טיול בהרי הטטרה הגבוהים
מאת: כרמית וייס


ערפל מכסה את הפסגות ביום בו אנו מגיעים להרי הטטרה הגבוהים. "תצטרכו להאמין לי שזו הפסגה היפה ביותר", מצביע המדריך צפונה. למזלנו למחרת זורחת שמש מיטיבה ומפזרת את ענני הערפל. את אותה פסגה נראה מאוחר יותר, אך בינתיים נגלה מחלון חדרי אגם קסום, מוקף פסגות אחרות. מהמראות המושלמים שיכול נוף להעניק לעיניים.


אגם שטרבסקה פלסו ופסגות הטאטרה הגבוהות מחלון חדרי
מהמראות המושלמים שיכול נוף להעניק לעיניים:
אגם שטרבסקה פלסו ופסגות הטטרה הגבוהות מחלון חדרי במלון קמפינסקי היי טאטרה  (צילום: כרמית וייס)
 
אל הרי הטטרה הגבוהים בצפון סלובקיה הגענו לסיור בעקבות המורשת היהודית, שיש לה כאן כמה אוצרות נפלאים, אך נופי ההרים הירוקים שואבים אותנו בקסמם. אין ספק, זוהי רק טעימה קטנה ופותחת תאבון למה שיש להרי הטטרה להציע.
 
יעדים המוזכרים בכתבה: אגם שטרבסקה פלסו (A), סאטרי סמוקובץ (B), פופראד (C),
לבוצ'ה (
D), 
ספישקה נובה ווס (E), ספישסקה פודהרדייה (F), פרשוב (G


 ברירת מחדל 

הרי הטטרה הגבוהים

הפסגות הגבוהות ביותר של הרי הטטרה נמצאות על רכס הרי הטטרה הגבוהים (Vysoké Tatry), המשותף לסלובקיה ופולין, והן מסמנות את הגבול בין שתי המדינות. פסגות סלעיות ותלולות, מזדקרות בדרמטיות לשמיים. משום כך דווקא כאן, בחלקים הגבוהים של הרי הטטרה, אין אתרי סקי גדולים, אך נופים – יש ויש.
 
חלק מהרכס מוגן על ידי הפארק הלאומי של הרי הטטרה (Tatranský národný park). שביליו מציעים 600 קילומטרים של מסלולי הליכה, 16 מסלולים לאופני הרים, בקתות הרים רבות וטבע בתולי.
שבע עשרה פסגות שגובהן מעל 2,500 מטר יש בהרי הטטרה הגבוהים, ובראשן פסגת גרלאחובסקי שטיט (Gerlachovský štít), המתנשאת לגובה 2,655 מטר. זוהי הפסגה הגבוהה ביותר לא רק ברכס הרי הטטרה, אלא ברכס הקרפטים כולו, שהרי הטטרה הם חלק ממנו. הפסגה עליה הצביע אמש המדריך כפסגה היפה ביותר, היא פסגת קריוואן (Kriváň), הנמצאת מעט מערבה ממנה.
 
הרי הטאטרה הגבוהים, נופי ההרים שואבים אותנו בקסמם

הרי הטאטרה הגבוהים, נופי ההרים שואבים אותנו בקסמם
הרי הטטרה הגבוהים, נופי ההרים שואבים אותנו בקסמם  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון מדהים לחופי אגם קרחוני קסום

האגם אותו הזכרתי בפתיח, גם הוא נמצא מעט מערבה לפסגת גרלאחובסקי ודרומה ל"פסגה היפה ביותר". ההרים המשתקפים במימיו השקטים של אגם שטרבסקה פלסו (Štrbské pleso), התגלו לי עם בוקר מחלון חדרי במלון קמפינסקי היי טאטראס (Grand Hotel Kempinski High Tatras), מלון 5 כוכבים מפואר ומפנק. זהו האגם הקרחוני השני בגודלו בסלובקיה, אך אל תצפו לראות כאן קרחונים – אלו נמסו מזמן, עם סיום עידן הקרח האחרון. בנסיגתם הם הותירו בעמק מורנה, שחסמה את זרימת המים ויצרה אגם, המכונה משום כך "אגם קרחוני". חובבי הנופים הקפואים, יכולים ליהנות מאגם קפוא במשך כחמישה חודשים בחורף, בשל גובהו הרב (1,346 מטר).
 
מלון קמפינסי הרי הטטרה
מלון קמפינסקי היי טטרה - מיקום משגע ופינוק 5 כוכבים פלוס
 
אני לא מתאפקת, ולמרות השעה המוקדמת ושרידי הערפל, אני יוצאת להקפה של האגם – שני קילומטרים בשביל נוח ומסודר. החרוצים ממני יכולים לחלץ את עצמותיהם ולנפח את שריריהם, בסדרת מכשירי כושר מעץ, הפזורים לאורך השביל. ענני הערפל, שהרוח מסיעה במהירות מרשימה, מוסיפים לאגם נופך מסתורי, וממחישים לי את סכנות מזג האוויר בהרים, שיכול להשתנות בתוך שניות.
 
אחר הצהריים מתמלא השביל הסובב את האגם מטיילים רבים, ורבים אחרים, מצוידים בתרמילים ומקלות הליכה, עושים דרכם חזרה משבילי ההליכה בהרים. לעת ערב אנו סועדים לצד האגם, במסעדת הציידים פאטריה (koliba Patria), ונהנים מאווירה חמה ושירים רומנטיים מפי חבורת צוענים עליזה.
 
בצדו הצפוני של האגם בולט בית מלון מרשים, מלון פאטריה (Hotel Patria), שצורתו משולש והוא מופיע כמעט בכל תמונה של האגם. זהו מלון 4 כוכבים, עם חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות, בריכה ומרכז בריאות וספא. באזור זה גם אתר סקי קטנטן ומגלשת קפיצות סקי, הנראית לי כאילו קופצים ממנה למים ולא לשלג. זהו אזור נופש פופולרי, בקיץ ובחורף, ובכפר הקטן שלצד האגם, יש יותר בתי מלון מתושבים.
 
מלון פאטריה (פטרייה) בהרי הטטרה

אגם שטרבסקה פלסו ומלון פאטריה הציורי
מלון פאטריה - מלון 4 כוכבים לחופו הצפוני של אגם שטרבסקה פלסו (צילום: כרמית וייס)
 

טיול בהרי הטטרה הגבוהים

אל אגם שטרבסקה פלסו ניתן להגיע, בנוסף לנסיעה בכביש, גם ברכבת שיניים, העולה במעלה ההר מהכפר שטרבה (Štrba). רכבת נוספת עושה דרכה מהעיר פופראד (Poprad), דרך סטארי סמוקובץ (Starý Smokovec), ובדרכה מקשרת מספר מרכזי תיירות חשובים של האזור.
 
העיירה סטארי סמוקובץ היא נקודה טובה לקבוע בה את מושבכם למספר ימים של טיול בהרים. בעיירה מספר בתי מלון, שחלקם קשורים למעיינות החמים שבמקום. העיר פופראד היא העיר המרכזית בהרי הטטרה הגבוהים. בנוסף למרכז ההיסטורי שלה, האטרקציה התיירותית כאן היא פארק המים Aqua City, וכמובן המיקום הנוח ליציאה להרים. מצפון לפופראד כפר קטן בשם ספישקה סובוטה (Spišská Sobota), שבתיו העתיקים, המכוסים גגות עץ סובבים את הכיכר המרכזית, הם פנינת חן. במרכז הכפר פנסיון ומסעדת Atrium, שביום נעים מומלץ לשבת בגן הפורח שלה.
 
עוד מקום שכדאי לעצור בו, בדרכנו מזרחה, הוא העיירה לבוצ'ה (Levoča), שהוכרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. במרכז ההיסטורי של העיירה, המוקף חומות מרשימות, ניצבת כנסיית סנט ג'יימס, כנסייה בסגנון רנסאנס עם מזבח העץ הגבוה ביותר באירופה כולה. ממגדל הכנסייה נשקף נוף מרהיב לעבר הרי הטטרה סביב.
 
עיניי לא שבעות מההרים סביב, המים הזורמים, היערות והפריחה הצובעת את ההרים בכתמים של ורוד וסגול. קשה שלא להבחין באזור שלם החשוף מעצים. מספרים לנו כאן על סופה קשה ביותר בשנת 2004, שממש "גילחה" קטעים נרחבים של היער, שייקח לו שנים רבות להשתקם.
 
הכפר ספישקה סובוטה, בתים עתיקים עם גגות עץ
 הכפר ספישקה סובוטה, בתים עתיקים עם גגות עץ  (צילום: כרמית וייס)
 

השער לגן העדן הסלובקי

העיירה ספישקה נובה ווס (Spišská Nová Ves) היא השער הצפוני לפארק הלאומי גן העדן הסלובקי (Národný park Slovenský raj). אל הקניונים והמפלים הרבים, החצובים בסלעי הקרסט, ניתן להגיע עם מסלולי הליכה רבים, שבחלקם נעזרים המטיילים בכבלים, סולמות וגשרים. מתוך 350 המערות על הרכס, פתוחה לקהל רק מערת הקרח דובשינה (Dobšinská ľadová jaskyňa), שהיא אחת הגדולות מסוגה בעולם.
 
קהילה יהודית הוקמה בעיר בשנת 1840, אז הורשו יהודים להתיישב בה. לאחר הפילוג ביהדות הונגריה, בשנת 1869, בחרה הקהילה לא להשתייך לאף אחד מהזרמים (אותודוקסים ונאולוגים) והשתייכה לזרם סטטוס-קוו אנטה. בית כנסת אלגנטי נבנה במקום בשנת 1899, אך הוא נשרף בשנת 1941, בידי קבוצת בני הנוער ההיטלראי ששהתה במחנה קיץ במקום. יהודי העיירה נשלחו למחנות ההשמדה, והמעטים שחזרו לא שבו להתיישב בה. בית הקברות היהודי, שהקבר העתיק ביותר בו הוא משנת 1880, ניצב בשוליה המזרחיים של העיירה. רכבת המשא הארוכה החולפת לידנו, מעוררת אסוציאציות לא נעימות.
 
העיירה ספישקה נובה ווס, השער לפארק גן העדן הסלובקי
העיירה ספישקה נובה ווס, השער לפארק גן העדן הסלובקי  (צילום: כרמית וייס)

מתוך 350 המערות על הרכס, פתוחה לקהל רק מערת הקרח דובשינה (Dobšinská ľadová jaskyňa), שהיא אחת הגדולות מסוגה בעולם
מתוך 350 המערות על הרכס, פתוחה לקהל רק מערת הקרח דובשינה, שהיא אחת הגדולות מסוגה בעולם  (צילום: Govisity)

 

השכנים האבודים של רוז'נה

מספיק אדם אחד כדי לשנות את ההיסטוריה, ואת ההיסטוריה בעיירה ספישקה נובה ווס משנה, גם אם בקטן, אשה מיוחדת אחת. האשה הזו היא ד"ר רוז'נה קורמושובה (Dr. Ružena Kormošová), אשה קטנה עם לב גדול והרבה חזון ואמונה. המורה להיסטוריה בתיכון המקומי, יזמה ומפעילה פרויקט ייחודי ששמו "השכנים האבודים". תחילתו של הפרויקט לפני מספר שנים, אז החלו רוז'נה ותלמידיה, שבוחרים בפרויקט מרצונם החופשי, לחפש אחר ניצולים בני העיירה. הם הגיעו לניצולים המתגוררים בסלובקיה, ישראל, ארה"ב ומדינות נוספות ותיעדו את סיפורם. אחת מהם, גברת שוורץ, ניצולת אושוויץ, העניקה לרוז'נה את מפתחות בית הקברות היהודי זמן קצר לפני מותה.
 
השלב השני של הפרויקט הוקדש לתיעוד 333 ילדים יהודים מתחת גיל 16, בני העיירה ותלמידי בית הספר, שנספו בשואה. בשלב הבא שיפצו התלמידים את בית הקברות, תיקנו את הגדר, והם דואגים לתחזוקה השוטפת שלו. השלב האחרון (לעת עתה) הוא תיעוד סיפוריהם של ניצולים ומצילים, שהסתירו יהודים תוך סיכון חייהם. מעבודותיהם של התלמידים הפיקה רוז'נה ספר מכובד, שהוא בעל חשיבות גדולה בחשיפת התושבים לסיפור שכניהם היהודים שנעלמו.
 
רוז'נה מספרת לנו שבעידן הקומוניסטי, שהסתיים בשנת 1989, לא הוזכר בספרי הלימוד סיפורם של היהודים בשואה, והצעירים כבר לא הכירו אותו. אך הם היו סקרנים לגבי השכנים שהתגוררו פעם בעיירה, והפרויקט נותן תשובה לסקרנותם. כנכדה לסבתא ילידת סלובקיה, אני נרגשת ואסירת תודה לאשה המרשימה הזו, וכשאנו נפרדים אני מעניקה לה נשיקה ואומרת לה תודה ענקית.
 
רוזאנה, ספישקה נובה ואס
 
רוזאנה, ספישקה נובה ואס
רוז'נה והקברים בבית הקברות היהודי של ספישקה נובה ווס, פרויקט "השכנים האבודים"  (צילום: כרמית וייס)
 

בית הכנסת למרגלות מצודת ספיש

הנוסע על הכביש הראשי 1D, החוצה את הרי הטטרה, יתקשה לפספס את מצודת ספיש (Spišský hrad) המתנשאת מעל העיירה הקטנה ספישסקה פודהרדייה (Spišské Podhradie). היא נבנתה במאה ה-12 ונחשבת לאחת המצודות הגדולות באירופה כולה. לאחר שנהרסה במאה ה-18, שופצו רק חלקים ממנה, אך למרות זאת היא אבן שואבת לתיירים רבים.
 
צמוד לעיירה ממערב המתחם הכנסייתי ספישקה קפיטולה (Spišská Kapitula), המוקף חומה, שהוא מקום מושבו של הבישוף של האזור. המתחם כולל קתדרלה מרשימה, מגדל שעון ורחוב אחד של בתים מימי הביניים, הפונה לכיוון הטירה.
 
הקתדרלה של ספישקה קפיטולה ומצודת ספיש
הקתדרלה של ספישקה קפיטולה ומצודת ספיש, אחת הגדולות באירופה  (צילום: כרמית וייס)

מצודת ספיש
מצודת ספיש, לאחר שנהרסה במאה ה-18 שופצו רק חלקים ממנה  (צילום: Ruben Holthuijsen)
 
ספק עם המבקרים במצודה יודעים על האוצר ההיסטורי והארכיטקטוני החבוי סמוך למרכז העיירה ספישסקה פודהרדייה. בית כנסת בן שתי קומות בולט בין בתי השכונה, בצבעו הצהבהב ובעמודי הבטון בחזית. את קירותיו הפנימיים מעטרים איורים בסגנון מורי ואת עזרת הנשים, משני הצדדים, תומכים עמודי ברזל דקים ועדינים. בשנת 1940 התגוררו בעיירה 458 יהודים, לצד תושביה הגרמנים והסלובקים, והיו בה בית כנסת אורתודוקסי וישיבה, אך כיום אין כאן יהודים. בית הכנסת שנבנה בשנת 1875 עובר כיום שיפוץ, הוא משמש לאירועים תרבותיים ומתוכננת בו גם תצוגה של חפצי יודאיקה.
 
בית הכנסת בעיירה ספישסקה פודהרדייה, למרגלות טירת ספיש
בית הכנסת בעיירה ספישסקה פודהרדייה, למרגלות מצודת ספיש  (צילום: כרמית וייס)
 

אל יווני בכיכר המרכזית של פרשוב

נסיעה של 40 קילומטר מזרחה על הכביש הראשי, מביאה אותנו לעיר פרשוב (Prešov), העיר השלישית בגודלה בסלובקיה, עם 90 אלף תושבים. שיכונים בסגנון קומוניסטי מכוער מקיפים את המרכז ההיסטורי של העיר. הרחוב המרכזי של העיר העתיקה, רחוב Hlavná, נשלט על ידי מגדל כנסיית סנט ניקולאס, שנוף פנורמי מזומן למטפסים לראשו. במרכז ארבע כנסיות נוספות, בית העירייה ובתים עתיקים בצבעים מלבבים.
 
 עד המאה ה-18 לא הורשו יהודים להתיישב בפרשוב, כמו בערים גדולות אחרות. היהודי הראשון שהתיישב בעיר היה סוחר עשיר בשם מארק הולנדר. לאות תודה על שניתן לו להתגורר בעיר הוא בנה את מזרקת נפטון, שהיא עד היום אחת האטרקציות בכיכר המרכזית. לא ממש ברור איך מתחבר היהודי לאל היווני, ועוד נפטון אל הים, כאן בלב ההרים הסלובקיים. ערב מלחמת העולם השנייה התגוררו בעיר 4,308 יהודים, שהשתייכו לשתי קהילות – אורתודוקסית ונאולוגית. רובם לא שבו ממחנות המוות, ורק כחמישים יהודים מתגוררים כיום בעיר.
לינה בעיר פרשוב
 
בית הכנסת האורתודוקסי בפרשוב, גודלו מעיד על קהילה מפוארת
בית הכנסת האורתודוקסי בפרשוב, גודלו מעיד על קהילה מפוארת  (צילום: כרמית וייס)
 

להעביר בית כנסת בטיסה ישירה

בעיר פרשוב שלושה בתי קברות יהודיים, וכן בית מדרש, בית ספר יהודי, בניין רבנות ובית כנסת נאולוגי, שכולם כבר אינם משמשים לייעודם המקורי. היחיד שעדיין משמש את הקהילה היהודית הקטנה הוא בית הכנסת האורתודוקסי, שהוא גם אחת האטרקציות התיירותיות החשובות של העיר.
 
הגודל והפאר של בית הכנסת, הנמצא בסמוך לכיכר המרכזית, מעידים על קהילה משגשגת. קירותיו מעוטרים בקישוטים מרהיבים, בסגנון מורי האופייני לסוף המאה ה-19, אז הוא נבנה. בעזרת הנשים תצוגה מרשימה של חפצי יודאיקה, שנאספו עוד לפני השואה ונשמרו במוזיאון היהודי של פראג עד לסיום העידן הקומוניסטי בסלובקיה.
 
באותם ימים עת נפתח מסך הברזל, הגיעו לעיר יהודים עשירים מארצות הברית, בעקבות שורשיהם. הם כל כך התפעלו מבית הכנסת, שביקשו לפרקו ולהעבירו למקום מגוריהם החדש בלוס אנג'לס. פרנסי העיר התנגדו והבטיחו לשפץ את בית הכנסת, וכך אכן עשו, ואנו הרווחנו פנינת חן אמיתית.
 
בית הכנסת המפואר של פרשוב, עיטורים מרהיבים בסגנון מורי
בית הכנסת המפואר של פרשוב, עיטורים מרהיבים בסגנון מורי  (צילום: כרמית וייס)

בתי מלון מומלצים לטיולי כוכב בהרי הטטרה

מלון בוטיק וילה זאובר (Boutique Hotel Villa Zauber) ופנסיון וילה מרי (Pension Vila Mery) ממוקמים שניהם במרכז העיירה פופראד, לא רחוק מפארק המים אקווה-סיטי (AquaCity). שניהם מדורגים ברמת 3 כוכבים, עם חדרים זוגיים ומשפחתים, דירות קטנות וסוויטות, עיצוב נעים ושירות אדיב, נעים ומשפחתי.

מלון מומלץ בפופראד, הרי הטטרה, סלובקיה

מלון מומלץ בפופראד, הרי הטטרה, סלובקיה
 למעלה - מלון בוטיק וילה זאובר | למטה - פנסיון וילה מרי  - שניהם בעיירה פופראד
 
מלון לומניצה (Hotel Lomnica) בכפר טטרנסקה לומניצה, מלון 4 כוכבים מיוחד ומפנק, בעל ציביון כפרי מסורתי. החדרים, הסוויטות והדירות (1-2 חדרי שינה) נקיים ומרווחים, והמלון מציע גם בריכה, מרכז בריאות וספא, חדר משחקים, שולחן ביליארד, מסעדה מסורתית, בר, טרסה ונופים מרהיבים להרים.  מלון דירות אפרטמני בליאנקי (Apartmany Belianky) אף הוא בכפר טטרנסקה לומניצה ובעל דירוג 4 כוכבים, מציע דירות עם חדר שינה אחד או שניים, פינת ישיבה, מטבח ומרפסת. במלון חדר כושר ומרכז בריאות וספא. המארחים אדיבים ושירותיים והמקום מטופח ונקי.
* לעיתים נדרש מינימום של 2 לילות.

מלון מומלץ לטיולי כוכב בסלובקיה

מלון מומלץ לטיולי כוכב בסלובקיה
למעלה - מלון לומניצה |  למטה - מלון דירות אפרטמני בליאנקי  - שניהם בכפר טטרנסקה לומניצה
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על סלובקיה


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר