פסגות המכושפים בפארק הלאומי איגואסטורטס
מאת: מעין בן דע


גאוותם הגדולה של הקטלנים – הפארק הלאומי איגואסטורטס, פארק יפהפה בהרי הפירנאים, עם נוף אלפיני ועולם חי וצומח ייחודי. הוא מציע למטייליו למעלה ממאתיים אגמים קטנים, קרקסים קרחוניים, מפלים, נחלים, מצוקי ענק עטורי פסגות מושלגות, יערות אשוחים קסומים ואדמות מרעה, היוצרים יחד מרחב נוף מרהיב ביופיו וממכר.


בכתבה זו אקח אותכם לטיול בנופיו המרהיבים של הפארק הלאומי המרהיב איגואסטורטס.
 
שמורת אגואסטורטס, ספרד
פסגות אנקנטטס (בספרדית: פסגות המכושפים) מעל אגם סאן מאוריסי,
שנתן את שמו לשמורת איגואסטורטס (צילום: Abel Cerezuela Sanjulián)
 

איגואסטורטס – הפארק בעל השם שובר שיניים...

שמו המלא של הפארק, השוכן במרכזם של הרי הפירנאים הספרדים, הוא איגואסטורטס ואסטאן דה סאן מאוריסי (Aigüestortes i Estany de Sant Maurici). מה פירושו של השם הארוך הזה?
 
איגואסטורטס בקטלנית פירושו "המים המתפתלים", והוא רומז על המים המתפתלים לכל כיוון בשטחי השמורה, תופעה מעניינית מתרחשת בעקבות נסיגת הקרחונים.
אסטאן הוא השם המקומי לאגם, מילה שמקורה בשפה הבאסקית והיא בשימוש בעיקר בחלק זה של הפירנאים (אנשי האזור מתעקשים לכנות את אגמי האזור בשם אסטנס).
סאן מאוריסי הוא שמו של פטרון הכפר אספוט, השוכן בפתחה של השמורה, וגם שמו של האגם המרכזי של הפארק.
אנו, ברשותכם, נסתפק כאן בשמו המקוצר והשגור בפי כל של הפארק  איגואסטורטס.
 
הפארק הלאומי אגואסטורטס, ספרד
עוד מבט על פסגות המכושפים (צילום: Abel Cerezuela Sanjulián)
 

טיולי אופנייםהפארק של הגנרליסימו פרנקו

הפארק הלאומי איגואסטורטס, הממוקם בפירנאים המרכזים, הוכרז כפארק עוד בשנת 1955, על ידי הגנרל פרנקו ששלט ביד רמה על ספרד כולה במשך מעל ל- 35 שנה. פרנסיסקו פרנקו נהג לבוא לפינה זו של הפירנאים, בה בילה את זמנו בציד חזירי-בר ואיילים ודייג באגמים הטהורים של האזור. המקומיים מספרים איך באחד מביקוריו בשמורה, נהג הג'יפ שלו, שכנראה היה משתף פעולה של הרפובליקנים, ניסה להסיט את הג’יפ מנתיבו, על מנת להיפטר מהדיקטטור הנוראי. אך ללא הצלחה, בזכות שומר ראש שישב מאחור ולקח יוזמה לטובת מנהיגו היקר.

פרנקו גם הקים בסיס צבאי ממש במקום, כחלק מקו הגנה לאורך הרי הפירנאים, מפני התקפות תומכי הרפובליקה מהצד הצרפתי. המבנה שימש פלוגה קטנה של חיילים במשך כמה שנים, עד שנשרף חלקית. עד היום ניתן לראות את שאריות המבנה מעל אגם סאן מאוריסי.
 
באותה תקופה לא העריכו את האוצר הטבעי והאקולוגי הקיים במקום. אך מאז הכריז עליו הגנרל פרנקו ("הגנרליסימו" כפי שמכנים אותו בספרד) כפארק לאומי, הוא אחד מתוך 17 הפארקים הלאומיים בספרד כולה. באזור זה הוא אחד מתוך שלושת שמורות הטבע של הפירנאים, יחד עם הפארק הלאומי אורדסה (Ordesa), שבפירנאים הארגונסיים (במחוז אראגון), והפארק הלאומי של הפירנאים הצרפתיים (Parc National des Pyrénées).
כתבות נוספות על ספרד
 
הפארק הלאומי אגואסטורטס, ספרד
אגם סאן מאוריסי, בחורף ניתן להגיע רק עד לכאן (צילום: Javier Sanchez Portero)
 

חוויה של נופים, צבעים וריגושים

פארק איגואסטורטס, השומר בגאווה על שמו הקטלני, הוא אזור אידיאלי להרגיש את הטבע הבתולי ולהתנסות בטיולים באוויר הפתוח. החל במסלול הליכה של מספר שעות, ועד לטרק רגלי של 5 ימים, החוצה את הפארק כולו. ניתן לבקר בפארק בכל עונות השנה, וכל עונה מזמינה אותנו לחוויה של נופים, צבעים וריגושים אחרים.
 
ככל שנעלה בגובה הנופים ייהפכו להיות יותר ויותר עוצמתיים. ניחשף לצמחייה ייחודית ולבעלי חיים רבים, שאת חלקם ניתן לפגוש רק בפינה זו. בין אלו אזכיר את עז ההרים (Rupicapra), איילים, מרמיטות, ודורסים שונים, בהם נשר, פרס ועיט הסלעים. בשטחו של הפארק מבחר עצום של פרחים, חלקם פרחים אנדמים לאזור זה של הפירנאים, המתפרצים בפריחה לקראת תחילת חודש יולי.
 
אייל צעיר בלב פארק אגואסטורטס
אייל צעיר מתבונן בנו בלב הפארק (צילום: מעין בן דע)
 

כיצד נוצרו פסגות המכושפים?

פארק איגואסטורטס שוכן בגבהים שבין 1600 מטר, בכניסה לפארק, ועד שיאו בפסגת פאגארה (Peguera), שגובהה 2,982 מטר. אך הפסגות המפורסמות ביותר הן דווקא זוג הפסגות המיתולוגיות של האזור – פסגות אנקנטטס (Les Encantats בקטלנית "פסגות המכושפים". הפסגות העשויות סלע גיר וצפחה, מתנשאות לגובה 2,748 מטר, מעל האגם המרכזי של הפארק  אגם סאן מאוריסי (San Maurici). ביום עם ראות טובה ניתן להבחין בהן בעוד אנו מטפסים עם הכביש לכוון הכפר אספוט.
 
אגדה מקומית מספרת שביום הפטרון של הכפר, כשכל בני הכפר עלו לחגוג את חג הקדוש סאן מאוריסי, בקפלה קטנה הנקראת על שמו, החליטו שני בחורים לוותר על המיסה ולצאת לצייד באזור. הם רצו אחרי אייל קטן וזריז והגיעו בעקבותיו כמעט עד לפסגה הגבוהה. אך לפני שהצליחו לתפוס את קורבנם ירד עליהם עונש מן השמיים - ברק פגע בהם והפך את שני הבחורים לשתי הפסגות הענקיות שנראות מכל עבר – אלו הן פסגות אנקנטטס.
 
תמיד נחמד לצבוע את ההרים עם אגדות מקומיות, אך בעצם כל המופע המרהיב הזה הוא תוצר של פעילות קרחונית. פעילות זו על סלעי הגרניט החלה אי שם בתקופת הרביעון (לפני 1.75 מיליוני שנים), אז היה האזור מכוסה קרחון אחד ענק, שעם השנים נסוג ובנסיגתו עיצב את תבנית המקום. תהליכי הבליה יצרו אגמים קטנים (Estany), וואדיות, מפלים וקרקסים קרחוניים (צורה המזכירה אמפיתאטרון). כך הפך המקום לאזור האגמים החשוב ביותר בפירנאים.
 
הפסגות המיתולוגיות של אגואסטורטס, ספרד
הפסגות המיתולוגיות של איגואסטורטס, ברקע פסגות המכושפים (צילום: ריקי)
 

איגואסטורטס כל עונות השנה

החורף בהרי הפירנאים נמשך מאוקטובר עד אפריל. בעונה זו ניתן לעלות רק עד אגם סאן מאוריסי (Sant Maurici) בעזרת המוניות ג'יפ-דפנדר של הפארק.
 
אם רוצים להמשיך לטייל עושים זאת בעזרת "רקטות שלג", מעין סוליה גדולה הנחגרת מתחת לנעל ומונעת שקיעה בשלג (מוכרת גם כ"נעלי שלג" או "סנדלי שלג"). הכל סביב מושלג והאגמים נראים קפואים לגמרי, למרות שזו רק אשליה, שכן האגמים יכולים להגיע עד לעומק של כמה עשרות מטרים ורק השכבה העליונה ביותר קפואה ומכוסה בשלג.
 
החודשים האידיאלים והכי פופולריים לביקור בפארק הם יולי-אוגוסט, אף על פי שחודשי האביב והסתיו יכולים גם הם להעניק חוויה אדירה. בסתיו זו חוויית השלכת הצובעת את הפארק בצבעים מרהיבים, ואילו באביב הפשרות השלגים וההתעוררות לחיים מעניקים עוצמה משלהם.
 
לטייל בפארק הלאומי אגואסטורטס, ספרד
כותבת שורות אלו במסלול של סוף החורף (צילום: קרלוס לופז)
 

מסלולים קצרים וקלים בשמורת איגואסטורטס

הגישה לפארק הלאומי איגואסטורטס היא דרך הכפר אספוט (Espot), שממזרח לפארק, או דרך הכפר בוי (Boi), בצדו המערבי. הכניסה לתחומי הפארק אסורה לכלי רכב פרטיים, והדרך היחידה היא לעלות רגלית או להיעזר בשירותי מוניות הפארק, היוצאות באופן סדיר מהתחנות באספוט או בואי. את הרכב ניתן להשאיר בחניון שבכניסה לכפר או פשוט ללון בו (ר' המלצות בסוף הכתבה).
 
הכניסות לפארק הלאומי איגואסטורטס  הכפר אספוט (מזרח) והכפר בוי (דרום-מערב)

 
שבילי ההליכה הקצרים מתאימים לכל הגילים. מסלולים של 3 עד 5 שעות הליכה, יובילו אותנו לכוון העמקים הראשיים המרהיבים: מאספוט לכוון אסטני דה סאן מאוריסי או מבוי לכוון איגואסטורטס.
 
מסלול נוח וקל מתחיל לאחר עלייה במוניות של הפארק לנקודה הגבוהה ביותר של עמק אסקריטה (Escrita), בה שוכנים אגמי אמיג'ס (Amitges). משם, לאחר "קפהליטו" ברפוחיו (בקתת הרים) ותצפית מהממת על העמק כולו, ניתן לרדת רגלית דרך שבילים קטנים יותר, לכוון אגם סאן מאוריסיו. משם ניתן לקחת חזרה את המוניות שיורידו אותנו חזרה לכפר אספוט. השביל עובר ליד מספר אגמים קטנים, וניתן להנות מסוגי נוף שונים שמציע לנו גן העדן הזה.
 
אגם סאן מאוריסי בחורף, ספרד
אגם סאן מאוריסי הקפוא חלקית בחורף (צילום: מעין בן דע)
 מסלול מעגלי מהכפר אספוט

אפשרות נחמדה למסלול מעגלי, מתחילה בעלייה עם המוניות מהכפר אספוט עד אגם סאן מאוריסי. לאחר התלהבות קצרה מהאגם, יורדים לכוון רפוחיו ארנסט מאיאפרה (Ernest Mallafré). מהבקתה ממשיכה דרך רחבה עד לכניסה לעמק מונסטרו (Monestero), שם מזומנת לנו תצפית נהדרת על פסגות האנקנטטס (פסגות המכושפים). המסלול עולה בתוך יער אשוחים, המתחלף בהדרגה בגובה 2,000 מטר ליער אורן שחור ורודודנדרון, שפריחתו מרשימה במיוחד בסביבות יוני. ממשיכים בעלייה מתונה לאורך הנחל, עוברים את קו העצים ומגיעים לאזור בו פזורים בלוקים גדולים של סלעי גרניט. חוצים אגם זעיר ובהמשך יתגלה בפנינו אגם מונסטרו המרהיב.
 
כאן מומלץ לעשות הפסקה, לאכול משהו וליהנות מרשרוש המים. לאחר אגירת כוחות, נרד חזרה באותה הדרך עד לאגם סאן מאוריסי. משם ניקח את השביל הקטן, דרך היערות (לא דרך הכביש הסלול עליו נוסעות המוניות), היורד חזרה לכיוון הכניסה לפארק וחניון פראט דה פיירו (Prat De Pierro).

הפארק הלאומי אגוואסטורטס בהרי הפירנאים, ספרד
אגם מונסטרומומלץ לעשות הפסקת אוכל וליהנות מרשרוש המים (צילום: Fer SG)

 
הדרך עוברת ליד נחל, בתוך יערות, וחוצה שטחי מרעה פתוחים, בהם ניתן לראות להקות איילים קטנים. היא מסתיימת בגשר עץ חמוד ושביל עץ, הלוקח אותנו עד לחניון פראט דה פיירו. משם ניתן לחזור עם המוניות עד לכפר אספוט. אורך המסלול כ- 4 שעות, ברמת הליכה בינונית (עלייה של כשעה וחצי לא תלולה מדי והשאר בירידה).
 
לטייל בפארק הלאומי אגואסטורטס
המסלול המעגלי, כפי שעינכם רואות  כל אחד יכול... (צילום: יוני לדין)
 

מסלול מרכבות האש

לטרקרים הרציניים שבינינו אציע מסלול יפהפה הנקרא מרכבות האש (Carro De Foc מסלול מעגלי של 56 קילומטר וכמעט 9,000 מטר הפרש גובה מצטבר (כולל עליות וירידות).
 
המסלול מקשר בין תשע בקתות ההרים של הפארק הלאומי, והוא עובר בגבהים של 1,900-2,800 מטר. הוא מקיף את הפארק כולו ועובר בין כל הפסגות, עשרות אגמים והנופים הכי מרשימים. המסלול הפך להיות מאוד אופנתי בין הטרקרים, בעיקר מפני שמי שנרשם ושובר שיא יכול לזכות בפרסים מעניינים. בינתיים השיא הוא 9 שעות ו- 28 דקות. מי שיצליח לשבור את השיא יזכה בפרסים, אך רוב האנשים עושים זאת בשלושה עד ארבעה ימים.
 
מסלול זה הוא ברמת קושי גבוהה, מצריך כושר גופני טוב מאוד וניסיון בהליכה בהרים גבוהים. חשוב לקחת בחשבון את מזג האוויר ההפכפך בהרים הגבוהים, שיכול להשתנות מהקצה אל הקצה בתוך דקות ספורות. העונה המומלצת למסלול זה היא רק יולי-אוגוסט, מעבר לכך יש סיכוי להיתקל בקרח ושלג, המקשים על הטיפוס.
 
בין טיפוס לטיפוס להנות מנופי עמק אגואסטורטס
מנוחה בין טיפוס לטיפוס וכמה דקות הנאה מנופי העמק (צילום: איתן גל)
 

מסלול של יומיים בנופי הקרחונים של שמורת איגואסטורטס

מסלול הליכה יפהפה בין הכניסה לכפר אספוט לבין עמק אראן (Val d'Aran) שמצפון, ניתן ללכת ביומיים. תחילת העלייה באגם סאן מאוריסי (1900 מטר) לכוון אגם אמיג'ס. ממשיכים בעלייה דרך מעבר ההרים ראטרה (Ratera),בגובה 2,530 מטר. משם, לחזקים שבינינו, אפשרי טיפוס מאתגר לפסגת רטרה (2,863 מטר) המעניקה תצפית על חלק גדול מאוד מהפארק. חוזרים למסלול ויורדים לכוון אגמי קולומרס. אזור קולומרס, החלק ה"אטלנטי" של הפארק (בשל ההשפעה האקלימית), הוא אזור עצום של קרקס קרחוני, עם 50 אגמים ופסגות מושלגות מכל עבר. כאן ניתן לראות את הבליה הקרחונית שעיצבה את הקרקס הקרחוני היפהפה הזה.
 
לקראת שעות אחר הצהריים, אם יתמזל המזל, אפשר לפגוש כמה עזי הרים חביבות, החיות באושר בגבהים אלו, בעיקר מאז שחוקי הפארק אסרו על צייד שלהם. לאוהבי הפרחים, חודש יולי הוא החודש האידיאלי לצפות במופע הפריחה האלפינית, עם מבחר מרשים מאוד של פרחי בר.
 
ניתן ללון ברפוחיו קולומרס (Refugi Colomers), בגובה של 2,138 מטר. למחרת בבוקר, לאחר סיבוב באמפיתאטרון המרהיב, נרד לכוון עמק אראן והכפר ארטייס (Arties). בדרך יש תחנת מוניות שיוכלו להוריד אותנו לכפר. מי שבוחר לעשות מסלול לא מעגלי, יכול לחזור לכוון נקודת ההתחלה עם האוטובוס של הפארק (פועל רק בחודשי הקיץ), וכך בעצם הוא עושה את המעגל של הפארק  בין עמק אראן, עמק בואי ועמק פאיארס.
 
האגם השחור ובמרכזו רפוחיו גוזף מריה בלאנק
האגם השחור (Estany Negre) ובמרכזו רפוחיו גוזף מריה בלאנק (צילום: איתן גל)
 

רפוחיו – בקתות אנשי ההרים

למטיילים המנוסים יותר ולמגיעם עם ציוד מתאים, יש אפשרות לטרק של יומיים, עם לינה באחד מהרפוחיוס של הפארק. רפוחיו היא בקתת הרים, שנבנתה עוד בתקופתו של פרנקו, כדי לאפשר מגורים למקימי הסכרים. הסכרים נבנו בשטחי הפארק בשנות ה-50, לצורך ייצור חשמל הידרואלקטרי. בשנות ה-90, כשהטרקים נכנסו לאופנה בספרד, שיפצו רשויות הפארק את הבקתות. מספר בקתות מפוזרות בשטח הפארק והן מאפשרות לינה למטיילים המגיעים לטרקים ארוכים.
 
יש להזמין מראש מקום לינה בבקתות וניתן לעשות זאת טלפונית או דרך דוא"ל. עדיף לא להגיע ללא הזמנה, בעיקר בחודש אוגוסט כשהפארק עמוס מאוד. הלינה בחוץ אסורה בשטחי הפארק ואסור להקים אוהלים (להוציא מקרה חירום, אם משום מה לא הגענו לבקתה).
 
התנאים בבקתות בסיסיים בלבד: חדרים גדולים, המאכלסים כ- 20 איש במיטות קומתיים, מים חמים הזורמים בהקצבה, וארוחת ערב חמה ומזינה אך ללא בחירה. אך כל זה מוסיף לחוויה של להיות מונטניירו (Montaňero איש הרים.
 
בקתת הרים בפארק אגואסטורטס, ספרד
בקתת הרים בפארק איגואסטורטס, להרגיש מונטניירו (צילום: איתן גל)

בתי מלון מומלצים בקרבת הכניסות לשמורת איגואסטורטס

מלון אלס אנקנטטס (Hotel Els Encantats) הממוקם במרכז הכפר אספוט, ליד נחל זורם, מומלץ בעיקר בזכות הנוף הנשקף ממנו ופינות הישיבה הנהדרות שלמולו. הוא נקרא על שם הפסגות המפורסמות בשמורת איגואסטורטס – פסגות אנקנטטס, שבקטלנית פירושו "פסגות המכושפים". הוא מציע חדרים זוגיים, חדרי משפחה וחדרים נגישים.

 מלון מומלץ בפירנאים בכפר אספוט
מלון אלס אנקנטטס
 בכפר אספוט – מיקום נוח בקרבת תחנת הג'יפים לשמורת איגואסטורטס

פאראדור ויאיה (Parador de Vielha) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם מעל העיירה ויאיה (Vielha), העיירה המרכזית באזור השמורה, ומשקיף אל עבר נופים משגעים. המלון מציע מסעדה, ארוחת בוקר טובה וספא מפנק.

פארדור ויאיה   פארדור ויאיה
פאראדור ויאיה בפאתי הכפר ויאיה ולא הרחק משמורת איגואסטורטס

 

מידע נוסף

כתבות נוספות

ברצלונה בשלושה ימים

מעיין בן דע
 
אודות הכותבת
מעין בן דע, מתגוררת בספרד מזה 11 שנים, מתוכן 5 שנים בפירנאים הקטלנים. עוסקת בהדרכה ובארגון טיולים בעיקר באזור הפירנאים. מדריכה מוסמכת של הפארק הלאומי של אגואסטורטס ומרותקת להרים, לטבע ולתרבות העשירה באזור. שותפה בחברת פירנאטור.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר