הזמנות לחופשה שלך

קסטיליה ולאון – אוצר חבוי באדמות ספרד
מאת: קרלוס בן זקן


בצפון מרכזה של ספרד משתרע חבל קסטיליה ולאון, הטומן בחובו הפתעות רבות: טבע מרהיב, היסטוריה ענפה ותרבות גסטרונומית מפותחת וייחודית. 


פנים חדשות נגלות למטייל בקסטיליה ולאון, ספרד קצת אחרת. שבעת המחוזות המרכיבים את חבל הארץ דומים אך גם שונים מחלקי ספרד האחרים, ובוודאי שאינם מוכרים כמותם. בכתבה – היכרות ראשונית עם ערים מרכזיות בקסטיליה ולאון, שמורות טבע, קולינריה מקומית, וגם – מורשת יהודית.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

נופי בראשית בצפון מרכזה של ספרד (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)
טירות קדומות מגינות על ערי קסטיליה ולאון (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)
חלק מהחבל גובל בעמק דורו (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)
האלקסר של סגוביה לעת ערב (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)
ערים עתיקות נבנו לרוב ליד מקור מים (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)
צאן חוצה אל החבל הירוק (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)
עיירה טיפוסית במחוז סוריה (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)
תצפית עופות דורסים בפארק אריבס דל דורו (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)


מפת חבל קסטיליה ולאון, עליה נקודות העניין המצוינות בכתבה, וכן העיר מדריד, ממנה יוצאים למסע
להגדלת המפה - לחצו על הפינה השמאלית העליונה


טיולי אופניים
 

קסטיליה ולאון – שתיים שהן אחד

כפי ששם החבל מעיד עליו, מקורותיו ההיסטוריים הם שתי ממלכות עתיקות ומכובדות, ששלטו באזור החל מהמאה ה- 11, קסטיליה ולאון ( - Castilla y Leónבספרדית הוגים "קסטייה"). עברן הימי-ביינימי של הממלכות מהדהד בכל פינה – שמות המקומות, עיירות קסומות ועתיקות, מבצרים שבעבר הגנו על גבולות העיר, ואווירה שמחזירה אותנו אחורה בזמן, ומשרה את התחושה שממש עוד מעט יזנק מפינת הרחוב אביר עוטה שריון.

שטחו של חבל קסטיליה ולאון הוא מכרה זהב של אתרי מורשת והיסטוריה מרתקת. למעשה – 60% מכלל אתרי המורשת הלאומיים והעולמיים בספרד – מרוכזים בו: כ- 1,800 נכסי תרבות, 400 מוזיאונים, 500 טירות, 12 קתדרלות, עשרות אתרים היסטוריים ו- 8 אתרים שהוכרו על ידי אונסק"ו כאתרי מורשת עולמית. חובבי הארכיטקטורה, ההיסטוריה והתרבות יתקשו לבחור... 

כתבה על אתרי מורשת עולמית בברצלונה
 
טיול לקסטייה וליאון
נוף אופייניי בקסטיליה, המשקף את דלילות האוכלוסייה בחבל ארץ זה  (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)


לאון - בירת הגסטרונומיה

העיר לאון (León) היא יעד נהדר לביקור ולבילוי של יום ואפילו יומיים. כשנכנסים אל מרכזה ההיסטורי, יוצאים למסע בזמן, על רקע מבניה הציוריים. לא במקרה היא היוותה תפאורה טבעית לצילומי סצנות רבות בסדרות וסרטים תקופתיים. הקתדרלה של העיר לאון, המכונה "פולצ'רה לאונינה" (Pulchra Leonina), "בית האור" – בתרגום חופשי, היא אחד האתרים שלא כדאי לפספס בביקור. מדובר על קתדרלה גותית מרשימה, שבנייתה נמשכה כמעט 300 שנה, בין המאות ה- 13 וה- 16. צריחיה המחודדים בולטים למרחוק ובפנים הקתדרלה – אדריכלות גותית, ציורים, פסלים, חלונות ויטראז' עגולים ("רוזטות") ויצירות אמנות נוספות.

בקפיצה קדימה בזמן, מומלץ לבקר גם
בקאסה בוטינס (la Casa Botines) – אחד משלושה מבנים שבנה גאודי מחוץ לחבל קטלוניה. הבניין המודרניסטי, שצורתו טרפז, נבנה בשנת 1893 ושימש כבנק וכבית השקעות.

כמובן שלא ניתן לסיים ביקור בעיר מבלי ליהנות מהאווירה בכיכר המרכזית – פלאזה מאיור (
Plaza Mayor). השם זהה לשם הכיכר המרכזית בעיר מדריד, אך אופיין שונה. סגנון הבנייה בכיכר זו מלא חן וחיות, אינו רשמי וגרנדיוזי, ונותן תחושה ביתית. אחת האטרקציות בכיכר, המשקפת את ייחודה של העיר לאון בכלל, היא מסעדות משובחות ומסוגננות.

התחום הגסטרונומי בלאון זכה לתשומת לב לאומית, לאחר שהעיר הוכרזה בשנת 2018 כ"בירת הגסטרונומיה הספרדית". היא אמנם לא היתה זקוקה לכתר כדי להיות אחד ממרכזי הטאפאס הטובים ביותר בספרד, אך ההכרה בהחלט משכה אליה קהל והעלתה את קרנה. שני הרובעים המזוהים בעיר עם קולינריה מגוונת ומשובחת הם "הרובע הלח" (
El Barrio Humedo) ו"הרובע הרומנטי" (El Barrio Romantico). המיוחד ביותר ברובעים אלה, הוא - תאמינו או לא – שהטאפאס בברים ניתן בחינם! ממש ככה. מנות קטנות מוגשות לכל מי שמגיע ושותה במקומות הבילוי, והתחרות הביאה לכך שכל מקום עושה מאמץ להציע מגוון מיוחד וטעים ככל הניתן, כדי למשוך אליו את המבלים.  
כתבה על יעדים לטיול יום ממדריד  |  בתי מלון במרכז העיר לאון

העיר ליאון בצפון ספרד
בתים עתיקים משומרים להפליא, בסמטאות הצבעוניות הסמוכות לקתדרלה  (צילום: Gabriel Fdez)
 
 

לגלות את מחוז סוריה – היסטוריה עתיקה

עיר מקסימה נוספת, קטנה יותר במידותיה, אך קרובה לטבע ומחוברת היטב לעברה, היא העיר סורִיָה (Soria), שנהגית עם חולם לאחר הס' (להבדיל משם המדינה השכנה לנו...). מיקומה, 280 ק"מ דרום מזרחית לעיר לאון, 220 ק"מ צפונית למדריד, או 150 ק"מ מערבית לעיר סרגוסה (בירת חבל אראגון) – אינו מקל את ההגעה אליה, אך הנסיעה באזור מלווה בנופים מרהיבים, ושווה את הביקור בסביבתה. העיר היא בירתו של מחוז סוריה, השהות בה נעימה וניתן לשוטט ברחובותיה העתיקים וליהנות בה ממסעדות קטנות מצוינות.
לינה ואירוח בעיר סוריה

סמוך לעיר, ברחבי המחוז, ישנם אתרים שמומלץ לשלב בטיול כוכב מסוריה. בורגו דה אוסמה (
El Burgo de Osma), למשל, היא עיירה היסטורית קטנה ובה קתדרלת סנטה מריה המפוארת, וסמוך לה – העיירה גורמז (Gormaz) ובה המצודה עם הקיר הארוך ביותר באירופה.

בכפר גראיי (
Garray), כ- 7 ק"מ צפונית לעיר סוריה, אפשר לבקר בהריסות היישוב הקדום נומנסיה (Numancia), שעמד במקום בתקופת השלטון הרומאי, אך בשנת 133 לפנה"ס נאלץ להתמודד עם מצור ממושך שלא הותיר לאנשי המקום ברירה אלא לשרוף אותו עד היסוד לפני כניעה לצבא הרומאי.
 
טיול לקסטייה וליאון
בעיר סוריה אתרי עתיקות מרשימים ומיוחדים  (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)


מחוז סוריה – טבע פראי

מי ששבע מהיסטוריה, ומעוניין להתחבר למקורות קדומים עוד יותר – מוזמן לצאת לטיול בתמונת הנוף היפהפייה של הלגונה השחורה, בלב רכס הרי אורביון (Laguna Negra de Urbión). הפארק המאוחד, של הלגונה וההרים, הוא ללא ספק אחד המקומות היפים ביותר במחוז. ניתן לתכנן אל הלגונה טיול ארוך ומאתגר, או להגיע למגרש החניה שלמרגלות ההר, ולצאת למסלול קליל יותר, של כ- 2 ק"מ. מדי שנה, ביום א' הראשון של חודש אוגוסט, מתקיים בלגונה משחה תחרותי, בו משתתפים טובי בניו ובנותיו של המחוז.

ביקור במחוז סוריה לא יהיה שלם ללא טיול בקניון נהר לובוס (
Parque Natural del Cañón del Río Lobos). הקניון העמוק, שנוצר בהתפרצותו של נהר לובוס, מהווה נקודת תצפית נהדרת לעופות דורסים, על רקע נוף קארסטי, מערות ומעברים צרים, בורות ובולדרים. כ- 15 מסלולים מסומנים, ברמה קלה, עוברים בקניון ומאפשרים הזדמנות נהדרת להכיר אותו דרך הרגליים.  
כתבת טיול בחבל קסטיליה לה מנצ'ה

טיול לקסטייה וליאון, הלגונה השחורה
הלגונה השחורה, מבצבצת בין העצים  (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)


העיר סגוביה – אתר מורשת עולמית

ייתכן ששם העיר סגוביה (Segovia) מצלצל לכם מוכר, זאת כנראה מפני שמבין ערי חבל קסטיליה ולאון, היא העיר המפורסמת והמתויירת ביותר. קרבתה למדריד והחיבור שלה לרכבת המהירה הפכו אותה לנגישה, וליעד נהדר "לברוח" אליו לטיול יום מההמולה המדרידאית.

סגוביה ידועה בריכוז הכנסיות הרומנסקיות שבתחומה ובאווירה העתיקה שהיא משמרת ברחובותיה. בשנת 1985 היא זכתה בתואר "אתר מורשת עולמית" של אונסק"ו, זאת בזכות שלושה אתרים מיוחדים. הראשון – קתדרלת סגוביה (
Catedral de Santa María de Segovia) המפוארת, השני הוא האלקסר – טירת סגוביה (Alcázar de Segovia)  שנבנה במקור כמצודה ערבית, והיה למקום מפלט למלכה איזבלה הקתולית, שלימים גרשה את יהודי ספרד.

האתר השלישי ואולי המרשים ביותר הוא אמת המים של העיר סגוביה (
Acueducto de Segovia), שנבנתה בתקופה הרומאית ומתמשכת על פני כ- 17 ק"מ. האקוודוקט נבנה באופן מחושב, בזוויות עדינות, והיה בשימוש עד לא מזמן, כשהעביר מים למצודה. הוא נשמר ושופץ במהלך השנים, ובמאה הקודמת חלקו אף הפך למדרחוב נטול כלי רכב, לאחר שהתברר שעשן המכוניות גורם לו לבלייה מואצת.

עבור העם היהודי העיר מסמלת דבר נוסף, פרק צורם בהיסטוריה היהודית. שיטוט ברחובות הצרים שברובע היהודי של העיר חושף טפח מגודלה וחשיבותה של הקהילה שהתקיימה פה בימים עברו, ושממנה לא נותר זכר. במהלך השנים עברו יהודי העיר פרעות, המרת הדת ולבסוף – גירוש ספרד, וכל נכסיהם הועברו לבעלות נוצרית. 
בתי מלון בעיר סגוביה
 
טיול לקסטייה וליאון
חלק מהאקוודוקט הפך לטיילת, בה דוכנים ואווירת חג, בכל ימות השנה  (צילום: Rubén Vique)

 

עיר החומה – אבילה

עיר נוספת שזכתה להיכלל ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו, היא העיר אבילה ((Avila, המכונה "עיר החומה". לכינוי היא זכתה בשל חומתה הגבוהה, השמורה ביותר בכל אירופה – יותר מ- 12 מ' גובהה ו- 3 מ' עובי קירותיה. מומלץ לצאת למסלול טיול על החומות, וליהנות מלמעלה מנוף פנורמי של העיר העתיקה וסביבתה. 

במרכז ההיסטורי שלה, השמור גם הוא באופן ראוי לשבח, ניתן לראות בניינים רבים שנבנו בארכיטקטורה רומנסקית. במרכז ישנן מסעדות מקומיות, בהן מומלץ להזמין את סטייק העגל המפורסם של העיר, מלווה בטאפאסים אופייניים.

לינה בעיר אבילה
 
טיול לקסטייה וליאון
החומה הארוכה באירופה, בעיר אבילה  (צילום: Richard Mortel)


אריבס דל דוארו – טבע בתולי

שמורת הטבע אריבס דל דוארו (Parque natural de Arribes del Duero) נהנית ממיקום נהדר, על נתיבו של נהר דוארו, עם מיקרו אקלים ים תיכוני שמאפשר למגוון צמחים ובעלי חיים נדירים להתקיים בתחומה.

הפארק, שנמצא צפון-מערבית לעיר סלמנקה (
Salamanca) ודרום-מערבית לעיר זמורה (Zamora), סמוך לגבול עם פורטוגל, הוא אזור מוגן ומוקפד. מעניין לציין שדווקא מיקומו של הפארק בסמוך לגבול, הרחק מערים גדולות ומתשתיות הכרחיות, יצרו תהליך מתמשך של צמצום האוכלוסייה באזור, דבר שאיפשר לשמר את המורשת ההיסטורית והתרבותית, מבלי לחשוש מפגעי הקדמה. גם התיירות המועטה אל הפארק לא מסבה לו נזקים, לכן התחושה בטיול בפארק היא שמדובר באזור בתולי, סודי, שגלוי רק למביני עניין.
 
טיול לקסטייה וליאון
מנזר סן ברטולומה, שבתוך שמורת הטבע - במקום הכי קרוב לאלוהים  (צילום: Fundación Siglo de Castilla y León)

קסטיליה ולאון הוא חבל ארץ ספוג היסטוריה עתיקה, מנהגים ואוצרות טבע. ביקור בו פותח את הראש ואת התיאבון לחלקים אחרים ומרוחקים יותר בספרד הגדולה, שיוצאים ממסלול התיירות השחוק, ומתאימים לטיול בכל גיל ובכל הרכב משפחתי.


כתבות על אנדלוסיה
כתבות על קטלוניה והפירנאים
חופשה משפחתית בקסטיליה לה מנצ'ה

ירדן גור
 
אודות הכותב
קרלוס בן זקן - נוסע מתמיד שאוהב טיולים והיכרות עם תרבויות חדשות ומנהגים שונים. ב- 20 השנים האחרונות מתגורר קרלוס בספרד, מכיר יעדי טיול שונים ומיוחדים ברחבי המדינה ומביא אליהם מטיילים מכל קצוות תבל.  במקביל הוא משמש כיועץ עסקי ומוביל דעת קהל בכל הנוגע לעולם התיירות והטיולים בספרד.  מספר צפיות: 6117
49980
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
כפרי הנופש סנטר פארקס
החופשה המשפחתית המושלמת!
כן, זה מעניין אותי!