הזמנות לחופשה שלך

טיול הליכה בפירנאים הספרדיים והצרפתיים
מאת: צחי גלובין


קניוני אבן עצומים בהם נהרות זורמים ומפלי מים שוצפים, אגמים אלפיניים, כפרים קטנים ועתיקים, ספורט אתגרי ומפגש עם סיפורים מרגשים מהעבר היהודי. טיולים בהם משולבים מסלולי הליכה בפירינאים הספרדיים והצרפתיים מזמינים אותנו לחוות כל זאת מקרוב, צעד אחר צעד. 


אספר כאן על מסלולים וחוויות מתוך טיולי ההליכה בהרי הפירנאים אותם אני מדריך. אך הרשו לי תחילה כמה מילים על המפגש הראשון עם אותם הרים, שהיה דווקא בטיול משפחתי. 
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

צעידה בשמורת אייגואסטורטס (צילום: צחי גלובין)
רפטינג בנהר פיירסה - מתאים לכולם (צילום: MEDRAFT)
פריחת היערה (צילום: צחי גלובין)
אגמים בשמורת אייגואסטורטס (צילום: MEDRAFT)
פטריות ענק (צילום: צחי גלובין)
הליכה בשמורת אייגואסטורטס  - משיאי הטיול (צילום: MEDRAFT)
ורד הבר (צילום: צחי גלובין)
כפר קטאלני עתיק במהלך המסלול (צילום: MEDRAFT)


נקודות ציון בכתבה: הפארק הלאומי אורדסה
 (A)קרקס גווארני  (B)העיירה ויאייאה (C),
הכפר מונטגרי (D), שמורת אייגואסטורטס (E), עמק פאיירסה (F), הכפר טור (G) 
להגדלת המפה - לחצו על הפינה השמאלית העליונה
 
אהבה ראשונה לא שוכחים...
את הפעם הראשונה בה צעדתי ברכס הרי הפירנאים לא אשכח לעולם. היה זה במסגרת טיול משפחתי בן שלושה שבועות, שכלל גם ביקור במדריד ובדרום ספרד. ביום הטיול האחרון, בעודי פוסע עם ילדיי בין הפסגות, המפלים והאגמים של רכס הפירנאים, הם סיכמו את הטיול באוזניי: "ספרד היא אכן מדינה יפה, אך אין כמו טיול רגלי בהרי הפירינאים". 

מאז תכננתי והדרכתי עשרות טיולי הליכה להרי הפירנאים, ואני מתרגש לחזור אליהם כל פעם מחדש. הספקתי לבדוק עוד מספר גדול של מסלולי הליכה נפלאים, מה שמאפשר לי להתאים אותם לכל דרגת קושי, בהתאם ליכולות המטיילים, אך באופן כללי המסלולים אותם אני בונה ומדריך הם בדרגת קושי קלה עד בינונית. חלק מהמסלולים אינו מעגלי ומחייב הקפצה של רכבים או לוגיסטיקה אחרת, כך שטיול מאורגן בחברה מסודרת יכול להפוך את החוויה לנוחה וחיובית יותר.

פריחה בפירנאים, שושן  פריחה בפירנאים, פעמונית
פריחה בפירנאים, סחלב  פריחה בפירנאים, נוריות
פריחה בפירנאים (בכיוון השעון) - שושן, סחלב, נוריות ופעמונית  (צילום: צחי גלובין) 
 

מדרפט ג
 
הפירנאים הספרדים – פעילות בכל עונה
רכס הרי הפירנאים
(
Pyrenees) מהווה את הגבול הטבעי שבין צרפת לספרד, ומשתרע על פני כ- 450 ק"מ, בין האוקיינוס האטלנטי לים התיכון. תושבי ההרים באים ממגוון תרבויות נרחב, בהן תרבויות שנותרו מבודדות במהלך השנים, בזכות ההרים שהקיפו אותן. מקור ההכנסה העיקרי של תושבי האזור כיום הוא תיירות.

העיירה ויאיה (
Vielha), בירתו של עמק אראן (Val d'Aran), הפכה למרכז של תיירות חורף וסקי, וכיום רוב בתיה הוסבו לבתי הארחה, בתי מלון ודירות נופש. באזור ההררי ישנם אגמים ומפלים ציוריים, ושמורות טבע רבות שמושכות אליהן שוחרי טבע, מטיילים רגליים, מטפסי הרים וחובבי ספורט אתגרי, לאורך כל השנה. החודשים המומלצים לטיולי הליכה באזור הם החל מאמצע יוני ועד ספטמבר.
מלון מומלץ: 
פאראדור ויאיה (Parador de Vielha), מלון 4 כוכבים, הממוקם מעל העיירה ויאיה ומשקיף אל עבר נופים משגעים. המלון מציע מסעדה, ארוחת בוקר טובה וספא מפנק.

פארדור ויאיה   פארדור ויאיה
פאראדור ויאיה בפאתי הכפר ויאיה ולא הרחק משמורת אגוואסטורטס

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
אחד מהאגמים הציוריים אליהם מגיעים בטיול הליכה בפירנאים
 (צילום: MEDRAFT) 

מתחילים לצעוד - הפארק הלאומי עמק אורדסה
בשנת 1918, לאחר שוך קרבות מלחמת העולם הראשונה, הוכרז שטח בגודל של כ- 21 קמ"ר, באזור עמק אורדסה שבמחוז אראגון (Aragón), בתור הפארק הלאומי אורדסה (Parque Nacional de Ordesa). מאז, הפארק הרחיב את גבולותיו ללא הפסק וצבר לעצמו קהל מטיילים נלהב ומאוהב. גם אנחנו, בין חובבי הפארק, בחרנו להתחיל את המסלול בעמקים היפהפיים שלו, שסללו את דרכם בסלע הגיר.
כתבה על הפארק הלאומי אורדסה

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
כפרים על צלע ההר, בסביבת הפארק הלאומי אורדסה שבמחוז אראגון  
 (צילום: MEDRAFT) 
 
להתעורר בבוקר ולפגוש בנופי עמק אורדסה המרהיבים, זו חוויה שאולי רק תמונות יוכלו להעביר. המצוקים הנישאים, הכפרים הקסומים הפזורים סביבנו, הצמחייה המשתנה בהתאם לגובה ההר, וריח הקפה של הבוקר - הם שילוב מנצח.

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
הנוף אליו אנו מתעוררים בבוקר, לאחר לינה באורדסה  
 (צילום: MEDRAFT) 
 
טיול הליכה בקניון אניסקולו (Anisclo), שנמצא בשמורת אורדסה, הוא חוויה מיוחדת. מים צלולים, מפלים ציוריים וגשר הפרדות העתיק, הם חלק מהנופים שיש לנחלי השמורה להציע. אל הנחלים מגיעים במסלול הליכה יפהפה.

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
הליכה על גשר הפרדות העתיק שבקניון אניסקולו   (צילום: MEDRAFT) 

קפיצה קטנה לצד הצרפתי
במשך כל השנים בהן טיילתי והדרכתי בפירנאים, הדהד בראשי כל הזמן קול קטן ששאל "מה עם הצד הצרפתי?". התשובה הייתה - קרקס גווארני, ממש מעבר לגבול, בצד הצרפתי.
 
קרקס? קרקסים אפשר למצוא בכל מקום... אבל לא קרקס כזה! קרקס גווארני (Cirque de Gavarnie) הוא אחד העמקים הקרחונים העצומים ביותר בעולם כולו והגדול בפירנאים. הקרחון שיצר את העמק, חרט בו מצוקים עצומים, מהם נופל מפל המים הגבוה ביותר באירופה, 300 מטר גובהו. הוא זורם רוב ימות השנה ובחורף מימיו קופאים למפל קרח מרשים. 
 
כשנכנסים לעמק לוכדים את עיננו המצוקים העצומים, הנמתחים לכיוון ספרד. הליכה רגלית מהעיירה גברני אל תוך השמורה, בלב העמק העצום ודרך משטחי האחו המוריקים, הם רק הפרומו. רעש המים של הדובדבן שבקצפת – מפל גברני, אותו אנו מבקרים בצד הזה של הפירנאים, הוא השיא.
 
קרקס גווארני, הפירנאים הצרפתים
קרקס גווארני, עמק קרחוני ענק ומרשים (צילום: Kevin Veau)
 
הכפר מונטגרי וסיפור יהודי מרגש
מעשה שהיה כך היה: לאחד מטיולי ההליכה בעמק אראן (Val d'Aran) התלווה אלי מדריך חדש ונמרץ, אמיר פתר שמו. בשיחה מזדמנת התברר לי לפתע, שמדובר בלא אחר מהנין של חסיד אומות העולם, יופ וסטרוויל, שהציל כ- 300 נערים ונערות יהודים, על ידי הברחתם מהולנד דרך בלגיה לצרפת, ולאחר מכן במעבר הפירנאים לספרד. הקשר המשפחתי עורר בי התרגשות עזה, משום שבין יעדי הטיול שלנו ביום העוקב היה מנזר בכפר מונטגרי (Montgarri), הכפר שבו התרחשה הברחת היהודים מצרפת לספרד - ממוות ודאי לסיכוי לחיים.
 
הגיע יום המחרת, יצאנו לטיול ההליכה לכיוון הכפר מונטגרי, כשלפתע, על אם הדרך נעצר רכב שחסם את המעבר ועיכב את הקבוצה. תוך כדי שאני מעיר בבדיחות הדעת כי רק ישראלים יכולים לחסום כך את השביל, יוצאות מהרכב שתי אחיות ישראליות, ששאלו אותנו כיצד מגיעים למנזר מונטגרי. לאחר שהסברתי להן, שאלתי אותן מה מטרת הטיול שלהן, ותשובתן הותירה אותי פעור פה. מסתבר, שהן בנותיהן של ניצולי שואה יוצאי צרפת והולנד, שהוברחו על ידי אנשי המקום. לא היה גבול להתרגשות כאשר אמיר קפץ וסיפר להן מי היה סב-סבו. מיותר לציין שהבנות המשיכו את הטיול איתנו וסיפרו לקבוצה כולה את סיפור הבריחה וההצלה הבלתי יאומן.
לינה בעמק אראן
 
טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
המנזר בכפר מונטגרי - דרכו הוברחו בני הנוער היהודיים בשואה 
 (צילום: MEDRAFT) 
 

הפוגה בהליכה – רפטינג בנהר פאיירסה
עמק נהר נוגוארה פאיירסה (
Noguera Pallaresa) הוא יעד שאסור לפספס כשמתכננים טיול לפירנאים. מעבר לנופים המטריפים, ולמגוון מסלולי ההליכה וטיולי הג'יפים שאפשר לעשות בו, חוצה אותו נהר גועש ומפותל, המהווה את אחד ממסלולי הרפטינג והחתירה הטובים ביותר באירופה. הנהר, ששמו כשם העמק, ניזון ממי השלגים הנמסים בפסגות הפירינאים. הרפטינג בנהר הוא אחת מגולות הכותרת של כל טיול, גם עבור מי שבדרך כלל אינם נמשכים לספורט הימי.
 
חוויית הרפטינג מתחילה למעשה עוד לפני שנכנסים לנהר, כשמגיעים למועדון. כל המטיילים מצוידים בחליפות הצלה, במשוטים ובקסדות, ומקבלים הסבר מקצועי ויסודי לגבי עבודת הצוות במהלך הרפטינג, השימוש במשוטים, כיצד להתנהג במקרים שונים, וכללים נוספים שנועדו להפוך את השייט לבטוח ולמהנה במיוחד. לאחר ההכנות, קופצים למים למעט תרגולים ויוצאים לדרך, מלווים במדריכים חייכניים ומנוסים. 
כתבה על טיול "אקשן" משפחתי בהרי הפירינאים

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
חוויית רפטינג בנהר 
נוגוארה פאיירסה - מאתגרת, מרעננת, כיפית ומתאימה לכולם   (צילום: MEDRAFT) 
 
 
לשתות קפה על הדרך בכפר טור
אחד היתרונות בטיול הליכה באזור עמק פאיירסה הוא ההזדמנות להיכנס לכפרים נידחים, להציץ לחיי התושבים המקומיים, ולנוח בבתי קפה המקומיים. כמובן שבמהלך הטיול שלנו לא דילגנו על ההזדמנות ותכננו מסלול הליכה לכפר טור (
Tor), שנמצא בין עמק פאיירסה לבין אנדורה.

מדובר בכפר קטלני עתיק, היושב על אחת מדרכי המבריחים לאנדורה. הכפר נטוש בכל ימות החורף, אבל בקיץ עולות אליו כמה משפחות של רועים, המפיחות במקום חיים ומתפעלות בית קפה קטן וקסום. מקום מושלם לעצור בו ולתת לרגליים לנוח מההליכה.

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
טיול הליכה בכפר 
הקסום טור - נוף מושלם להפסקת קפה   (צילום: MEDRAFT) 
 

הדובדבן שבקצפת - שמורת אייגואסטורטס
פירוש שמה של שמורת אייגואסטורטס (
Parc Nacional d'Aigüestortes) הוא "המים המתפתלים". כפי ששמה מעיד עליה, היא מלאה בפלגי נחלים, מפלים קטנים, תעלות וכל הטוב שמביאים איתם המים הזורמים – צמחייה עשירה ובעלי חיים.
לינה בקרבת שמורת אגוואסטורטס

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
מעל 200 אגמים יפהפיים בשמורת אייגואסטורטס, לרובם ניתן להגיע רק ברגל   (צילום: MEDRAFT) 

בפארק ישנם מעל 200 אגמים וריבוי של פסגות גבוהות, חלקן מעל ל- 2,700 מ'. במהלך מסלול ההליכה פוגשים בגאיות ירוקים, קרקסים קרחוניים (עמק שצורתו דמוית אמפיתיאטרון) ותצורות נוף מיוחדות נוספות. הנוף נוצר תודות לתהליכי התרוממות הקרקע (לפני 65–25 מיליוני שנים) והמסת קרחונים בתום עידן הקרח.

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
אגם בשמורת אייגואסטורטס, אליו אנו מגיעים לאחר טיפוס לפסגת ההר - המאמץ משתלם!   (צילום: MEDRAFT) 
 
במהלך מסלול ההליכה אנו עוברים דרך כפרים עתיקים וציוריים, שפזורים באופן מקרי לכאורה על פני הגבעות. מדי פעם אנחנו חוצים את פלגי המים על פני גשרי עץ עתיקים ויפים.

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
כפרים קטנים מפוזרים ב"אופן מקרי" על הגבעות הירוקות שבדרכנו  
 (צילום: MEDRAFT) 

טיול משפחתי או קבוצתי - אפשר גם וגם...
טיולי ההליכה בפירינאים הספרדים, אותם אני מדריך או מתכנן עבור מטיילים עצמאיים, מתאימים לכל אוהבי הלכת והטבע. רובם ברמת קושי קלה עד בינונית, וניתן לתכנן אותם כך שיאפשרו טיול משפחתי, בו כל בני המשפחה נהנים מההליכה, גדולים וקטנים כאחד.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כלל בסיסי: "כאשר אתה מכיר את המסלול - הוא תמיד יותר קל מהבלתי ידוע". השפה האנגלית אינה שגורה בפי תושבי הכפרים של הרי הפירנאים, ולכן טיול בליווי מדריך דובר עברית הוא יתרון. הוא יוריד לכם מהכתפיים את כל נושאי הלוגיסטיקה, יביא אתכם למלונות הרים מיוחדים ואיכותים, ואל פינות נסתרות, שכפי הנראה לבד לא תגיעו אליהן. מאז אותו טיול משפחתי ראשון, כל קבוצה שאני מדריך (תמיד קבוצות קטנות של 8-14 מטיילים), הופכת מהר מאד למשפחה.

טיול הליכה בפירינאים הספרדיים
גם אחרי שהדרכתי עשרות קבוצות בהרי הפירנאים, תמיד אזכור את הטיול הראשון עם משפחתי.
בתמונה זו אנו חוצים את אחד הגשרים מעל לפלג מים בשמורת אייגואסטורטס
  (צילום: צחי גלובין) 


מידע נוסף

כתבות נוספות על טיולי הליכה

כתבות נוספות על הפירנאים


צחי גלובין, מדרפט
 
אודות הכותב
צחי גלובין, מדריך ראשי בחברת MEDRAFT, המתמחה בטיולי טבע והרפתקאות. מתמחה בהדרכה בפירנאים הספרדים, גאורגיה, יוון, סלובקיה וצ'כיה.
לאתר חברת הטיולים MEDRAFT

צחי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 24478
93920
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!