מרכז פורטוגל:
כפרי הצפחה והכפרים ההיסטוריים
מאת: כרמית וייס 


בסיום כתבתי הקודמת על ההרים של פורטוגל, הבטחתי שאחזור, ואכן בביקור חוזר אני בוחרת לשוב לאהבתי הגדולה – טיול בהרים ושיטוט נינוח בכפרים. חזרתי כדי לגלות פינות חדשות ונסתרות, שהפתיעו אותי ביופיין.


כפרי הצפחה והכפרים ההיסטוריים של פורטוגל, הטובלים בטבע מרהיב, היו עבורי חגיגה, שאני ממליצה לכל מטייל בפורטוגל לא לוותר עליה.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

בתים בנויים מאבן צפחה בכפר פיודאו (צילום: כרמית וייס)
גג צפחה מט ליפול בכפר פיודאו (צילום: כרמית וייס)
סמטאות הכפר פיודאו  (צילום: כרמית וייס)
העיירה קשטלו דה ויד  (צילום: כרמית וייס)
בקר באזור אלנטז'ו  (צילום: כרמית וייס)
טרסות ובתי צפחה בהרי אסור (צילום: כרמית וייס)
טרסות חובקות את הרי אסור (צילום: כרמית וייס)
נהר בהרי סרה דה אשטרלה (צילום: כרמית וייס)
גשר תלוי בכפר פוז די אגווה (צילום: כרמית וייס)

ההרים של פורטוגל

רכס ההרים הגבוה ביותר של פורטוגל (היבשתית) ממוקם לא הרחק מהגבול עם ספרד ונקרא סרה דה אשטרלה (Serra da Estrela). כשעתיים נסיעה מפרידות אותו מהעיר פורטו, וכשלוש שעות נסיעה מהעיר ליסבון.
 
מדרום לרכס סרה דה אשטרלה, ולמעשה בהמשך ישיר שלו, משתרעים הרי אסור (Serra do Açor). אם ההרים הטרשיים של הרכס הגבוה מקשים על חקלאות והתיישבות, כאן עם גובה של 1,349 מטר, החקלאים החרוצים של פורטוגל, שכבר פגשנו בהם בעמק נהר דורו, לא מוותרים ונאחזים בקרקע.
כתבה על עמק נהר דורו
 

יעדים בהרי מרכז פורטוגל המוזכרים בכתבה, ובתי מלון מומלצים:
H2Otel Congress & Medical Spa | פוסאדה דה סרה דה אשטרלה בהרי סרה דה אשטרלה
מלון פיודאו אינאטל  ליד הכפר פיודאו | קינטה דה פלמיירה בכפר סרדיירהמלון קאזה אמארלה בעיירה קשטלו דה ויד


 ברירת מחדלהכפרים של פורטוגל

הכפרים ההיסטוריים של פורטוגל נחלקים לשני סוגים – כפרי הצפחה (Schist Villages), הבנויים מאבן הצפחה המקומית, וכפרי הגבול, שבתיהם נבנו סביב מבצרים, במטרה להגן על הגבול עם ספרד.
 
כל הכפרים הללו הוכרזו כ"כפרים היסטוריים", במטרה לשמור על ציביונם, והביקור בהם הוא חזרה לאחור בזמן. בחלק מהכפרים הללו, בעיקר אלו שעל שיפוליו המזרחיים של רכס סרה דה אשטרלה, התיישבו רבים מיהודי פורטוגל, שקיבלו חיזוק מיהודי ספרד, שברחו לכאן בעת גירוש ספרד. הם סברו שכאן, בכפרים הנידחים שבהרים, ידקדקו פחות "בציציות" היותם נוצרים חדשים. ואכן כאן הם שמרו בסתר, במשך כ- 500 שנה על מנהגי היהדות, בדבקות מרשימה. הבולטים ברשימה זו, שבנתיים כפר הפכו לעיירות, הם בלמונטה (Belmonte), טרנקוזו (Trancoso) וגוארדה (Guarda), בהם עסקה כתבתי על ההרים וכפרי האנוסים.
 
פיודאו, הרי אסור, פורטוגל
הכפר פיודאו, אחד מכפרי הצפחה היפים ביותר בפורטוגל (צילום: כרמית וייס)

פורטוגל, כפרי הציפחה
רוב תושבי הכפרים הם מבוגרים, הצעירים עוזבים  (צילום: כרמית וייס)
 

ג'יפים בהרי סרה דה אשטרלה

את הביקור שלנו בחלק זה של פורטוגל אנו פותחים בטיול ג'יפים קצר, בצדו הדרום-מזרחי של רכס הרי סרה דה אשטרלה. יש כאן רשת עניפה של דרכי עפר טובות, אך יש קטעים שהנסיעה בהם אפשרית רק ברכבי שטח, תחביב מפותח למדי כאן בפורטוגל. כמי שאינה חובבת את טלטלות הג'יפ, לאחר זמן קצר אני שוכחת את אי הנוחות ונשאבת אל תוך הנופים הפראיים.
 
סלעי בזלת שחורים ענקיים, משטחים אינסופיים של ירוק וחום, אותם מנקדים עדרי כבשים. הרועים עדיין לובשים את מעילי הצמר הגסים שנטווים כאן מזה דורות. את הפריחה הצבעונית שאני זוכרת מהקיץ, מחליפים עכשיו צבעי השלכת המרהיבים ופטריות בשלל סוגים, המציצות מבעד לשכבת העלים הלחים.
כתבה על טיול ג'יפים בפורטוגל
 
הרי סרה דה אשטרלה, פורטוגל
הרי סרה דה אשטרלה, את פריחת הקיץ מחליפים צבעי השלכת ושלל פטריות  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון ספא למרגלות ההרים

אנחנו מנצלים כל רגע של אור כדי לטייל ולשאוף את מראות ההרים, וכך מוצאים את עצמנו מחפשים אחר בית המלון בחשיכה. מחליטים לסמוך על ה- GPS, עוברים את העיירה קוביליה (Covilhã), ומגיעים לכפר קטן בשם Unhais da Serra. ובאמת, לפנינו אורות המלון, בולט בצורתו המיוחדת, שלא ניתן לטעות בה.
 
מלון H2Otel Congress & Medical Spa שוכן בעמק ,למרגלות המורדות הדרומיים של הרי סרה דה אשטרלה. עובדה זו, יחד עם בריכות המים התרמיים (פנימית וחיצונית), מרכז בריאות וספא גדול, חדרים גדולים וממוזגים, הופכים את מלון 4 הכוכבים למקום אידיאלי לבילוי נינוח של מספר ימים. לצערי לנו אצה הדרך, וכך אנו מוצאים את עצמנו בארוחת הבוקר בין כל הנופשים הנינוחים, מצטערים שלא נוכל כמוהם להישאר כאן עוד.
בתי מלון בעיירה קוביליה
 
מלון מומלץ בהרים של פורטוגל
H2OTEL, פורטוגל
מלון ספא H2Otel Congress & Medical Spa, פינוק למרגלות הרי סרה דה אשטרלה  (צילום: כרמית וייס)

אני רוצה להמליץ על מלון נוסף, עם ערך מוסף - פוסאדה דה סרה דה אשטרלה (Pousada da Serra da Estrela) בעיר קוביליה, ממוקם בארמון היסטורי ששופץ בטוב טעם, עם גנים רחבי ידיים. יש בו בריכה חיצונית ומקורה, מרכז בריאות וספא, חדרים גדולים וסוויטות מפנקות, היכולות להתאים גם למשפחות. אני ממליצה בחום להישאר כאן ליותר מלילה אחד, אבל אם אצה לכם הדרך, הגיעו מוקדם או תכננו לבלות כאן את הבוקר, כדי ליהנות מכל מה שהמלון מציע.

מלון מומלץ בהרי סרה דה אשטרלה
פוסאדה דה סרה דה אשטרלה - מלון מיוחד בארמון היסטורי משופץ
 

שלג וקרח בפסגה

כביש צר יוצא מהכפר (ליד הגשר הקטן) ומתפתל במעלה רכס סרה דה אשטרלה. חלקו סלול וחלקו האחר היה פעם סלול... הכפר והעמק למרגלותינו הולכים ומתרחקים והטמפרטורות מתחילות לצנוח. אנחנו מתחברים לכביש 339, החוצה את הרכס, ולוקח אותנו לעבר הנקודה הגבוהה ביותר שלו, המכונה טורה (Torre). לצדי הכביש ערימות שלג, שירד כאן בלילה, והשיחים מעוטרים בנטיפי קרח, שהרוח פיסלה למראה מרהיב.
 
מגדל בגובה 7 מטר, משלים את הנקודה הגבוהה ברכס לגובה של 2,000 מטר. בחורף זהו אתר סקי קטן ובקיץ יש כאן תצפית נפלאה, אבל הערפל והקור מבריחים אותנו למטה.
 
סרה דה אשטרלה, פורטוגל
הסלעים הענקיים המאפיינים את הרי סרה דה אשטרלה  (צילום: כרמית וייס)
 

נפאל של פורטוגל

את מראות הטבע הפראי של הרי סרה דה אשטרלה, שכמעט אינם מיושבים, מחליפים על רכס הרי אסור (Serra do Açor), מראות מעשה ידי אדם, שאינם נופלים בעוצמתם. הגבעות מכוסות טרסות, בהן מגדלים ירקות, ומטעי פרי קטנים. בתי אבן קטנים, חלקם מתפוררים, נאחזים במדרון. המראות מזכירים לי את המראות אותם ראינו בטרק שלנו בנפאל, גם אם אין כאן את אותן עוצמות של גובה. לפתע, בעיקול הכביש, נגלה לנו גשר חבלים, ואנחנו פשוט לא מאמינים... אכן, נפאל זה כאן!
 
גשר החבלים מוליך אותנו לכפר זעיר, בשם פוז די אגוואה (Foz de Égua). בתי אבן צפחה קטנים, עצי פרי, נחל זורם, בריכות מים ושני גשרי אבן, ששרכים מכסים אותם בירוק. איזו חגיגה.
כתבה על הטרק בנפאל
 
פוז די אגווה, פיודאו, פורטוגל
הכפר הזעיר פוז די אגווה, כמו סיפור אגדה  (צילום: כרמית וייס)

 

כפרי הציפחה של פורטוגל

הכפר הזעיר, כמו מספר כפרים נוספים כמותו, שייך מוניציפלית לכפר מעט גדול יותר – הכפר פיודאו (Piodão, מבוטא פיו-דא-או). בכל הכפרים גם יחד מתגוררים כיום רק כ- 170 תושבים מבוגרים. הצעירים עוזבים. מסלול הליכה מעגלי מחבר את שני הכפרים (6.3 ק"מ), לאורך תעלות מים, מפלים קטנים והרבה ירוק.
 
בתי הצפחה של הכפר פיודאו הם מהתמונות המופיעות בכל פרסום של לשכות התיירות של פורטוגל – הבתים והמדרכות בנויים כולם מאבן הצפחה המקומית, החלונות והדלתות צבועים בכחול או לבן, ועל הגבעות סביב יערות וטרסות אין סופיות. מיקומו המבודד של הכפר, בקצהו של העמק, הפך אותו בעבר למקום מקלט עבור הבורחים מהחוק, ובהם גם רוצחה של אינש דה קסטרו (Inês de Castro), אהובתו של הנסיך פדרו.
על אינש ופדרו בכתבה על אזור החוף
 
במרכז הכפר כנסייה קטנה מהמאה ה- 19, הבולטת בלבן, מרכז מבקרים ומוזיאון קטן, דוכני מזכרות ומסעדה. אנחנו העדפנו את המסעדה הקטנה והחמימה במעלה הרחובות הצרים, בה איש לא ידע לדבר איתנו באנגלית, ובכל זאת הסתדרנו מצוין.
בתי מלון בכפר פיודאו
* על כפרי ציפחה נוספים בכתבה מסלול הרחק מההמון במרכז פורטוגל
 
פיודאו, הרי אסור, פורטוגל
הכפר פיודאו, בתי צפחה וטרסות המכסות את ההרים סביב  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מעל הכפר פיודאו

אם תרצו להאריך את הקסם של הכפר פיודאו, על גבעה הצופה אליו הוקם בית מלון חדש, מלון פיודאו אינאטל (Hotel Piódão Inatel), הבנוי אבן אבל נראה קצת חריג בנוף. זהו מלון 4 כוכבים, עם חדרים ממוזגים ובריכה פנימית וחיצונית, המעניק תמורה מצוינת למחירו הזול.

מלון מומלץ בכפרי הציפחה של פורטוגל
מלון פיודאו אינאטל - מלון 4 כוכבים עם נוף מדהים ולא יקר
 

הכפרים ההיסטוריים

אנחנו מבינים שבשיא עונת התיירות הכפר פיודאו מוצף תיירים, ושואלים על כפרים נוספים אליהם נוכל לשלוח את המטיילים. יש הרבה כפרים קטנטנים בדרך, על חלקם חלפנו, מבלי להבין שזה כפר...  
 
מעט גדול יותר הוא הכפר בנפייטה (Benfeita), שבתיו בנויים בתלילות מרשימה. כאן הבתים אינם בנויים מאבן צפחה, אבל הסמטאות הצרות והבתים הישנים מהלכים עלי קסם. אני מטפסת בשולי הכפר, צופה על חלקות האדמה הקטנות והכבשים הרועות באחו, וגם פוגשת גם כמה זקנים בין הסמטאות.
בתי מלון בכפר בנפייטה
 
בנפייטה, כפרים היסטוריים, פורטוגל
בשולי הכפר בנפייטה, עדיין מעבדים חלקות אדמה קטנות  (צילום: כרמית וייס)
 

החלום של ג'ק

מלון קינטה דה פלמיירה (Quinta da Palmeira) הוא חלום של איש אחד, הולנדי בשם ג'ק ברונס (Jack Brouns). הוא היה מנהל בכיר בחברות גדולות, אך לאחר מחלה קשה, שריתקה אותו למיטה למשך מספר שנים, החליט ללכת עם החלום. הוא חיפש במספר מדינות, בעלות אקלים ים תיכוני,  ולבסוף מצא את בית האחוזה בכפר ההיסטורי סרדיירה (Cerdeira). תוך כדי השיפוץ הצטרפו לחלום גם אנה, בת הכפר, ועכשיו גם תינוק קטן.
 
החדרים גדולים ומרווחים, חדרי השירותים עצומים, וחדר האוכל נעים מאד. בחוץ בריכה ומרפסות, והרבה עצי דקל, על שמם קרוי המקום. אנה מבשלת עבורנו אוכל נפלא, המוגש ליד האח הבוערת. ג'ק אוהב לקחת את האורחים לארוחה מסורתית אצל ההורים של אנה, או לצאת איתם לשתות ולהתוודע למקומות הבילוי בכפרים סביב.
בתי מלון נוספים בכפר סרדיירה
 

מלון מומלץ בכפרי הציפחה של פורטוגל
קינטה דה פלמיירה, פורטוגל
מלון קינטה דה פלמיירה - ג'ק מגיש יין באחוזה היפהפייה ששיפץ  (צילום: כרמית וייס)
 

הגשר החדש והגשר הישן

שינוי בתכנית מכתיב לנו נסיעה בת שלוש שעות לעבר הכפרים ההיסטוריים שעל גבול ספרד. הדרך היפהפייה מתפתלת בכבישי ההרים, עד שהיא עולה על הכביש המהיר IC8. האוטוסטרדה מעלה אותנו על גשר עמודים גבוה ומרשים, שמשני צדיו קניון עמוק.
 
"אם יש גשר חדש, יש גם גשר עתיק!", אומר בנחרצות האיש שעל ההגה.
בצעד ספונטני הוא פונה לכביש צדדי, ליד הכפר Pedrógão Pequeno, ובאורח פלא מוצא את דרכו לקניון. דרך רומית צרה ומפותלת, שחלקה כבר איננו, מובילה אותנו לתחתית הקניון, והגשר הרומי אכן ניצב שם.
גשר פיליפינה (Ponte Philippina) הוא גשר אבן יפהפה, בעל שלוש קשתות, שנבנה במאה ה- 17 בליבו של קניון בעל קירות סלע מרשימים. מסתבר שיש כאן גם מסלול הליכה, בעקבות הדרך העתיקה, הנקרא Trilho dos Romanos, שאורכו 7 ק"מ. במעלה הזרם נבנה בשנת 1954 סכר גדול, הגבוה ביותר בפורטוגל, המווסת את מי נהר Zêzere, אחד מיובליו של נהר טז'ו, הנהר הארוך ביותר בפורטוגל, הנשפך לאוקיינוס האטלנטי בעיר ליסבון.
 
גשרים, פורטוגל
הגשר הרומי העתיק למרגלות גשר העמודים החדש  (צילום: כרמית וייס)
 

המערב (מזרח) הפרוע של פורטוגל

נהר טג'ו (Tagus) מסמן את גבולו הצפוני של חבל אלנטז'ו (Alentejo), שפירושו "מעבר לטג'ו". באזור זה, במזרח פורטוגל, שהוא הגדול ביותר במדינה, מתגוררים רק 7% מתושביה. יש כאן מישורים עצומים, גבעות מתגלגלות, כרי מרעה ושדות רחבי ידיים. אלון השעם, ממנו מייצרים את השעם, הוא אחד העצים המאפיינים את האזור, בו מגדלים גם חיטה, זיתים, ענבים, ערמונים, כבשים ובקר.
 
המרחבים, הפרות והסוסים הרועים באחו, בשילוב סלעי גרניט ענקיים, יוצרים תחושה שאנו במערב הפרוע. גם הטמפרטורות כאן מזכירות את המערב הפרוע – זהו אחד האזורים החמים באירופה, והטמפרטורה בקיץ יכולה להגיע ל- 40 מעלות צלזיוס ואף יותר.
בתי מלון בחבל אלאנטג'ו
 
קשטלו דה ויד, פורטוגל
הבתים הלבנים של העיירה קטשלו דה ויד, אזור אלנטז'ו (צילום: brytta)
 

קשטלו דה ויד - העיר של המבצר

חוות רבות מקיפות את העיירה היפהפייה קשטלו דה ויד (Castelo de Vide), וכל שאתם צריכים הוא 100,000 אירו כדי שאחת מהן תהיה שלכם. בתי האבן הלבנים של העיירה, הפרוסים למרגלות המבצר, מזכירים לי את ערי הגבול והכפרים הלבנים, אותם כל כך אהבתי באנדלוסיה (ספרד).
כתבה על ערי הגבול והכפרים הלבנים של אנדלוסיה
 
העיר הוקמה בתקופה הרומית, ונשתמרו בה בתים עתיקים מימי הביניים, בהם גם בתי הרובע היהודי, שהיה אחד הגדולים בפורטוגל. גם בית כנסת נשתמר כאן ושופץ לאחרונה, למרות שיהודים כבר אין בין 3,000 תושבי העיירה. עציצים קטנים ליד דלתות הבתים, מעידים שעדיין מתגוררים בבתים העתיקים הללו. רחובות אבן צרים מובילים למבצר, שנבנה במאה ה- 14, להגן על האזור, השוכן לא הרחק מהגבול הספרדי.

מלון קאזה אמארלה (Casa Amarela TH & National Monument) הוא אחד המבנים המרשימים של הכיכר המרכזית, בהיותו בית אחוזה מהמאה ה- 17, שזכה לשיפוץ יסודי והפך למלון מודרני עם ניחוח היסטורי.
בתי מלון נוספים בקשטלו דה ויד
* עוד על קשטלו דה ויד והכפרים המבוצרים של פורטוגל בכתבה חבל אלנטז'ו - מגבול ספרד לחופי האטלנטי
 
קשטלו דה ויד, פורטוגל
רחובות העיר העתיקה של קשטלו דה ויד (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בקשטלו דה ויד Casa Amarela TH & National Monument
מלון קאזה אמארלה - להרגיש כמו בני אצולה מהמאה ה- 17 במרכז קשטלו דה ויד
 

מידע נוסף

השכרת רכב בפורטוגל
לינה בהרי סרה דה אשטרלה
מסלול טיול מודולרי בפורטוגל

כתבות נוספות

מסלול רומנטי לאורך חופי פורטוגל
מסלול הרחק מההמון במרכז פורטוגל
חבל אלנטז'ו - מגבול ספרד לחופי האטלנטי
פורטוגל למשפחות - טיולים בטבע והרפתקאות
 
* הכותבת הייתה אורחת לשכת התיירות של פורטו וצפון פורטוגל וחברת התעופה בריסל אירליינס.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר