פורטוגל – ארץ אהבתי:
טיול עם בני גיל הזהב
מאת: עודד אלבלינק


יש חוק שאומר שלטייל אפשר כל החיים – צריך רק להכיר את תחומי העניין ואת המוגבלויות ולתמרן ביניהם. כך הגעתי אני לתכנון טיולים לחברי מועדון הקשישים, שלימדו אותי שיעור חשוב, ויצאו איתי למסע מרתק, מאתגר ומהנה, בפורטוגל – ארץ אהבתי.


העולם שייך לצעירים? גם, אבל לא רק. למעשה, ביעדים רחוקים, בטיולים ארוכים ובקבוצות מאורגנות אפשר להבחין ביתרון מספרי בולט לטובת המבוגרים שבחבורה. בכתבה מתואר טיול אחד כזה, שזכיתי לתכנן ולהוציא לפועל, על כל הפרטים החשובים אליהם יש לשים לב כשיוצאים למסע עם בני הגיל השלישי.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

תצפית על גגות ליסבון  (צילום: כרמית וייס)
כפרי הציפחה של פורטוגל  (צילום: כרמית וייס)
מנזר ז'רונימוס ברובע בלם של ליסבון  (צילום: כרמית וייס)
נהר דורו החוצה את פורטו  (צילום: כרמית וייס)
בתים עתיקים בעיר פורטו  (צילום: כרמית וייס)
שער ויקטוריה בליסבון  (צילום: כרמית וייס)
אנדרטת המגלים ברובע בלם  (צילום: כרמית וייס)
טעימות יין פורט משובח  (צילום: כרמית וייס)
בתיה הצבעוניים של פורטו  (צילום: כרמית וייס)

תכנון טיול מותאם לפי גיל ויכולת

הפעם האחרונה בה לקחתי אדם כלשהו כמובן מאליו הייתה לפני זמן רב. הייתה זו תקופה אחרת בחיי, צעירה, דינמית ומעט פרועה. הרי כולנו עוברים את אותו הדבר, "העולם שייך לצעירים" אומר המשפט ויש בו משהו נכון, אבל משהו קטן בלבד. בלעדינו, הצעירים היו הולכים לאיבוד, ואנחנו ללא הורינו היינו מגיעים לאותו המקום. אני לא זוכר מתי בדיוק הבחנתי בשכבת הגיל של הסבים והסבתות שלנו, כנראה שהיה זה מזמן, שנים אחורה. מאז ועד היום, ההשקפה שלי השתנתה, כמו גם היחס האישי לכל אדם המבוגר ממני בגילו.

הרצון שלי לתת לבני הגיל השלישי הפך למציאות, בנישה מיוחדת אותה הובלתי ויצרתי. הרבה דברים צצים ועולים בארגון טיול שכזה, תכנון מסלולי הליכה, זמנים, ארוחות, בתי מלון עם דרישות מיוחדות, הקפדה על שהייה בסמוך למרכזי חירום, חדרים ללא אמבטיה למי שצריך, וידוא שכולם יודעים בכל עת היכן הפרמדיק והיכן חדר הצוות. הפרמדיק תמיד ממוקם הכי קרוב שניתן ובחדר יחיד, על מנת לשמור על פרטיות המטיילים שנזקקים לעזרתו.

חשוב להקפיד על הושבה במטוס לפי מוגבלות כזו או אחרת, חלוקת חדרים נכונה, בה מטייל המתקשה ללכת יהיה בחדר קרוב למעלית, תפריט בריא, מים מינרליים לאורך כל הטיול – כולל בבתי המלון, פינוקי דרך כגון פירות, מעדנים מקומיים ופיצוחים – גם כדי להקל על הסוכרתיים שבינינו, דפיברילטור עם סט מדבקות נוסף, ערכות שמע אישיות להדרכה, אוטובוס עם אפשרות לשלוט בגובה הכיסא, והכי חשוב – צוות מלווה. לא מספיק מדריך אחד, שהרי רק באוטובוס לבדו יש שתי דלתות ובכל אחת מהן צריך לעמוד מדריך המושיט את ידו לעזרה בירידה. צוות מורחב יעיל גם בעזרה בחלוקת מזוודות המטיילים לחדריהם בבתי המלון. התכנון הפרטני מביא אותנו גם לביצוע הצ'ק-אין עבור המטיילים שהעולם הדיגיטלי מרוחק מהם.


לפני הכל – ההחלטה הראשונה והחשובה מכולן בתכנון טיול שכזה היא: איזה יעד יתאים ביותר למטיילים.
כתבה עם דגשים לתכנון טיול מוצלח בגיל הזהב

טיול גיל זהב לפורטוגל, מופע פאדו
המטיילים במופע פאדו, המוסיקה המלנכולית האופיינית לפורטוגל  (צילום: עודד אלבלינק)


חלק מיעדי הביקור לאורך מסלול הטיול בפורטוגל לבני גיל הזהב, ובתי מלון המתאימים לגיל הזהב:
מלון מריוט ליסבון בעיר ליסבון  |  H2Otel Congress & Medical Spa בהרי סרה דה אשטרלה
קינטה דה טימפיירה בעמק נהר דורו  |  מלון הספא שרתון פורטו בעיר פורטו

 להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה


 ברירת מחדל
 

יוצאים לפורטוגל

נפגשנו עם צוות צעיר ומקסים, המטפל בשכבת הגיל השלישי במועדון היום שבמועצה האזורית מגידו. נפגשנו והתאהבנו – ההחלטה נפלה, אנחנו יוצאים לפורטוגל. שיחות רבות, טבלאות, בקשות, בעיות ופתרונות ליוו את תהליך בניית הטיול. ניתן דגש לכל הפרטים הקטנים אשר יסבו נחת למטיילים המיוחדים שלנו, בטיול המתגבש. לבסוף הגיע היום, התיקים הארוזים המתינו יחד עם המטיילים לאוטובוס המאסף, שעצר אצל כל אחד ואחד במקום מגוריו, והביא את כולם יחד, בזמן, לשדה התעופה.

בשלב זה, ההתרגשות בשיאה, איננו יודעים עדיין שיהיה זה אחד הטיולים שיתוו הלאה את דרכנו, בתכנון טיולים לבני הגיל השלישי. בתיקי הפרטי – מים מינרליים וכוסות חד פעמיות, החושים מחודדים ומוכנים לקלוט כל מחווה או בקשה לעזרה. הצוות המכובד – אני, מדריך נוסף ופרמדיק, עוזר למי שזקוק לסיוע בהגעה אל שער העלייה למטוס, בפנייה למחלקת "נוסעים נעזרים" ובהעמסת המזוודה בדלפק הקבלה. אל דאגה, את המזוודה שהועמסה, אנחנו גם עוזרים "לדוג" במסוע המזוודות בקצה השני, ומעמיסים אותה הלאה על האוטובוס שמחכה לנו מחוץ לשדה.

מגיעים לשער בקצב שלנו, ועדיין מספיקים להיות הראשונים שעולים למטוס בדרך לליסבון. שמירה על הקצב הייחודי של הטיול והתנהלות בנחת היא עקרון מפתח בתכנון טיולים שכאלה, והוא ניכר למן רגע המפגש, דרך הטיסות והטיול עצמו.  קצת לפני שמתחילים בנחיתה, אני תמיד ממליץ לחברי הקבוצה לגשת לנוחיות, כדי למנוע אי נוחות בפרק הזמן שחולף עד שמגיעים לשירותים בטרמינל הפורטוגזי.

כתבות נוספות על פורטוגל

טיול גיל זהב לפורטוגל, ליסבון
למתקשים בהליכה תמיד ניתן למצוא פתרונות, מוניות "הטוק-טוק" של ליסבון  (צילום: כרמית וייס)
 

היום הראשון לטיול הוא הקשה ביותר

היום הראשון בכל טיול, בין אם המטיילים הם מבוגרים או צעירים, זוגות או משפחות, הוא היום הקשה ביותר. עייפות, חוסר שינה, ישיבה ממושכת בטיסות, רעב וחוסר סבלנות מאפיינים את היום הזה, ולכן חשוב כל כך להגיע אליו מוכנים ועם המון אורך רוח, סבלנות ואמפתיה. כמדריכי הטיול תפקידנו להפוך את הנחיתה ביעד הטיול לרכה ככל הניתן, ולהתאים את התכנית כך שתדע לתת מענה לכל הצרכים הבסיסיים ושלא תהיה עמוסה מדי. 

הסיור המתאים ביותר לפתוח איתו את יום הטיול הראשון בפורטוגל הוא ללא ספק סיור רכוב ברחבי עיר הבירה המקסימה ליסבון (Lisboa). האוטובוס עובר דרך אתריה המרכזיים של העיר, מבלי לעצור בכל אתר ואתר, ומגיע לבסוף למצוק קאבו דה רוקה (Cabo de Roca) - הנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה. כאן מחלצים איברים ופוסעים בשביל הכורכר, בזהירות רבה, עד סופו, לתצפית מרהיבה.

עצירה מומלצת נוספת "על הדרך" היא
לטעימות בקונדיטוריה אחת עתיקה, בשם פסטל דה בלם (Pastel de Belem) בדרך לבית המלון – שם מתארגנים בחדרים ונפגשים שוב, לארוחת הערב החגיגית שפותחת את הטיול.
כתבה על סיור בליסבון

טיול גיל זהב לפורטוגל, קאבו דה רוקה
קאבו דה רוקה, תצפית מהנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה  (צילום: JackF)
 

בחירת בית המלון – נוחות ואיכות במקום הראשון

מי שישן טוב בלילה ייהנה יותר מהפעילות במהלך היום, לכן בבחירת בית המלון חשוב לשים לב שלא מתפשרים על איכותו, על מיקומו באזור שקט ועל גודל החדר, בתמורה למחיר נמוך יותר. הבחירה הטבעית שלי בליסבון הוא מלון מריוט ליסבון (Lisbon Marriott Hotel), במיוחד עבור מי שזקוק לחדרים מרווחים, נגישים, עם מקלחות (ולא אמבטיות), ושירות של מחלקה ראשונה.
האוכל במלון נהדר ושווה לערוך בו לפחות חלק מהארוחות. לאחר שמתמקמים בחדרים, מוודאים שהכל תקין ומתאים לצרכים, אפשר להתחיל לדבר על הטיול עצמו.
מלון מריוט ליסבון

יום המחרת כבר נראה הרבה יותר טוב, כולם רעננים, מחייכים ואוכלים ארוחת בוקר. אני תמיד נהנה מפרצופי המטיילים שמגלים שגם לחדר-האוכל הפורטוגזי הגיע הקפה הישראלי, שחור, עם ובלי הל ונס קפה מגורען ורגיל... זה נותן אווירה ביתית ועוזר למי שיש לו הרגלים וזקוק לקפה של הבוקר שלו. 
 
טיול גיל זהב לפורטוגל, מלון מריוט ליסבון
מלון מריוט ליסבון - שירות של מחלקה ראשונה וחדרים עם מיטה זוגית או שתי מיטות נפרדות
 

טיול כוכב ברכס הרי הכוכב
סוג הטיול האידיאלי באזור רכס "הרי הכוכב" - סרה דה אשטרלה (
Serra da Estrela) שבמרכז המדינה, והמתאים ביותר עבור מי שמעבר בין בתי מלון נתפס אצלו כטרחה, הוא טיול כוכב.

מומלץ ללון שלושה לילות ב
מלון H2Otel Congress & Medical Spa השוכן בעמק ,למרגלות המורדות הדרומיים של הרי סרה דה אשטרלה. עובדה זו, יחד עם בריכות המים התרמיים (פנימית וחיצונית), מרכז בריאות וספא גדול, חדרים גדולים וממוזגים, הופכים את מלון 4 הכוכבים למקום אידיאלי לבילוי נינוח של מספר ימים. 
מלון מומלץ בהרים של פורטוגל
מלון ספא H2Otel Congress & Medical Spa, מתאים לטיולי כוכב בהרי סרה דה אשטרלה 
 
מכאן קל ונוח לטייל בהרי אסור (Açor), לבקר בכפרי הציפחה ובקהילות האנוסים של הערים גוארדה (Guarda) ובלמונט (Belmonte). אפשר לבקר בחוות עיזים מקומית ולחבוץ גבינה, זו חוויה משעשעת ומהנה, כשעל הרקע מנגנת להקת פולקלור, המרקידה אפילו את הקשישים שבינינו (אני). פעילות נוספת שמתאימה לכל גיל היא קטיף דובדבנים, בטעם גן-עדן, אותם מנשנשים בדרך למלון.

גם אל טורה (Torre) – הפסגה הגבוהה ביותר בפורטוגל, אפשר להגיע, וכל מה שדרוש הוא מעט רצון ונהג נחמד. ברום ההר, שמהווה את אתר הסקי היחידי במדינה, האוויר קריר ונקי, והנוף מרהיב.

חשוב מאוד לבחור את האתרים לפי דרך הגישה אליהם, לשמור על משטחי הליכה ראויים ומישוריים עד כמה שניתן, והיכן שצריך גם לדעת להגיש עזרה. פעמים רבות אני מופתע מיכולות ההליכה של המטיילים, שמשאירים גם את הצוות מאחור.

כתבה על ההרים וכפרי האנוסים בפורטוגל

טיול גיל זהב לפורטוגל, גוארדה
רחובות ציוריים בעיירה גוארדה, פעם התגוררו כאן יהודים  (צילום: כרמית וייס)
 
טיול גיל זהב לפורטוגל, המוזיאון היהודי בבלמונט
המוזיאון היהודי בעיירה בלמונט, עדויות לחיי האנוסים בפורטוגל  (צילום: כרמית וייס)

 

חוצים את עמק דוארו

העיר לאמגו (Lamego) היא נקודת עניין מהנה שמתאימה לכולם, הממוקמת בעמק נהר דורו (Duoro), בדרך לעיר פורטו (Porto). כאן, מעבר לנופים היפים, ניתן לבקר בכנסייה המרשימה, "גבירתנו של הדמעות" (Nossa Senhora dos Remedios). גרם מדרגות ארוך מקבל את פניהם של הבאים, אך את הקבוצה שלנו הסיע האוטובוס ישירות למעלה, משם ניתן לראות את המדרגות היורדות אל העיר.

בעמק דורו מומלץ לבקר גם ביקב פאשקה
(Quinta da Pacheca) המקומי, ששטחו מישורי לגמרי ומתאים בהחלט לבני הגיל השלישי. מנוחה מהנסיעה, המלווה ביינות שונים ומתאבנים יעשו טוב לכל אדם. פעילות יין מומלצת נוספת היא שייט נינוח בספינה אשר הובילה בעבר את חביות היין לעיר פורטו. ההליכה למזח רגועה למדי והעלייה לספינה נוחה ובטוחה. יש לשים לב שההליכה חזרה כרוכה בעלייה קצרה וחדה מהמזח אל הרחוב הראשי. אך בשביל זה יש מדריכים ואנשי צוות בטיול – אנחנו ירדנו ועלינו מספר פעמים כדי לעזור למי שרצה, כך שכולם נהנו מהחוויה.
כתבה על פורטו  |  כתבה על עמק נהר דורו

 
טיול גיל זהב לפורטוגל, עמק דורו
טיול גיל זהב לפורטוגל, יקב בעמק דורו
הכרמים וחביות היין של יקב פאשקה בעמק דורו, מעניין ונגיש  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מומלץ בעמק דורו

בעיר לאמגו ניתן למצוא לא מעט בתי יין ישנים שהוסבו לבתי מלון בוטיקיים, ומקומות לינה מעניינים נוספים. אחד המקסימים שבהם בעיני הוא קינטה דה טימפיירה (Quinta Da Timpeira) - בית ישן שטובל בנופי כרמים, ומעוצב בקווים מסורתיים. בחצר רחבת הידיים ישנה בריכה (לא גדולה) מחוממת כל השנה, מגרש טניס וטרסות ציוריות. ארוחות הבוקר הביתיות, בסיסיות אך טעימות והאווירה בו רגועה ועוטפת. החדרים פשוטים אמנם, אך כוללים בהם כל מה שצריך בכדי ליהנות מהשהות. 

בית מלון מומלץ בלאמגו, עמק דורו
קינטה דה טימפיירה - בריכה מחוממת ואווירה רגועה ועוטפת
 

אל העיר פורטו

במהלך הנסיעה הנוחה אל פורטו, רוב המטיילים מנמנמים. המדריכים בזמן זה עוברים שוב על תכנית הטיול בעיר, שהיא מסורבלת ומאתגרת יותר. מאחר שצריך להימנע מעליות קשות ופעילות פיזית מאמצת, בניית הימים העירוניים מצריכה הקפדה יתרה, תכנון מדויק של האתרים כך שלאחר כל אתר בו עומדים זמן ממושך או הולכים, יגיע אתר בו יושבים ונחים. אפשר למשל להתחיל בארוחת צהריים לגדת הנהר, לאחר מכן ביקור במרתף יינות היסטורי סמוך, ובתור הפוגה ומנוחה – שייט בסירות. כמובן שרצוי לשלב גם ביקור במוזיאון מגלי הארצות, הליכה לאורך הטיילת המקסימה, ולסיום - ביקור בבית הכנסת כדורי.

בטיול שכזה חייבים להקפיד על זמני הארוחות ולא "למשוך" את הרעב. שתי ארוחות לפחות כדאי לעשות במהלך הדרך, במסעדות מקומיות עם מזון טרי ובריא. בערי החוף כמו פורטו, מומלץ לבקר במסעדות דגים, בהן מוגשים גם ירקות מאודים ומזון מגוון נוסף, שמתאים לכולם.
בתי מלון בעיר פורטו

טיול גיל זהב לפורטוגל, פורטו
העיר העתיקה של פורטו, מומלץ לצאת לשייט על נהר דורו  (צילום: DaLiu)

מלון מומלץ בעיר פורטו

מלון הספא שרתון פורטו (Sheraton Porto Hotel & Spa) הוא מלון 5 כוכבים מהודר ומפנק, שאמנם לא נמצא במרכז העיר, אך הוא נוח מאד לגישה עם רכב (לדעתי זה עדיף, כדי לחסוך הליכה מיותרת בעיר). כל חדריו גדולים, מרווחים וממוזגים, והוא מציע גם בריכה מקורה, מרכז ספא, 2 מסעדות ובר, למי שלא מעוניין לצאת בערב.

מלון מומלץ בפורטו, פורטוגל לגיל הזהב
מלון הספא שרתון פורטו - מיקום נוח להגעה עם רכב, חוסך מרחקי הליכה מיותרים בעיר

 

קו החוף וחזרה אל העיר ליסבון

הטיול מתוכנן באופן מעגלי כך שהנסיעות קצרות ולא מעיקות, והלינה בלילה האחרון היא בעיר ליסבון, הסמוכה לשדה התעופה. בדרך אל העיר, אפשר לשלב סיור נגיש ונוח בערים הקסומות לאורך החוף. בעיר אביירו (Aveiro) הנחשבת ל"וונציה של פורטוגל" תוכלו לשוט בסירה בתעלות העיר, באותן הסירות והתעלות בהן שטו בעבר אוספי האצות המקומיים, תעשייה הפעילה עד עצם היום הזה. העיר קוימברה (Coimbra), אשר הייתה בירת פורטוגל במשך 500 שנה, והאוניברסיטה המפורסמת שבה והיא הראשונה בפורטוגל ובין הראשונות באירופה. 
כתבה על אזור החוף של פורטוגל  | בתי מלון בעיר ליסבון
 
טיול גיל זהב לפורטוגל, מופע פאדו
אביירו - ונציה של פורטוגל  (צילום: עודד אלבלינק)

בניית טיול לגיל השלישי היא חוויה אחרת. הרצון להעניק ולפנק מדרבן ומשכיח את המורכבות הלוגיסטית של טיול שכזה. הרבה כבוד ואהבה יש לי אל בני הגיל השלישי ואני מאמין שעוד אפתח את הנישה המיוחדת הזו. 

 

מידע נוסף

בתי מלון בפורטוגל


כתבות נוספות על טיולי גיל הזהב


oded elblink  עודד אלבלינק
 
אודות הכותב
עודד אלבלינק, מדריך ראשי בחברת Double-Compass המתמחה בטיולי ג'יפים, טיולי גיל הזהב וטיולי תמריץ. דובר השפה הפורטוגזית ומדריך טיולים בארצות דוברות השפה הפורטוגזית - פורטוגל, ברזיל, אנגולה, מוזמביק וכף ורדה - וכן בסלובקיה, יוון ויעדים נוספים. ליצירת קשר עם עודדסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר