הזמנות לחופשה שלך

שייט על נהר המוזל:
רומנטיקה בגיל הזהב
מאת: גדי שמשון


אנשים צעירים עשויים לחשוב בטעות שרומנטיקה אינה מעניינת את בני גיל הזהב. מדובר, כמובן, בשטויות: אנשים עם נפש רומנטית נשארים כאלה בכל גיל. מה שמשתנה הוא ההבנה שלא בהכרח צריך לרוץ – אפשר להגיע לכל דבר גם בנינוחות.


כנראה שאין דבר המאפיין חופשת שייט נהרות, יותר מאשר המסקנה הנבונה הזו: הכל נינוח, בניחותא, בזמן ובקצב המתאים. תענוג. אולי זו הסיבה ששייט נהרות הוא החופשה האידיאלית לבני גיל הזהב, כמו גם לאנשים שיודעים "להוריד הילוך" – לא ממהרים "להספיק" שום דבר, ורוצים למצות כל רגע מהדרך. בכתבה אתאר שייט על נהר המוזל, המתאים בדיוק לחופשה רגועה, מפנקת ונינוחה.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

הטירה הצופה על הנהר, בעיר קוכם (צילום: Polybert49)
כרמים לגדות נהר מוזל (צילום: Marcus Hansson)
הפינה הגרמנית, במפגש הנהרות (צילום: Gerhard Rieß)
מרחצאות רומיות בעיר טרייר (צילום: Miguel Discart)
סיורים בעיירות מקסימות הם חלק מהכיף (צילום: onnola)
ספינת הנהר - מרווחת, נעימה ומונגשת (צילום: Rick)
נהר מוזל הרגוע מספק נופים מרהיבים (צילום: Wolfgang Manousek) ברירת מחדללשוט עם בית המלון "על הגב"

דמיינו מלון בוטיק בן 5 כוכבים, עם כל השכלולים ואביזרי הנוחות הנלווים, שכל חדריו משקיפים לנוף מרהיב, שצוותו קשוב לצרכי האורחים הנהנים מיחס אישי, שצוות שפים מיומן מכין בו ארוחות שהן תאווה לעיניים ולחך, שבטרקלינו המהודר מוגשים משקאות חופשי... כמה חבל יהיה לעזוב אותו בדרככם ליעד הבא בטיול, לא?

אבל לא חייבים לעזוב - ברוכים הבאים לשייט הנהרות המודרני. סגנון טיול בקצב אלגנטי, קלאסי, תוך שיוט בנהרות גדולים ונוחים, בתנאים מפנקים של המאה ה- 21. דמיינו את הנהר חולף מול עיניכם כשאתם שטים דרך כרמי הגפנים וכפרי היין של גרמניה ואוסטריה, בין טירות מסתוריות הנגלות בערפל, ועיירות קטנות שיצאו היישר מאגדות האחים גרים.

בכל בוקר אתם מתעוררים במקום אחר, במדינה אחרת, לחוויות אחרות. מבלי לארוז ולפרוק מזוודות ומבלי לבזבז זמן על התרוצצות ומעבר בין בתי מלון. הדרך – בספינת הנהרות המודרנית והמפוארת – היא חלק בלתי נפרד מהחוויה ומההנאה בחופשה, ולא סתם "הזמן שבין האטרקציות".

שייט נהרות, אם כן, הוא חוויה מענגת חושים, נינוחה וקלאסית, שאין מתאימה ממנה לחגוג גם בגיל מבוגר את כל הטוב שבחיים, ואת האהבה.

 
שייט על המוזל
ספינת הנהר הנוחה בנויה כך שההפלגה עליה חלקה והמרחב בה רב  (צילום: CC Peter Smith)
 

מוזל – נהר של שלוש מדינות

נהר מוזל (Moselle), יובלו העיקרי של הנהר הגדול והחשוב בגרמניה – הריין (Rhein), הוא מהנהרות היותר רומנטיים לשייט. קצב זרימתו איטי ונינוח, והוא מתפתל לכדי לולאות כמעט שלמות בדרכו מצרפת, דרך לוקסמבורג ועד למפגש עם נהר הריין בעיר קובלנץ (Koblenz). לאורכו עיירות וכפרים הנדמים מרחוק כצעצועים, חלקם עתיקים מאוד. גפני ריזלינג מעטרים חלק גדול מהגבעות הצופות אליו, וטירות רומנטיות ומסתוריות מתגלות מעבר לעיקוליו. ישנם לא מעט מסלולי שייט העוברים בו, חלקם קצרצרים וחלקם ארוכים וכוללים גם שייט בהמשך נהר הריין.

לא מעט חברות מפעילות טיולי שייט בנהר המוזל. הספינות המשמשות אותן נבנו לאורך תקופות שונות ובמקומות שונים, ובכל זאת – לכולן מידות זהות. הסיבה לכך היא שגודל כלי השייט המתאים לנהר מסוים (כמו המוזל-ריין) נקבע על ידי פיתולי הנהר, כמו גם גודל תאי השייט בסכרים שלאורכו. מאחר שרוחב הנהר לא השתנה במרוצת השנים וגם שטח העגינה שלגדותיו לא הוגדל באופן משמעותי, נוצר מצב מוזר שבו לעתים ספינות שונות עוגנות צמודות זו לזו, וכדי להגיע אליהן – האורחים עוברים דרך חלל הכניסה של הספינות שהקדימו להיקשר לחוף. מאחר שהביקוש לשייט ולביקורים בכפרים הקטנים לאורכו – גדול, תופעה זו רווחת כמעט בכל נקודת עצירה אטרקטיבית. מזל (או מחשבה תחילה – אין לדעת מה קדם למה) אם כן שהספינות השונות זהות במידותיהן, כך שחללי קבלת הפנים תמיד משיקים זה לזה ומאפשרים את המעבר ביניהן, ואין זה משנה כמה סיפונים יש להן ומה חלוקת החדרים הפנימית שלהן. מוזר ואף משעשע, חלק מחוויית ספינות הנהר.

כתבות נוספות על שייט נהרות
 
שייט על המוזל
נהר מוזל מתפתל דרך עיירות קסומות ונופים מרהיבים, בדרכו לגרמניה (צילום: CC Jörg Schubert)
 

הדיאטה המיוחדת של השייט

ספינת שייט הנהרות היא מלון צף המקביל ל- 4 או 5 כוכבים, והמזון המוגש בה הוא בהתאם. מאחר שהספינות עוגנות לאורך שעות רבות מדי יום (בעוד שהמטיילים מסיירים ונהנים מהמקום החדש אליו הגיעו), יש זמן לצוות המטבח לרכוש מצרכים טריים ומשובחים לאורך כל ההפלגה. כך מתאפשר מגוון של מזון ומענה לכל הצרכים הדיאטטיים של המפליגים, לצד מנות טעימות, משובחות ו"מושחתות".

יינות הריזלינג של הסביבה – מהמתוקים ועד היבשים ביותר – מוגשים עם הארוחות כחלק מהחוויה, והארומה הנודפת מהם מלווה את ההפלגה. ההתבשמות מנוף הכרמים היא במיטבה עם ההתמוגגות מניחוח היין וטעם המעדנים המוגשים לאורך היממה.

כתבה עם דגשים לטיול מוצלח בגיל הזהב
 
שייט על המוזל
כרמים עד קצה האופק, לגדות נהר מוזל  (צילום: CC Megan Cole)
 

טיול מתגלגל – שטים ויוצאים לסיורים ביעדים נבחרים

לצד ההנאה הצרופה מהשייט עצמו, מהאווירה הנפלאה ומהפינוקים שמציעה הספינה, בל נשכח שהגענו עד לכאן גם כדי לראות עולם ולבקר בנקודות עניין יפהפיות ומרתקות. 

הדרך שבה הטיול מתנהל היא שהספינות מפליגות במהלך היום ועוצרות בכל יום בלפחות יעד אחד חדש. בכל יעד יורדים לחוף ומסיירים בליווי הדרכה מקצועית, באתרים המרכזיים, כאשר לרוב נותר זמן לחוות את המקום גם באופן עצמאי.


רוב הספינות מציעות כיום בסיורים השונים "פטנט" פשוט מאוד, שפלא שהוא לא נפוץ יותר: אוזניות אישיות להאזנה למדריך. לא צריך להתאמץ, שומעים את דבריו גם מקצה הקבוצה. שלא לדבר על כך שאם תרצו לשוחח ביניכם – פשוט תסירו את האוזניות ותהיו בטוחים שאתם לא מפריעים לחברים.
 
שייט על המוזל
סיור ברחבי העיירה קוכם, דרך סמטאות מקסימות אל כיכר השוק  (צילום: CC onnola)
 

קובלנץ – מתחילים מהסוף

אתר התיירות הידוע ביותר בעיר הגרמנית קובלנץ הוא "הפינה הגרמנית" (Deutsches Eck) – הנקודה שבה נשפך המוזל לריין. במקום הוקמה בסוף המאה ה- 19 אנדרטה לזכרו של וילהלם הראשון (Wilhelm Friedrich Ludwig von Preuße), קיסר גרמניה. במלחמת העולם השנייה ניזוק הפסל מההפצצות, ושוחזר מחדש רק שנים אחר כך, לאחר האיחוד מחדש של גרמניה. מצדו השני של הנהר מתנשא על הצוק מבצר ארנברייטשטיין (Festung Ehrenbreitstein) המאסיבי, שרכבל חדש ומודרני מוביל מהפינה הגרמנית עד אליו.

מרבית טיולי השייט במוזל עוצרים כאן בתחילת המסע, וחולפים על פני הפינה הידועה, כך שעבור מרבית המטיילים – המוזל מתחיל היכן שהוא למעשה מסתיים. הקצב והנוף לצדו שונים מאוד מזה של הריין, שהוא בעיקר עורק חיים מסחרי.

לינה בעיר קובלנץ
 
שייט על המוזל
הפינה הגרמנית ופסלו של וילהלם הראשון, בנקודת המפגש בין נהר מוזל לריין (צילום: CC tomislav medak)
 

קוכם – באנו בגלל הטירה

העיירה קוכם (Cochem), הממוקמת בקצה אחת הלולאות המפותלות של המוזל, היא תחנת חובה במרבית טיולי השייט החולפים בנהר. קל להבין למה – העיירה הקטנה, הדחוסה בין הגבעות לגדות הנהר, נראית כתמצית הנוף הכפרי, הרומנטי, נוסח ימי הביניים: בתים קטנים, שהמבנה השריגי של קורות העץ המשמשות להם כשלד – בולט החוצה, רחובות צרים, מרוצפים אבן, בתים מטופחים, כרכובים ואדניות על החלונות ונוף כרמים ירוקים ניבט מהגבעות סביב. את המראה האגדתי חותמת טירה מימי הביניים, ששופצה מחדש עוד במאה ה- 19, ונראית כמו חלק מתפאורת סרט אבירים, המתנשאת בראש הגבעה שמעליה.

כשעוגנים בקוכם מתברר שהיא בדיוק כמו מה שהיא נראית: מקום קטן שיצא מסיפורי אגדות, עם כיכר שוק נעימה ומעניינת ורחובות קטנים היורדים אל נהר המוזל. מסלולי טיול רבים פרוסים בסביבתה, לכל רמה של כושר ורצון. הביקור בטירה עצמה ותצפית הנוף ממנה, הם תחנת חובה כמובן. מומלץ לשבת באחד מבתי הקפה הקטנים מול הנוף היפה ולהזמין כוס קפה טוב עם עוגה, לחוש את השלמות של הרגע.

לינה בעיירה קוכם
 
שייט על המוזל
בתים צבעוניים, גבעות מוריקות והטירה הקסומה חולשת על הנהר - יופי מהאגדות (צילום: CC Polybert49)
טריר – העתיקה בגרמניה

במערב גרמניה, כ- 15 ק"מ מהגבול עם לוקסמבורג, שוכנת העיר העתיקה טריר (Trier), המהווה את הנקודה הקיצונית ביותר אליה מגיעים שיוטי הנהר. העיר, שהוקמה על ידי הקיסר אוגוסטוס בשנת 15 לפנה"ס ומתהדרת בשל כך בהיותה העתיקה ביותר במדינה, כוללת שרידים רבים לעברה הרומאי המפואר, שהקנו לה את התואר "אתר מורשת עולמית" של אונסק"ו. שרידים של בתי מרחץ, אמפיתיאטרון ענק וה"פורטה ניגרה" – השער השחור – היחיד מארבעת שערי העיר העתיקים ששרד את כל ההיסטוריה עד היום.

ישנם מסלולי הליכה נוחים הן בתוך העיר והן בסביבתה העשירה בכרמי ריזלינג (בכל זאת, המוזל הוא ארץ הריזלינג), המאפשרים שיטוט נינוח וספיגת האווירה. בית הולדתו של קרל מרקס, ובו מוזיאון קטן, נמצא באחת הסמטאות, ומעניין במיוחד לחובבי ההיסטוריה. מומלץ להשאיר זמן לשיטוט רומנטי עד כיכר השוק של העיר, המוקפת מבנים מימי הביניים. דומה שניתן לקנות בשוק הוותיק כל דבר, והביקור בו מהווה סיום מושלם לסיור בעיר מעניינת זו.

בתי מלון בעיר טריר
 
שייט על המוזל  שייט על המוזל
טריר היא אחת הערים העתיקות והחשובות ביותר בגרמניה, ועל כך מעידים מבנים מהתקופה הרומאית,
כמו מרחצאות הקיסר  מימין, ו"פורטה נגרה" 
 משמאל (צילומים: CC Miguel Discart)
 

הדרך למוזל

מסעות השייט בנהר המוזל יוצאים לרוב מהעיר קובלנץ, אך יש גם טיולי שייט מורחבים הכוללים את נהר ריין או חלק ממנו. בכל מקרה, בין אם מגיעים לנהר מכיוון הערים בזל ושטרסבורג, ובין אם מגיעים מכיוון העיר קלן או מכיוון אמסטרדם שבצפון – השייט על המוזל יהיה אחת האטרקציות הבולטות. בין אם בקבוצה של תיירים מכל העולם או בקבוצה ישראלית עם מדריך בעברית – החוויה האיטית והנינוחה של טיול בנוף רגוע, עם אוכל משובח ותכנים מעשירים, הופכת כל טיול שכזה לא רק לרומנטי מבחינה זוגית, אלא גם למעניין ופותח אופקים מבחינה חברתית, שהרי כולם בסירה אחת ובאווירה מגבשת במיוחד.
כתבה על העיר בזל
 
שייט על המוזל
שייט נינוח על המוזל  חוויה אדירה בכל גיל (צילום: CC Wolfgang Manousek)

 

כתבות על שייט נהרות בעולם


כתבות נוספות על טיולים לבני גיל הזהב

טיול רגוע ביוון - גם בגיל הזהב
טיול בפורטוגל לבני גיל הזהב
המזרח הרחוק לבני גיל הזהב

גדי שמשון אודות הכותב
גדי שמשון - עיתונאי ואיש מולטימדיה לשעבר, עוסק בניהול שיווק מבוסס תוכן. היה העורך הראשון של האתרים וואלה! ונענע, יוזם, כותב ומתעד, וכל הזמן משתדל לטייל. מנהל היום את התוכן עבור קבוצת גורדון טורס, המתמחה בטיולים מיוחדים.
ליצירת קשר עם גדי במייל
מספר צפיות: 6652
57550
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!