יוון לבני גיל הזהב     

טיול רגוע ביוון – גם בגיל הזהב
מאת: עודד אלבלינק


יוון היא יעד מושלם עבור מטיילי גיל הזהב. השקט הנפשי שמשדרים המקומיים, הרוגע, החיוכים וחמימות הלב, הנסיעה בכבישים מסודרים עם הרבה נקודות עצירה לחילוץ עצמות, הנופים המרהיבים, שמצד אחד שונים משלנו ומצד שני גורמים לנו להרגיש בבית, הסיפורים והטעמים המגוונים – לכל אלה תרומה רבה להצלחת הטיול.


אך אין ספק שלאופיים של היוונים, שחולקים איתנו, הישראלים, מוטיבים היסטוריים ותרבותיים דומים, יש את התרומה הגדולה ביותר ליצירת האווירה העוטפת בכל טיול ביוון. בכתבה אספר על יעדים נבחרים ביוון, שמתאימים לשילוב בטיול עבור בני הגיל השלישי.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

קניון ויקוס המרשים (צילום: כרמית וייס)
הגגות האדומים של מצובו  (צילום: כרמית וייס)
תצפית על מנזרי מטאורה  (צילום: כרמית וייס)
ציורי קיר במנזרי מטאורה  (צילום: כרמית וייס)
כפר ציורי בחבל זגוריה  (צילום: כרמית וייס)
תצפית ליד הכפר ויקוס  (צילום: כרמית וייס)
מבט נוסף על מנזרי מטאורה  (צילום: כרמית וייס)
יערות מרשימים בהרי פינדוס  (צילום: כרמית וייס)
הפרתנון באקרופוליס של אתונה  (צילום: Serendigity)
 

חלק מהיעדים במסלול הטיול המתואר בכתבה (להגדלה לחצו למעלה משמאל)
 

מנזרי מטאורה – תלויים בין שמיים וארץ

בצפון יוון, על שיפוליו של רכס הרי פינדוס (Pindos), מזדקרים מצוקים רבי רושם, שהמבנים שהוקמו עליהם מרשימים לא פחות. "המנזרים התלויים", או מנזרי מטאורה (Meteora), מוכרים, פופולריים ומצולמים כל כך, עד שהפכו לאחד האתרים המזוהים ביותר עם יוון. כמובן שאין סיבה לפספס את הביקור באתר היפהפה הזה עקב מוגבלות פיזית, וניתן להתאים מסלול לכל אחד.

המנזר הראשון הוקם לאחר פלישת העות'מאנים ליוון, במהלך המאה ה- 14, על ידי נזירים פורשים שחיפשו דרך טובה להגן על עצמם ולהתבודד, בתקופה של חוסר יציבות ואי-ודאות. בהמשך הוקמו עוד כ- 22 מנזרים, שרובם ננטשו במרוצת השנים. כיום פועלים במקום רק 6 מנזרים, הפתוחים למבקרים בימים ובשעות שונות, ומספר נזירים מצומצם מתחזק אותם.

על אף שהכפר קלבקה
(Kalabaka), שלמרגלות המנזרים, שוכן באזור הררי, הוא וסביבתו הוקמו על קרקע מישורית, עם עליות קלות בלבד, דבר שמקל על ההליכה והסיורים בו, ומאפשר למטיילים להגיע ברגל וליהנות מהטברנות המקומיות.

ההגעה לחלק מהמנזרים מאתגרת, לכן מומלץ לבחור בביקור במנזר וארלאם (
Varlaam), מהסיבה הפשוטה שבמנזר זה יש את מספר המדרגות המועט ביותר, וגובהו מאפשר תצפית נופית מקסימה. המדרגות נוחות ובגובה סטנדרטי, ומלוות במעקה לכל אורכן. במנזר עצמו ישנם שירותים נוחים ונקיים. סביבת המנזר נעימה אף היא, ועבור מטיילים שהמדרגות מגבילות אותם (באופן כזה שגם עזרה ממדריך הקבוצה אינה מספקת), ישנם בתי קפה מקסימים, בהם אפשר לבלות ולצפות בנוף המרשים.
בתי מלון בקרבת מנזרי מטאורה  |  כתבה על מנזרי מטאורה

מנזרי מטאורה, יוון
מנזר השילוש הקדוש, אחד מהקשים להגעה במנזרי מטאורה עליו ניתן לצפות מרחוק  (צילום: כרמית וייס)
 

צפונה, אל משולש הגבולות

אזור משולש הגבולות בין אלבניה, מקדוניה ויוון, עתיר נחלים זורמים, וההרים אשר סביב לו – מושלגים בתקופת החורף. העיר המקסימה קסטוריה (Kastoria), לחופו של אגם אורסטיאדה (Orestiada), משמשת כבסיס נוח לטיול באזור. פירוש שמה של העיר הוא: "המקום של הבונים" – על שום שבימים עברו חיה באגם אוכלוסיית בונים שנכחדו עם השנים, עקב צייד מאסיבי לתעשיית הפרוות המקומית.
בתי מלון בעיירה קסטוריה  |  כתבה על העיירה קסטוריה

הנסיעה מקסטוריה אל אגמי פרספה (Prespa), נינוחה, ומומלץ לבקר בהם באחד הימים, ולשוט בסירות מנוע – חוויה מרעננת בכל גיל. המזח אליו הסירות קשורות בטיחותי לגמרי ומוגן מגלים, והעלייה והירידה מהן נוחה. כמובן שבמידה שיש מוגבלויות – יש לתדרך את המשיטים, והם יעשו כל מה שניתן כדי לאפשר את החוויה, באופן בטיחותי.

טיול נוסף אליו ניתן לצאת באגמי פרספה, הוא ביקור באי
 אגיוס אחילאוס (Agios Achilleios). כאן ניתן לצפות בשלל עופות המים הנמצאים באגם - שקנאים, ברווזים, שלדגים, אווזים ועוד. אל האי מגיעים בהליכה על גשר צף, וחשוב לשים לב לכך שהגלים באגם עלולים לערער את יציבות הגשר. אי לכך, כדאי להחזיק במעקה לכל אורך ההליכה. 
כתבה על אגמי פרספה - גן העדן של עופות המים
 

סרטון וידאו קצר עם נופי אגם פרספה, בו ניתן לראות גם את הגשר הצף לאי אגיוס אחילאוס
 
 

חציית רכס הפינדוס

רכס הרי פינדוס נמתח ממשולש הגבולות בצפון יוון ועד לכפר מצובו (Metsovo). בחודשי החורף פסגות ההרים מושלגות ובאביב – הרכס מכוסה שמיכת פרחים צבעונית ומרבדים ירוקים. בכל עונה בשנה, חציית רכס ההרים העצום היא חוויה אדירה של נופים וטבע.

הרכס מחלק את יוון לשני חלקים – מזרחי ומערבי, חלוקה שיצרה גם בעבר הפרדה בין שתי אוכלוסיות של שבטים שונים: הלאס
(Helas) בצדו המזרחי, כאן ישבו השבטים ההלניים, ויוון (Graecia) בצדו המערבי, כאן ישבו השבטים הגראיקים. מומלץ לחצות את ההרים תוך שימוש בכביש 20. זהו כביש נופי, המסומן במפות הטיולים כולן בקו ירוק, כלומר, כדרך נוף מומלצת. אני חייב להוסיף שיש לחשוב מראש על עצירות להפסקות במסעדות האזור. אין נקודות עצירה מוסדרות ובהן תאי שירותים מסודרים, כגון אלה שניתן למצוא בתחנות דלק ראויות, ועל כן חשוב מאוד לתכנן את המסלול ולחלק נכון את הדרך.

הליכות קלילות בנקודות תצפית מרהיבות, לצילומים ולחילוץ איברים, קיימות בשפע, וכולן נגישות ומאפשרות לכולם ליהנות מהן ללא בעיות.
בתי מלון בעיירה מצובו  |  כתבה על העיירה מצובו

 
מצובו, צפון יוון
העיירה מצובו, גגות אדומים טובלים ביערות ירוקים  (צילום: כרמית וייס)
 

אל הכפרים של חבל זגוריה

אזור נוסף בהרי פינדוס, סמוך לגבול עם אלבניה, שמומלץ להקדיש לו זמן, הוא חבל זגוריה (Zagori). 3,500 התושבים המתגוררים באזור זה, פזורים בכ- 45 כפרים קטנים וקסומים, ששמרו על צביונם העתיק. כאשר משוטטים בין הבתים בעלי גגות הצפחה, הבנויים מאבנים לא מסותתות, קל לאבד את תחושת הזמן והמקום, ולהישאב לאווירה הממכרת. הכפרים הוכרו כאתר לשימור מורשת עולמית מטעם אונסק"ו, ומתגוררים בהם בעיקר קשישים, עקב עזיבת בני הדור הצעיר לערים.

בין הכפרים הרבים כדאי לבקר בכפר ויקוס (
Vikos), המשמש נקודת תצפית טובה על קניון ויקוס המרשים. בכפר רחוב ראשי אחד, וממנו, במרחק של 150 מ', ישנה נקודת תצפית ובה מקומות ישיבה מקורים ונוף בלתי נשכח, אל הקניון הצר-העמוק ביותר בעולם – זאת על פי ספר השיאים של גינס. כפר נוסף שמומלץ לביקור הוא הכפר קיפי (Kipoi), שלידו  גשרי אבן עתיקים העוברים מעל יובליו של הנהר, מחברים גדה אחת לשנייה. העות'מאנים נהגו לגבות דמי מעבר עבור השימוש בגשרים, ומי שלא יכול היה לשלם (או לא רצה), נאלץ להקיף את הנהר, בסיבוב שלעתים היה מאריך את המסע ביום שלם. כביש אגרה במיטבו!
בתי מלון בחבל זגוריה  |  כתבה על חבל זגוריה
 
קניון ויקוס, זגוריה, צפון יוון
הליכה רגלית קצרה אל נקודת התצפית ליד הכפר ויקוס, הצופה אל קניון ויקוס המרשים (צילום: כרמית וייס)  
(להגדלה לחצו על התמונה)
 

בדרך לאתונה עוצרים בדלפי

העיירה דלפי (Delphi) שוכנת בשיפוליו הדרומיים של רכס פרנאסוס (Parnassus), והיא מקום מוצלח לחנות בו לשנת לילה, כדי לחלק את הדרך מכפרי זגוריה לאתונה (Athens). יש בה שני רחובות ראשיים ומישוריים לגמרי, וההליכה בהם אל הטברנות ובתי הקפה המקומיים, נוחה מאוד. אתר העתיקות של דלפי נמצא כחמש דקות נסיעה מהכפר. האגדה מספרת שהאל אפולו שחרר שני נשרים מקצוות העולם והם נפגשו בדלפי, ובכך הפכה דלפי למרכז העולם העתיק. מומלץ לבקר באתר, אך יש לקחת בחשבון שהעלייה אל האמפי או אל מקדש האל אפולו עלולה להיות קשה לחלק מהמטיילים. האתר שוכן על מורדותיו של הרכס ובחלקו עליות לא קשות אך מעט ארוכות. ניתן לבקר במרכז המבקרים אשר צמוד לכביש ואליו ההליכה לא קשה ואפילו נוחה מאוד, והוא ייתן פתרון למי שהביקור באתר מאתגר עבורו.

האתר מרשים מאוד וספוג סיפורים היסטוריים ומיתולוגיים. מספרים שהאורקל מדלפי הייתה ישובה על כיסא בעל שלוש רגליים, מעל חריץ בקרקע אשר ממנו עלה הד תרמי. אותו הד גרם לאורקל לדבר באופן שהיה מובן רק לכוהנים הגדולים, מעין טראנס בו היא הייתה שרויה. כל מלכי יוון היו מגיעים לכאן להיוועץ באורקל לקראת אירועים גדולים, מלחמה, החלטות פוליטיות וכו'.

בתי מלון בעיירה דלפי וסביבתה  |  כתבה על דלפי
 
עתיקות דלפי, צפון יוון
עתיקות דלפי, סיפורים היסטוריים ומיתולוגיים  (צילום: רמי בן בסט)
 

לקנח בעיר הבירה אתונה

באופן אישי, לאחר כמה ימים של טיול בטבע, אני אוהב גם קצת זמן עירוני. העיר אתונה, מרכזה הכלכלי והתרבותי של יוון, מתאימה למטיילים בכל הגילאים. אני ממליץ להתחיל את הביקור בגבעת ליקביטוס (Lycabettus) הצופה על העיר. כביש העובר בשכונות העיר יוביל אתכם לראש הגבעה, אם באוטובוס או ברכב פרטי. חניה ניתן למצוא בשפע בפסגה המעגלית, בה תצפית של 360 מעלות על העיר אתונה.

על האקרופוליס ניתן לצפות כמעט מכל מקום בעיר, ואם אתם חובבי אדריכלות והיסטוריה ומתעניינים במבנים מרשימים מתקופת יוון העתיקה, מומלץ לבקר בו. הסייג היחיד הוא שהעלייה אליו יכולה להיות בעייתית, מפני שהאוטובוס יכול להגיע למעלה – אך לא עד הקצה ממש. ההליכה אמנם נוחה והמשך העלייה מתון, אבל ארוכה והאתר החשוף לשמש יכול להוות בעיה לבני הגיל השלישי. בכל מקרה, לא לשכוח לקחת עמכם מים וכובע, והשתדלו לבקר בו בשעות הבוקר או אחר הצהריים.

אמליץ בנוסף על ביקור באצטדיון פנטנאיק (
Phanatenaic), העשוי כולו שיש לבן. הליכה נעימה ברחובות השוק אף היא מומלצת מאוד. ואל תשכחו לטעום את הגירוס המקומי, העשוי מעוף או חזיר, ומזכיר מאוד את מנת השווארמה שלנו.
בתי מלון במרכז אתונה
 
אתונה, האקרופוליס והפנתאון
מקדש הפרתנון באקרופוליס של אתונה, ביקור מומלץ לחובבי אדריכלות והיסטוריה  (צילום: Becks)


תכנון טיול ביוון לבני גיל הזהב

חשוב מאוד לתכנן מבעוד מועד את מסלול הטיול, בהתאם לאופי המטיילים, כאן טמון סוד הצלחת הטיול. אין כמעט פעילויות שהן מחוץ לתחום, אפילו רפטינג רגוע במימיו הצוננים של נהר ווידומאטיס  (Voidomatis) תוכלו לעשות, וניתן למצוא בכל מקום את האטרקציות הרלוונטיות לבני כל הגילאים.

אמצעים שונים והדרכה נכונה יכולים להפוך את הטיול להנאה צרופה. כך למשל, אוטובוס מתכוונן, אשר יכול להנמיך גובה בצורה פנאומטית ולאפשר עליה קלה יותר של המטיילים, פינוקי דרך, פרמדיק, מלווה או שני מדריכים, מבטיחים שהגישה לאתרים תהיה נוחה וקלה ושכולם ייהנו מכל חוויה. כמובן שגם דפיברילטור ומכשירי קשר המאפשרים תקשורת טובה והעברת מידע בין המדריכים הישראלים, המדריך המקומי והפרמדיק הם אמצעים מועילים בטיול שכזה. 
ב
טיולי גיל הזהב שאני מארגן, בבתי המלון אני משתדל שהפרמדיק תמיד יהיה במרכז עד כמה שניתן והמטיילים יהיו מודעים למספר החדר שלו ושל המדריכים.

יוון מתאימה לבני הגיל השלישי כמו כפפה ליד. מצד אחד מדובר ביעד קרוב, מצד שני – במקום אחר לגמרי, שעוד מתבשם מתהילתו מהימים שנחשב למרכז העולם. יוון נותנת הרגשה שכאן הכל התחיל: האלים, הפוליטיקה, הפילוסופיה, הרפואה והרצון להיות חופשיים מעריצים צבאיים ומכובשים. הרצון ללמוד, לשנות ולגלות עוד, הם הנותנים לעם המיוחד הזה את אופיו, וטוב לבו.
עם רצון ומחשבה תחילה – כל טיול ביוון ניתן להתאים לבני גיל הזהב. היו זהירים ותיהנו.

 


oded elblink עודד אלבלינק
 
אודות הכותב
עודד אלבלינק, מדריך ראשי בחברת Double-Compass המתמחה בטיולי ג'יפים, טיולי גיל הזהב וטיולי תמריץ. דובר השפה הפורטוגזית ומדריך טיולים בארצות דוברות השפה הפורטוגזית - פורטוגל, ברזיל, אנגולה, מוזמביק וכף ורדה - וכן בסלובקיה, יוון ויעדים נוספים. ליצירת קשר עם עודדסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר