טיול בחבל אלנטז'ו – מגבול ספרד עד חופי האטלנטי
מאת: כרמית וייס


שני נופים חריגים יש בחבל אלנטז'ו – אזור הרי גרניט, סמוך לגבול ספרד במזרח, וחופי האוקיינוס האטלנטי במערב. שניהם יפים, מרתקים ומומלצים מאוד לביקור.


אחרי שעשינו היכרות עם מרכז חבל אלנטז'ו, המזכיר בנופיו את טוסקנה, אקח אתכם לשני קצותיו – סלעי גרניט מול חופים חוליים, כפרים ימי-ביניימים מבוצרים מול כפרי דייגים, יערות מול חופים, כשעל הכל שורה השלווה של אלנטז'ו.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

העיירה המבוצרת מרבאו  (צילום: כרמית וייס)
הרובע היהודי בקשטלו דה ויד  (צילום: כרמית וייס)
הכיכר המרכזית בקשטלו דה ויד (צילום: כרמית וייס)
גברת חביבה  (צילום: כרמית וייס)
הבילוי היומי  (צילום: כרמית וייס)
האבנים של מחפשי הזהב  (צילום: כרמית וייס)
נהר טז'ו  (צילום: כרמית וייס)
מסלול לאורך חופי האטלנטי  (צילום: כרמית וייס)
אמא חסידה וגוזליה  (צילום: כרמית וייס)
 

הכפרים המבוצרים על גבול ספרד

חבל אלנטז'ו הוא חבל ארץ היסטורי ותרבותי, השוכן ממזרח ומדרום לבירה ליסבון, והוא הגדול בחבלי פורטוגל. גבול ארוך מפריד בינו לבין השכנה לחצי האי האיברי – ספרד. כיום שוררים יחסי ידידות בין השתיים, אך בעבר היו שתיהן מעצמות ימיות, והשכנה ממזרח לטשה עיניים לאוצרותיה של פורטוגל.
 
כפרים מבוצרים רבים נותרו עדות לאותם ימים, וכיום הם מקשטים את הנוף, בבתיהם הלבנים, המוקפים חומה, ובמבצרים המתנשאים מעליהם. רבים מיהודי ספרד המגורשים הגיעו לאזור בשנת 1492, עם פרסום צו הגירוש על ידי פרננדו ואיזבלה מלכי אראגון וקסטיליה. הם חיו כאן בבטחון מספר שנים, עד שגם כאן החלו לרדוף אותם, והכל, כפי שיסופר בפרק הבא, בשם האהבה...
 

יעדי טיול בחבל אלנטז'ו - יעדים בחלק הראשון של הכתבה (1-6), יעדים בכתבה זו (7-14), ובתי מלון מומלצים: 
מלון אקורק אבורה | קאזה דו פלאטנו |  פוסאדה קאשטלו דה אשטרמוש | מלון אלנטז'ו מארמוריס (כתבה ראשונה)
פוסאדה דה מרבאו | קינטה דה באריירו  | מלון וילה גייל  (כתבה שנייה)
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

 ברירת מחדליהודי פורטוגל והנוצרים החדשים

בשנת 1496 ביקש מלך פורטוגל מנואל הראשון, שעד אז סירב לבקשת שכניו לגרש את היהודים, להנשא לבתם של פרננדו ואיזבלה. כתנאי לנישואין המלכותיים דרשו השניים לגרש את כל היהודים מפורטוגל, אך מנואל היה "עדין" יותר ודרש "רק" הטבלה לנצרות. כך הוטבלו לנצרות בכפייה יהודי פורטוגל, שבחרו להישאר בה ולא היגרו אל מעבר לים, ובאופן רשמי החל משנת 1497 לא נותרו יהודים בפורטוגל.
 
אך רבים מהיהודים האנוסים המשיכו לשמר בסתר את מנהגי היהדות, בעוד כלפי חוץ הם נהגו כנוצרים, והם מכונים "נוצרים חדשים". באזורי הפריפריה של פורטוגל, ובמיוחד לאורך גבולה עם ספרד, ניתן למצוא עדויות לחייהם של אותם אנוסים. רק לקראת סוף המאה ה-20 הם החלו אט אט להעז ולגלות את יהדותם, וכך נחשפו עוד ועוד יהודים ועוד ועוד רבעים יהודיים.
 
לא הרחק מהגבול הספרדי, בכפר הקטן פורטאז'ה (Portagem), גשר אבן עתיק בעל שם זהה, שפירושו "אגרה". בשנת 1496 עברו עליו יהודי ספרד שברחו לכאן מאימת האינקוויזיציה, ו- 500 שנה מאוחר יותר נקבע על מגדל השמירה שלט המציין זאת.
כתבה על כפרי האנוסים
 
פורטאז'ה, הגשר עליו עברו מגורשי ספרד
גשר פורטאז'ה, הדרך של מגורשי ספרד אל השקט הזמני בפורטוגל  (צילום: כרמית וייס)
 

העיירה קשטלו דה ויד ומגורשי ספרד

העיירה קשטלו דה ויד (Castelo de Vide) היא אחד מהמקומות בהם ניתן לחזות בשרידי הרובע היהודי, ואף בבית כנסת עתיק (Beit–Hamidrasch Sefardin), המשמש כיום כמוזיאון קטן (בין Rua da Judiaria ו- Rua da Fonte). עד המאה ה-14 התגוררו כל התושבים בין חומות המבצר, אך לאחריה הם החלו לבנות גם למרגלותיו. כך גם הרובע היהודי, שרוב תושביו הגיעו אליו לאחר גירוש ספרד, חוסה בצלו של המבצר, בתחומי העיר העתיקה. כיום לא נותרו יהודים במקום, אך כמו בכל פורטוגל, גם כאן רבים יודעים או משערים שאחוז מסויים של דם יהודי זורם בעורקיהם. 
 
סמטאות העיר העתיקה על בתיהן הלבנים, שפסים בגוון החרדל מעטרים אותם, הם מקום קסום לשוטט בו ולחוש כמו חזרנו כמה מאות לאחור. גם תצפיות מהמבצר והגבעות שממול לעיירה, מזכות במראה נפלא של בתיה הלבנים של העיירה. מסביב מרחבים עצומים של מטעי אלון השעם וזיתים, כרמים וכרי מרעה רחבי ידיים, בהם רועים עדרי חזירים ובקר מזן מיוחד
בתי מלון בעיירה קשטלו דה ויד  |  כתבה על כפרי הצפחה והכפרים ההיסטוריים
 
קשטלו דה ויד, פורטוגל
קשטלו דה ויד, לחזור אל ימי הביניים (צילום: כרמית וייס)
 

העיירה מרבאו והגשר של היהודים

רק 10 ק"מ מפרידים בין קשטלו דה ויד לעיירה המבוצרת הבאה  מרבאו (Marvão), המרוחקת קילומטרים בודדים מגבול ספרד. גם היא שוכנת על אותו רכס גרניט (Serra de São Mamede), בלב שמורת טבע באותו שם. גם היא הוקמה בימי הביניים, לאחר הרקונקיסטה – הכיבוש מחדש של חצי האי האיברי מידי הפולשים המורים. בשיטוט במעלה סמטאות האבן, בין הבתים הלבנים שלמרגלות המבצר, ניתן לחוש היטב את סימני הגיל שנותרו כאן מימי הביניים. תצפיות נפלאות מזומנות ממרום המבצר, מהחומות ומהפוסאדה המקומית – פוסאדה דה מרבאו (Pousada de Marvao), שהסועדים בה משקיפים לעבר הגבול הספרדי. מבנה מהמאה ה-13 שופץ והפך למלון 4 כוכבים יפהפה, השייך לרשת הפוסאדות של פורטוגל, שכולן ממוקמות במבנים היסטוריים.
פוסאדה דה מרבאו
 
מרבאו, פורטוגל
בראש מצוקי הגרניט, תצפית ממבצר מרבאו על העיירה המוקפת חומה (צילום: כרמית וייס) 

 
עוד מקום לינה קסום הוא קינטה דה באריירו (Quinta Do Barrieiro), למרגלות העיירה מרבאו. מריה וג'וזה, היא פסלת בעלת שם עולמי והוא אדריכל, רכשו חווה ישנה והפכו אותה למלון בוטיק, בו פזורות יצירותיה של בעלת הבית. בתי החווה, המשתרעים על פני 50 דונם, הפכו לדירות קטנות ודירות סטודיו, עם בריכה, משק חי, כבשים באחו, יער ושלווה מעוררת קנאה.
קינטה דה באריירו
 
מלון מומלץ בפורטוגל
מלון מומלץ בפורטוגל
למעלה – תצפית ממלון פוסאדה דה מרבאו  | למטה – המלון המיוחד קינטה דה באריירו
 

הטבע של חבל אלנטז'ו

לפני שנמשיך לעוד עיירה מבוצרת, המבוצרת מכולן, נעשה אתנחתא בטבע הקסום של אלנטז'ו. באזור העיירה ניזה (Nisa), בצפון-מזרח אלנטז'ו, הכבישים הופכים הרריים יותר וסביבנו יערות של ממש. יש כאן הרבה מסלולי הליכה ובמרכז המבקרים בעיירה שמחים לתת מפות והסברים. מערכת סכרים ענפה מווסתת את זרימת המים כל ימות השנה, לרווחת החקלאים ולרווחת המטיילים, שחום הקיץ עלול להעיק עליהם.
לינה בעיירה ניזה
 
אם כל הנהרות זורמים לים, בפורטוגל הם זורמים לאוקיינוס האטלנטי, ובאלנטז'ו לנהר טז'ו (Tejo) רחב הידיים, שזורם כאן בצפון החבל. לתצפית נפלאה על הנהר הגענו במסלול הליכה מעגלי, שתחילתו בכפר ארניירו (Arneiro) והוא אורך כ- 4 שעות (11 ק"מ, 400 מ' עלייה). מתצפית זו ומתצפיות נוספות בדרך אנו צופים על הנשרים המקננים על מצוקי הגרניט ומרחפים מעלינו ולמרגלותינו. בהמשך עובר המסלול ליד ערימות אבנים ענקיות, המתבררות כתוצאה של חיפוש זהב במקום
* שם המסלול 
Walking paths of Conhal וסימנו NIS-4PR
 
גאופארק נטורטז'ו (Geopark Naturtejo) הוא פרויקט המאגד את כל הפעילויות בטבע בחבל ארץ זה, בו התיירות עדיין בחיתוליה. יש מפות מצוינות, אנשים מלאי כוונות טובות, אדיבים וחייכנים, ויש גם אתר אינטרנט.
 
נשרים מעל נהר טז'ו, גאופארק נטורטז'ו
משקיף על נהר טז'ו, אחד מהנשרים הרבים שדאו מעלינו ולמרגלותינו (צילום: כרמית וייס)
מיליון כוכבים לחופי הנהר

אזור זה של צפון חבל אלנטז'ו עשיר במים, הרבה יותר מאזורים אחרים של החבל, בזכות נהר טז'ו רחב הידיים, שעל אחד מפלגיו הוקם מרכז לפעילויות מים בשם אזנאש דה סדה (Azenhas da Seda). קשה שלא להתאהב במארח שלנו לואיש לוקאש (Luís Lucas), שעסק כל חייו בגיבושי צוות בחיק הטבע, ולפני שנים אחדות החליט לפתוח עסק משלו. קשה שלא להתאהב במדריכים הצעירים שמלווים אותנו, באדיבות וג'נטלמניות ביישנית. קשה שלא להתאהב באוהלי ה"מיליון כוכבים", שנראים כמעט כמו חדר במלון חמישה כוכבים. אמנם צריך ללכת כמה עשרות מטרים למקלחות ולשירותים (תאים אישיים, נקיים ונוחים), אבל מה זה לעומת הנוף אל הנהר, הפרטיות המוחלטת וציוץ הציפורים. אנחנו מתיישבים על כסאות הנוח שבחזית אחד האוהלים, ופשוט מסרבים לקום.
 
אבל לואיש לא מוותר כל כך בקלות... ואנחנו צריכים לבחור בין שייט קייקים, להליכה-שחייה בנהר, הידרו-ספיד ושאר פעילויות מים, או אולי פשוט נזמין מסאז'. כמובן שקפצנו למים.


פעילויות מים ומלון מיליון כוכבים באזנאש דה סדה, סרטון וידאו קצר
 
 

מבצר הכוכב של העיירה אלוואש

ממשיכים דרומה אל העיר אלוואש (Elvas), השוכנת רק 15 ק"מ מהגבול הספרדי. גם היא עיר מבוצרת, בנויה למרגלות מבצר ומוקפת חומה. אך בשל חשיבותה על הדרך הראשית מספרד מגינים עליה עוד שני מבצרים חיצוניים. הגדול שבהם הוא מבצר גראסה (Forte da Graça), שנבנה במאה ה-18, עם לא פחות משלושה מעגלי חומות בצורת כוכב, שביניהן תעלות הגנה. הוא כל כך מאיים, שמעולם לא עמד במבחן... לאחר שננטש והוזנח שנים רבות, מתבצעים בו כיום שיפוצים והוא הוכר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
 
מהמבצר תצפית יפה על העיר העתיקה, על בתיה הלבנים, ועל השכונות החדשות, שגם בתיהן צבועים לבן. בולט בנוף אקוודוקט בן ארבע קומות ולא פחות מ- 833 קשתות, שנבנה במאה ה-16 והוליך מים אל העיר המבוצרת ממעיינות במרחק 7 ק"מ. במרכז העיר קתדרלה ומולה כיכר בעלת מרצפות בצורות גאומטריות, המזכירות את ציוריו של אמן האשליות הגאומטריות אֶשֶר (Escher).
לינה בעיר אלוואש
 
אלבאש, פורטוגל
הכיכר המרכזית של אלוואש, כמו ציור של אמן האשליות אשר (צילום: כרמית וייס)

אקוודוקט, אלבאש, פורטוגל
מים לעיר המבוצרת באקוודוקט מרשים, 7 קילומטר ו- 833 קשתות (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בעיירה אלוואש

מלון וילה גייל (Vila Gale Collection Elvas) ממוקם במרחק קצר (300-400 מ') ממרכז העיירה אלוואס ומהמבצר החולש עליה. זהו מלון 4 כוכבים יפהפה, עם 2 מסעדות,  2 בריכות שחייה (פנימית וחיצונית), מרכז בריאות וספא וחנייה צמודה. הוא מציע חדרים זוגיים, סוויטות, סוויטות דופלקס וחדרי משפחה, כולם נעימים, נקיים וממוזגים.

המלצה על מלון בעיירה אלוואס, פורטוגל
מלון וילה גייל - מיקום מצויין בעיירה אלוואס
 

קוסטה ויסנצ'ינה – חופי האוקיינוס האטלנטי

את הטיול בחבל אלנטז'ו אנחנו מקנחים באזור החוף שלו, הנושק לאוקיינוס האטלנטי ומהווה חלק יפהפה מקו החוף הארוך של פורטוגל. לאורך החוף פזורים כפרי דייגים, על בתיהם הלבנים, המעוטרים פסים כחולים. נעים לשוטט בהם, לטעום ממאכלי הים הטריים, ולהשקיף על החופים היפים, שאל המצוקים הגבוהים שלהם נשברים גלי האוקיינוס. קצת קשה להיכנס כאן למים, כי הם קרים למדי, אך בשביל הנופים בהחלט מומלץ להתעכב.
 
הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לצעוד ברגל, ואין צורך להיות מיטיבי לכת. ניתן לבחור בקטע קצר מתוך מסלול ויסנצ'ינה (Rota Vicentina), רשת מסלולי הליכה באורך כולל של 400 ק"מ, בתחומי הפארק הלאומי ויסנצ'ינה (Vicentina Coast Natural Park). המסלול המומלץ הוא מסלול הדייגים (Fishermen’s Trail) וניתן לצעוד בו כל השנה (בקיץ חם מאוד ומומלץ ללכת מוקדם בבוקר או בערב). מקומות לינה רבים לאורך המסלול מארגנים הקפצה של הציוד מהאחד לשני, והם גם יכולים לסייע בתכנון המסלול.
 
קוסטה ויסינצ'ינה, פורטוגל
קוסטה ויסנצ'ינה, מסלול רגלי לאורך חופי האטלנטי (צילום: כרמית וייס)
 

גלים, מצוקים, חסידות ופריחה

אנחנו צעדנו בקטע שבין הכפר פורטו קובו (Porto Covo), הידוע בחופיו היפים, לעיירה וילה נובה דה מילפונטס (Vila Nova de Milfontes). גלי האוקיינוס הנשברים אל המצוקים הגבוהים, הפריחה הנהדרת והרוח הקרירה, הם תענוג צרוף. קיני החסידות, המקננות בבטחה מעוררת השתאות במרומי המצוקים, הם סגירת מעגל לקינים אותם ראינו ביציאה מליסבון ובכל חבל אלנטז'ו.
על קני החסידות ביציאה מליסבון בכתבה הראשונה על אלנטז'ו
 
בעירה וילה נובה דה מילפונטס אנחנו סועדים במסעדה נפלאה, המתמחה במאכלי ים. על אף שמה הטוב והאוכל המעולה, מסעדת Tasca do Celso היא מקום עממי, והבעלים ג'וזה ראמוס (José Ramos) הוא איש חביב להפליא, שמגיש לנו בעצמו מליקר הבלוטים המפתיע בטעמו שהוא מכין.
 
אנשים חביבים ממש לא בעיה למצוא כאן. כך גם המדריך המקומי שלנו, פיליפה (Filipe Piteira), הבעלים של מועדון הגלישה המקומי (Surfmilfontes) ובית הארחה קטן (Hike & Surf Lodge) בוילה נובה דה מילפונטס. הוא מספר לנו על גלים גבוהים במיוחד, המגיעים לגובה 30 מטר, שהפכו את המקום לחביב על גולשי הגלים. למרות זאת הוא עדיין לא מוצף תיירים כמו חופי העיירות נאזרה (Nazaré) ופניש (Peniche), במרכז פורטוגל. בתוליות ותיירות בחיתוליה, כבר אמרנו.
לינה בעיירה וילה נובה דה מילפונטס
כתבה על אזור החוף של מרכז פורטוגל
 
חסידות, קוסטה ויסינצ'ינה, פורטוגל
חסידה מקננת במרומי המצוק, החסידות חוזרות לכאן בכל שנה (צילום: כרמית וייס)
 

האושר של חבל אלנטז'ו

"זמן להיות מאושר" (Time to be happy) היא הסיסמה אותה הגו פרנסי התיירות של אלנטז'ו. כל תושבי פורטוגל, כך מספרים לנו, חולמים להגיע לכאן כדי ליהנות מקצב החיים הנינוח. אני התחברתי לקצב ולאושר הזה, ואני בטוחה שמי שכמוני אוהב לטייל בנחת ייהנה כאן.
 
 
כתבה ראשונה בסדרה: טיול בחבל אלנטז'ו – טוסקנה של פורטוגל

מידע נוסף

בתי מלון בחבל אלנטז'ו
השכרת רכב בפורטוגל

כתבות נוספות

כתבה עם מסלול טיול מודולרי בפורטוגל
נופים ויין בעמק נהר דורו
טיול עם ילדים בפורטוגל
מידע וטיפים למטייל בפורטוגל
 
* הכותבת הייתה אורחת לשכת התיירות של חבל אלנטז'ו, שגרירות פורטוגל בישראל וחברת התעופה סאן דור, המפעילה טיסות ישירות לליסבון.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר