פיאסטה קטלונית:
חגיגות לה מרסה בברצלונה
מאת: ברק אפיק 


מרסדס חוגגת יום הולדת ב-24 בספטמבר, וכשמרסדס חוגגת כדאי מאוד להיות באזור. לא, לא מדובר במכונית היוקרתית, הקרה והמנוכרת, מרסדס שלנו חמה, לבבית וסוערת. מרסדס היא קטלונית אמיתית עם גאווה וכבוד.


החלטנו לעשות לה הפתעה ופשוט הופענו ביום שישי לפנות ערב, שעה קלה לאחר שפתחה את הבר שלה, ברובע הגותי העתיק של ברצלונה (בהיגוי המקומי: "ברסלונה"). האוטובוס השאיר אותנו בכיכר פלאסה קטלוניה (Plaça Catalunya) ומשם פילסנו דרכנו בסמטאות, בין המוני החוגגים היוצאים עליזים ושתויים מן הברים הרבים. הפיאסטה התחילה, נראה היה שכל ברצלונה חוגגת יום הולדת. אכן, כל העיר חוגגת עם מרסדס את יום הולדתה בפסטיבל לה מרסה (La Mercè).
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

"רצי אש" מדליקים את האווירה (צילום: Calvesklein)
המגדלים האנושיים הם מהמנהגים האהובים בפסטיבל (צילום: marimbajlamesa)
ענקים מתהלכים ברחובות (Pere López)
דגל קטלוניה נישא בגאווה (צילום: FalconsdeBarcelona)
המונים מתאספים ותומכים במגדלי האדם (צילום: Ajuntament Barcelona)
דרקונים יורקי אש לוקחים חלק בחגיגות (צילום: Jan Solo)
ריקודים מסורתיים ברחבי העיר (צילום: calafellvalo)
זיקוקים מאירים את שמי ברצלונה (צילום: González Page)

 ברירת מחדל
 
ב-24 בספטמבר חוגגות ברצלונה וקטלוניה כולה את הפיאסטה החשובה ביותר שלהן. התירוץ הרשמי הוא כי תאריך זה הוא יומה של בתולת החסד (La Virgen de la Merced, או בקטלאנית – La Mare de Déu de la Mercè), הפטרונית של העיר ברצלונה ועל שמה נקראת מרסדס שלנו. אגוסטין, חבר מקומי, טוען כי במקור יום פטרונית העיר היה ב-2 בפברואר, אבל אף אחד בברצלונה לא אוהב לחגוג בחורף...


טעימה קטנה מחגיגות לה מרסה ברחובות ברצלונה
 

נערכים לחגיגות עם שתייה, מוזיקה וריקודים

חלפנו על פני הקתדרלה העתיקה, המוארת בשלל אורות צבעוניים, מתכוננת לליל חגיגות ארוך. עוד כיכר רומנטית, עוד מבנה גותי מעוטר, שתי סמטאות צרות והגענו. לפני שנכנסנו, הצצנו מבעד לזגוגית וראינו אותה מאחורי הבר, מקפצת לצלילי מוזיקה קובנית. ברקע, שתי בנותיה, שרה ואיציארט (כוכב השחר בשפה הבאסקית), מדלגות-מרחפות סביבה ומשרתות את קהל הלקוחות השכונתי. נכנסנו, נשמעה צווחה, הוחלפו טפיחות-חיבוקים-נשיקות-שוב חיבוקים, מתנות עברו מיד ליד ותוך זמן קצר החלו נפתחים הבקבוקים. היו שם אדום של יין, צהוב של בירות, לבן של אניסדו, ורוד של מרגריטה עם תותים, וכמובן הרבה ירוק של אבסנטה (Absenta), משקה ההזיות אשר כונה בפי פיקאסו "נקטר האלים". לא לחינם נקרא הבר הזה "Parnasse", כשמה של פרנסוס היוונית, משכנם של אפולו והאלים.
 
בין לגימה וצחוק מתגלגל מנסים להשלים אינפורמציה, אך ללא הצלחה מרובה. בכל רגע נפתחת הדלת ופנימה זורמים חברים. חוסה אנטוניו, זמר הפלמנקו המופלא מסביליה הדרומית, ועימו חסוס, גם הוא מאנדלוסיה ואחד מנגני הגיטרה הטובים בספרד. מצטרף גם פפה, אומן תיאטרון הבובות, וכך, במשך כל הערב יעברו כאן אנשי בוהמה ברסלונים, לתת נשיקה, לומר מזל טוב, ואיך לא – להוריד עוד כוסית.
 
מגדלים אנושיים, חגיגות לה מרסה, ברצלונה
מגדלי אדם של עד 5 קומות, מסורת קטלונית בפסטיבל לה מרסה  (צילום: CC Quim Perelló)
 

קורות הבתולה מרסד

במאה ה-13 נגלתה הבתולה לכומר בשם נולאסק (Pere Nolasc) וקראה לו להקים מסדר לכבודה, על מנת ללחום בשודדי הים הברברים. וכך, נבנתה בברצלונה כנסיית הבתולה של החסדים (Basílica de la Mercè), לא הרחק מן הנמל, ברחוב הנושא את אותו השם: Carrer de la Mercè. מכאן ואילך, במהלך ההיסטוריה של קטלוניה, מאמינים תושבי העיר כי הבתולה מרסד היא זו אשר הצילה אותם פעמים רבות מידי אויביהם.
 
בעבר, היה 24 בספטמבר יום חג דתי בו נערכה מיסה גדולה לכבודה של מרסד, ובסופה יצאו לתהלוכה עם צלם הבתולה. מאוחר יותר הפך החג ליום חופש רשמי בקטלוניה, אנשים לגמו כהלכה, רקדו ברחובות והשמחה רבה. בתקופת הגנרל פרנקו, כמו האיסור על השימוש בשפה הקטלאנית, נאסרו כל המנהגים המקומיים העליזים, והחגיגה הצטמצמה למיסה ותהלוכה דתית צנועה. כיום, כמו כדי לומר לעצמם: "הנה אנו חופשיים, אנו קטלאנים גאים במורשתנו ובעירנו", החגיגות הפכו לאירוע רשמי גדול ומאורגן היטב.
 
במשך ארבעה ימים סביב סוף השבוע של 24 בספטמבר, מארגנת עיריית ברצלונה, לצד החגיגות הדתיות, שלל פעילויות תרבות ובידור עבור כל הגילים. בימים אלו קשה מאוד להשיג חדר במלון בעיר והמחירים מרקיעים שחקים. מאות אלפי חוגגים מגיעים לעיר מכל רחבי ספרד וממדינות רבות באירופה, אך אין לחשוש להגיע לכאן בגלל ההמולה והצפיפות. הצפיפות רק מגבירה את השמחה ונראה כי ההמולה רק גורמת לספרדים לחייך ולרקוד בעוצמה גדולה יותר. תחנת הרכבת הגדולה הופכת לכמה ימים לדיסקוטק ענק, עם מיטב ה-DJs מספרד והעולם. על החוף נערכות תחרויות עפיפונים והמסעדות מנצלות את ההזדמנות להתחרות ביניהן על ה"פאייה" הגדולה והצבעונית ביותר.
בשל הצפיפות והביקוש הרב, מומלץ להזמין מקומות לינה זמן רב מראש. 
 
בלילה בערו שמי החוף בתצוגת זיקוקי דינור מהמרשימות בעולם. אחת משדרות העיר הפכה לגן שעשועים עצום ואזור הנמל המה דוכנים של יצרני יין, גבינות ונקניקים, מהאזורים הכפריים של קטלוניה. וזו רק תחילתה של הרשימה.
כתבה על מסלולי טיול בקטלוניה
 
חגיגות לה מרסה, ברצלונה
ארבעה ימים של חגיגות, ריקודים ותהלוכות (צילום: CC calafellvalo)
 ברצלונה חוגגת את פסטיבל לה מרסה

ברצלונה פעילת לילה בכל השנה, אך בימי הפיאסטה הברים הומים בליינים וכולם שתויים, שרים ושמחים. הרחובות מלאים אנשים רועשים, הנעים בין הברים, אשר לא יסגרו את שעריהם לפני שבע בבוקר. בתי הקפה והמסעדות עמוסים בתיירים דוברי שלל שפות, הנסחפים בלהט הפיאסטה. מהר מאוד כולם נדבקים מהקטלונים בשפת השמחה הבינלאומית, שפת האלכוהול והאוכל הטוב. הסיסמה הנישאת בפי כל היא "תן לחיות ולשמוח כי מחר  מי יודע?".
 
בערב הפיאסטה אפשר לראות בפלאסה קטלוניה הופעות ענק של אומנים מפורסמים מספרד ומחוצה לה. ברחבת הקתדרלה נערכות הופעות של החשובים באומני הפלמנקו של ספרד. גם בשאר הכיכרות והפארקים של העיר נערכות הופעות שונות, פתוחות לקהל הברסלוני תאב התרבות: תיאטרון רחוב מחאתי, הרכבי ג'אז ורוק, בתי ספר למשחק, היוצאים לתרגל מול קהל. האוחז בתוכניית הפסטיבל מקבל סחרחורת רק מן הרצון להיות בכל מקום בכל רגע נתון של סוף השבוע הקסום הזה.
 
בבוקר שבת נפתחים האירועים הדתיים ברחבת כנסיית הבתולה. הענקים (Gegants), דמויות ענק מן העבר של העיר, כבר עומדים בפתח מוכנים לקבל את פני הבתולה. לאחר המיסה יצאו הענקים עם הבתולה וראשי הכנסייה לתהלוכה בכל רחבי העיר, כשכל התושבים, ילדים וזקנים, מנופפים להם לשלום ומתרפקים על העבר. יחד עמם יצעדו דמויות של חיות מיתולוגיות, כמו דרקונים, ברבורים, נשר אצילי, חמור עמוס כל טוב ושלל דמויות של בעלי מקצועות. כך הם צועדים ברחובות הצרים של העיר העתיקה ומכל חלון מתנופפים דגלי קטלוניה. הצבעים דומים אמנם לצבעי דגל ספרד, אך מספר הפסים צועק את ההבדל.
 
ברחבת העירייה, היא כיכר סאן ז'אומה (San Jaume), מתארגנות חבורות אנשי המגדלים (Castelleras), אשר מתכוננים לקראת הופעתם בפני נכבדי העיר. זוהי הפתיחה הרשמית של החגיגות, הפעם מצד העירייה. בלילה שעבר רצו ברחובות העיר דרקונים וירקו אש לכל עבר, כשהם מנסים לדרוס את כל הנקרה בדרכם. נערים, לבושים עד ראשם עם מטפחות על הפנים, התגרו בדמויות הענק העשויות פלסטיק ונעות במהירות על גלגלים משומנים היטב. אירוע האש הפגאני בישר את תחילת החגיגות ואת שחרור הרסן הכללי. עבור רבים מבני העיר, הדרקונים יורקי-האש ומגדלי האדם הם חגיגות לה מרסה.
כתבה על ברצלונה בשלושה ימים
 
חגיגות לה מרסה, ברצלונה
הענקים מתהלכים ברחובות העיר (צילום: CC Pere López)
 

מגדלי אדם - מסורת קטלונית

מנהג בניית מגדלי האדם הוא מסורת של אזורי הכפרים של קטלוניה. צעירי הכפרים מתגאים בכך שהם ממשיכים את המסורת העתיקה. כך, בסרבלים אדמדמים, הם מתמתחים, מתגמשים, ועוזרים אחד לשני לקשור רצועות בד ארוכות סביב מותניהם. רצועות אלו יחזיקו בעוד כמה דקות את רגלי המטפסים, שיזחלו על גב המוצקים שבחבורה בדרכם למעלה, אל ראש המגדל החי.
 
האות ניתן ולקול החצוצרות עשרות צעירים חסונים מצטופפים כדי ליצור את בסיס המגדל. ברגע שהבסיס מתייצב עולים עליו חמישה אנשים, במהירות מדהימה. על כתפיהם עולים חמישה נוספים. כאן המתח גובר, החצוצרה משתתקת וכך גם התופים. נערים ונערות, קלים וגמישים, מטפסים ברכות על גבות אנשי המגדל בדרכם ליצור את הקומה הרביעית. תוך כדי התקדמותם כבר מטפסים כקופים זוג נערים היוצרים על כתפי האחרונים קומה חמישית. הקהל עוצר נשימתו למראה ילדה כבת שש או שבע, העושה דרכה לראש המגדל. המגדל מתנועע כמו מחפש יציבות, הילדה נעצרת מהססת, מרגישה את רגלי העומדים רועדות ממאמץ. שכני להתרגשות מסביר לי כי לילדים שמורה הזכות להחליט אם לעלות או לא לראש המגדל, על פי הרגשתם את יציבות המגדל. בהם תלוי גורל המגדל: תהילת החצוצרה וההמון או נפילה מבישה וניסיון נוסף.
 
הנה המגדל מתייצב לו, הילדה מטפסת ברכות מופלאה מבלי להזיז את המגדל, המתאמץ להישאר זקוף בשארית כוחותיו. והנה, היא כבר למעלה, מרימה את ידה לקול תרועת הקהל והחצוצרה, ובמהירות זוחלת-מחליקה למטה, ומייד אחריה, קומה אחר קומה זוחלים כולם למטה.
 
במהלך החגיגה נראו לא מעט מגדלים עם קצת פחות מזל. לא פעם, בזמן שהילד האחרון טיפס למעלה, הוא פנה לפתע בבהלה לאחור והחליק במהירות למטה, כשאחריו צונח המגדל כולו. עם כל זאת נוצרו בכיכר מגדלים מפוארים של עד שמונה קומות אדם. את הילד המטפס של המגדל הראשון, העלו בעזרת רצועת בד ארוכה מראש המגדל אל מרפסת העירייה. כאן קיבל אותו ראש העיר לכל תרועת הקהל, הנה נפתחו חגיגות הבתולה.

ויוה קטלוניה והבתולה מרסד!

חגיגות לה מרסה, ברצלונה
רבי קומות אנושיים, הקהל עוצר את נשימתו  (צילום: CC calafellvalo)

חגיגות לה מרסה, ברצלונה
מגדלי אדם בפסטיבל לה מרסה, מסורת עתיקה בקטלוניה  (צילום: CC calafellvalo)


בתי מלון מומלצים במרכז ברצלונה וליד שדה התעופה

מלון קטלוניה פסג' דה גרסיה (Catalonia Passeig de Gràcia) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם ברובע הגותיליד כיכר קטלוניה וובסמוך לתחנות אוטובוס ומטרו. חדרי המלון והסוויטות מרווחים, נקיים ומעוצבים בצבעים נעימים. ארוחת הבוקר, שבימים יפים ניתן לסעוד על הטרסה, עשירה ומגוונת. צוות המלון אדיב ושירותי ונכון לסייע בהכוונה למטיילים.
מלון מידמוסט (Hotel Midmost by Majestic Hotel Group) הוא מלון בוטיק הממוקם במרכז ברצלונה, קרוב מאוד לכיכר קטלוניה, ובמרחק כמה צעדים מכיכר האוניברסיטה (Placa Universitat). כאן עוצר האוטובוס הישיר משדה התעופה וסמוך למלון ניתן למצוא תחנת רכבת תחתית. בחדרי המלון ובמרפסת הגג ישנן פינות ישיבה מקסימות ובריכת טבילה קטנה. המלון מאוד נעים והמיקום שלו מעולה.
מלון סיוטאט דל פראט (Ciutat del Prat) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק 4 ק"מ (5 דקות נסיעה) משדה התעופה הבינלאומי של ברצלונה. המלון מציע הסעות אל ומשדה התעופה וכל חדריו ממוזגים.
בתי מלון נוספים במרכז ברצלונה  |  בתי מלון נוספים ליד שדה התעופה של ברצלונה

מלון מומלץ במרכז ברצלונה
מלון קטלוניה פסג' דה גרסיה 
– ברובע הגותי, ליד כיכר קטלוניה
 
מלון מידמוסט, ברצלונה
מלון מידמוסט בברצלונה
  מיקום מצוין ואווירה נעימה

מלון סיוטאט דל פראט, ברצלונה
מלון סיוטאט דל פראט 
 מיקום קרוב והסעות לשדה התעופה של ברצלונה

כתבות נוספותברק אפיק Barak Afik אודות הכותב
ברק אפיק, הקים את חברת 'ברק אפיק טיולים', שהתמזגה עם החברה הגיאוגרפית. מלמד באוניברסיטה העברית דתות וטקסים של האינדיאנים באמריקה. כותב דוקטורט על פולחנים דתיים אינדיאניים ואת הספר "בני השמש", אודות תרבות האינקה בפרו.
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר