צפון פורטוגל - שלוש ערים ויין אחד
מאת: כרמית וייס 


בפינה הצפון-מערבית של פורטוגל שלוש ערים מיוחדות. האחת נחשבת הבירה הדתית של פורטוגל, השנייה נחשבת ערש הולדתה והשלישית היא "מֶכָה" של הרווקות. ביניהן משתרעים מלוא העין נופים כפריים פסטורליים, בהם מגדלים בשיטה המסורתית את הענבים לאחד ממותגי היין החשובים של פורטוגל.


פורטוגל היא מדינה גדולה ו"שמיכת המטיילים" תמיד תהיה קצרה מידי עבורה. אך אם בחרתם למתוח אותה לצפון, לעבר פורטו המקסימה ועמק נהר דורו המרהיב, צאו וטיילו עוד מעט צפונה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הגן בפוסדה סאנטה מארינה (צילום: כרמית וייס)
כנסיית בום ז'יז'וס, בראגה  (צילום: כרמית וייס)
אמארנט, תצפית מקאזה דה קלסאדה (צילום: כרמית וייס)
שני העוגבים בקתדרלה של בראגה  (צילום: כרמית וייס)
המבצר בגימארייש  (צילום: כרמית וייס)
ארמון הדוכסים, גימארייש  (צילום: כרמית וייס)
פריחת הקמליות בסתיו  (צילום: כרמית וייס)
העיר אמארנט  (צילום: כרמית וייס)
מלון מליה בראגה (צילום: כרמית וייס)
 

בראגה – שמרנית, חדשנית וצעירה

עם 181 אלף תושבים, בראגה (Braga) היא המטרופולין השלישי בגודלו בפורטוגל, אחרי פורטו וליסבון. העיר היא בירת אזור מיניו (Minho), כשמו של הנהר המפריד כאן את פורטוגל ממחוז גליסיה הספרדי. העיר המכונה "רומא של פורטוגל", נכבשה במאה ה- 11 בידי הרומאים, שהפכו אותה למרכז דתי חשוב של הכנסייה הרומית-קתולית. כנסיות רבות נבנו בעיר וגם קתדרלה, שהיא מקום מושב הארכיבישוף של פורטוגל. העיר שנחשבה הדתית והשמרנית ביותר בפורטוגל, הפכה בשנים האחרונות לעיר צעירה וחדשנית, בזכות האוניברסיטה והמכון הננו-טכנולוגי שהוקמו בה.
 
הקתדרלה של בראגה (Sé de Braga) נבנתה במאה ה- 11, ומאז שופצה והורחבה פעמים רבות. לפיכך היא משלבת סגנון רומאנסק עם סגנונות גותי, בארוק ומנוליאני. אני מתרשמת במיוחד משני העוגבים הניצבים זה מול זה מעל ראשינו. מחצית מצינורות העוגב ניצבים במאוזן ונראים כחצוצרות, והם משולבים בתקרת עץ מצופה זהב ועשירה בעיטורים.
 
לא הרחק מהקתדרלה שוכן ארמון הבישוף, מבנה רחב ידיים המאכלס כיום את האוניברסיטה, הארכיון והספרייה העירונית. לארמון גנים רחבי ידיים, שבקיץ הם בשיא פריחתם.
בתי מלון בעיר בראגה
 
עוגבים, הקתדרלה של בראגה
שני עוגבים זה מול זה, הקתדרלה של בראגה  (צילום: כרמית וייס)


 ברירת מחדל
 

המדרגות של ישו לשמיים

האתר המושך את מרבית המבקרים בבראגה, ובצדק, הוא כנסיית בום ז'יז'וש, או בשמה המלא – בום ז'יז'וש דה מונטה (Bom Jesus do Monte), שפירושו "ישו הטוב של ההר". הכנסייה בולטת למרחוק על גבעה מעל העיר, עם מדרגות מעוצבות בסגנון בארוק, המעניקות לה חזות מעניינת במיוחד, שנראית קצת כמו הובאה לכאן מהמזרח. מספרים שלילה אחד חלם הבישוף המקומי שהוא עולה במדרגות השמיימה ופוגש שם את ישו. כשהתעורר מהחלום הוא הבין את המסר ובנה לכנסייה 581 מדרגות, דרכן מטפסים הצליינים המאמינים (וגם חובבי הג'וגינג של בראגה...).
 
המדרגות מתפתלות דרך 14 תחנות, המקבילות לתחנות הוויה דולורוזה, והמראה מלמטה מרשים ומיוחד. כך גם התצפית אל העיר, הפרוסה בעמק למרגלותינו. החרוצים מוזמנים לטפס על כל המדרגות, או על מחציתן (מהחנייה אליה ניתן להגיע ברכב), והפחות חרוצים יכולים לוותר על הטיפוס ולהגיע ברכב עד החנייה למעלה. אפשרות נוספת, וחווייתית למדי, היא לעלות בפוניקולר הישן, המופעל בכוח מי המעיין המקומי. אני בוחרת באפשרות הראשונה, ולא מצטערת לרגע על התעמלות הבוקר. נוף העיר מתגלה עם כל קטע שאני מטפסת, ובכל אחד ניצבת מזרקה קטנה וספסל לעייפים.
 
בום ז'יז'וש,  בראגה
כנסיית בום ז'יז'וש, 581 מדרגות לשמיים  (צילום: כרמית וייס)
 

ישן מול חדש בבראגה

כיאה לעיר המשלבת ישן וחדש, מסעדת בראק (Brac), בעיר העתיקה של בראגה, מעוצבת בסגנון מודרני ונעים, אך "בחצר האחורית" שלה נחבא בית מרחץ רומי עתיק. קירות האבן, יחד עם הכסאות הצבעוניים, יוצרים אווירה מיוחדת והאוכל טעים להפליא.
 
את הלילה אנו מעבירים במלון מליה בראגה (Meliã Braga), מלון 5 כוכבים הממוקם בעיר החדשה, בקרבת האוניברסיטה והמכון הננו-טכנולוגי. מלבד 182 החדרים, המעוצבים בסגנון מודרני (אולי מודרני מידי...), יש במלון בריכה חיצונית ופנימית, ספא ענק, חדר כושר, חדרי ישיבות ואירועים.
 
 מסעדת בראק, בראגה  מסעדת בראק, בראגה
מסעדת בראק, עיצוב מודרני לצד בית מרחץ עתיק  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בעיר בראגה, צפון פורטוגל   מלון מומלץ בעיר בראגה, צפון פורטוגל
מלון מליה בראגה - עיצוב מודרני ופינוק של מלון 5 כוכבים
 

נופי הכפר הפסטורליים והיין הירוק

בראגה מוקפת נוף כפרי פסטורלי, הממשיך ומלווה אותנו בכל נסיעותינו בכבישי האזור. משקים קטנים פזורים בדלילות בין הגבעות הירוקות, יוצרים שטיח מרהיב, בכל גווני הירוק, מנוקד בגגות אדומים. לכל משק כזה חלקה קטנה של ירקות, אותה מגדלים בעיקר לשימוש עצמי, ולפעמים גם כמה פרות רועות באחו. בין החלקות מפרידות גדרות או שדרות עצים, עליהם מטפסים גפנים, לניצול מקסימלי של השטח.
 
גידול הגפנים בצורה זו מאפיין את האזור, בו מתמחים בייצור יינות וינו ורדה (Vinho Verde), שפירושו "יין ירוק".  אלו הם יינות צעירים, אותם שותים בתוך שנה מהכנתם, ולפיכך הם מעט תוססים. צבעם אינו ירוק, כמשתמע משמם, אלא לבן או אדום. את המותג מותר לייצר רק כאן, באזור מיניו, בצפון-מערב פורטוגל. כ- 30 אלף משקים קטנים מגדלים את הענבים לייצור יינות וינו ורדה, בשיטה המסורתית, שהחלה כאן כבר בימי הרומאים, במאה הראשונה לספירה.
בתי מלון באזור מיניו
 

יעדי טיול המוזכרים בכתבה על מפת אזור מיניו בצפון פורטוגל (A-D),
מלון מליה בראגה (E), מלון פוסדה מוסטירו דה גימארייש (F) ומלון בוטיק קאזה דה קלסאדה (G)
 להגדלה לחצו למעלה משמאל

 

גימרייש - ערש האומה הפורטוגזית

אם בראגה נחשבת כאחת הערים העתיקות בפורטוגל, העיר גימארייש (Guimarães), הנמצאת כחצי שעה נסיעה ממנה, נחשבת ערש לידתה של פורטוגל. כאן הכריז המלך אפונסו הראשון, יליד העיר ומלכה הראשון של פורטוגל, על עצמאותה מגליסיה, במאה ה- 12. בעיר העתיקה של גימארייש נשתמרו בתי אבירים רבים מימי הביניים, והיא הוכרזה אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.
 
בלב העיר העתיקה בולטת גבעת מונטה לטיטו (Monte Latito), המכונה קולינה סגרדה (Colina Sagrada), שפירושו "הגבעה הקדושה". למרגלות הגבעה ניצב פסלו של המלך אפונסו הראשון, עם מגן וחרב בידו, כיאה למי שכונה "הכובש". מעליו מבצר גדול, ששימש להגנה על העיר כבר במאה ה- 10, מוקף חומה עם שמונה מגדלים, המתנשאים לגובה 28 מטר. למרגלות המבצר שוכן ארמון הדוכסים (Palace of the Dukes of Braganza), מבנה רחב ידיים, בעל 39 ארובות אבן, המעידות על השפעה צפון אירופאית. הארמון נבנה במאה ה-15 על ידי בנו הבלתי חוקי של ז'ואאו הראשון (João I), מלכה העשירי של פורטוגל. כיאה לבן לא חוקי, סמל המשפחה הקבוע על קיר בחצר הפנימית, נוטה על צידו.
בתי מלון בגימארייש
 
ארמון הדוכסים, גימארייש
ארמון הדוכסים של גימארייש, 39 ארובות  (צילום: כרמית וייס)
 

לישון בחדרי הנזירים (המפוארים...)

אשתו של אפונסו הראשון, מלכת פורטוגל הראשונה – מתילדה מסאבוי (Matilda of Savoy), היא זו שהעניקה במתנה למסדר האוגוסטיני מנזר הניצב על גבעה הצופה לעיר גימרייש. המבנה המרשים מהמאה ה- 12, זכה לשיפוץ והפך למלון בוטיק, או אולי נכון יותר לכנות את המקום אחוזת נופש. מלון פוסדה מוסטירו דה גימארייש (Pousada Mosteiro de Guimaraes) מוקף גנים יפהפיים, שבעת ביקורנו בשלהי הסתיו פורחים בהם שיחי הקמליות המרהיבים, בשלל צורות וגווני אדום, ורוד ולבן.
 
כל חדרי המלון ממוקמים בתאי הנזירים לשעבר, אך אל חשש... כל שני תאים צורפו לחדר נעים ונוח, עם שירותים צמודים וכל מה שמציע מלון מודרני. מסעדת המלון ממוקמת באולם גדול, בעל קשתות אבן מרשימות. יש גם חצר פנימית יפה, מרפסת עם אריחי אז'ולאז'ו ונוף נפלא, בריכה הצופה על העיר, מגרשי ספורט ואופניים לשימוש האורחים.
 
מלון מומלץ בעיר גימרייש   מלון מומלץ בעיר גימרייש
מלון מומלץ בעיר גימרייש   מלון מומלץ בעיר גימרייש
מלון פוסדה מוסטירו דה גימארייש
 - לישון במנזר שהפך לאחוזת נופש
 

העיר של הרווקות הזקנות

בדרכנו אל עמק נהר דורו, אנו חוצים את אחד מיובליו, נהר טאמגה (Tâmega), המגיע לכאן מגליסיה בספרד. גשר אבן בעל שלוש קשתות, חוצה את הנהר במרכז העיר העתיקה אמארנט (Amarante), שבתיה פרוסים משני צדי הנהר. לבניית הגשר אחראי הנזיר גונסאלו מאמרנט (Gonçalo de Amarante) בתחילת המאה ה- 13, לאחר שובו ממסע צלייני לארץ הקודש. בתחילת המאה ה-18 נהרס הגשר בפלישת צבאות נפוליאון, ונבנה מחדש.
 
הנזיר גונסאלו הפך להיות הקדוש של העיר, וקברו נמצא בכנסייה שמצפון לגשר, הקרויה על שמו כנסיית גונסאלו (Igreja de Sâo Gonçalo). בשבת הראשונה של חודש יוני נערכות בעיר חגיגות, אליהן מגיעות רווקות, המאמינות כי נגיעה בקברו של הקדוש תביא להן שידוך. את החגיגה משלימות עוגות מיוחדות, בצורת איבר מין זכרי, הנמכרות במאפיות המקומיות ומהוות הזדמנות לשותפיי הגברים למסע להעניק לי מתנה ולצחוק על חשבוני.
בתי מלון באמרנט  |  כתבה על עמק נהר דורו


אמארנט   אמארנט
הגשר ובתי העיר העתיקה של אמארנט (מימין), העוגות המיוחדות של אמארנט (משמאל)  (צילום: כרמית וייס)
כנסיית גונסאלו , אמארנט   כנסיית גונסאלו , אמארנט
כנסיית גונסאלו והקדוש של הרווקות בעיר אמארנט  (צילום: כרמית וייס)
 

הקדמה ל"מתקפת היינות" של פורטוגל

כל חדריו (ולמי שמשלם יותר... גם מרפסת) של מלון בוטיק קאזה דה קלסאדה (Casa da Calçada), צופים על הגשר העתיק של אמארנט ובתי העיר העתיקה שעל הגדה הצפונית. הבניין ההיסטורי המרשים נבנה במאה ה- 16 ושופץ ברוח התקופה, עם ריהוט כבד ועיצוב מוקפד ונעים. המבנה מוקף כרי דשא ובריכה, שגם משמשים לאירועים בקיץ.
 
אמארנט, מלון מומלץ קאזה דה קלסאדה   אמארנט, מלון מומלץ קאזה דה קלסאדה
אמארנט, מלון מומלץ קאזה דה קלסאדה   אמארנט, מלון מומלץ קאזה דה קלסאדה

מלון בוטיק קאזה דה קלסאדה - מיקום מעולה וחווית אירוח אחרת


מרתף היינות של מלון קאזה דה קלסאדה, מפגיש אותנו לראשונה עם העושר העצום של היינות אותם מייצרים בפורטוגל. מאות בקבוקים עם תוויות יפהפיות שוכבים כאן, ממתינים לעשות דרכם לשולחן. בהמשך אנו מבינים שזוהי רק הקדמה ל"מתקפת היינות", המצפה לנו עם יינות הפורט הנפלאים של עמק נהר דורו, יעדנו הבא, לא הרחק מכאן.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות

* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של פורטו וצפון פורטוגל וחברת התעופה בריסל אירליינס.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר