שלושה ימים בעיר פורטו: 
עיר קטנה ויין בה הרבה
מאת: כרמית וייס 


אני אוהבת ערים קטנות. אני אוהבת ערים תוססות, אנשים צובעים את רחובותיהן והרבה צעירים. אני אוהבת ערי נמל, נהרות רחבי ידיים עם גשרים ציוריים, מסעדות ובתי קפה לגדותיהם. אני אוהבת בתים צבעוניים, בניינים עתיקים, הצופנים סיפורי אגדות, והרבה ירוק בעיניים. לפיכך, כמה לא מפתיע... אני אוהבת את פורטו, שיש לה גם את יין הפורט, כבונוס.


שלושה ימים בילינו בפורטו שבצפון פורטוגל ויכולתי להמשיך ולשוטט בין סמטאותיה עוד ימים רבים, לצלם מראות בעיניים, בלב ובמצלמה. אביא לכם כאן את פורטו שלי.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

גשר דום לואיש על נהר דורו, לוקיישן לצילומי חתונה  (צילום: כרמית וייס)
בתים יפים בעיר העתיקה של פורטו (צילום: כרמית וייס)
שלכת בגנים של פורטו (צילום: כרמית וייס)
גגות העיר העתיקה של פורטו, נהר דורו וגשר דום לואיש  (צילום: כרמית וייס)
מציירים את נהר דורו והעיר העתיקה של פורטו  (צילום: כרמית וייס)
נהר דורו והעיר העתיקה של פורטו - מהגדה של וילה נובה דה גאיה (צילום: כרמית וייס)
ארמון הבורסה, פאר והדר בחדר הערבי (צילום: כרמית וייס)
בתים ציוריים על גדות נהר דורו  (צילום: כרמית וייס)
חביות יין פורט על הגדה של וילה נובה דה גאיה  (צילום: כרמית וייס)

יעדים בעיר פורטו ובפרבריה המוזכרים בכתבה זו, 4 בתי מלון מומלצים:
מלון ארוסטאר פורטו סנטרו | מלון פורטו-ביי תיאטרו במרכז העיר
הוטל דה מוסיקה לשומרי כשרות | מלון דה יטמן בווילה נובה דה גאיה


 ברירת מחדלסרג'יו והסרדינים אל מול נהר דורו

בתי העיר העתיקה של פורטו (Porto) צובעים את הגבעה שמעל נהר דורו (Douro), ביופי וקסם מיוחד. ריקרדו, המדריך הנאמן שלנו בסיור בצפון פורטוגל, נותן לנו הסבר מעניין לצבעים העזים. לאחר לילות של שתייה והוללות, לולא הם, כנראה לא היו מוצאים הדייגים את דרכם חזרה הביתה...
 
מה שבטוח הוא שהרבה יין פורט נמזג לכוסות בפורטו, והרבה דגים מוצאים דרכם לצלחת, בעיקר במסעדות שליד הנמל ולאורך הנהר. אנו התאהבנו במסעדת פיש פיש (Fish Fixe), שעל גדת הנהר, אותה כינינו "המסעדה של סרג'יו", בזכות המלצר ששבה את ליבנו בחביבותו. למרות שזו לא העונה, לא ויתרנו על מנת סארדינס אסאדש (Sardinas Asadas), מנה פשוטה ועממית של סרדינים, זיכרון מתוק מהעבר.
 
מה שחשוב כאן הוא נוף הנהר ואם יתמזל מזלכם... גם סרג'יו. קחו לכם את הזמן לשבת ולהביט בעוברים ושבים, בזוגות הבאים לצלם את אלבום החתונה (בעיקר בשבת), ביונים ובשחפים, בסירות השטות בנהר ובכל היופי הזה. אפשר גם לצאת לשייט של שעה על הנהר.
 
פורטו, מסעדת פיש פיש
הכותבת עם המלצר סרג'יו (משמאל) והמדריך ריקרדו (מימין) במסעדת פיש פיש  (צילום טל לוי, כרמית וייס)

נהר דורו, פורטו, ריביירה
בתיה הצבעוניים של עיר העתיקה של פורטו, על הגבעה שמעל נהר דורו  (צילום כרמית וייס)
 

שלושה יקבים - יין פורט אחד

מסעדת פיש פיש חוסה בצלו של גשר רחב ידיים ומרשים, גשר דום לואיש (Dom Luís). כמו כל ששת הגשרים על נהר דורו, גם הוא מקשר את פורטו עם העיר השכנה וילה נובה דה גאיה (Vila Nova de Gaia). מגאיה, השוכנת על הגדה הדרומית של נהר דורו, נשקף מראה מרהיב של בתיה הצבעוניים של פורטו. בשל המיסים הגבוהים אותם דרשו נציגי הכנסייה בפורטו, רוכזו בגאיה מרתפי יין רבים. אלו מאחסנים את יין הפורט, המיוצר בעמק נהר דורו, לצורך יישון, לפני שהוא מועבר לבקבוקים ועושה דרכו מהנמל לרחבי העולם.
 
לא הרחק מהגשר נמצא יקב קאלם (Calém), שהוקם בשנת 1859, והוא כיום אחד מהגדולים שביקבים. ניתן לערוך כאן סיור מודרך, לצפות בסרט קצר ולסיים בטעימות ואולי גם בבקבוק מזכרת הביתה. אם כמוני אתם מעדיפים מקומות פחות תיירותיים, כקילומטר מערבה, לאורך הנהר, ביקב שורשיל (Churchill's), תזכו לחוויה הרבה יותר אינטימית. וכן, לא טעיתם, כמו רבים מייצרני יין הפורט, בעלי היקב הם אנגלים.
יקב שורשיל
 
צעידה במעלה סמטאות גאיה, מובילה אותנו עד מסעדת וינום (Vinum Restaurant and Wine Bar), הממוקמת במבנה מסוף המאה ה- 19, בלבו של יקב באותו שם. למרגלותינו מנצנצים אורות פורטו, גשר דום לואיש ונהר דורו, האוכל טעים להפליא ויין פורט משובח הנמזג לכוסות, משלים את האווירה העליזה. מסעדה מומלצת נוספת, המעוטרת בשני כוכבי מישלן, ממוקמת לא הרחק ושייכת למלון הנפלא דה יטמן, שבנוסף לאוכל שווה להגיע אליו גם בשל הנוף הפנורמי לעבר העיר פורטו.
כתבה על עמק נהר דורו ויין הפורט
 
פורטו, ייקב שורשיל, וילה נובה דה גאיה
חביות עץ ביקב שורשילוילה נובה דה גאיה  (צילום כרמית וייס)

מלון מומלץ ומסעדה מומלצת בפורטו
מלון דה יטמן (The Yeatman) -
נוף פנורמי של פורטו מווילה נובה דה גאיה ומסעדת שני כוכבי מישלן
 

הרובע ההיסטורי של פורטו

רובע ריביירה (Ribeira), לאורך הנהר, הוא החלק הציורי ביותר של העיר, שגם זכה לשימור של אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. לאחר שחזרנו לכאן שוב לומר שלום לסרג'יו... אנו מטפסים לעבר הקתדרלה של פורטו (Sé do Porto), בין הסמטאות הציוריות של הרובע ההיסטורי (מי שמתקשה בהליכה יכול לעלות עם הפוניקולר, היוצא ממזרח לגשר). מרחבת הקתדרלה נשקפת תצפית נפלאה של העיר העתיקה והנהר.
 
כ- 500 מ' מממערב לקתדרלה ניצב הבניין המרשים ביותר של פורטו. ארמון הבורסה (Palácio da Bolsa) אולי אינו כה מרשים מבחוץ, אך סיור בו מפיק מפינו שלל קריאות התפעלות. המבנה בן שתי הקומות, שנבנה במאה ה- 19 ע"י לשכת המסחר של פורטו, בהחלט מעיד על עושרה של פורטוגל באותם ימים. חדריו מעוצבים בסגנונות שונים, כולם עשירים בקישוטים ועיטורים עשירים. חצר האומות (Pátio das Nações) היא מעין פאטיו, המכוסה כיפה שקופה, וסביבו סמלי כל המדינות שסחרו עם פורטו. השיא הוא באולם המעוצב בסגנון מורי, החדר הערבי (Salão Árabe), בו נהגו לארח את האורחים החשובים ביותר שהגיעו לעיר.
 
מול חזית הארמון ניצב פסלו של אנריקה הספן (Henry the Navigator), בנו השלישי של המלך ז'ואאו הראשון ומחלוצי המגלים הפורטוגזים במאה ה- 15, המצביע לעבר האוקיינוס.
בתי מלון בפורטו
 
פורטו, ארמון הבורסה, החדר הערבי

פורטו, ארמון הבורסה, החדר הערבי
עיטורים בסגנון מורי, החדר הערבי בארמון הבורסה  (צילום כרמית וייס)
 

מגלי העולם החדש וחיים כהן הפורטוגזי

לא הרחק ממקום מושבם של סוחרי פורטוגל, ניתן ללמוד על עוצמתה ועושרה של האימפריה הפורטוגזית, חלוצת עידן התגליות האירופי במאות 15-17. מוזיאון התגליות (World of Discoveries Museum) מספר את סיפורם המרתק של המגלים של פורטוגל, שהפליגו באוקיינוסים והגיעו כמעט לכל יבשות תבל. התצוגה אינטראקטיבית, בליווי שחקנים, דגמי ספינות המגלים ועוד כהנה וכהנה מחיי המגלים, הספנים והארצות אותן גילו. הסיור במוזיאון מסתיים בשייט בין מושבותיה של פורטוגל בעולם, המזכיר קצת פארק שעשועים, בילוי חביב לילדים ומבוגרים סקרנים.
 
לתהילה כמעט כמו המגלים הפורטוגזים, זוכה כאן בפורטו השף רוי פאולה (Rui Paula), יליד העיר ומי שכמו חיים כהן שלנו, שופט בתחרות מאסטר שף של פורטוגל. המסעדה שלו ממקומת בבניין ארמון האומנויות (Palace of Art), לא הרחק מארמון הבורסה, וקרויה מסעדת דופ (DOP). גם אנו מרגישים קצת כמו שופטי מאסטר שף, עם המנות המעוצבות והטעימות, המלוות, איך לא, כל אחת בסוג המתאים של יין פורט.
כתבה על אוכל פורטוגזי
 
פורטו, מוזיאון המגלים
מוזיאון התגליות, מספר את סיפורם המרתק של המגלים של פורטוגל  (צילום כרמית וייס)

פורטו, מסעדת DOP, חים כהן הפורטוגזי 
למטה - השף רוי פאולה במסעדה שלו - להרגיש כמו שופטים במאסטר שף  (צילום כרמית וייס)
סיור בעיר העתיקה של פורטו

תחנת הרכבת סאו בנטו (São Bento) שווה ביקור, גם אם לא הגעתם לכאן ברכבת, ויכולה להוות נקודת התחלה טובה לסיור רגלי בעיר העתיקה. שמה נגזר משמו של המנזר הבנדיקטי שעל חורבותיו היא נבנתה. 20,000 אריחי קרמיקה מצויירים (אז'ולז'ו) יוצרים תמונות ענק של מקומות ואירועים בהיסטוריה של פורטוגל. ניתן לראות את המלך ז'ואאו הראשון והמלכה פיליפה מלנקסטר ליד הקתדרלה של פורטו (1387), את בנם  הנרי הספן בכיבוש סאוטה (מרוקו 1415) ועוד.
 
אל מול תחנת הרכבת נמצאת כיכר ליברדדה (Liberdade), ממנה מתחילות שדרות אליאדוס (Avenida dos Aliados), המוקפות בניינים עתיקים ויפים. בסופן ניצב בניין העירייה של פורטו (Câmara Municipal do Porto), מבנה מפואר שנבנה בתחילת המאה ה- 20, שבמרכזו מגדל בגובה 70 מ' ועליו שעון המצלצל כל שעה. כל שנה ב- 23 ביוני חוגגים ברחובות העיר העתיקה כל הלילה, בחגיגת רחוב ענקית, לכבוד סאו ג'או (Festa de São João), הלא הוא יוחנן המטביל.
בתי מלון ליד תחנת הרכבת סאו בנטו  |  כתבה על אריחי האז'ולז'ו
 
פורטו, תחנת הרכבת
אריחי אז'ולז'ו המספרים על ההיסטוריה של פורטוגל, תחנת הרכבת של פורטו  (צילום כרמית וייס)


מתגלגלים מצחוק בגן הציבורי

מספר דקות הליכה מכאן נמצאת חנות הספרים ללו (Livraria Lello), שהוקמה בשנת 1906 ע"י האחים ללו. עשרות אנשים עומדים ומחכים לפתיחה, אל מול החזית המרשימה, ואני תוהה בלבי על מה המהומה... חנות ספרים? כשהדלתות נפתחות אני מבינה – לא סתם נחשבת החנות מהיפות בעולם. גרם מדרגות בצבע אדום, מתעקל בחן ומקשר את שתי הקומות, התקרה מלאכת מחשבת של גילופי עץ, שבמרכזה ויטראז' בגווני כחול. אפשר לבלות כאן שעות בין הדפים.
 
תחת עצי הענק של גני קורדואריה (Cordoaria) פסלים רבים, אך את עיניי צדים מספר פסלים שבהם מתגלגלים מצחוק 13 ברנשים חביבים. על מה? כנראה זה על זה, כך מרמז שמה של היצירה (Treze a rir uns dos outros), אותה יצר הפסל הספרדי Juan Muñoz, לכבוד הכרזת פורטו כבירת התרבות של אירופה בשנת 2001. ממול מתנשא ובולט למרחוק מגדל הפעמונים של כנסיית קלריגוס (Torre dos Clérigos).
 
פורטו, חנות הספרים ללו
חנות הספרים ללו, אפשר לבלות שעות בין הדפים והיופי  (צילום כרמית וייס)

פורטו, גני קורדואריה
גני קורדואריה, 3 מתון 13 הברנשים הצוחקים ועוד אחד... (צילום כרמית וייס)
 

הרובע היהודי של פורטו

יהודים רבים התגוררו בפורטו, החל מהמאה ה- 5 עד סוף המאה ה- 15, אז הם אולצו להמיר את דתם לנצרות וייסדו בסתר את קהילות האנוסים. הרובע היהודי של פורטו התחיל ברחוב סנטנה (Rua de Santana), ממנו התפשטו בתי היהוודים עד כיכר ריביירה (Praça da Ribeira) לצדי לנהר.
 
לפני שנים אחדות, פועלים שעסקו בשיפוץ אחד הבתים ברובע, ברחוב Rua de São Miguel, מצאו גומחה קטנה מוסתרת בלבנים, שכנראה שימשה את ארון הקודש. הכומר המקומי, שידע שבעבר ניצב ברחוז זה בית כנסת, פעל לשימור הגומחה, במה שכיום משמש כמרכז יום לקשיש (כנסו ובקשו לבקר). אם אתם כבר כאן, אל תפספסו את נקודת התצפית ויטוריה (Miradouro da Victória) בקצה הרחוב, ממנה נשקפים גגות העיר והנהר.
 
כיום משמש את הקהילה היהודית של פורטו, המונה כ- 500 איש, בית הכנסת כדורי (Sinagoga Kadoorie), או בשמו השני "מקור חיים", הקרוי על שם הנדבן היהודי שתרם להקמתו (כן, אותה משפחת כדורי מבית הספר החקלאי שלנו). בית הכנסת הוקם ביוזמת ארתור קרלוש דה בארוש באשטו, קצין בכיר ומעוטר בצבא פורטוגל, שגילה שהוא מצאצאי האנוסים וחשב שעוד רבים כמותו ישובו לחיק היהדות. לפיכך בית הכנסת, שנחנך בשנת 1938, הוא הגדול ביותר בחצי האי האיברי, אך רק כ- 50 יהודים חברים בו כיום.
כתבה על כפרי האנוסים של פורטוגל
 
פורטו, בית כנסת
מימין: גומחת ארון הקודש בבית הכנסת העתיק שהתגלה במקרה.
משמאל: בית הכנסת כדורי, בית הכנסת החדש 
(צילום כרמית וייס)
 

מוסיקה בכיכר

בית הכנסת לוקח אותנו אל מרכז העיר החדשה, ואל מעגל תנועה גדול בשם בואביסטה (Rotunda da Boavista), המנקז אליו 8 רחובות. במרכז, בראש עמוד גבוה, ניצב פסל של אריה מכריע נשר, המסמל את נצחון פורטוגל על הפולשים הצרפתים במלחמת השליטה בחצי האי האיברי, בתחילת המאה ה- 19.
 
אני תוהה מהו המבנה הענק, בעל הארכיטקטורה המיוחדת והחלונות השקופים, הצמוד לכיכר. הוא מתגלה כבית המוסיקה (Casa da Música) שנחנך בשנת 2005 ומציג תפיסה מעניינת ושובת לב. בעזרת החלונות הגדולים, בקירותיו החיצוניים וברבים מקירותיו הפנימיים, מנסים להנגיש כאן את המוסיקה לכל הקהלים. לצד המוסיקה הקלאסית, חדרים מיוחדים מוקדשים לילדים ונוער, מוסיקת מחשבים וכל סוגי המוסיקה האלנטרנטיבית. מספר פעמים בשנה הוא פותח את דלתותיו למסיבת דיסקו ענקית, שצעירי פורטו, המקבלים חיזוק מנוסעי טיסות הלואו קוסט הרבים המגיעים לעיר, נוהרים אליה בהמוניהם.
 
פורטו, קאזה דה מוסיקה
קאזה דה מוסיקה, משקיפים על אולם הקונצרטים מחדר המיועד לבייביסיטר על ילדי הקהל  (צילום כרמית וייס)
 

דגים בים, באקוואריום ובצלחת

את הסיור  בפורטו נסיים, כמו כל הנהרות, בשפך נהר דורו לאוקיינוס האטנטי,  בפורטוגזית: פוז דו דורו (Foz do Douro). באזור זה מתגוררים עשירי העיר וגם זרים רבים – אנגלים, ברזילאים ואחרים. יש כאן מסעדות, בתי קפה וחופים יפים, אך מי האוקיינוס אינם חמימים כפי שאנו רגילים.
 
במקום בו נושקת פורטו למי האוקיינוס, ניצב מבצר קטן, הקרוי מבצר הגבינה (Castelo do Queijo), כנראה על שום הסלע עליו הוא בנוי, שהזכיר למישהו גבינה. למולו נמצא עולם הים (Sea Life), אקוואריום ענק בו ניתן לראות כרישים, חתולי ים, סוסוני ים וכל מה שחי מתחת למים.
 
צפונה משם, בקרבת הנמל של פורטו, נמצא אזור מטוזיניוש (Matosinhos), שכיאה לאזור הנושק לנמל, מצטיין במסעדות דגים ופירות ים. אם דגים היישר מהאקוואריום ולובסטרים המוצגים לפני הסועדים, רגע לפני שהם מושלכים למחבת, לא מחסלים לכם את התיאבון... מסעדת Os Lusíadas היא מסעדה פשוטה ופופולרית של מאכלי ים. מסעדה נוספת, מהודרת ומתוכמת יותר, היא מסעדת Quarenta e 4, בה העברנו עוד ערב טעים. כאן גם טעמנו לראשונה כאפרטיף פורט-טוניק (Port Tonic), על משקל ג'ין וטוניק, אך כיאה לעיר פורטו - עם יין פורט, טוניק, קוביות קרח וקליפת תפוז.

לחיים - סאוד (Saúde), לחיי פורטו.
 
פורטו, עולם הים
האקוואריום של עולם הים, כל מה שחי מתחת למים  (צילום כרמית וייס)

 
פורטו, מסעדת דגים Os Lusíadas 
הפורטוגלים משוגעים על מאכלי ים, לובסטר ודגים בדרך למחבת במסעדת Os Lusíadas  (צילום כרמית וייס)
 


בסרטון הקצר תוכלו לראות את כל המקומות שהוזכרו כאן, מתאבן נהדר לביקור שלכם בפורטו

 

בתי מלון מומלצים במרכז פורטו

מלון ארוסטאר פורטו סנטרו (Eurostars Porto Centro) הוא מלון 4 כוכבים קטן, הנמצא ממש במרכז העיר פורטו, ובמרחק 10 דקות הליכה מהנמל והטיילת שלאורך נהר דוארו. כל חדרי המלון ממוזגים, ארוחת הבוקר מפנקת, מחירו לא גבוה והוא נותן תמורה מצוינת למחיר.

מלון מומלץ בפורטו, פורטוגל
מלון ארוסטאר פורטו סנטרו - מיקום מעולה במרכז פורטו ותמורה מצוינת למחיר

מלון פורטו-ביי תיאטרו (PortoBay Teatro) ממוקם אף הוא במרכז פורטו, קרוב מאד למלון הקודם, וגם הוא מדורג ברמת 4 כוכבים. המלון זכה לשיפוץ מודרני, בצבעים בהירים, חומרים חמים ותאורה רכה. למלון מסעדה ובר, המגישים אוכל איטלקי. החדרים גדולים והסוויטות מפוארות, ובכולם יש מיני בר, מכונת קפה וקומקום. צוות המלון שירותי ועוזר באופן ראוי לציון.

מלון מומלץ במרכז פורטו
מלון פורטו-ביי תיאטרו 
 - מלון מודרני בעיצוב מקסים במרכז פורטו

לשומרי הכשרות, אני רוצה להמליץ על הוטל דה מוסיקה (Hotel da Música), מלון 4 כוכבים בעיצוב נקי ומודרני, המספק גם ארוחות כשרות. המלון נמצא במרחק הליכה (750 מ') מתחנת המטרו קאסה דה מוסיקה ובית הכנסת כדורי (1 ק"מ).
 
מלון מומלץ בפורטו
הוטל דה מוסיקה - מלון עם תעודת כשרות בקרבת בית הכנסת של פורטו
 

מידע נוסף

בתי מלון במרכז פורטו
השכרת רכב בפורטוגל
ריקרדו (Ricardo Caetano) הוא מדריך דובר אנגלית רהוטה, בעל חברה לסיורים מודרכים בצפון פורטוגל. אתר אינטרנט

כתבות נוספות על פורטוגל

מסלול טיול מודולרי בפורטוגל
צפון פורטוגל: שלוש ערים ויין אחד
סיור בעיר העתיקה של ליסבון
מסלול רומנטי לאורך חופי פורטוגל

* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של פורטו וצפון פורטוגל וחברת התעופה בריסל אירליינס.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר