיבה בסגנון המודחאר. שני חלקי הארמון, הבנויים כתמונת ראי אחד של השני, שימשו את הנשים בחלק הצפוני ואת הגברים – בדרומי. בחלל הכניסה הקירות עמוסים עיטורים וגן הדרים מטופח וסימטרי חוצץ בין שני החלקים.

במהלך הסיור בקומפלקס החללים, שכל אחד מהם מרהיב ומרשים יותר מקודמו, אני מוצאת את עצמי לא אחת משפשפת את הצוואר, שנתפס מלהביט לתקרה. גם כאן, כמו בקירות, חגיגה של עיטורים ומסרים, איורים רבים, תחריטי עץ וסמליהם של המלכים הקתוליים.

במגדל הארמון נכלאו בתחילה פושעים ומאוחר יותר אסירים דתיים, שעונו במסגרת האינקוויזיציה. מי שיחפש היטב, יוכל למצוא מגן דוד ענק מתנוסס על תקרת אחד מחדרי המגדל.  

לינה מחוץ למרכז העיר - סמוך לארמון אלחפריה
 
אטרקציות בסרגוסה, החומות המבוצרות של ארמון אלחפריה
החומות המבוצרות של ארמון אלחפריה  (צילום: ירדן גור)
 

תערוכת אקספו ומבנים מודרניים

קשה להיפרד מהארמון אבל כדאי לנצל את היום לביקור במתחם מודרני, מרתק בפני עצמו, שנמצא במרחק לא רב – מתחם תערוכת אקספו 2008, שאירח בזמנו את היריד ואת 94 המדינות שלקחו בו חלק. לקראת האירוע הוקמו מבנים ואולמות תצוגה, נבנה גשר מיתרים רחב ידיים והעיר כולה עסקה בנושא התערוכה: "מים ופיתוח בר-קיימא".

בין המבנים הבולטים בנוף, גם מגדל המים – שכיום הוא חלק מפארק המים לואיס בוניאל (
Parque del Agua Luis Buniel). בפארק מזרקות מים משעשעות, ברבורים משייטים בנהר ואפילו מסלול רפטינג מלאכותי, שנחפר במיוחד לאירוע.
בתי מלון סמוך למתחם אקספו 2008
 
שר המיתרים ומבני המתחם שהוקם לקראת תערוכת אקספו 2008 שעסקה בשימור מים

סרגוסה,שר המיתרים ומבני המתחם שהוקם לקראת תערוכת אקספו 2008 שעסקה בשימור מים
גשר המיתרים ומבני המתחם שהוקם לקראת תערוכת אקספו 2008 שעסקה בשימור מים  (צילום: jnerin)
סיור גרפיטי בעיר ואירועים מיוחדים

כמעט בכל חודש בשנה אזרחי סרגוסה חוגגים מאורע כזה או אחר, מקיימים פסטיבל מיוחד או מתכוננים לכזה. אם יוצא לכם לבקר כאן בחודש ספטמבר, תוכלו לחוות חלק מהאקשן בפסטיבל אסלטו (Asalto) הבינלאומי לציורי קיר ואמנות רחוב, ולצפות בשידור חי באמנים בלהט של יצירה ועבודה משותפת. מאחר שהאירוע מתקיים כבר יותר מעשור, מבנים רבים בסרגוסה מתהדרים בציורי גרפיטי מעניינים ויפים, של ציירים מהשורה הראשונה.

ביום השלישי לביקור אפשר לצאת לסיור בעקבות אמנות הרחוב עם מדריך מקומי, שידע להצביע על ציורים עם סיפור מעניין ולקחת אתכם לפינות נסתרות של העיר.

אם הגעתם הנה חודש מאוחר יותר, במהלך אוקטובר 
תוכלו למצוא גם פסטיבל מקומי של ריקודי חוטה (Jota) המאפיינים את חבל אראגון. הריקודים המאופקים מתאפיינים ב"עבודת רגליים" רבה בשילוב קסטנייטות ומוסיקה עממית.

אם הגעתם לכאן ביום ראשון, השני בכל חודש בשנה, תמצאו במרכז העיר גם שוק עם תוצרת מקומית טרייה, עבודות יד ומזכרות רבות.
כתבה על טיול בין ערים ועיירות מקסימות בחבל אראגון
 
סרגוסה, גרפיטי ברובע אל טובו - לכל קיר סיפור משלו
גרפיטי ברובע אל טובו - לכל קיר סיפור משלו  (צילום: ירדן גור)
 

לינה, הגעה ועונות מומלצות לטיול בסרגוסה

סרגוסה ממוקמת בחצי הדרך שבין ברצלונה ומדריד, ובין ולנסיה לחבל הבסקים, כך שגם אם מתכננים טיול ארוך יותר בספרד, מומלץ לקחת אותה בחשבון. ניתן להגיע אליה ברכב משדה התעופה בברצלונה, בכביש רגיל או בכביש אגרה, והנסיעה אורכת כשעתיים וחצי עד שלוש שעות (בהתאם לדרך שנבחרה ולתנועה). ממדריד הנסיעה אורכת כחצי שעה יותר.
סרגוסה מחוברת לכל הערים המרכזיות בספרד ברשת הרכבת המהירה
AVE. הנסיעה ברכבת נעימה מאוד וקצרה, כך שנסיעה ממדריד, למשל, אורכת רק שעה ו- 20 דקות.

בתוך העיר עצמה יש רכבת חשמלית ואוטובוסים שפעילים כל היום (עד 00:30 בלילה), מוניות רבות ואוטובוס תיירים.

מומלץ להזמין בית מלון במרכז העיר, שייאפשר לכם לשוטט בה בכל שעה ברגל.
בית המלון המקסים קטלוניה אל פילאר (
Catalonia El Pilar), עונה על דרישה זו, בהיותו ממוקם כחמש דקות הליכה מהבזיליקה, מהנהר ומאזור הבילויים. האווירה בו נעימה, יש בו שירות 24 שעות ביממה והארוחות - טעימות להפליא. החדרים מסודרים בצורה מרווחת, כך שיש מקום גם לפתיחת מיטות נוספות עבור ילדים.
 
בית מלון מומלץ בסרגוסה
מיקום מעולה באווירה מחבקת - מלון קטלוניה אל פילאר
   
אפשר לטייל וליהנות מסרגוסה ברוב חודשי השנה, ובמיוחד בין החודשים אפריל-אוקטובר, כאשר חודשי הקיץ חמים אמנם, אך הלחות שמגיעה מהאוקיינוס נחסמת על ידי ההרים מסביב. בחורף מנשבת רוח צפון מערבית קרה ופחות נעים להסתובב בחוץ.
בתי מלון במרכז סרגוסה
 

סרטון המסכם את המראות ואת האטרקציות בסרגוסה - עיר ללא הפסקה

סרגוסה היא פנינה אמיתית, של תרבות, קולינריה, אדריכלות, היסטוריה ותושבים מקומיים נעימים ומחבקים. היא מציעה פעילויות מגוונות, לכל הגילאים, ומתאימה גם כחופשה עירונית למשפחות עם ילדים. זוהי עיר עם חיוך מדבק וצלילים ייחודיים, שמתנגנים בראש זמן רב לאחר שנוחתים חזרה בארץ.

מידע נוסףירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר