מסלולים בפירנאים הצרפתים:
קרקס גווארני ומעבר רולנד
מאת: גיא רייפנברג


בכתבה זו נבקר בשתי נקודות סמוכות בפירנאים הצרפתיים, המזמנות לנו מראות מהמרהיבים שיש להרי הפירנאים ולצרפת כולה להציע. קרקס גווארני הוא אחד המראות המרשימים שיצרו הקרחונים, שפיסלו בנסיגתם אמפיתאטרון ענק, בקוטר של קרוב ל- 900 מטר. לא הרחק ממנו נמצא מעבר רולנד, עוד יצירה מרהיבה של הטבע בסלעי הגרניט, המסמנת את קו הגבול בין צרפת לספרד.


כשאנו עוברים במעברי הפירנאים, אנו עושים זאת בעקבות זרם אנושי אדיר, שפילס את דרכו במעברים אלו משחר ההיסטוריה. זו נקודה שחשוב לזכור. אנחנו כובשים לרגע את הדרך, אך לעולם לא את ההר. את ההר יש לכבד, מכיוון שלהרים יש נטייה לפגוע בבעלי ביטחון עצמי מופרז. ועל כך יסופר בהמשך.
 
הרי הפירנאים הצרפתים
קרקס גווארני, הקרחונים פיסלו בנסיגתם אמפיתאטרון ענק  (צילום: CC V C)

נקודות במסלול אל קרקס גווארני ומעבר רולנד:
 הכפר גווארני (1), מעבר טנטס (2) והכפר טורלה בצדו הספרדי של הגבול (3),
הכפר ג'דרה (4), בו ממוקם 
מלון לוג'י לה ברש דה רולאן (5)מלון לה גראנג' או מארמוט (6)
 

 ברירת מחדלמה שחרב יכולה לעשות להר

המצוקים באזור זה של הפירנאים הצרפתיים, בדרום-מערב צרפת, הם מהמצוקים הגירניים הגבוהים באירופה כולה. מעבר רולנד, הנמצא מעל הקרקס הקרחוני גווארני, הוא פירצה במצוק הגירני, על הגבול בין צרפת לספרד. הוא נמצא בגובה 2,807 מטר, גובה קירותיו כ-100 מטר ורוחבו כ-40 מטר.
 
פרצת רולנד (Brèche de Roland), או כפי שנכנה אותה כאן: מעבר רולנד, היא מהנקודות המיוחדות ביותר בפירנאים. היא קיבלה את שמה מ"שירת רולאנד", אחת היצירות העתיקות ביותר של שירת האבירים (שנסונים על מעללי אבירים) מימי הביניים בשפה הצרפתית. היצירה מספרת את מעלליו של אחד מגיבורי החיל של שארל הגדול בתקופת הרקונקיסטה – כיבושה מחדש של ספרד מידי המוסלמים. לפי אחת הגרסאות, במהלך קרב שניהל נגד המוסלמים הניף האביר רולנד את חרבו כנגד מצוק אדיר שחסם את דרכו, וקרע בו פתח גדול, דרכו יכול היה צבאו לעבור. אמנם הקרב התנהל בעמק רונסבו, הנמצא בפירנאים, אבל הרחק מערבית למעבר רולנד עצמו. נכון גם שהקרב האמיתי התנהל בכלל נגד חיילים באסקים נוצרים, ולא מוסלמים. אבל למה להרוס סיפור טוב עם עובדות?
 
כשתעפילו למעבר המפורסם תבינו שלא באמת חשוב נגד מי נלחם רולנד, לא באמת חשוב היכן הוא עבר... העלייה קשה גם היום, עם נעליים מודרניות ובגדים נוחים. כשמגיעים למעלה ומשקיפים סביב קשה שלא להתפעל מכל אותם גיבורים קדומים, שכבשו את דרכם במעברי הפירנאים לאורך ההיסטוריה, בבגדים לא נוחים ומסורבלים, נושאים כלי נשק כבדים או ציוד מסורבל אחר. אין זה משנה אם מדובר ברולנד וחרבו, חניבעל ופיליו או הפליטים שנעו במעברים השונים  מספרד לצרפת בזמן מלחמת האזרחים ובכיוון ההפוך בזמן מלחמת העולם השנייה (ביניהם גם פליטים יהודים רבים). כדאי גם לחשוב על כל אותם אנשים שפילסו כאן את דרכם לאורך השנים – רועים, נוודים ואחרים, שלא עשו זאת למען תהילת עולם או כיבוש מזהיר, אלא מתוך צורך קיומי, למצוא אזורי מרעה חדשים, מקורות מים או מקום חדש לחיות בו.
 
מעבר רולנד, הרי הפירנאים הצרפתים
מעבר רולנד, פרצה בסלע הגירני על גבול צרפת-ספרד (צילום: CC Guillaume Baviere)
 

מה שהר יכול לעשות למטיילים

לפני מספר שנים ליוויתי יחד עם מדריך נוסף קבוצה בטרק למעבר רולנד. התחלנו בכפר הצרפתי גווארני (Gavarnie) ולפנינו הייתה הליכה של יומיים לכיוון מעבר רולנד. בבוקר היציאה התעוררה בעיה דחופה שהצריכה את תשומת לבי. מכיוון שהיה עם הקבוצה מדריך נוסף, החלטתי לוותר על העלייה ולהישאר בכפר. המטיילים יצאו לעבר בקתת ההרים (רפוחיו) סארדטס (Sarradets) שלמרגלות מעבר רולנד. אני הייתי אמור לטפל בענייני ולחבור לקבוצה בצד השני של הטרק, בכפר הספרדי טורלה (Torla), מעברו השני של הרכס.
 
לשמחתי הבעיה נפתרה מהר, אבל כאן התחילה הבעיה האמיתית – בטחון עצמי מופרז. לא רציתי לוותר על חלקו הראשון של הטרק, אך ידעתי שאין אפשרות להדביק את הקבוצה שיצאה כבר לפני מספר שעות. סברתי שאני יכול לעלות עם רכב לנקודה המרוחקת מבקתת ההרים שלוש שעות הליכה לכל היותר. אומנם כבר הייתה שעת צהריים, אבל השמיים היו בהירים ואני הרי מכיר את הדרך טוב – אז מה הבעיה? נפתיע את החברה, ועם קצת מזל עוד אגיע לפניהם.

תוך שעה מרגע שעזבתי את הרכב התקדרו השמיים מאחורי, ותוך דקות החל מבול אדיר, מעורב בברד מכאיב. הדרך התארכה מאוד, ובסופו של דבר מצאתי את עצמי מחפש את דרכי בחושך. פלגי מים קטנים הפכו לנחלים. מצאתי את עצמי חוצה בתוך מפל ומתפלל לא להיסחף בזרם, אל תהום הפעורה מאות מטרים מתחתי. מכיוון שלא הודעתי לאף אחד שאני בדרך, אפילו לא ידעו שאני מאחר להגיע. בסופו של דבר הגעתי אל הבקתה קצת אחרי ארוחת הערב, רטוב לגמרי ועייף. הפעם זה נגמר בהצטננות ונעליים רטובות, אבל זה היה יכול להסתיים אחרת לגמרי.
 
בקיצור, אנחנו לא כובשים את ההרים – הם הרבה יותר גדולים מאיתנו ופשוט מרשים לנו להיות אורחים. כשתהיו למעלה ותראו את הנוף המהמם נפרש מולכם, תבינו את עוצמתם של הרים בכלל והפירנאים בפרט. אבל לפני זה – תכננו, התייעצו וצאו לדרך מוכנים, כי הדרכים האלו שוות כל רגע.
מעבר רולנד, הרי הפירנאים הצרפתים
מעבר רולנד, השמים הכחולים יכולים להיעלם ברגע (צילום: CC ichard Allaway)
 

מסלול אל מעבר רולנד וקרקס גווארני

למעבר רולנד ניתן להגיע מכמה נקודות מוצא. לצורך כתבה זו אבחר באחת הקלאסיות שבהן  הכפר גווארני (Gavarnie), בחבל מידי-פירנאה בצרפת. הכפר גווארני נמצא למרגלות הקרקס הקרחוני המפורסם ביותר בפירנאים – קרקס גווארני (Cirque de Gavarnie). את קרקס גווארני, שהוא אחד מהמראות המרשימים ביותר בפירנאים, אסור להחמיץ. ההליכה מהכפר עד לנקודת התצפית לעבר הקרקס והמפל, וחזרה, נמשכת כשעה וחצי עד שעתיים, והיא קלה ומתאימה לכל אחד (עלייה קטנה בקטע האחרון, כל השאר כמעט מישורי). מנקודת התצפית תראו את כל הקרקס וגם את המפל הגדול (Grande Cascade), הנופל מגובה של למעלה מ- 400 מטרים!

קרקס גווארני, הרי הפירנאים הצרפתים
המפל הגדול בקרקס הקרחוני גווארני (צילום: CC Oeil du Néez)
 
מי שרוצה יכול להמשיך מנקודת התצפית לכיוון המורנה שבתחתית הקרקס, ולהגיע ממש עד למקום בו מי המפל פוגעים בעוצמה וברעש אדיר בקרקע העמק. דרך זו מעט יותר קשה ואורכת יותר זמן ממה שנראה במבט ראשון. למרות שהמפל נראה כאילו הוא במרחק נגיעה, יש לקחת בחשבון 45 דקות עד שעה להגיע אליו, וכמעט אותו זמן חזרה לנקודת התצפית. את שני המסלולים ניתן לעשות בדרך כלל מיוני עד ספטמבר, ולעיתים הם אפשריים גם במאי ואוקטובר. בשאר השנה יש הרבה שלג וקרח על הדרך.
 
מי מכם שרוצה להעפיל למעבר רולנד ובידיו מפה טופוגרפית טובה (וכל מי שרוצה להעפיל למעבר רולנד חייב להצטייד במפה כזו), ישים לב לדרך המסומנת מתחתית קרקס גווארני, עולה לכיוון רפוחיו סרדטס (Sarradets) ומשם למעבר רולנד. לא משנה באיזו דרך תבחרו לעלות – אל תבחרו בזאת, מאחר ויש לטפס דרך סלעים רטובים, מקום בו כמעט כל שנה נהרגים מספר אנשים כאשר הם מאבדים אחיזה.
קרקס גווארני, הרי הפירנאים הצרפתים
הקרקס הקרחוני גווארני, בדרך למעבר רולנד  (צילום: CC claphoteau)


שני בתי מלון מומלצים בקרבת קרקס גווארני

מלון לוג'י לה ברש דה רולאן (Logis Hôtel La Brèche De Roland) הוא מלון בוטיק משפחתי קטן, עם בעלים דובר אנגלית שנכון תמיד לסייע. הוא ממוקם בכפר ג'דרה (Gèdre), במרחק 8 ק"מ מהכפר גווארני, נקודת המוצא למסלול לקרקס גווארני. המבנה מהמאה ה-18 משופץ בטוב טעם. החדרים (ניתנים לקישור) והסוויטות עם נוף מרהיב אך ללא מזגנים (בגובה של 1000 מ' אין בהם צורך). מסעדת המלון מגישה מאכלים מקומיים, ויש גם סאונה וחניה פרטית.
 
מלון מומלץ בפירנאים הצרפתים   מלון מומלץ בפירנאים הצרפתים
מלון מומלץ בפירנאים הצרפתים   מלון מומלץ בפירנאים הצרפתים
מלון לוג'י לה ברש דה רולאן  מלון משפחתי במיקום מצוין בקרבת קרקס גווארני

מלון לה גראנג' או מארמוט (Hôtel La Grange Aux Marmottes) מרוחק מעט יותר מקרקס גווארני (כחצי שעה נסיעה) וקרוב יותר לעיר לורד (25 ק"מ), כך שהוא מהווה מיקום נוח לטיול כוכב. מומלץ להזמין לפחות 2 לילות במלון המקסים הזה, המדורג ברמת 4 כוכבים ומציע יחס משפחתי חם, מאחר ונוח לטייל ממנו בהרי הפירנאים הצרפתים ובעיר לורד.

מלון מומלץ בפירנאים הצרפתים
מלון לה גראנג' או מארמוט - אירוח משפחתי בדרך בין העיר לורד לקרקס גווארני 


מהיכן לעלות למעבר רולנד?

הדרך הקצרה ביותר למעבר רולנד מתחילה מחניון מעבר טנטס (Col De Tentes). כביש צר יוצא מגווארני לכיוון תחנת הסקי הקטנה של הכפר, וממשיך משם לעבר החניון. הכביש ממשיך עוד קצת לכיוון מעבר בוחרואלו (Bujruelo), אולם קטע זה חסום ולכן כאן יש להשאיר את הרכב. הולכים ברגל עם הכביש לכיוון מעבר בוחרואלו ומאתרים את השביל שמטפס על הרכס מעלה ומזרחה (הדרך היורדת מערבה תביא אותנו לכיוון עמק בוחרואלו שבצד הספרדי, שאינו יעדנו כרגע). הדרך ברורה ומנסים לתחזק את הסימון, אבל עדיף להבין אותה כך שאם יש סימון אז זה בונוס אבל לא להסתמך על כך.
 
הליכה של כשעתיים-שלוש תביא אותנו לרפוחיו סרדטס (2,587 מ'), או בשמו האחר רפוחיו דה לה ברש דה רולנד, שם נוכל לעצור לקפה או תה, לפני שנמשיך בדרכנו. מעבר רולנד מתנוסס בקצה העלייה ונראה בבירור מהבקתה. העלייה תלולה מאוד, אך בדרך כלל ניתן לעשותה תוך חצי שעה עד שעה. מהצד השני  זו כבר ספרד ועמק אורדסה (Ordesa) המפורסם. שימו לב, בקטע האחרון של העלייה מהבקתה ועד למעבר ייתכנו שלג וקרח כל השנה, גם באוגוסט, ולכן חשוב תמיד לבדוק מה המצב לפני היציאה והאם יש צורך בקרמפונים. מקלות הליכה הם תמיד בגדר ציוד מומלץ עד חובה.
 
מבקתת סרדטס למעבר רולנד, צרפת
קטע העליה התלול מבקתת סרדטס למעבר רולנד (צילום: גיא רייפנברג)
לרדת לצרפת או לספרד

מראש המעבר ישנן כמה אפשרויות להמשך. הפשוטה ביותר היא פשוט לחזור על עקבותינו אל הרכב, ולקנח את היום בארוחת ערב במיטב המטבח הצרפתי. אם התחלנו מוקדם ואנחנו בכושר טוב מאוד ניתן להספיק להעפיל לפסגת טאיון (Taillon) שגובהה 3,144 מטר.

אם יש מי שמחכה עם הרכב, ניתן לקבוע איתו בעמק בוחרואלו (Bujruelo). במקרה זה במקום לחזור לחניון ממעבר בוחרואלו, יש לרדת לקמפינג שבתחתית העמק. משם להמשיך לכפר טורלה (Torla) וליהנות מארוחת ערב כמיטב המטבח הארגונזי* בספרד. (עם הרכב זו נסיעה של לפחות 4 שעות מסביב לעמק אורדסה).

המלצה על מלון בשמורת אורדסה, ספרד   המלצה על מלון בשמורת אורדסה, ספרד
מלון ארטמנטוס ראסל בכפר הקטן טורלה - ההמלצה שלי
 
אפשרות אחרת היא לחצות במעבר רולנד לצד הספרדי ומשם להמשיך לרפוחיו גוריץ (Goriz) המפורסם, או דרך מצוקיי אורדסה לתחתית עמק אורדסה. רפוחיו גוריץ הוא נקודת מוצא למעבר רולנד מהצד הספרדי, יציאה לקניון אניסקולו היפה ונקודת היציאה לטיפוס על מונטה פרדידו – "ההר האבוד" (3,355 מ'), אחת הפסגות המפורסמות בפירנאים. הוא גם מפורסם בכך שכמעט אף פעם אין בו מקום...
 
* המטבח המאפיין את הקהילה האוטונומית אראגון (Aragón), בפירנאים המרכזיים של ספרד.
 
גשר בעמק בוחרואלו, ספרד
גשר בעמק בוחרואלו (צילום: גיא רייפנברג)
 

טיפוס למעבר רולנד ביומיים

רק מטיילים מנוסים מאוד ובכושר מעולה יכולים להעפיל למעבר רולנד מהצד הצרפתי ולרדת מהצד הספרדי ביום אחד  רוב המטיילים יעשו זאת ביומיים. מי שרוצה ליהנות מהדרך היפה יותר, או מעוניין להמשיך ממעבר רולנד לתוך עמק אורדסה, צריך לתכנן לינה ברפוחיו סרדטס. בחודשי הקיץ הבקתה עמוסה ויש להזמין מקום מראש. ניתן לישון בחוץ, אבל בלילה קר תמיד ויש לבוא עם ציוד מעולה ואוהל מתאים.
 
מהכפר גווארני יש ללכת בדרך היוצאת דרומה (מקבילה לזו המגיעה לקרקס גווארני, אך מעליה), לאורך צדו המערבי של העמק. בהמשך מעפילה הדרך לכיוון דרום-מערב, לפלאטו דה בלוויו (plateau De Bellevue), שפירושו בעברית: מישור יפה נוף. בהמשך ניתן לעלות עם הדרך עד למעבר בוחרואלו, ומשם ללכת כפי שתואר קודם. אפשרות אחרת היא לבחור בדרך הצרה והתלולה, היוצאת מעט לפני קבן דה סולדטס (Cabane Des Soldats). הדרך אומנם קצרה יותר, אך זו עלייה קשה ותלולה. הבחירה בין שתי הדרכים היא בעיקר עניין של טעם אישי.
 
קרקס גווארני, הרי הפירנאים הצרפתים
מהכפר גווארני יש ללכת בדרך היוצאת דרומה, לאורך צדו המערבי של העמק  (צילום: CC alain cielas)
 

הפרשי גבהים במסלולים למעבר רולנד

הכפר גווארני נמצא בגובה 1,365 מ'.
חניון טנטס נמצא בגובה 2,208 מ'.
רפוחיו סרטדס (או רולנד) נמצא בגובה 2,587 מ'.
מעבר רולנד נמצא בגובה 2,807 מ'.
 
המרחקים אולי לא נראים גדולים על המפה, אבל לעלות ביום אחד מהכפר גווארני עד למעבר רולנד, פירושו הפרש גבהים של 1,442 מטרים. אפשרי אבל לא קל.


גיא רייפנברג אודות הכותב
גיא רייפנברג, מדריך טיולים מוסמך וצלם המתגורר בספרד. מארגן ומדריך טיולים בהרי הפירנאים, קטלוניה וברצלונה. בעלים של חברת קוקופלי המתמחה בארגון טיולי ג'יפים, אופנועים, טרקים, יין וצילום, למטיילים פרטיים וחברות, וייעוץ למטיילים. החברה רשומה כחוק במשרד התיירות הקטלני, בעלת אישור לתיירות ספורט אתגרי. www.kokopeliadventure.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר