מסלול אל הרי הפירנאים הספרדיים
מאת: סורנגה גלית יצחקי


קל מאוד להתאהב בפירנאים, בזכות "המשולש הקדוש" היוצר בהם חוויה שלמה: טבע בתולי על גווניו הפסטורליים, תרבות ואורחות חיים שנשתמרו במשך מאות שנים וכמובן - קולינריה המרגשת את החך ואת הנפש כאחד. חוויית הטיול בפירנאים הספרדיים מכילה מפגשים עם מקומיים, עם נשים חזקות ופעילויות מרובות.


בכתבה אציע רעיונות למסלול של כשבעה ימים ממדריד אל הרי הפירנאים.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

שניים מתוך מאתיים אגמים בשמורת אגוואסטורטס  (צילום: Contraix )
קניון מונט רביי  (צילום:Abel Cerezuela Sanjulián)
שייט בקניון מונט רביי  (צילום: thierry llansades)
עוד מהיופי של קניון מונט רביי  (צילום: thierry llansades)
העיירה ויאיה בעמק אראן  (צילום: Rafel Miro)
בפאתי הכפר המקסים טוואסקאן  (צילום: Francisco Lozano)
נוף טיפוסי בשמורת אגוואסטורטס  (צילום:Jan Phoeni)
בקתת מריה בלאנק בשמורת אגוואסטורטס  (צילום: ErWin)
הכרמים של מחוז פנדס  (צילום: Angela Llop)

הפירינאים – פיסת גן העדן של הקטלונים

רכס הרי הפירנאים משתרע לאורך 450 ק"מ ומהווה גבול טבעי בין ספרד לצרפת. גם בתוך ספרד עצמה ההרים הם גבול טבעי בין מחוזות, בהם חיות קהילות אוטונומיות בעלות זהויות שונות ועצמאיות, כמו מחוז קָטָלוּנְיָה (Cataluña) - בקצה הצפון מזרחי של ספרד, חבל הבאסקים (Basque Country) ומחוז אראגון (Aragon). ההרמוניה המופתית המאפיינת את הרי הפירינאים יכולה להתקיים רק בזכות אותם אנשים מיוחדים שגרים שם, המספרים בראש מורם על חייהם.
 
הקטלונים, אותו עם גאה ומתבדל שחי בחלקם הקטלוני של הפירינאים הספרדיים, מתהדר בפיסת גן עדן עליה הוא שומר ומגן, שבמהלך השנים הפכה לאתר עליה לרגל. מגיעים הנה מטיילים רבים, במגוון גילאים ובכל עונות השנה, המחפשים "להטען" אל מול פסגות הרים ופלגי מים עשירים, סוסי פרא מלחכים עשב על אינסוף מרבדים ירוקים, בתים כפריים עתיקים, מעוטרים בגגות צפחה, וריחות של בישולים שעברו מדור לדור ומזינים גוף ונפש. 
 
מומלץ להקדיש שבוע לפחות לטיול באזור זה, החל מהנחיתה בשדה התעופה שליד העיר ברצלונה. בכתבה מפורט מסלול אפשרי אחד מיני רבים, שכולל מגוון פעילויות. כמובן שניתן לקצר או להאריך, להוסיף לקינוח גיחה לקוסטה בראווה (Costa Brava) למשל, לחופים המשגעים, וכן לכלול יותר זמן בברצלונה, אליה תמיד כיף לשוב.
על קוסטה בראווה בכתבה על פניני קטלוניה


יעדים במסלול מברצלונה לפירנאים וחזרה, לפי סדר הופעתם בכתבה

טיולי אופניים
 

נחיתה רכה בברצלונה

שדה התעופה ליד ברצלונה, בירת קטלוניה, הוא השדה שנכון לנחות בו כשמתכננים טיול לצפון-מזרח ספרד. כשאני יוצאת מהשדה אל העיר התוססת, הדבר שהכי מושך אותי זה להתמזג עם כוס קאווה מבעבעת בליווי פרוסת גבינה מקומית. זה הטקס הקטן שלי, החותם את הגעתי לאדמה האהובה. בנסיעה קצרה של כחצי שעה משדה התעופה, נמצא את עצמינו בתוך נוף הכרמים השייכים למחוז פנדס (Penedès) המוכר כבירת הקאווה הקטאלנית.
 
שפע היקבים המסורתיים כאן הוא עצום ואפשר לדלג בין יקב ליקב במשך יום שלם. אבל היעד שלנו הוא הפירנאים... לכן אני ממליצה לעצור ביקב  Codorníu- שהוקם במאה ה- 16. מדובר במונומנט היסטורי ואומנותי ששווה עצירה לפני הטיפוס להרים הגבוהים. זכרו לטעום את יין הדגל Anna, הקרוי על שם האישה המרתקת שבזכותה מפעל החיים הזה קיים. לתיאום הביקור וסיור באנגלית יש להיכנס לאתר הבית של היקב.
באווירה חמימה וביתית, כעשר דקות נסיעה מהיקב, נמצאת מסעדה מקומית בשם Restaurant Cal Xim  הממוקמת בלב העיירה סנט פאו דה אורדל (Sant Pau d'Ordal).
בתי מלון בברצלונה
כתבה על ברצלונה כתבה על פסטיבלי יין בספרד

עם בטן מלאה ומצב רוח טוב, אפשר להמשיך אל עבר הפירנאים – נסיעה של כשעתיים. אני אוהבת לנסוע דרך הכביש המוביל לעיר מנרסה (Manresa) ולזכות להתבונן בתופעה הגיאולוגית המרשימה של הר מונטסראט (Montserrat) - שכבות של סלעי משקע ש"צמחו" במאונך לקרקע ויצרו פסגה מחודדת. למי שזמנו בידו מומלץ לעצור באתר זה ולבקר במנזר ובכנסיה שבראשו.
עוד על מונטסראט בכתבה על פניני קטלוניה

 הר מונטסראט
הר מונטסראט והכנסייה שבראשו, עצירה מומלצת בדרך (צילום: carlosanchezpereyra)
 

יום בסימן "אומנות מקומית"

ממש במרכז הפארק הגדול סרה דל קאדי (Serra del Cadí) מתנשא הר יוצא דופן – פדרה פורקה (Pedra Forca) לגובה של 2,500 מ'. הוא מתבלט בנוף בזכות צורתו הדומה לקלשון (ומכאן ההשראה לשמו). בקצה העליון של פסגת ההר ניתן להבחין בחתך שמפצל אותו לשניים ומהווה גן עדן לחובבי טיפוס ההרים. עצירה לקפה אל מול ההר, במיוחד כשפסגותיו מוכתמות בשלג לבן – מומלצת במיוחד, גם אם אינכם מתכננים לכבוש את פסגתו.
 
סמוך להר מסתתר לו כפר קטן עם משמעות אומנותית גדולה. הצייר והפסל פבלו פיקאסו שהה בפירנאים בכפר קטנטן בשם גוזול (Gosol). במקום מוזיאון צנוע, אך עם זאת – מוצלח מאוד, שהקימו התושבים. כאן הוא חש שהוא מתחבר בחזרה אל הטבע הפראי, ובאקסטזה של יצירה החל לגבש את הבסיס למה שיבשיל בעתיד לכדי זרם הקוביזם באומנות.
לינה בכפר גוזול וסביבתו
 
ומאומנות לאומנות  אומנות הריפוי. כרבע שעה נסיעה מגוזול, הדרך העקלקלה מובילה לכפר הקסום טושאנט (Tuixent), שלו סיפור מרתק על כוחן העצום של נשות הפירנאים. בכפר זה עוברת מסורת מיוחדת מדור לדור – מאם לבת, של ליקוט, רוקחות וטיפול באמצעות צמחי מרפא. אותן נשים נועזות היו סוחבות על גבן את הצמחים והמרקחות וצועדות מהפירנאים ועד לקו החוף של קטלוניה. הן שימשו כמטפלות הוליסטיות קדומות – שהיום היינו קוראים להן נטורופטיות.

במרכז הפארק הגדול סרה דל קאדי (Serra del Cadí) מזדקף הר יוצא דופן – פדרה פורקה (Pedra Forca) לגובה של 2,500 מ'
במרכז פארק סרה דל קאדי מתנשא הר יוצא דופן בשם פדרה פורקה  (צילום: CC Kim Pedersen)

יום בסימן "חופש"

ביום השלישי לטיול רצוי שכבר נמצא את עצמנו במחוז הקטלאני פייארס סובירה (Pallars Subira), לו מומלץ להקדיש את הימים הבאים. בירת המחוז היא העיירה סורט (Sort) שפירוש שמה בשפה הקטלאנית הוא "מזל". המקום שוקק מים בכל הצורות והגוונים: אגמים, נחלים, מפלים ובעיקר – נהר גדול אחד בשם נוגרה פיירסה (Noguera Pallaresa) החוצה את המחוז. בנהר אפשר ליהנות מספורט אתגרי מסוגים שונים: שייט קיאקים, רפטינג, סנפלינג לתוך המים ועוד.
לינה בעיירה סורט וסביבתה
 
מעבר לכל פעילויות האקסטרים המוצעות כאן, ישנו נדבך מרתק המחבר את האזור להיסטוריה היהודית. "דרך החופש" - קמינו דה לה ליברטאד (Camino de la Libertad), הוא שמו של פרויקט המנציח את עברם של יהודים רבים ומתנגדי השלטון בתקופת מלחמת העולם השנייה. אותם שורדים נסו על חייהם מגרמניה הנאצית וחצו את הרי הפירנאים מצרפת לספרד בשבילים ודרכים הרריות, בתנאים לא תנאים. בסורט ישנו מוזיאון זיכרון שנבנה בבית המאסר שקיבל את הפליטים הללו. מומלץ גם להגיע לכפר המקסים טוואסקאן (Tavascan) ולצאת למסלול ההליכה המוביל ממרכז הכפר ונכנס אל לב ההר. אמנם אין זה מסלול מעגלי, אך בהחלט שווה לפסוע בו ולחוש את העבר.
עוד על הקשר היהודי לפירנאים בכתבה טיול הליכה בפירנאים
 
מומלץ לחתום את היום בבית הקפה-מסעדה Café Pessets בעיירה סורט, ששימש בעבר גם הוא כבית מחסה עבור הפליטים. כאן אפשר להתנסות במבחר מרענן של טאפאס מקומי, יצירתי וצבעוני.
Hotel Restaurant Pessets & SPA

קפה מסעדה בפירנאים
מבחר טאפאס מקומי בקפה-מסעדה Café Pessets בעיירה סורט  (צילום: Hotel Restaurant Pessets)
 

המלצה למלון בוטיק באזור

שפע בתי מלון ומסעדות פזורים ברחבי המחוז, אך אחד חביב עלי במיוחד. מלון פולדו (Hotel Poldo) ברמת שלושה כוכבים, מוקף בטבע. הבריכה שלו סמוכה לאגם ומהמטבח שלו יוצאות מנות טיפוסיות לאזור, טעימות ונדיבות. המקום מנוהל על ידי שלוש אחיות מקסימות, שמקדישות את חייהן לאירוח אוהב עם אסתטיקה נהדרת.

מלון בוטיק פולדו בפירנאים   מלון בוטיק פולדו בפירנאים
מלון פולדו - מהמטבח יוצאות מנות טיפוסיות לאזור, טעימות ונדיבות
 

יום בסימן "מתחברים אל עוצמות הטבע"

גולת הכותרת של האזור, המושכת אליו מטיילים רבים מכל העולם, היא השמורה החשובה והגדולה ביותר במחוז, שהוקמה בשנת 1955 על ידי הדיקטטור פראנקו. היא קיבלה שם ארוך במיוחד וקצת קשה לביטוי: הפארק הלאומי אגואסטורטס ואגם סנט מאוריסי (Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici). השם הארוך חובק בתוכו משמעות פשוטה: "המים המתפתלים", וזאת בזכות יותר מ- 200 האגמים המשובצים ברחבי השמורה.
 
זה המקום להתחבר לנוף גן עדן המנתק אותנו מכל אזכור אנושי. אין כבישים, אין רכבים, רק ירוק וכחול בתפארתם.
להשלמת החוויה ולהתמסרות מלאה לכוחות הטבע אני ממליצה בחום ללון בשמורה עצמה. לאורך השמורה פזורות להן שמונה בקתות הרים המשמשות כבתי מחסה – ומכאן שמן "רפוחיו" (Refujio). בנוסף ללינה, הן מציעה גם ארוחות חמות למטיילים בשמורה. כולם ישנים יחד בחלל משותף, אווירה מגניבה המאגדת גילאים שונים ושפות שונות. וכן, יש מקלחות ושירותים, משותפים לכולם.
הבקתה החביבה עלי היא Refugio de Amitges, או – בקצה השני של השמורה: Refugio Josep Maria Blanc.
לינה בשמורת אגואסטורטס וסביבתה |  כתבה על שמורת אגואסטורטס

איגוואסטורטס, פירנאים ספרד
בקתת אמיטס, הבקתה החביבה עלי בשמורת אגוואסטורטס  (צילום: CC Abel Cerezuela Sanjulián)

איגוואסטורטס, פירנאים ספרד
בקתת מריה בלאנק ניצבת על לשון יבשה בלב האגם  (צילום: CC Néstor Martínez Martínez)
 
 

מה הקשר בין תחושת קדושה לגבינת צאן?

איזו תחושה נהדרת להתעורר בלב שמורת טבע מטהרת שכזו, וגם היציאה מהשמורה קסומה בעיני. הגוף נטען והנפש נרגעה, ויש מין תחושה של ריחוף המלווה לאורך כל הדרך אל שער היציאה מהשמורה – עיירת הנופש אספוט (Espot). אפשר להישאר ללון כאן, ואם החלטתם לעשות כך, אמליץ על מלון משפחתי קטן וחביב, עם מארחים אדיבים וטובי לב - מלון רוקה בלאנקה (Roca Blanca). מסעדות וחנויות קטנות מחכות בחוץ ובלוטות הטעם מתחילות להתעורר שוב. אני ממליצה לקפוץ לאחת המחלבות המקומיות וליהנות מגבינות צאן עתירות טעם (ואחוזי שומן...). אחת האופציות נמצאת כעשרה ק"מ לפני העיירה המפורסמת ויאיה (Vielha) השוכנת בעמק אראן (Val d'Aran).
מלון רוקה בלאנקה ובתי מלון נוספים בעיירה אספוט

מלון מומלץ באספוט, פירנאים ספרד   מלון מומלץ באספוט, פירנאים ספרד
מלון רוקה בלאנקה בעיירה אספוט, מלון משפחתי קטן וחביב, עם מארחים אדיבים וטובי לב
 
לאחר שמתמלאים מגבינות ומבושמים מיין, אפשר להמשיך אל הכפר האהוב הבא. כאן נעים לעצור לביקור קצר בכנסייה הרומנסקית ארטיאס (Arties) ופשוט ליהנות ממראה נהר גירונה (Río Girona) הסמוך. זהו כפר עתיק הנושק לאתרי הסקי הנחשבים ביותר, כך שאם בסקי חשקנו – הגענו למקום הנכון: אתר הסקי של בקיירה (Baqueira) נחשב לאחד הטובים.

בכפר ויאיה מומלץ לשוטט בין הסמטאות העתיקות, זו גם תחנה נהדרת בה ניתן לרכוש מזכרות וליהנות ממעט חיי לילה, כאשר הרחוב הראשי הופך למרכז הבילוי המרכזי שבמחוז. אחרי טיולים ופעילות פיזית מאמצת, אין יותר מענג מזמן ספא משובח. ב
פאראדור ויאיה (Parador de Vielha) ישמחו להגשים את החלום בספא איכותי הפונה לעמק ירוק.
פאראדור ויאיה ובתי מלון נוספים בעיירה ויאיה

פארדור ויאיה   פארדור ויאיה
לסיים את היום בספא איכותי הפונה לעמק ירוק - פאראדור ויאיה
 
עמק אראן, פירנאים ספרד
להתעורר בלב הטבע - עמק אראן ואחת העיירות הציוריות שלו  (צילום: CC manuel mv)
 

יום בסימן "גבהים"

את הדובדבן שבקצפת שמרתי לסוף. לאחר נסיעה של כשעה וחצי דרומה, נכנסים לפרק חדש במסע. מדובר בקניון עוצמתי שעבורי הוא אחד ממסלולי הטבע המרהיבים ביותר בקטלוניה ואף בעולם: קניון מונט רביי (Congost de Mont Rebei). תופעת הטבע הזו נמצאת כ- 8 ק"מ דרומית לכפר פואנטה דה מונטניאן (Puente de Montañan).
 
ניתן להיכנס לאתר עם רכב, להשאירו שם בחניון ומשם להתחיל את הטיול הרגלי בשבילים צרים בני מאות שנים, שחצובים על צלע הר המשקיף על נהר בגווני טורקיז - מחזה מהפנט. גולת הכותרת של הקניון היא שילוב הליכה עם שייט בנהר. מעניין מאוד לבדוק איך זה להיות למטה, וגם למעלה (מאוד למעלה!). את הקיאקים מזמינים כמובן מראש.

מניסיון אישי – הזמן בקניון טס ובקלות ניתן לבלות בו יום שלם. מומלץ להצטייד בהמון מים ומזון לעצירות. אין בדרך קיוסקים או כל דבר מעבר לסלעים ומים.

 קניון מונט רביי
על צלע הר המשקיף על נהר בגווני טורקיז, קניון מונט רביי  (צילום: CC Jorge Franganillo)
 

סוגרים את הטיול בברצלונה

במעבר אמנם חד אך מתבקש – עיר הבירה של קטלוניה, ברצלונה המדהימה נמצאת כשלוש שעות נסיעה, ואין סיכוי שלא אבקר בה אם נפלה ההזדמנות בידי. מומלץ להזמין טיסת לילה ביום החזרה וכך ליהנות מעוד יום טיול. לא אכביר במילים על העיר כי רבות דובר עליה... לטעמי שווה פשוט לצעוד ברובע הגותי, לעשות קניות, ליהנות ממסעדות הטאפאס והברים הקטנים, לסיכום החוויה ועד לפעם הבאה שנחזור למסע נוסף בהרי הפירנאים.
כתבה על ברצלונה בשלושה ימים

טיול בהרי הפירנאים
במרכז פארק סרה דל קאדי מזדקף הר יוצא דופן בשם פדרה פורקה (צילום: סורנגה גלית יצחקי)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


סורנגה גלית יצחקי אודות הכותבת
סורנגה גלית יצחקי היא בעלת חברת טיולי הנשים "בית החוויות של סורנגה" בשיתוף החברה הגיאוגרפית. מאז שנת 2003 סורנגה יוצרת טיולי נשים לעולם וחוויות בארץ. טיולי הנשים הינם בדגש אנתרופולוגי וכוללים אספקטים שונים ליצירת חוויה משמעותית ומרגשת; מפגשים עם אנשים מקומיים מרתקים, ביקור בבתים אותנטיים, סדנאות מעשירות, לינה במלונות אווירה וארוחות מיוחדות.
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר