www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:
בירה ליסבון Lisboa
ערים מרכזיות פורטו Porto, קוימברה Coimbra
משטר רפובליקה
אוכלוסיה 10 מיליון תושבים
שטח 92,391 קמ"ר (גדול פי 4.5 מישראל)
אקלים ים תיכוני ממוצע 
שפה פורטוגזית
דתות

נוצרים קתולים 84.5%

קהילה יהודית כ-700 יהודים
מטבע אירו
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) 2-
קוד גישה טלפוני 351+
סיומת אינטרנט pt.

 

פורטוגל היא מדינה גדולה ועשירה ביעדי טיול מרתקים, ואנו ממליצים לחלק את הטיול בה לפי אזורים, בהתאם לזמן העומד לרשותכם, ולא לגמוע את כולה בבת אחת.


כאן חולקו הכתבות על פורטוגל לפי אזורי טיול: מרכז וצפון פורטוגל (ורוד במפה), ליסבון ודרום פורטוגל (חום במפה), וכן מדור עם כתבות מידע כללי, בנושאי אדריכלות, גיאוגרפיה, דמורגרפיה, היסטוריה ועוד.


מפת פורטוגל לפי אזוריםגיל הזהב

טיול לפורטוגל - ההפתעה של חצי האי האיברי
פורטוגל היא מדינה יפהפייה, המזמנת הפתעה לכל המטייל בה, עם נופים מגוונים בין הים להרים. עברה העשיר, ההשפעות הרבות שספגה והערים העתיקות שנשתמרו בה, מציבים אותה בין המרתקות במדינות אירופה. 
קוו החוף הארוך של המדינה השוכנת במערבו של חצי האי האיברי, מציע חופים יפהפיים - בהם משתלבים חולות זהובים עם מצוקים וסלעים ציוריים, ערי נמל, עיירות חוף וכפרי דייגים קטנים.
רכסי ההרים של פורטוגל משובצים בכפרים ציוריים, עמקים קרחוניים, אגמים, יערות וסלעי גרניט עצומים. נהרות רחבי ידיים גולשים מההרים אל הים, וסביבם עמקים פוריים עם שדות, מטעי זיתים וכרמים. כל כך הרבה ירוק.
כל היופי הזה משובץ אינספור מבצרים, טירות, ארמונות, מנזרים וכנסיות, שניכר בהם עושר ימי הזוהר של פורטוגל, בהם היתה מעצמת סחר ימית, ממנה יצאו מגלי עולם וכובשים לכל רחבי תבל
.
את כל אלו מעצימה הכנסת האורחים הנפלאה של העם הפורטוגלי - תמיד יענו לך בסבלנות, אדיבות וחיוך.


תצפית על ליסבון, רובע אלפאמה
ליסבון, תצפית על גגות רובע אלפאמה ונהר טז'ו רחב הידיים  (צילום: כרמית וייס)  להגדלת התמונה לחץ עליה

ההרים של פורטוגל, סרה דה אשטרלה

הרי סרה דה אשטרלהנופי ההרים של פורטוגל  (צילום: כרמית וייס)  להגדלת התמונה לחץ עליה


פורטוגל - היפהפייה המתעוררת
פורטוגל שוכנת בחלקו המערבי של חצי האי האיברי, לחופי האוקיינוס האטלנטי, בנקודה המערבית ביותר של יבשת אירופה. בשיא תפארתה, במאה ה- 15, היתה פורטוגל מעצמה ימית, אשר ספניה יצאו לגלות ולכבוש ארצות ועסקו בסחר ימי. כך הפכה פורטוגל לאימפריה ימית, ששלטה על שטחים במזרח הרחוק, באפריקה ובדרום אמריקה.

השגשוג לא ערך זמן רב, ולאחריו, בעקבות הכיבוש הספרדי, שקעה פורטוגל והפכה לאחת מהפחות מפותחות במדינות מערב אירופה למשך שנים רבות. רק באמצע המאה ה- 20, עם הצטרפותה לקהילה האירופית ועם סיום שלטון הדיקטטורה, החלה פורטוגל, כמו שכנתה ספרד, לסגור פערים עם מדינות מערב אירופה. 

 

כרמים בעמק דורו, צפון פורטוגל
עמק נהר דורו, טרסות כרמים מרהיבות ויין משובח  (צילום: כרמית וייס)
 
 

מורשת עולמית בפורטוגל

מקור השם פורטוגל הוא בהתיישבות בשם קלה (Cale) בשפך נהר דורו, במקום בו שוכנת כיום העיר פורטו. בתקופה הרומית שכן במקום הנמל (Portus) של קלה, שנקרא פורטוקלה (Portucale). עם השנים הפך שם זה לפורטוגל.

 

על עברה העשיר של פורטוגל מעידים לא פחות מ- 13 אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו, ובראשם המרכז ההיסטורי של העיר פורטו. ברשימה מכובדת זו גם אזור גידול הגפנים בעמק נהר דורו (Douro), המנזר של אלקובסה (Alcobaça), המנזר של בטליה (Batalha), מנזר ז'רונימוס (Jeronimos) ברובע בלם בליסבון, העיר והמבצר של טומאר (Tomar), מגדל בלם (Torre de Belem) על גדות נהר טז'ו (Tejo) ברובע בלם בליסבון, עיר הארמונות סינטרה (Sintra)המרכז ההיסטורי של העיר גימארייש (Guimaraes), ציורי הסלע ההיסטוריים בנהר קואה (Coa) ועוד.

מנזר ז'רונימוס, ליסבון, פורטוגל
מנזר ז'רונימוס ברובע בלם של ליסבון, אחד מ-13 אתרי מורשת עולמית בפורטוגל    (צילום: כרמית וייס)
 

חופי השמש והאיים של פורטוגל

תיירים רבים ממדינות אירופה השכנות נוהרים לחופיה שטופי השמש של פורטוגל ולאיים. ימי השמש כאן רבים יותר, הטמפרטורות גבוהות יותר (בקיץ עלול להיות חם מאד) ותרבות הנופש והבילוי מפותחת.

 

לפורטוגל שתי קבוצות איים (ארכיפלגים) – איי מדירה והאיים האזורים, שגם הם יעדי נופש מבוקשים. אל כל האיים ניתן להגיע בטיסה, ואל האיים האזורים ניתן להגיע גם בהפלגה קצרה (כשעה וחצי) מליסבון.

 

קוסטה ויסינצ'ינה, פורטוגל
חופי האטלנטי של חבל אלנטז'ו, מסלול רגלי לאורך חופי האטלנטי   (צילום: כרמית וייס)

כרמית וייס
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, עורכת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית.
מספר צפיות: 63172
6899