קוסטה ואסקה – החוף של ארץ הבאסקים
כתב וצילם: יגאל שלהבת


כמו הילד הירושלמי שקינן בתוכי וראה לראשונה את הים, כך הרגשתי כשיצאנו מהרי הפירינאים וראיתי לראשונה את גטאריה (Getaria), כפר דייגים קטן על שפת האוקיינוס, בואכה מפרץ ביסקאיה (Bay of Biscay). אתה מרגיש שמשהו שהוא חזק ממך גורר אותך לתוך הכחול טורקיז הזה, כולך מהופנט מהגוון השופע של צבעי הים, יחד עם ספינות הדייגים הצבעוניות, המקובצות ביחד, כאילו להפריד בינן לבין הסירות הקטנות יותר והחשובות פחות. אם נוסיף את ריח הים והדגים והלחות שנדבקת לעור, הרי למעשה חשתי בפתיחת החגיגה שלא רציתי שתיגמר.

אתר החגיגה נקרא קוסטה ואסקה (Costa Vasca) והוא נמצא בארץ הבאסקים אשר בצפון ספרדאי אפשר בלי כמה מילים על הסביבה.
 
נמל גאטריה, חבל הבאסקים, ספרד
נמל גאטריה
 
ארץ הבאסקים
חבל הבסקים נמצא בצפון-מזרח ספרד, הוא משתרע על פני שטח של כ- 7000 קמ"ר ומתגוררים בו כ- 2 מיליון איש. למרות אוטונומיה רבה לה זוכה החבל, חלק מתושביו דורשים מהשלטון הספרדי עצמאות נרחבת יותר, ואף קם בחבל ארגון טרור (ETA), שגם ביצע פיגועים רבים. אנחנו לא בעניין, לפחות במקרה הזה, אבל תמיד רצוי לפקוח עין.
הטופוגרפיה של הארץ כבר קורצת לתייר העצמאי, שיכול להתענג על הכפרים הקטנים, ללא מגבלת זמן קבוצתית. ההרים משתפלים בתלילות, מגובה 2,600 מטר, היישר לחופי האוקיינוס האטלנטי. כל כפר ועיירה הם חוויה מרנינה. האנשים חביבים ופתוחים לתיירות שמתמקדת בטבע ובעיקר בנוף של האוקיינוס. אפשר לשחות, אפשר לטפס על ההרים ואפשר פשוט לעשות מדיטציה ולהתמזג בטבע. אחרי יום של ספיגת חוויות אנחנו רעבים, יש הרבה תיאבון והאוכל המקומי - חוויה גסטרונומית. אין כמו לסגור את הערב בישיבה בפאב על מזח של כפר דייגים, עם כוס בירה (ואולי עוד אחת) שסוללת את הדרך לשינה מרעננת. 
מזג האוויר באזור הזה, בצפון ספרד, נעים יחסית לשאר אזורי ספרד, וזה יתרון גדול בקיץ המעיק. לפעמים גשום בבקרים וקצת קריר, אך בצהרי היום, מנסיוני, נעלם הגשם והשמש מגרשת את העננים למעט ענני תפאורה. השמים צבועים בצבע כחול עמוק והעננים עוטרים אותם כעדר כבשים לבנות. אוטובוסים עם תיירים נדירים במקום ולכן הכבישים אינם פקוקים וקל למצוא חדרים בסגנון "אירוח כפרי" (Turismo rural).
 חבל הבאסקים, ספרד
Lekeitio   

יקבים ויין
 
סן סבסטיאן דונוסטיה
העיר המרכזית בחבל הבסקים היא סן סבסטיאן דונוסטיה (Donostia-San Sebastián), השוכנת לחופי האוקיאנוס האטלנטי, 21 ק"מ מהגבול עם צרפת ו- 450 ק"מ צפונית-מזרחית למדריד. העיר בהחלט שווה ביקור של כמה שעות נעימות. תוכלו לעלות על האוטובוס המיטיב של City tour ולעבור את כל האתרים המעניינים בעיר לפני שתחליטו היכן להתמקד. העיר שוכנת לחופי מפרץ מקסים, שמשמש לה כתפאורה - מעגן דייגים, יאכטות וחוף רחצה, בו תוכלו למצוא מרגוע. כשהאוטובוס מטפס בכבדות על ההר, המשקיף על המפרץ, כדאי להביט מערבה לחופיו האינסופיים של האוקיינוס. בתום הסיור חוזרים לעיר ומטיילים בין הסמטאות המקסימות. חובבי הקניות יבואו כאן על סיפוקם. וכמובן, האוכל - יש מסעדות רבות שמתאימות לכל כיס ויש את מסעדות הטפאסים, בהן מתייצבים בצהרי היום וממלאים את הכרס בסנדביצ'ונים חביבים, כל אחד לפי טעמו ולפי הדיאטה עליה הכריז. (ראה כתבה "טאפס בברצלונה")
בתי מלון בסן סבסטיאן

סן סבטטיאן דונוסטיה, חבל הבאסקים, ספרד
סן סבטטיאן דונוסטיה 
פנינים על חוף קוסטה ואסקה
כשיוצאים מערבה מסן סבסטיאן מגיעים לעיירות (על פי הסדר ממזרח למערב): Zumaia, Deba, Mutriku,Ondarroa, Lekeitio  ו- Bermeo. העיירות הללו הן פנינים על חוף הים ורצוי לבקר בכל אחת מהן ובמה שביניהן. אחרי העיירה Mutriku מגיעים לחוף Punta de Saturrarán  , שהוא חוף ים בו ניתן לרחוץ או סתם להשקיף על המתרחצים, תוך כדי שתית קפה באחד מבתי הקפה הפזורים בו, גם זה בילוי מוצלח.
לכל עיירה ייחוד משלה, אותו כדאי לגלות בשיטוט בין הסמטאות הצרות ובין המזחים, עליהם "משתזפים" דגים מיובשים.
בעיירה Bermeo,המשמשת כמעגן לצי גדול של ספינות דייג, תראו מגדלור עתיק וספינה תלת-תרנית, העוגנת במקום דרך קבע, שניהם מזכירים שההווה אינו מנותק מהעבר. אם ממשיכים עוד 200 מטרים מעבר למגדלור מגיעים למעגן יאכטות צנועות ,מוקף בשכונת דייגים, שמישהו טרח לצבוע בשלל צבעים מרהיבים. 
בתי במלון בקוסטה ואסקה
 
 Deba, חבל הבאסקים, ספרד Zumaia, חבל הבאסקים, ספרד
Zumaia                                                Deba
Bermeo, חבל הבאסקים, ספרד
Bermeo

Ondarroa, חבל הבאסקים, ספרד
Ondarroa
 
פאבלו פיקסו בגרניקה
העיירה גרניקה (Guernica או בבאסקית: Gernika) הופצצה במהלך מלחמת האזרחים של ספרד (1937) על ידי חיל האוויר הגרמני, במטרה לסייע לגנרל פרנקו במאבקו בבאסקים. מפציצי הצלילה הגרמנים גרמו הרס רב ולאחר כמה שעות חזרו להשלים את ההרס. בהפצצה נהרגו אזרחים רבים והעיר הפכה סמל למאבק נגד פרנקו. לזכר אותו אירוע צייר פאבלו פיקאסו את ציור הקיר גרניקה (Guernica), שאורכו 7.8 מ' וגובהו 3.5 מ', אותו תוכלו לראות בעיירה. כיום מאוחדת גרניקה עם העיירה הסמוכה לומו ונקראת גרניקה-לומו. כל השיעור ההיסטורי הזה מחייב ביקור נימוסי בעיירה, לה כדאי להקדיש שעה-שעתיים, לפני שחוזרים לכפרי החופים.
בסמוך לגרניקה תוכלו לבקר במערות קואוואס דה סנטיממיניה (Santimamiñe caves), בהן ציורי קיר פרה היסטוריים, שהצייר שצייר אותם הלך לעולמו לפני למעלה מעשרת אלפים שנה. (4 ק"מ צפונית-מערבית לגרניקה-לומו, ב- borough de Kortezubi).
 
העיירה גרניקה, חבל הבאסקים, ספרד
העיירה גרניקה
 
הכינו את המצלמות
חוזרים אל חופי הים ואל העיירה Mundaka, הנמצאת 11 ק"מ צפונה מגרניקה. העיירה משמשת מרכז לגלשני רוח, בזכות הסלעים התת-ימיים, שיוצרים כאן גלים גבוהים וגורמים לכל גלשן מקצועי או חובב לעלות למקום באדיקות דתית.
אחרי העיירה Bermeo רצוי לעצור בחניון הראשון, להשקיף עליה ממרומי עמדת התצפית ולנשום אויר פסגות, לפני האטרקציה הבאה, שלדעתי שווה את כל הביקור במקום, והיא נגלית טיפין טיפין למי שעוצר ומשקיף על הנוף.
בתחילה רואים שני צוקים - על קצהו של האחד ניצב מבנה קטן ואילו באחר שחפים מתקוטטים על כל פינה. כשמתקרבים רואים שיש למעלה מנזר, וכשמתקרבים ממש נעתקת הנשימה וחייבים לעמוד ולתקתק הרבה תמונות. המקום נקרא San Juan de Gaztelugache. ניתן לרדת עם הרכב למטה, בזהירות המתבקשת, ולהחנות במקום הנמוך ביותר האפשרי. ממרחק זה רואים חצי-אי קטן, צמוד לחוף, ואת קשתות הסלע שנוצרו בתהליך בליה של גלי האוקיינוס. הדרך במעלֶה הגבעה כוללת טיפוס של 200 מדרגות, שזה לא משהו רציני, אם שוכחים לרגע את השיפועים שבין המדרגות. מגיעים למעלה, מתנשפים כמו שצריך, ונכנסים לקפלת הדייגים שנבנתה לזכר יורדי הים שהקריבו את חייהם לאל הים בעל כורחם. ניתן להשקיף על הים וניתן לעשות מדיטציה, אפשר גם להתפלל ולהודות לבורא עולם בשפה שרק אנחנו מבינים.
 
San Juan de Gaztelugache, חבל הבאסקים, ספרד San Juan de Gaztelugache, חבל הבאסקים, ספרד
San Juan de Gaztelugache, חבל הבאסקים, ספרד
San Juan de Gaztelugache
 
המוזיאון שגונב את תשומת הלב ממוצגיו
למי מכם שרוצה לבקר במוזיאון בעל מבנה מטורף, כדאי לקפוץ לעיר בילבאו (Bilbao), בירת נפת ביסקאיה (Vizcaya), שהנמל שלה נחשב לגדול בנמלי הסביבה. המוזיאון המדובר הוא מוזיאון גוגנהיים (El Museo Guggenheim) שיש הטוענים שהמבנה שלו גונב את תשומת הלב מהמוצגים שבתוכו, בהם חפצי אומנות רבים. כדאי לבדוק את התצוגות המיוחדות המוצגות במוזיאון, בהן אפילו תערוכות של אופנעי "הארלי דיווידסון".
אם תיסעו לאורך הנהר תמצאו חניה נוחה ולא יקרה במרכז העניינים. תוכלו להחנות את הרכב ולצאת לשוטט בעיר העתיקה, לבקר בקתדרלת דה סנטיאגו, אשר נבנתה במאה ה 14, אולי לקנות דבר או שנים ולמלא את הבטן במגוון טפאסים בארוחת הצהרים/ערב.
כתבה על בילבאו - השער לארץ הבאסקים
החיוך חסר השיניים של בעלת הבית
עוד מילה על התושבים - הבסקים נראים כמונו, חלק מהמבוגרים שבהם חובשים סוג של כובע ברט, שלא יוצא אצלם מהאופנה מאות שנים, בעוד שקשה להבחין בייחוד כלשהו אצל הצעירים, שעסוקים כמו שאר בני מינם באירופה בטלפונים הניידים שלהם ובנגנים המשוכללים. הבסקים ידידותיים בדרך כלל, למעט כמה חריגים פה ושם. בעיקרון, שהוא משותף לכל מקום, כשאתם יושבים במסעדה תדעו שאתם משלמים על כל דבר- סלט, מים, מפת שולחן ואפילו על החיוך חסר השיניים של בעלת הבית הזקנה- הכל ביזנס.
 
חבל הבאסקים, ספרד
 
לסיכום, באזור קוסטה ואסקה ניתן למצוא מגוון של נופים ופעילויות. אותי קנה הנוף הימי על שלל חופיו, גליו, סירות הדייגים הצבעוניות והניגוד, הבלתי נתפס, של הרים ואוקיינוס כחול. מי שמעוניין בטיול שונה קצת, ידידותי ולא מורכב מידי, להתמקד בשחפים ונופים, טוב יעשה אם יפנה לקוסטה ואסקה.
ניתן לנחות במדריד, בפמפלונה ואני אישית נחתתי בברצלונה, שאמנם רחוקה (570 ק"מ), אבל נסעתי וטיילתי דרך הרי הפירינאים, וזה כבר לסיפור אחר.
מאחר ולא רוויתי די מהנוף, החלטתי לחזור למקום ואני חוזר לשם וממשיך מערבה עד לקצה העולם הישן. אומרים שמעבר לים הגדול אולי נמצא זהב.

 
מידע נוסף


יגאל שלהבת אודות הכותב
יגאל שלהבת, צלם טבע ונוף וחובב טיולים בארץ ובעולם. מספר צפיות: 17550
53520
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר