בילבאו – השער לארץ הבאסקים
מאת: קרלוס בן זקן


בילבאו – העיר הגדולה ביותר בחבל הבאסקים, ואחד ממוקדי המשיכה התיירותיים העיקריים באזור, היא תמהיל מהפנט של ישן וחדש, של מסורת וקדמה, של בטון וטבע. העיר מתאימה לחופשה קצרה ומיוחדת, ומציעה אטרקציות מגוונות, וכמובן – אוכל ספרדי ייחודי, המייצג היטב את המטבח הצפוני.


מסיבות אלה ונוספות – טיול בחבל הבאסקים לא יהיה שלם ללא ביקור בעיר התוססת של צפון ספרד. בכתבה נקודות העניין המרכזיות בעיר, שכדאי להכניס לתכנית הטיול.    

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

מוזיאון גוגנהיים-בילבאו המפורסם  (צילום: Bilbao tourismo)
3...2...1... למים!  (צילום: Bilbao tourismo)
שווקים תוססים של תוצרת טרייה  (צילום: Bilbao tourismo)
ארוחת "פינצ'וס" - הטאפאס הצפוני  (צילום: Bilbao tourismo)
פארקים ירוקים לרכיבה  (צילום: Bilbao tourismo)
מנהגים עתיקים ומסורות מהמאה ה- 14  (צילום: Bilbao tourismo)
אוכל טיפוסי לעיר בילבאו  (צילום: Bilbao tourismo)
תצפית על העיר מהגשר הגדול  (צילום: Bilbao tourismo)


מפת העיר בילבאו והאתרים המתוארים בכתבה
להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה


טיולי אופניים
 

בילבאו, עיר ישנה-חדשה

העיר בילבאו (Bilbao, שמה נהגה בבאסקית גם "בילבו"), עם כ- 345,000 תושבים, היא העיר המאוכלסת ביותר בחבל הבאסקים, ובירת מחוז ויזקאיה (Vizcaya). ככזאת, היא גם עיר שמצליחה לרתק אליה כמות נכבדת של תיירים, וצמיחתה התרבותית, החברתית והכלכלית בעשורים האחרונים – מצדיקה זאת ללא הרף.

שורשיה ההיסטוריים של העיר נטועים עמוק בתחילת המאה ה- 14, אז הוקמה לגדת נהר נרביון (
El río Nervión). כיום העיר חולשת על שתי הגדות וגשרים ססגוניים מחברים את שני חלקיה. עם השנים היא הפכה למעצמת אדריכלות. אם בהתחלה סגנונה הושפע מהסגנון הצרפתי והבריטי, בשנים האחרונות היא פורחת ומציבה סטנדרטים חדשים, עם שימוש רב בבטון, זכוכית וברזל, בסגנון חדשני ומעורר התפעלות. אפשר להסתובב בעיר ברגל או באופניים, ולהתרשם מהמבנים, אך מומלץ לבקר גם במטרו, שכן כל תחנה נבנתה כיצירת אמנות נפרדת, ותוכננה על ידי האדריכל נורמן פוסטר (Norman Foster), בסגנון אוונגרדי ומרשים.
בתי מלון בעיר בילבאו

העיר בילבאו
העיר בילבאו - שילוב ישן וחדש, עם נמל עצום ופעיל  (צילום: Bilbao tourismo)
 
 

שייט בנהר נרביון

כמו ערים רבות באירופה, גם העיר בילבאו הוקמה סמוך למקור מים זורמים, שכן בימים עברו הקרבה לנהר או לנחל סיפקה את צרכי החיים הבסיסיים. הנהר, שהפך למרכז התוסס של העיר, לא איבד מקסמו למרות שכבר אין בו צורך קיומי. הוא זה שצובע את אופייה המיוחד של העיר והדרך הטובה ביותר להכיר אותה – במיוחד אם זו "פגישה ראשונה" – היא על ידי שייט מודרך בנהר נרביון.

מיד לאחר שמתמקמים בבית המלון, אפשר לצאת לשוטט ברחובות ו"לזרום" לאזור הנהר. כל נקודה שבה תפגשו בו תהיה טובה, שכן לכל אורכו מפוזרות סירות קטנות עם משיטים פרטיים, שישמחו לקחת אתכם לסיבוב של כשעה, ולהכיר לכם את העיר.

במהלך השייט אפשר להבחין בהתפתחות האורבנית של העיר, שתפסה תאוצה בעשורים האחרונים. לאורך הנהר נמצאים גם כמה ממבניה המוכרים ביותר של העיר כמו: בניין העירייה, אצטדיון סן מאמס (
Estadio de San Mamés), מגדל איברדרולה (Torre Iberdrola) וכמובן – מוזיאון גוגנהיים (Museo Guggenheim) המפורסם, עליהם ארחיב מיד.

נהר נרוויון, בילבו
בכל שעה שמגיעים - סירות קטנות בנהר יהיו תמיד מוכנות לצאת לסיבוב...  (צילום: Bilbao tourismo)
 
 

נמל הברזל של העיר בילבאו

עוד משחר קיומה היתה העיר בילבאו עיר נמל שקיימה יחסי מסחר ענפים, במיוחד בתחום ייצוא הברזל – חומר הגלם העיקרי שנחצב באזור. למעשה, היא הפכה למעצמת ייצוא ברזל בתקופת מלחמת העולם הראשונה, ומאז היא מייצרת ברזל עבור רוב מדינות אירופה.

כיום, נמל בילבאו הוא אחד מחמשת הנמלים הגדולים ביותר בספרד, והוא מקיים יחסי מסחר עם כ- 500 נמלים אחרים ברחבי תבל.
המורשת הימית דומיננטית מאוד בהוויה של העיר, ומשתקפת הן בסגנון הבניה, הן במרכז הבילויים הסמוך לנמל והן בסגנון הקולינרי, המבוסס ברובו על מאכלי ים – זכר לכך שבמקור היו תושבי העיר דייגים.

נמלהעיר בילבאו
הטיילת הנעימה לאורך הנמל העתיק  (צילום: Bilbao tourismo)
 

במילה אחת: גוגנהיים!

בשנת 1997 עלתה העיר בילבאו על מפת התיירות, והפכה כמעט בין ליל, מעיר תעשייתית אפרורית למרכז אמנות שנוהרים אליו מכל העולם. המאורע ששינה כך את גורלה של העיר הוא פתיחת מוזיאון גוגנהיים-בילבאו לאמנות עכשווית (Museo Guggenheim Bilbao).

בניין המוזיאון, שתוכנן ועוצב על ידי האדריכל פרנק גרי (
Frank O. Gehry), כבש את קו הנוף של העיר, עם מראה ייחודי, אוונגרדי, פרוע ועתידני, ומושך כמיליון תיירים בשנה. המבנה, שעוצב ברוח הדה-קונסטרוקטביזם, נראה כמו הורכב מפיסות ענקיות של מתכת, שהוצבו זו על זו ליצירת מערום כסוף ובוהק, שמזכיר בצדודיתו ספינת ענק. עד היום נחשב הבניין בכל העולם לאחת מיצירות המופת האדריכליות בעת החדשה. המבנה עצמו מחופה בעיקר בטיטניום, וטובל במימי נהר נרביון. סביב המוזיאון פסלי ענק, שהמפורסם שבהם הוא "הכלבלב של ג'ף קונס" (Jeff Koons) – פסל של כלב עצום ממדים שמורכב כולו מפרחים חיים.
 
הבניין עשוי חללים גדולים ורוב התערוכות בו קבועות, למשל המבוך המונומנטלי של "לה מאטריה דל טימפו" (La Materia del tiempo) של ריצ'רד סרה (Richard Serra), שמרתק אליו מבוגרים וילדים כאחד, ותערוכות נוספות של אמנות מודרנית. התערוכות המתחלפות מציגות אמנים מודרניים מכל רחבי העולם והמיצגים מתוכננים כך שיעוררו עניין וסקרנות, ויביאו לאינטראקציה עם הקהל באמצעים טכנולוגיים שונים. הזמן טס כשמבקרים במוזיאון, כך שמומלץ לשריין מראש כארבע-חמש שעות לצורך הביקור. אפשר לקנח את היום בביסטרו של המוזיאון – מסעדה טובה ומפתיעה עם תפריט נרחב ומנות עסקיות, שמשלבת מעדנים באסקיים ואיבריים עם נגיעה מודרנית.
בתי מלון בקרבת מוזיאון גוגנהיים
עוד על מוזיאון גוגנהיים בכתבה על אמנות בארץ הבאסקים
 
מוזיאון גוגנהיים בילבו
גאונות ארכיטקטונית - מוזיאון גוגנהיים-בילבאו  (צילום: Bilbao tourismo)
 
 

הריאה הירוקה בפארק הרפובליקה

במרחק של פחות מ- 200 מ' ממוזיאון גוגנהיים, משתרע פארק רפובליקה דה אבאנדו (República de Abando) רחב הידיים. בתחומי הפארק מדשאות ירוקות ומטופחות, שבילי הליכה ואטרקציה מיוחדת לחובבי הספורט והשעשועים (ולצעירים שבחבורה) – מגרש מתקני טיפוס מקוריים ומתוחכמים, שגם ההורים יתפתו לנסות...
 
בפארק ישנן מזרקות מים אטרקטיביות הרבה יותר ממה שהן נראות בתחילה. או כפי שאמי הייתה אומרת: "למים ברווזים!" – בימי הקיץ החמים הן הופכות לאמבטיה עירונית, אליה מוזמנים כולם ללא תלות בגיל. בקיצור – אל תשכחו את בגדי הים שלכם...

פארקים מרכזיים נוספים בבילבאו הם: פארק ארנל (
Arenal), פארק קמפו וולטין (Campo Volantín), פארק דונייה קסילדה (Doña Casilda) ופארק אטשברייה (Etxebarria).
 
פארקים בעיר בילבאו
מתרגעים בטיול קליל בפארק  (צילום: Bilbao tourismo)
 
 

מסע בזמן במוזיאון הימי בבילבאו

המוזיאון הימי רייה דה בילבאו (Museo maritimo Ria de Bilbao) מזמין ופתוח למבקרים בגילאים שונים, ומתאים גם לבני הדור הצעיר, בשל גישתו המתקדמת והאינטראקטיבית. המוזיאון נמצא היכן ששכנו בעבר המספנות האגדיות אאוסקלדונה (Astilleros Euskalduna), וחלק מהאמצעים ששימשו בעבר לטיפול ולבניית הספינות, עדיין קיימים ומוצגים בסביבתם הטבעית.

במוזיאון שפע פעילויות שמתאימות גם לילדים, כמו תחרויות במסלולי פיראט
ים ותערוכות נושא של פליימוביל. בנוסף, ניתן לראות דגמים בגודל מלא של ספינות, עם כל הציוד והפרטים הקטנים.
 

אצטדיון הכדורגל ה"סאן מאמס"

בשנת 2013 נפתח אצטדיון סן מאמס (San Mames), והפך במהרה לאחד מסמלי העיר בילבאו. קיבולת הקהל של האצטדיון היא עד 53,290 אוהדים, והוא משמש כמגרש הביתי של קבוצת אתלטיק בילבאו האגדית. נאמר עליו שזהו האצטדיון היחיד בו האוהדים מוחאים כפיים לקבוצה היריבה – אם הם נותנים הופעה טובה – זוהי ספורטיביות לשמה!
 
הביקור באצטדיון מציע חבילה המשלבת סיור מודרך וכרטיסים למוזיאון של המועדון. אם מתאפשר לכם, מומלץ שהביקור שלכם בבילבאו יחפוף למשחק רשמי של אתלטיקו, כך מובטחת לכם חוויה משמעותית לא פחות מביקור בקאמפ נואו הברצלונאי או בברנבאו המדרידאי.

כשמגיעים לצפות במשחק חשוב לזכור להביא את הצ'אפלה (
Txapela) – הכובע הבאסקי הטיפוסי, ואת הצעיף האדום-לבן שלכם. להיות "אתלטי" אפילו למשך כמה שעות, זו גאווה אמיתית עבור כל אוהד ספורט באשר הוא.
 
כדורגל בעיר בילבאו
ניתן להבחין היציע הצבוע אדום-לבן, במשחק של קבוצת אתלטיקו  (צילום: CC Beñat Irasuegi)
 

הפיתוי של קרולינה

ידוע כי סוכר הוא דבר שחייבים להישמר מפניו – במיוחד בכדי להיות מסוגלים לחרוג מדי פעם... למשל בשביל חווית ההתענגות על קרולינה (Carolina) – הקינוח המקומי המאפיין את העיר בילבאו.
 
קרולינה היא עוגת מאפה קטנה, הנושאת על עצמה קונוס מרנג ועליו טפטוף שוקולד וחלמון ביצה. לא מדובר רק על העוגה המבוקשת ביותר בעיר, אלא גם על תופעה סוציו-גסטרונומית, המהווה חלק מזהותה של בילבאו. אין דבר שאנשי העיר מסכימים עליו יותר מאשר העובדה שקרולינה היא פשוט מעדן!
 
עוגת קרולינה, בילבאו
ללקק את האצבעות! עוגות קרולינה - מעין גרסה מקומית לקרמבו מוצלח ביותר  (צילום: CC Beñat Irasuegi)
שני בתי מלון מומלצים בבילבאו

לא רחוק ממרכז העיר שוכן מלון ארסילה (Hotel Ercilla) המקסים, שגם העיצוב המסוגנן שלו וגם קבלת הפנים של צוות המקום - הן סיבות מספיק טובות להגיע לבילבאו. החדרים של מלון זה, המדורג ברמת 4 כוכבים, מרווחים ומאורגנים בנוחות, כשבחלקם יציאה למרפסת שמש. החללים הציבוריים מעניינים ומהווים אטרקציה בפני עצמם: מהלאונג' שעל גג בית המלון ישנה תצפית פנורמית של העיר, מסעדת המלון מגישה מנות פיוז'ן מפתיעות והבר פעיל ותוסס עד השעות הקטנות של הלילה. 
 
אווירה כובשת במלון ארסילה

מלון קרלטון (Hotel Carlton) מדורג ברמת 5 כוכבים וממוקם במרכז העיר, במרחק הליכה ממוזיאון גוגנהיים ומרבית אתרי העיר, כולל שפע מסעדות ובתי קפה. כל חדרי המלון כוללים שולחן כתיבה, פינת ישיבה, מיני בר ואמצעים להכנת שתיה חמה. מסעדת המלון מומלצת במיוחד.
 
מלון מומלץ במרכז בילבאו, חבל הבסקים, ספרד
מלון קרלטון  בילבאו - מלון 5 כוכבים מהודר במרכז העיר


 


במהלך השנים האחרונות הפכה העיר בילבאו לעיר תיירות אטרקטיבית ומגוונת, המתמודדת בכבוד מול ערים גדולות אחרות בספרד, ומצליחה להעניק למבקרים בה ערך מוסף ועניין רב. מיקומה – בחבל הבאסקים, הוא יתרון נוסף עבור מי שמתכנן טיול בצפון ספרד, בהרכבי מטיילים שונים. 

כתבות נוספות

שבעה פסטיבלי יין בספרד

ירדן גור
 
אודות הכותב
קרלוס בן זקן - נוסע מתמיד שאוהב טיולים והיכרות עם תרבויות חדשות ומנהגים שונים. ב- 20 השנים האחרונות מתגורר קרלוס בספרד, מכיר יעדי טיול שונים ומיוחדים ברחבי המדינה ומביא אליהם מטיילים מכל קצוות תבל.  במקביל הוא משמש כיועץ עסקי ומוביל דעת קהל בכל הנוגע לעולם התיירות והטיולים בספרד.  סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר