דגשים לטיול מוצלח בגיל הזהב

מטיילים ותיקים -
דגשים לטיול מוצלח בגיל הזהב
מאת: טל לוי


אין גיל שבו מאוחר מדי לחלום או לטייל, והשילוב בין השניים הופך את האדם המטייל – לנטול גיל. כאשר רוקמים את הטיול בחכמה, בהתחשב בכל הצרכים של המטייל, החוויה המתקבלת מעצימה ומרגשת, ומביאה את המטיילים לשיאים חדשים.


יד מכוונת הובילה אותי לעסוק בתיירות. שנים רבות של מסעות קצרים וארוכים לבד וביחד, קרוב ורחוק, העיקר – טרמינל, מטוס, ארץ חדשה וטיול. באופן טבעי הגיעו אליי מטיילים מכל הסוגים, שאתכנן עבורם את הטיול המתאים. פגשתי גם מטיילים שכבר נאמר להם ש"בגילם הגיע הזמן לפרוש", וגם איתם נהניתי לתכנן ולהוציא לפועל את טיול החלומות. בכתבה מספר דגשים שאספתי במהלך השנים, לתכנון והדרכת טיול בגיל השלישי.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

הקצב הנינוח של יוון  (צילום: Joe deSousa)
מפגשים עם בעלי מלאכה במרוקו  (צילום: טל לוי)
להרגיש כמו מגלי עולם בפורטוגל  (צילום: Dirk Olbertz)
שייט רפסודות בסלובקיה  (צילום: Edgars En)
כפרים עתיקים בהרי הפרנאים  (צילום: Jorge Franganillo)
פלא לכל גיל  (צילום: טל לוי)

התאמת המסלול לקבוצה ולטיול

המושג "התאמת המסלול" נשמע מובן מאליו, אך משמעות הדבר מתבהרת מעט אחרי הנחיתה ביעד שממנו נצא למסע. המחויבות הכרוכה בהתאמת המסלול, מתחילה בבחירת יעדים אותם מתכנן הטיול מכיר היטב, בהם הוא יכול ליצור חוויה נוחה ומלאה, עשירה ומגוונת, עם מסלול מותאם כמו חליפה התפורה למידת הלקוח.

מסלול הטיול בכללותו חייב לקחת בחשבון כל רכיב, למתן מענה לצרכי הלקוח, וכך גם המסלולים היומיים. הדבר מתבטא בראש ובראשונה בטיסות – שצריכות להיות בשעות נוחות ולנחות בארץ היעד ליום רגוע. לכל טיול יש קצב ייחודי לו, והתכנית היומית מותאמת לקצב. קצב הטיול מווסת את כמות ואת מרחקי הנסיעות והמסלולים, ומבטיח שתמיד יחכה בקצה בית מלון, בזמן נוח. איך סבתא שלומית מהקיבוץ נהגה לומר? "בגיל 103 כבר אין מה למהר". למדנו ממנה הרבה.

כתבה על טיול בפורטוגל לבני גיל הזהב
 
טיולי גיל הזהב, יוון   טיולי גיל הזהב, פירנאים, ספרד
גם למנזר "התלוי" במטאורה (מימין) וגם לשבילים בהרי הפירנאים (משמאל) יכולים בני גיל הזהב להגיע -
אם רק בוחרים בשביל המתאים
  (צילום: Thomas Depenbusch, Jordi MarsolJordi Marsol)
 

 ברירת מחדל
 

רכיב הקסם - היחס האישי

ההבדל בין טיול מוצלח לבין טיולים אחרים אינו נטוע ביעד או בעונה שבה בחרתם לטייל, כי אם במי שבחרתם לתכנון ולהובלת הטיול, וביכולות הבינאישיות שלו. הדבר חשוב על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בטיול עם מטיילים מבוגרים. במקרה זה חשוב לוודא שאיכות המדריכים גבוהה וכי יש להם גישה טבעית לטיפול בשכבת הגיל הזו. את זה תוכלו לגלות כבר בפגישה הראשונה, בשלב ההיכרות ותיאום הציפיות, לפי תשומת הלב שמוקדשת לבקשות השונות, הסבלנות שמפגינים והשפה שבה בוחרים מתכנני הטיול, והדגשים שבהם הם מתמקדים.

חשוב שבטיול מסוג זה ילוו את הקבוצה לפחות שני אנשי צוות מנוסים, שידאגו לכל התיאומים מראש, ויוודאו בשטח שכל הבקשות והצרכים יקבלו מענה. כחלק מתפקידם, אנשי הצוות גם מסייעים עם הכבודה בשדות התעופה, ומלווים את המטיילים לאורך ההכנות לקראת ובמהלך הטיסה, החל מהיציאה מהארץ ועד החזרה.

הטיול הוא אמנם עם קבוצה, אך חשוב שכל מטייל בקבוצה יקבל את הטיול ה"פרטי" שלו: אם זו בקשה למקלחת במקום אמבטיה, לחדר בקצה המסדרון כי כל רעש מפריע, או קפה עם הל בארוחת הבוקר.

היחס האישי מתבטא בעצירות ובהפסקות בנסיעה, בזמנים שיכבדו את הנוסעים ולא יגרמו אי נעימויות - עוצרים בסבלנות ובאהבה. כדי להנעים את הזמן בנסיעות, אנשי הצוות דואגים למים מינרליים בבקבוקים אישיים, פירות העונה ותוכן עשיר ומרתק על יעד הטיול והאתרים בהם מבקרים.

יחס אישי מתבטא גם בסיוע ובטיפול בקבלת החדרים וההתארגנות בבתי המלון, בתשומת לב להעדפות ומוגבלויות המזון כאשר מתאמים מסעדה, לנוחות הישיבה באתרים השונים ולכל הפרטים הקטנים שמתחברים כחתיכות פאזל, ליצירת טיול חווייתי ונעים.

טיולי גיל הזהב, דאבל קומפאס
אין גיל שבו מאוחר מדי לאהוב, לחלום, לטייל    (צילום: Ben Smith)
 

ליווי רפואי צמוד בהתאם לקבוצה

בשלב תכנון הטיול צריך לעצור ולחשוב על ההיבט הרפואי ועל הליווי המתאים לאופי הקבוצה והטיול. לכל טיולי "המטיילים הוותיקים" אותם אני מוביל, יוצא פרמדיק מוסמך שכבר יצא עם הצוות שלנו לטיולים. אנו מציידים את הפרמדיק במכונת החייאה (דפיברילטור), תיק ציוד רפואי מורחב, מכשיר קשר המקשר אותו לצוות 24/7 וטלפון נייד צמוד עם SIM מקומי. לפני כל טיול אנו מבצעים תדריך ובדיקת מוכנות לתרחישי חירום שונים הנוגעים לפרט ולכלל, בכל רגע נתון בטיול – מיקומי בתי החולים, מספרי חירום, נוהל חירום ועוד.

בהקשר זה ישנה חשיבות לניסיון המצטבר, וליכולת להתאים לכל טיול וחוויה ליווי רפואי צמוד ומותאם. בנוסף, חשוב שכל אנשי הצוות הישראלי יהיו מגישי עזרה ראשונה מוסמכים.

כדי לצאת בראש שקט, אני תמיד ממליץ להיות בקשר עם הפרמדיק המלווה עוד לפני הטיול, לעבור יחד אתו על התיק הרפואי, להתעדכן ולהכיר. זה תנאי חשוב לטיול רגוע, שקט, כיפי ונעים.


אתרי הטיול ותכני ההדרכה

הגענו ללב העניין – חשוב שהיעדים אליהם אנו יוצאים יהיו מוכרים ובדוקים, וישלבו חוויות מרעננות, מעוררות ומהנות. גילוי נאות, מעולם לא קפצתי בנג'י מגשר גבוה, קשור עם רצועות מהרגליים. פחד מציף אותי רק מלכתוב על זה – אך החוויות המעוררות אינן חייבות להיות אקסטרימיות בהכרח, והן רבות ושזורות אחת בשנייה. לדוגמה, בטיול ותיקים לסלובקיה יצא שהתרגשנו מטקס חתונה בקתדרלה גותית עצומה, עם שירת מקהלה ומלבושים מהודרים, ולאחר מספר שעות צהלו בני ה- 80-90 שטיילו עמנו, במורדות ההר עם מזחלות מרגשות כל נפש. מה הפלא שאותם מטיילים רצו גם סירות פדלים באגם יום למחרת. רצו, קיבלו, נהנו והעלו חיוך, וגם אנחנו העלנו חיוך.

במהלך הטיולים אנו חולפים במרקמי חיים שונים. אותם מרקמים הם עבורנו בסיס ההדרכות, והתכנים מותאמים למה ולמי שאנו פוגשים לאורך הדרך, במכוון או שבמקרה. כך לדוגמה, יצא שקבוצת מטיילים ותיקים, בטיול בהרי האטלס שבמרוקו, יצאה לחגוג במסיבת אירוסין מקומית "על הדרך", כשעתיים. ההיכרות עם היעד כבר שנים מאפשרת לנו מתן הסבר לכל דבר ולכל חוויה, שיהיה מעניין לכולם, ובטעם. "זה יופי שיש מה לספר, רק צריך גם מישהו שירצה להקשיב" – כך אומרת סבתא עידית בת ה- 75, והיא צודקת. מדריך טוב ידע להיות קשוב לרחשי הקבוצה ויבין גם מתי "לשחרר" ולתת לשקט להיות. כמו בכל טיול, גם עם מטיילים ותיקים צריך לשמור על איזון ועל גמישות, ולדעת להשתנות בהתאם לקבוצה.

 
טיולי גיל הזהב, מגלשות מים, סלובקיה   טיולי גיל הזהב, מרוקו
מגלשת מים בסלובקיה (מימין) וטעמי השוק במרוקו (משמאל)  (צילום: Rob Bixby, martinvarsavsky)

בחירת חברת התעופה והטיסות

עידן אתרי האינטרנט שמציעים טיסה ב"מחיר מציאה", מביא את הלקוחות לכדי רמת סיכון מסוימת, בעיקר בשל "האותיות הקטנות" שלעתים קשה להבחין בהן. אין זה סוד ש"מה שעולה בזול – עולה ביוקר", ולכן כאשר בונים טיול לגיל הזהב רצוי להסתמך אך ורק על חברות תעופה מוכרות, עמן למארגן הטיול יש ניסיון מצטבר טוב, ורצוי שגם קשרים אישיים. כאשר יש קשר ארוך בין חברה שמתמחה בטיולים למבוגרים לבין חברת תעופה – זה מקל על ההתנהלות ועל מענה קצר לבקשות מיוחדות, שמגיע עם חיוך.

הטיסות הן חלק מאוד לא נוח למטייל הוותיק – השעות הארוכות, הישיבה הממושכת והצרכים השונים המוגבלים בטווח הזמן שבין ההמראה לנחיתה. לכן, צוות טיול אדיב ידאג לכיבוד קל ושתייה, עוד לפני ההמראה, יעבור בין המטיילים ויוודא לאורך הטיסה שכולם מרגישים בנוח.
האוטובוס והצוות מקומי

לצוות המקומי שייבחר יש תפקיד משמעותי בעיצוב אופי הטיול וההנאה בו. רצוי שהחברה שמתכננת את הטיול תהיה כזו שיש לה קשרים ארוכי טווח עם אנשי צוות מקומיים, ושהם לוקחים תחת אחריותם את בקרת איכות השירות שאנשים אלה נותנים. מדריכי הטיול צריכים להיות עם היד על הדופק - לבדוק את מסמכי האוטובוס בעצמם, לוודא שאכן ביצע את הבדיקות הנדרשות, לוודא שהנהיגה רגועה, שנותני השירות נעימי הליכות, משתמשים בשפה עדינה וכי יש להם ערך מוסף. אוכל לספר בהקשר זה, על נהגי אוטובוס שהולכים איתי כבר שנים ארוכות, ותמיד מוסיפים צבע מיוחד לחוויית הנסיעה – אם זה הנהג שמפזם בהרי הטטרה או זה שמתבדח וצחוקו מתגלגל בהרי האטלס. כולם נהגים המקפידים על אוטובוס נקי, גם בשעה ארבע אחר הצהריים, עם כל הכיבוד שהצוות מחלק.
 
המושג "אחריות" חייב להיות חלק מאופי נותן השירות, ולמארגן הטיול מחויבות לדאוג לגיוס האנשים הנכונים, הערכיים ובעלי הניסיון.


בתי מלון – "כל מקום שתהיה בו יהיה הבית שלך"
ארז ברזוליק / עד סוף אפריל

אכן צדק ארז ברזוליק, כשכתב את מילות השיר "עד סוף אפריל". כל מקום שאליו אנו מגיעים הוא ה"בית" שלנו, אותו חדר בבית המלון בסוף היום הוא אחד הדברים הכי חשובים בטיול, על אחת כמה וכמה בטיולי מטיילים ותיקים. מיקום המלון חשוב – שיהיה בטוח ולא בסביבה קשוחה, ליד פארק, במקום נעים ונוח. אם מחליטים למקד את הטיול במרכז העיר – צריך לבחור בבית מלון שקט, מוכר וטוב. בבחירת המלון צריך להתחשב בפרטים הקטנים – שהחדרים הסטנדרטיים מרווחים מספיק וללא עצמים מכשילים, שהם מספקים מקלחון או אמבטיה – בהתאם לצורך של המטיילים, עם שירותים בגובה נוח לקום וגם לשבת, ושהמסדרונות מוארים מספיק – אווירה רומנטית זה נהדר, אבל קודם שנגיע בשלום לחדר. האוכל בבתי המלון צריך להיות מותאם מבעוד מועד לצרכים ולתפריט – צריך להיות מגוון, טרי, נקי וללא הגבלה.

 
 טיולי גיל הזהב, מלון בהרי הפירנאים, ספרד
מלון בהרי הפירנאים - להרגיש כמו בבית, ועוד איזה בית!...  (צילום: Josep Miquel Marcos)

מטיילים ותיקים נהנים יותר, כך אני לפעמים חושב, הם כבר ראו עולם ויודעים מה הם הסטנדרטים הרצויים להם, איזה מדריך יתאים להם, מהו סוג הטיול שהם מחפשים, ומזהים איכות מרחוק. גם בגילאים מבוגרים אפשר להפיק את המרב וליהנות מחוויית טיול שלמה ומעשירה ואין דבר שהוא בגדר "בלתי אפשרי". הכל בראש ואם הרופא מאשר ואפשר לעשות ביטוח, אז אין סיבה לעצור מלטייל כל החיים.


מעוניינים לברר פרטים לגבי טיולי גיל הזהב? בבקשה לחצו כאן >>

 


מידע נוסף
יעדי טיול לגיל הזהב

כתבות נוספות 
טיול בפורטוגל לבני גיל הזהב
המזרח הרחוק לבני גיל הזהב
להפליג לקצות העולם - חוויה לכל גיל
שייט רומנטי על נהר המוזל
טיול רגוע ביוון - גם בגיל הזהב


טל לוי, מדריך טיולים אודות הכותב
טל לוימדריך ומנכ"ל בחברת DOUBLE COMPASS – המתמחה בטיולים לקבוצות סגורות, טיולי תמריץ, טיולים פרטיים מותאמים אישית, טיולים למשפחות, טיולים בדגש קולינריה, טיולי הרפתקאות. חרש את מרוקו כתרמילאי והוביל אין ספור פרויקטים וטיולים במרוקו, אהבתו הגדולה.
ליצירת קשר עם טל tal-l@double-compass.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר