הזמנות לחופשה שלך

חבל מידי-פירנה – מסע במעלית הזמן
מאת: יונית אבני 


חבל מידי-פירנה, בדרומה של צרפת, הוא מקום מצוין לצעוד בו בעקבות ההיסטוריה האנושית – מהאדם הקדמון ועד המטוס הגדול בעולם. את הביקור נתחיל מתחת לפני האדמה – במערות האדם הקדמון, ונסיים בשחקים – עם תעשיית התעופה המודרנית. בדרך נעבור על פני ההיסטוריה של אחד האזורים המרתקים בצרפת.


הכפר רוקאמדור שבתיו מצטופפים על מצוקי הקניון מעל הנהר
הכפר רוקאמדור שבתיו מצטופפים על מצוקי הקניון מעל הנהר  (צילום: כרמית וייס)
 

חבל מידי-פירנה (Midi-Pyrénées), שפירושו "הפירנאים הדרומיים", הוא החבל בעל השטח הגדול ביותר בין 26 החבלים של צרפת. הוא גדול ממספר מדינות אירופאיות וגדול פי שניים מישראל. החבל משתרע בדרום-מערב צרפת  מהגבעות בשולי עמק הדורדון בצפון, ועד הגבול עם ספרד ואנדורה, העובר על רכס הרי הפירנאים. חבל מידי-פירנה מאחד שמונה מחוזות, שרק במאה העשרים אוחדו יחד לחבל אחד. כל המחוזות, למעט אחד, נקראים על שם הנהר החוצה אותם.
 
מפת חבל מידי פירנה


יעדים בכתבה: רוקאמדור (A), קאהור (B), מערת פש מרל (C), קוֹנִק (D), אלבי (E)
קורד סור סייל (F), טולוז (G), מואיסק (H), מבצר מונסגיר (I), מערת ניו (J), מערת לה מָה דָ'זִיל (K), לורד (L)


טיולי אופניים

רכס הרי הפירנאים, המכסה את דרומו של חבל מידי-פירנה, נחלק בין צרפת, ספרד והמדינה הזעירה אנדורה. הרכס משתרע לאורך 450 ק"מ, מהמפרץ הבסקי במערב, אל הים התיכון במזרח. הפסגה הגבוהה ביותר של הרי הפירנאים נמצאת בצדו הספרדי של הרכס, אך גם הפסגות בצד הצרפתי "לא מביישות". הגבוהה שבהן, פסגת פיק דו-מידי (Pic du Midi d'Ossau), מתנשאת לרום 2,884 מטר. בצדו הצרפתי של הרכס זורמים שני נהרות גדולים  נהר אדור (Adour) ונהר גארון (Garonne), העושים דרכם דרך חבל מידי-פירנה אל האוקיינוס האטלנטי.
 
כיכר השוק, הכיכר המרכזית  באחת מערי המצודה של חבל מידי-פירנה
כיכר השוק, הכיכר המרכזית  באחת מערי המצודה של חבל מידי-פירנה (צילום: יונית אבני)
 

בעקבות האדם הקדמון בחבל מידי פירנה

בחבל מידי-פירנה יש אין ספור מערות בהן נמצאו עדויות לחייו של האדם הקדמון. מערת ניו (Grotte de Niaux), הסמוכה לעיר Tarascon-sur-Ariège, מושכת אליה מבקרים רבים בשל ה"אולם השחור", בו ציורי קיר של ביזונים, סוסים, ובעלי חיים נוספים שצייר האדם הקדמון.
(חובה להזמין מקום לביקור זמן רב מראש)
 
מערת לה מָה דָ'זִיל (Grotte le Mas d'Azil), נמצאת בסמוך לכפר באותו שם. במערה ניתן לשוט על נהר תת-קרקעי ולראות שרידים של חיות שהתחבאו במקום  דובים, ממותות ובעלי חיים ענקיים אחרים.
 
לא פחות מרשימה היא מערת פש מרל (Grotte du Pech Merle). המערה הנהדרת של פש מרל נתגלתה בשנת 1922, על ידי שני צעירים שערכו טיול ותצפית על הכפר מראש ההר. במערה ניתן לראות ציורי קיר מרשימים של ממותות וביזונים, ציורים באדום ושחור וטביעות ידי אדם.
 
מערת ניו ומערת לה מָה דָ'זִיל   מערת ניו ומערת לה מָה דָ'זִיל
מערת ניו ומערת לה מָה דָ'זִיל (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)
 

הכפרים והעיירות של ימי הביניים

אם נמשיך לפסוע בדרכי ההיסטוריה, נמצא בחבל מידי-פירנה 32 כפרים ועיירות שנשתמרו מימי הביניים, והם מופיעים כולם ברשימת "מאה הכפרים היפים ביותר בצרפת". כולם מציעים את השילוב המוכר של רחובות מרוצפים, טירה ששרדה, מגדלי שמירה, חומות, כנסיות רומנסקיות מבוצרות, מבוך רחובות צרים ומתפתלים ללא סדר, גשרים מאבן ובתים הבנויים באבן המקומית (אבן חול צהובה או ורודה).
 
העיירה קוֹנִק (Conques), השוכנת על רמת מאסיף סנטרל (Massif Central), היא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בצרפת. בתי העיר העתיקה מימי ביניים, שנשתמרו להפליא, ביחד עם גני הורדים הפורחים, הופכים אותה ליעד מבוקש. הכנסייה המרשימה במנזר Sainte-Foy שימשה מקום עצירה חשוב על דרך הצליינים לספרד.
העיירה מואיסק (Moissac) היא עיירה יפה, שבלבה זורם נהר טארן (Tarn) ולצדה עוברת תעלת דו-מידי (Canal du Midi). עיקר חשיבותה בשל מנזר סן פייר (Saint-Pierre) שהוקם במאה ה-12, שהשערים שלו הם יצירות מופת של פיסול רומנסקי.
הכפר רוקאמדור (Rocamadour), שאף הוא נשתמר היטב מימי הביניים, הוא אחד מיעדי התיירות המובילים בצרפת ואספר עליו בהמשך.
בתי מלון בכפר רוקאמדור
על מויסאק ורוקאמדור בכתבה הכפרים היפים של מחוז לוט
 
מנזרים בערים קונק ומואיסק  מנזרים בערים קונק ומואיסק
מנזרים בערים קונק ומואיסק  (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)
 

ערי המצודה של מידי פירנה

מלחמות רבות התחוללו בדרום צרפת במאה ה-13 והן הובילו לבניית "ערי מצודה" מוקפות חומה. מאות ערי מצודה כאלו, המכונות באסטיד (Bastide), נבנו במאות ה-13 וה-14. הן נבנו עם רחובות בצורת שתי-וערב המקיפים כיכר מרכזית, ששימשה ככיכר השוק. רוב המבנים בבאסטיד היו מעץ וביניהם נשמר רווח כדי למנוע התפשטות שריפות. להבדיל מרוב הערים שהוקמו בימי הביניים, שהתפתחו סביב מצודה או טירה, "ערי המצודה" הוקמו מראש כמקום ישוב, ללא טירה או מצודה לצדן.
 
מתוך כ- 700 ערי מצודה שנבנו בדרום צרפת, שרדו עד ימנו כ- 300, והן מרוכזות במרחב שבין נהר הדורדון לנהר גארון. שלוש מעיירות המצודה היותר מוכרות הן: Cordes sur Ciel, Monpazier ו- Mirepoix.
 
שרידי מבני עץ בערי המצודה  שרידי מבני עץ בערי המצודה
שרידי מבני עץ בערי המצודה (צילום: יונית אבני)
 

מסעות הצליינים בחבל מידי-פירנה

החל מימי הביניים החלה תנועה גדולה של צליינים אל יעדים מקודשים לנצרות. אחד המשמעותיים שבהם היה, ועדיין הינו, סנטיאגו דה קומפוסטלה (Santiago de Compostela) בספרד, בסופה של "דרך סנטיאגו". כדי לאפשר תנועה בטוחה הוקמו לאורך מסלולי הצליינות כפרים, פונדקים וכנסיות מוגנות, ששימשו כנקודות מנוחה והתרגעות.
 
33 מתוך 76 האתרים המוכרים על ידי אונסק"ו במסלול "דרך הצליינים" נמצאים בחבל מידי פירנה, ומעידים יותר מכל על החשיבות ההיסטורית והגיאוגרפית העצומה שהייתה לחבל מאז ומעולם. המרשים מכולם, הוא הכפר רוקאמדור (Rocamadour). מזה 800 שנה הוא ניצב על קצהו של צוק, ומהווה יעד מרכזי במסגרת מסעות הצליינים אל סנטיאגו דה קומפוסטלה בספרד. כיום זהו אתר התיירות השני בחשיבותו בצרפת (אחרי מון סן מישל).
עוד על הכפר רוקאמדור בכתבה הכפרים היפים של מחוז לוט
 
הכפר רוקאמדור, מאתרי התיירות החשובים של צרפת
הכפר רוקאמדור, מאתרי התיירות החשובים של צרפת (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)
 

הצליינים של ימינו ממשיכים להגיע גם אל העיר לורד (Lourdes), מתוך אמונה כי רוחה של הקדושה ברנדט תוכל לסייע להם ולהביאם לרפואה שלמה. בקרבת העיר לורד, על פי האמונה, התגלתה מריה למספר אנשים במקומות ובזמנים שונים. לראשונה היא נראתה במערה, בשנת 1858, על ידי נערה צעירה בשם ברנדט שיצאה לקושש עצים ביער. כשחפרה הנערה ליד המערה מצאה נביעת מים והחלו לייחס לה מעשי ניסים. מאוחר יותר הוכרזה אותה ברנדט לקדושה – סנט ברנדט (Saint Marie-Bernarde). 
 
מוקד העניין המרכזי בעיירה לורד הוא העלייה לרגל. בכל שנה מגיעים אל לורד כשישה מיליון תיירים וצליינים, המחפשים מרפא לתחלואיהם. האזור כולו עשיר בכנסיות וביופי טבעי, אבל גם ממוסחר עד אימה - חנויות מזכרות, צילומים וכל מה שנילווה לתעשיית תיירות צליינית.
לורד - המערה בה התגלתה מריה לנערה ברנדט
לורד - המערה בה התגלתה מריה לנערה ברנדט  (צילום: יונית אבני)
 
מצדה של כת הקתרים

לא רק הצליינים עברו בחבל מידי-פירנה. החבל היווה את מרכז הפעילות וההתארגנות של תנועת האמונה הקתרית, המסקרנת את האנושות עד עצם היום הזה. הקתרים היו כת נוצרית, שהתקיימה במאות ה-11 עד ה- 13. חבריה מחו נגד השחיתות בממסד הקתולי ודגלו בחיי צניעות ועליונות מוסרית.
 
הקתרים פרחו בדרום צרפת, בממלכת אוקסיטניה (Occitania), אזור המקביל כיום לחבלים הדרומיים של צרפת, מונקו, וחלקים קטנים באיטליה וצפון ספרד. אחד המרכזים של הקתרים היה בעיר אלבי (Albi), כיום בחבל מידי-פירנה, ולפיכך הם מכונים גם אלביגנזים (Albigensians). האזור היה בעל סובלנות דתית גדולה ואמונתם של הקתרים התפשטה במהירות. בהדרגה הם הפכו להיות מיעוט דתי משמעותי, הנשען על התמיכה הכלכלית של האצולה המקומית, עם כנסיות משלו ואורח חיים סגפני.
העיר אלבי, אחד ממרכזי כת הקתרים הנרדפת
העיר אלבי, אחד ממרכזי כת הקתרים הנרדפת  (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)
 

מלכי האזור לא אהבו את הנטיות הפוליטיות הבדלניות של הקתרים, והכנסייה לא אהבה את ההשמצות נגדה, ושניהם חברו לחיסול הכת הקתרית. במסע צלב אכזרי, בברכת האפיפיור, נטבחו עשרות אלפי קתרים. הדבר הוביל להתבצרותם בין חומות מבצר מונסגיר (Montsegur), התבצרות המזכירה לא מעט את לוחמי מצדה. גם סופם של הלוחמים כאן היה דומה - מאות אלפים נטבחו ואחרים חויבו להמיר את דתם.
 
המבצר עצמו מרשים רק בהיבט ההיסטורי שלו, שכן לא נותר ממנו הרבה מעבר לכך. אבל המיתוס לגביו לא נפסק במאה ה-13. גם במאה ה-20 גילו הנאצים עניין מחודש במקום וסברו כי ה"גביע הקדוש", ממנו שתה ישו ערב לפני צליבתו, נמצא כאן. המטרה הייתה להשתמש בכוחות המאגיים של הגביע, המצוי כאן מאז ימי הקתרים, ולטהר את האנושות מגזעים נחותים.
עוד על מונסגיר בכתבה: בנתיב הקתארים - מסע חוצה פירנאים
 
מבצר מונסגיר בו התבצרו בני כת הקתרים
מבצר מונסגיר בו התבצרו בני כת הקתרים  (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)
 

אדריכלות גותית במידי-פירנה

במאה ה-13 החל לפרוח באזור הסגנון הגותי. הדוגמה הקלאסית לכך היא העיירה קורד סור סייל (Cordes-sur-Ciel). או בתרגום לעברית: "קורד שמתחת לשמיים", שאכן נמצאת תחת עננים או ערפל בגובה ההר.
 
העיירה בנויה כמתחם מבוצר (באסטיד) על ראש צוק, והייתה אמורה לשמש עיר מגן במהלך מסע הצלב נגד הקתרים. העיירה הקטנה לא השתנתה הרבה, וניתן למצוא בה עד היום את אותם בתים מהמאה ה-13 וה- 14, סמטאות תלולות ואווירת ימי ביניים. מקבץ של חנויות וגלריות של בעלי מקצוע נמצא ברחוב הראשי  Grande rue. רבים מהבתים בנויים בסגנון גותי, המשלב עץ ואבן. מומלץ לשוטט בסמטאות העתיקות והצרות של העיר העתיקה.
 
קורד סור סייל, לא השתנתה מהמאה ה-13
קורד סור סייל, לא השתנתה מהמאה ה-13 (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)
 

באותה תקופה נבנו לא מעט כנסיות, ואחת המרשימות והגדולות שבהן היא קתדרלת סנט ססיל (Sainte-Cécile) בעיר אלבי (Albi). הקתדרלה והמתחם סביבה הוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. אלבי מכונה "העיר הוורודה", בשל צבע הלבנים הצובע את העיר בגווני ורוד, נשלטת בקו הרקיע על ידי הקתדרלה ורחובותיה הצרים מתעקלים לעבר נהר טארן (Tarn). אלבי היא עיר הולדתו של הצייר אנרי דה טולוז-לוטרק, שעזב אותה לטובת אורות פריז ומולן רוז'. מוזיאון על שמו שוכן בארמון ברבי (Palais de la Berbie) הסמוך לקתדרלה.י
 
קתדרלת סנט ססיל בעיר אלבי, אתר מורשת עולמית
קתדרלת סנט ססיל בעיר אלבי, אתר מורשת עולמית (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)
 

גשר ווֹלנטרֶה (Pont Valentré) בעיר המחוז קהור (Cahors), נבנה במאה ה-14, בתקופה בה כיהן אפיפיור בן העיר, והפך להיות סימלה של העיר. בנייתו של הגשר נמשכה שנים רבות, והוא כולל שש קשתות בסגנון גותי ושלושה מגדלי שמירה. סיפורו של הגשר קשור להתערבות בין המהנדס המתכנן לשטן, שהפסיד כאשר נכשל במשימה להביא מים במסננת... ונאלץ להעלם מהאזור.
בתי מלון בעיר קאור
עוד על קהור בכתבה: הכפרים היפים של מחוז לוט
 
גשר וולנטרה - אדריכלות גותת מרשימה
גשר וולנטרה - אדריכלות גותת מרשימה  (צילום: יונית אבני)
 

טולוז – העיר בוורוד וכחול

הרנסאנס פרח במידי-פירנה במלוא עוצמתו, וצבע את הערים בבנייה חדשנית, מרווחת ואסתטית. העיר הבולטת ביותר בסגנון זה היא טולוז (Toulouse), שהצרפתים מתארים אותה: "ורודה עם שחר, אדומה בצהרים, וארגמן לקראת שקיעה". העיר טולוז, עם האזור המטרופוליני הרביעי בגודלו בצרפת (למעלה ממיליון תושבים), היא בירת חבל מידי-פירנה. צבע בתיה, בגווני ורוד, מושך אליה מבקרים רבים. טולוז היא העיר האוניברסיטאית השנייה בגודלה בצרפת, עם אוניברסיטה שנוסדה כבר ב- 1229. בעיר מתגוררים כיום 120 אלף סטודנטים והדבר ניכר באווירה ובכמות הצעירים התוססים ברחובותיה.
 
טולוז חייבת את תנופת הבנייה והארכיטקטורה הנפלאה שלה לסוחריה העשירים, שהצליחו לקראת סוף המאה ה-16 לעשות הון ממסחר בצמחי איסטיס מצוי (באנגלית woad, צמח ממשפחת המצליבים). הצבע שימש לצביעת בדים בצבע כחול עז. את השתילים גידלו במשולש הקרקעות שבין אלבי, טולוז וקרקסון, אזור הנקרא Pays de Cocagnes, כלומר "ארץ העושר".

למרות שהסוחרים עסקו בצביעה בכחול, טולוז מכונה "העיר בורוד" – לפנות ערב, בשעה שהשמש נוטה לשקוע, נצבעים בתי העיר בגווני ורוד. האבן המקומית מטבעה אדמדמה, אך קרני השמש בזווית השקיעה יוצרות את התמונה הורודה המקסימה של טולוז. הסיור בעיר מתמקד בכמה אתרים מרכזיים, בהם כיכר הקפיטול, קתדרלת סן סרנין הענקית, כנסיית סן אטיין, כנסיית היעקובינים, ובעיקר-שוטטות בעיר המקסימה. אם יתמזל מזלכם אולי תפגשו את הנסיך הקטן של אנטואן דה סנט-אכזופרי, שהתגורר וכתב כאן.
 
העיר העתיקה של טולוז, עיר צעירה ותוססת
העיר העתיקה של טולוז, עיר צעירה ותוססת  (צילום: כרמית וייס)
 

מידי-פירנה בחלל

אזור מידי-פירנה ובעיקר אזור העיר טולוז, הם מרכז התעשייה האווירונאוטית הצרפתית. כאן נמצא מפעל הדגל של חברת איירבוס, יצרנית המטוסים הענקית, שאחד ממטוסיה (איירבוס A380) הוא המטוס הגדול בעולם.  ניתן לבקר במפעל בתיאום מראש. בסמוך למפעל איירבוס נמצא פארק החלל (Cité de L'Espace), פארק שעשועים בו ניתן לחזות בדגמים של רכבי חלל שונים ולהשתעשע במתקני שעשועים, הקשורים לתעשיית החלל.
 
פארק החלל ליד טולוז
פארק החלל ליד טולוז (צילום: CRT Midi Pyrénées - Dominique VIET)


בתי מלון מומלצים בטולוז

מלון סיטיז (Citiz Hotel)מלון 4 כוכבים השוכן במבנה היסטורי מרשים, בשדרה המרכזית, לא הרחק ממרכז העיר העתיקה. חדרי המלון ממוזגים ומשופצים בטוב טעם, עם פינת קפה-תה ומקרר. ליד המלון יש חניה ציבורית וההסעה משדה התעופה עוצרת ממש לידו.
מלון סיטיז - השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון פולמן טולוז סנטר (Pullman Toulouse Centre), מלון 5 כוכבים, הממוקם מעט (ממש מעט!) רחוק יותר ממרכז העיר העתיקה וקרוב יותר לתחנת הרכבת המרכזית. החדרים והסוויטות המשפחתיות ממוזגים כולם, וכוללים גם פינת קפה-תה, ובמלון גם מסעדה, בר, ארוחת בוקר עשירה ומפנקת, חדר כושר, חניה תת-קרקעית ושירות אדיב ויעיל.
מלון פולמן טלוז סנטר - השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)
 
מלון מומלץ בטולוז  מלון מומלץ בטולוז
מלון מומלץ בטולוז  מלון מומלץ בטולוז
בתי מלון מומלצים במרכז טולוז: מימין - מלון סיטיז, משמאל - מלון פולמן טולוז סנטר


את הביקור בחבל מידי-פירנה התחלנו מתחת לאדמה  במערות האדם הקדמון, וסיימנו בשחקים  עם תעשיית התעופה. בנשימה אחת חלפנו על פני ההיסטוריה התרבותית של דרום מערב צרפת. לא פלא שהאזור הענק הזה  חבל מידי-פירנה – הוא אחד היעדים המרתקים לטיולים המתמקדים, בין השאר, בהיבטי התפתחות ההיסטורית.

יונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 25752
89840
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!