טיול בדרך האגדות של האחים גרים
מאת: יונית אבני


"דרך האגדות" בגרמניה מציעה עולם של פנטזיה ודמיון, חוויות בתוך מעשיות שנאספו על ידי האחים גרים. זאת לצד היסטוריה ותרבות בעיירות עתיקות, בתים מקורי עץ, מוזיאונים, טירות, יערות, מערות ומפלים  טיול קריר בקיץ חם.


לאחר מלחמת העולם השנייה ועיצובה של "גרמניה החדשה", חיפשו הגרמנים דרכים למשוך תיירים מכל העולם. אחת מהן הייתה להציע נתיבי טיולים, כמו הדרך הרומנטית, דרך הזכוכית או דרך האגדות. השמות המוצלחים אכן עשו זאת, ובגדול, ועושים את זה גם כיום.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

כיכר השוק של ברמן ופסלו של רולנד, מגן העיר (צילום: Andrey Khrobostov)
אנדרטת האחים גרים בעיר הנאו (צילום: sensationaldesign)
טירת היפהפייה הנרדמת של סאבאבורג, אשר ביער ריינהרדסוואלד (צילום: Bytfisch)
אגדת המוזיקאים של ברמן מונצחת בפסל במרכז העיר (צילום: MNstudio)
שלגיה ושבעת הגמדים עושים "סלפי" בעיירת הכורים ברגפרייהייט (צילום: Berlinschneid)
המחזה של אגדת החלילן מהמלין בכיכר בית העירייה (צילום: C.Suthorn)
גם את הברון מינכהאוזן תפגשו על דרך האגדות (צילום: JoachimKohler-HB)
דרך האגדות (Deutsche Märchenstraße) עושה דרכה לאורך 600 קילומטר בצפון-מערב גרמניה, תוך שהיא מקבצת תחנות בחיי האחים גרים, עיירות וכפרים בהם הם אספו את אגדות העם שלהם. מקומות אלו שימשו השראה למעשיות, שקובצו לאוסף המעשיות של האחרים גרים. כך אפשר לבקר את הטירה של היפהפייה הנרדמת, לראות היכן הוביל החלילן מהמלין את הילדים אל הנהר, להשקיף על המגדל בו נכלאה פעמונית ועוד. על הדרך פוגשים גם מעשיות של מחברים אחרים, כמו המקום בו השתובבו מקס ומוריץ (של וילהלם בוש) והמקום בו נכתבו הבדיות של הברון מינכהאוזן.
 

אתרים על דרך האגדות המוזכרים בכתבה זו
 

מעשיות האחים גרים

200 סיפורי עם גרמניים קובצו לאוסף מעשיות האחים גרים, אותו פרסמו במאה ה-19 צמד האחים – וילהלם ויאקוב גרים. החוקרים חלוקים בדעותיהם לגבי תהליך האיסוף והעיבוד של המעשיות, אך מעריכים שהן נאספו על ידי האחים מפי תושבי אזור מגוריהם.

מטרתם המקורית הייתה להתחקות אחר התפתחות השפה הגרמנית, שכן שניהם היו פרופסורים לבלשנות. כיום ניתן לקרוא את המעשיות ב-160 שפות בכל רחבי העולם. 
יש הסבורים שלמסרים הלאומיים באגדות, המלווים מסרים של אלימות, אכזריות ואף אנטישמיות, היה חלק בלאומנות שהובילה לצמיחת הנאציזם.
 

בלטיותדרך האגדות – מצפון לדרום

את דרך האגדות ניתן לעבור מצפון לדרום, או בדרך ההפוכה, אין לכך כל חשיבות. אנחנו, בכתבה זו, נתחיל אותה בקצה הצפוני שלה, בעיר ברמן (Bremen). העיר מעט מרוחקת מהציר המרכזי של דרך האגדות, אך זוהי עיר נחמדה שכדאי להקדיש לה כחצי יום.
 
הקצה הדרומי של דרך האגדות נמצא בעיר הנאו (Hanau), עיר הולדתם של האחים גרים, הסמוכה לפרנקפורט. במלחמת העולם השנייה נהרסה העיר כמעט לחלוטין ונבנתה מחדש כעיר מודרנית. במרכזה מוצב פסל ברונזה בדמותם של האחים גרים. מומלץ לבקר בפארק וילהלמסבאד (Wilhelmsbad), בו נמצא מוזיאון הבובות (Hessische Puppenmuseum) עם אוסף של כאלפיים בובות עתיקות.
 
כיכר העיר ברמן
כיכר העיר ברמן  הקצה הצפוני של דרך האגדות (צילום: Andrey Khrobostov
 
מוזיאון הבובות בפארק וילהלמסבאד, הנאו
מוזיאון הבובות בפארק וילהלמסבאד שבעיר הנאו  הקצה הדרומי של דרך האגדות
(צילומים: CC Hessisches Puppenmuseum, Dontworry)
 

העיר העתיקה והמוסיקאים של ברמן

ברמן היא העיר העשירית בגודלה בגרמניה, עם למעלה מ-560 אלף תושבים. בעבר הייתה ברמן עיר הנמל השנייה בחשיבותה בגרמניה, ובמאה ה-11 היא נקראה "רומא של הצפון", כינוי המעיד על חשיבותה וגודלה דאז. היא הפכה להיות חברה משמעותית בברית ערי הנזה  ברית של ערי סחר ימי בצפון אירופה. במאה ה-17 הפכה ברמן להיות אחת משלוש ערי המדינה בגרמניה. מרכז העיר העתיקה נמצא בין הרובע העתיק שנור (Schnoor) לכיכר השוק. כדאי לטייל ברחובות המובילים ממנו אל הנמל, ולאורך הטיילת שעל גדת נהר וזר (Weser).
 
בעיר העתיקה (Altstadt) של ברמן נמצא בית העירייה, שנבנה כבר במאה ה-15 בסגנון גותי. חזיתו מרהיבה ובתוכו ציור קיר של חצר המלך שלמה, חדרים מהודרים, ספוני עץ, המעידים על העושר הרב שהעיר עשתה מהמסחר הימי. בצמוד לבית העירייה מרתף יין, בו מאוכסנים מאות יינות עתיקים. בכיכר בית העירייה ניצב פסל ענק, 10 מטר גובהו, בדמותו של רולנד (Roland), מגינה של העיר, הנושא את חרב הצדק ומגן עליו חרוט סמל האימפריה  הנשר. בית העירייה ופסל רולנד הוכרזו על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.
 
בסמוך לבית העירייה גם פסל המוסיקאים של ברמן (Bremer Stadtmusikanten תרנגול עומד על חתול, העומד על כלב, העומד על חמור. הפסל מתאר ארבע דמויות מתוך אגדה בשם זה של האחים גרים. האגדה מספרת על תרנגול, חתול, כלב וחמור, העושים דרכם לעבר העיר ברמן, כדי לעבוד בה כמוזיקאים, לאחר שבעלי החווה שלהם מאסו בהם. בדרכם הם פוגשים בשודדים וכדי להבריח אותם הם מטפסים זה על גב זה ומשמיעים קול מפחיד, המבריח את השודדים. על פי המסורת, נגיעה ברגליו הקדמיות של החמור (ראו כמה הן מבריקות) תגרום למשאלותיכם להתממש.
פסלים בעיר ברמן, גרמניה
פסל המוסיקאים של ברמן ופסל רולנד, מגינה של העיר (צילומים: MNstudio, querbert)
 

העיר של החלילן מהמלין

העיירה המלין (בגרמנית: Hameln, באנגלית: Hamelin), השוכנת אף היא על גדות נהר וזר, היא זירת ההתרחשות של אחת מהאגדות היותר נודעות שקיבצו האחים גרים – החלילן מהמלין (Rattenfänger von Hameln). על פי האגדה סבלה העיר ממכת עכברים קשה. נגינתו של חלילן מסתורי שהגיע לעיר, הוציאה את כל העכברים מחוריהם והוליכה אותם אל הנהר, שם הם טבעו כולם. לאחר שתושבי העיר לא שילמו לחלילן על עבודתו, הוא הפעיל שוב את קסמי חלילו, והפעם היו אלו כל ילדי העיר שהלכו אחריו ולא שבו לבתיהם לעולם. 

המקור לסיפור היה אירוע אמיתי של מגיפת עכברים. התאריך 26.6.1284 מצוין על חזית אחד מבתי העיר, המכונה "ביתו של לוכד העכברים".
 
החלילן מהמלין, גרמניה
המקור לאגדת החלילן מהמלין היה אירוע אמיתי של מגיפת עכברים בעיירה (צילומים: axelbueckert, AnnaER

 
על בית החתונות (Hochzeitshaus) שבכיכר העיר יש שעון מנגן (Glockenspiel), שדמויות החלילן, העכברים והילדים מופיעות בו שלוש פעמים ביום. עוד הרבה אזכורים לאגדה ניתן לראות בעיר המלין: בחנויות המאפה מוכרים לחמניות בצורת עכברים, במזרקות בחצר בית המשפט וברחוב Osterstrasse, על חלון ויטראז' בכנסיית השוק ובמוזיאון של המלין. סימני דרך בצורת עכברים, המוטבעים על המדרכות בעיר, מסמנים את המסלול לתיירים. בימי ראשון (בקיץ בלבד) מוצג בכיכר בית העירייה המחזה על החלילן מהמלין (בגרמנית ובחינם).

בית החתונות בעיר המלין
השעון המנכן בבית החתונות, המלין
דמויות החלילן מהמלין מוצגות בבית החתונות שבכיכר העיר (צילומים: CC Illustratedjc, prill
 

העיירה בודנוורדר והברון מינכהאוזן

מעט דרומה להמלין, במעלה הזרם של נהר וזר, שוכנת העיירה בודנוורדר (Bodenwerder). כאן נולד הברון מינכהאוזן, הנחשב לאחד מגדולי מספרי הסיפורים של כל הזמנים. סיפורי גבורתו, אותם הוא סיפר לתושבי העיר עם חזרתו מהמלחמה, מתועדים במוזיאון קטן. בחצרו ניתן לראות את התותח ממנו, על פי האגדה, נורה מינכהאוזן וטס באוויר.
 
הבית בו התגורר מינכהאוזן משמש כיום כבית העירייה המקומית ומוזיאון מינכהאוזן, בו ניתן לראות בין השאר את ספריו וריהוט מתקופתו. מצידו האחד של בית העירייה גן פסלים, הממחישים אירועים מסיפוריו. מצידו השני – פסל של מינכהאוזן רוכב על חציו הקדמי של סוס, שחציו האחורי, כך על פי הסיפור, נכרת.
 
כדאי לשוטט ברחוב Grosse Strasse שבמרכז העיירה, ליהנות מהשלווה, המזרקות, החנויות ודוכני הגלידה. כדאי גם להגיע אל חוף הנהר שלצידו טיילת מקסימה.
פסלים של הברון מינכהאוזן בעיירה בודנוורדר
במזרקת מינכהאוזן בעיירה בודנוורדר שלושה פסלים המתארים את סיפוריו המפורסמים
(צילומים: CC JoachimKohler-HB, mb_fotos)
 

את סינדרלה אפשר רק לדמיין

את הטירה של סינדרלה (לכלוכית) קשה אפילו לדמיין, מאחר שכל מה שנותר ממנה אלו חורבות הטירה בעיר פולה (Polle). בכל יום ראשון השלישי בחודש, החל ממאי ועד ספטמבר, בשעה 15:00, מוצגת בחזית הטירה הצגה (בגרמנית) המספרת את עלילותיה של סינדרלה.
 
חורבות הטירה בעיר פולה
חורבות הטירה בעיר פולה (צילום: CC m66roepers
הטירה של פעמונית

טירת טרנדלבורג (Trendelburg), כך מעריכים, שימשה השראה לאגדה פעמונית (בגרמנית: רפונצל, Rapunzel). שלושת המגדלים המעוגלים של הטירה, מזכירים את המגדל בו נכלאה פעמונית. תוכלו לדמיין את צמתה הארוכה משתלשלת מהמגדל ואת הנסיך המטפס עליה. הטירה משמשת כיום בית מלון, אך ניתן לבקר בחצר שלה וליהנות מתצפית נפלאה על הנוף.
 
טירת טרנדלבורג, ההשראה לאגדת פעמונית
טירת טרנדלבורג ושלושת המגדלים ששימשו השראה לאגדת פעמונית (צילום: CC Bodo Kubrak)
 

הטירה של היפהפייה הנרדמת

לא הרחק מהטירה של פעמונית נמצאת טירת היפהפייה הנרדמת של סאבאבורג (Dornröschenschloss Sababurg)*. הטירה הוקמה כבר בשנת 1334, על מנת להגן על עולי הרגל לעיירה הסמוכה גוטסבירן (Gottsbüren), שם על פי השמועה התגלתה גופתו של ישו. מאוחר יותר שימשה הטירה את משפחות האצולה כמעון ציד, אך היא ננטשה וקירותיה כוסו בשרכים ושיחים קוצניים. מראה זה של הטירה שימש השראה למעשיה אודות היפהפייה הנרדמת, שנמה את שנתה 100 שנה בטירה שכוסתה מטפסים קוצניים, עד שנשיקתו של הנסיך העירה אותה.
 
גם טירה זו משמשת כיום כבית מלון, אך ניתן לבקר בחצר ובגן הזואולוגי, בו חיים כ-80 מיני בעלי חיים. הטירה שוכנת בלבו של יער עצי אלון ואשור עתיקים, יער ריינהרדסוואלד (Reinhardswald), שהוכרז כשמורת טבע. בקיץ מתקיימים בחצר הטירה מופעי תיאטרון.
________________
* Dornröschen הוא שמה של היפהפייה הנרדמת בגרמנית, Schloss פירושו טירה.
 
טירת סאבאבורג, השראה לאגדה על היפהפייה הנרדמת
הטירה ששימשה השראה לאגדה על היפהפייה הנרדמת (צילום: CC Presse03)
 

נערת האווזים של העיר גטינגן

העיר גטינגן (Göttingen) היא עיר אוניברסיטאית מקסימה, תוססת וצעירה, בעלת חנויות רבות ורחובות מסחר שוקקים. באוניברסיטה העתיקה של גטינגן, שהוקמה בשנת 1737, לימדו האחים גרים. במרכז העיר, ליד בית העירייה הישן, ניצב פסל נערת האווזים (Ganseliesel), שהפך לסמל העיר. בוגרי תואר דוקטור מהאוניברסיטה המקומית, נוהגים לנשק אותה ביום סיום לימודיהם. טוענים שזו הנערה המנושקת ביותר בתבל. אפשר לטייל לאורך החפיר המקיף את העיר, ובימי שבת לטפס אל המגדל של כנסיית יוהניס (Johanniskirche) לתצפית על העיר.
נערת האווזים בעיר גטינגן
נערת האווזים בגטינגן, הנערה המנושקת ביותר בתבל (צילומים: CC Daniel Schwen, Gunther Tschuch)
 

מקס ומוריץ ובני דמותם בכפר אברגצן

בכפר אברגצן (Ebergötzen) התגורר בילדותו הסופר והמאייר וילהלם בוש, מחבר סיפור הילדים הנודע מקס ומוריץ (Max und Moritz). צמד השובבים הם ככל הנראה בני דמותם של בוש וחברו אריק, בנו של בעל טחנת הקמח של הכפר, שתעלוליהם שימשו השראה לסיפור.
 
שלושה אתרים לביקור בכפר:
טחנת הקמח של וילהלם בוש (Wilhelm-Busch-Mühle) היא המקום בו מקס ומוריץ ביצעו את תעלוליהם. בטחנה מוצג תהליך הכנת הקמח, אך אין בה אזכורים משמעותיים לאגדה.
 
מוזיאון הקריקטורות והציורים של וילהלם בוש (Museum für Karikatur und Zeichenkunst Wilhelm Busch) מציג את תרגומי הספרים לכל השפות, כולל עברית.
 
מוזיאון הלחם האירופאי (Europäisches Brotmuseum) הוא מעין "מוזיאון פתוח" ובו 14 תחנות במסלול ההכנה והאפייה של הלחם. מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים צעירים.
 
 
מקס ומוריץ, מסיפורו של וילהלם בוש בכפר אברגצן
מקס ומוריץ בני דמותם של הסופר וילהלם בוש וחבר ילדותו (צילום: יונית אבני)
 

שלגיה ושבעת הגמדים מעיירת הכורים

בסמוך לעיר באד וילדונגן (Bad Wildungen) נמצא כפר הכורים Bergfreiheit, בו אפשר לפגוש את שלגיה ושבעת הגמדים או לפחות פסל גדול שלהם. האגדה על שלגיה ושבעת הגמדים מבוססת כפי הנראה על סיפורה של מרגרט מוולדק (Margarethe von Waldeck), נסיכה יפהפייה שנפטרה בגיל 21. והגמדים? אלו הם כפי הנראה הכורים במכרות, שהיו קצרי קומה וחבשו כובעים המזכירים את מצנפות הגמדים. פרט לפסל המקסים של שלגיה ושבעת הגמדים, ניתן גם לראות בכפר את מוזיאון הכרייה ואת "הבית של שלגיה".
פסל שלגיה ושבעת הגמדים, כפר הכורים Bergfreiheit
שלגיה ושבעת הגמדים, בדמותם של הנסיכה מרגרט והכורים (צילום: AxelHH)
 

מהיכן הגיעה הכיפה של כיפה אדומה?

על מה ולמה נכתבה האגדה כיפה אדומה  על כך יש אין-ספור גרסאות, פסיכולוגיות וחינוכיות. אבל מהיכן הגיע הכובע ולמה הוא אדום – אפשר לראות וללמוד במוזיאון הפולקלור האזורי של שוואלמסטאד (Schwalmstadt), הנמצא בכפר הסמוך Ziegenhain.
 
נושא התלבושת העממית מפותח מאוד באזור זה. הכיפה האדומה היא חלק מהתלבושת המסורתית של האזור, הכוללת כובע קטן על ראשי הנשים (לנו זה נראה יותר כמו עציץ...). צבעי הכובעים בהתאם לגיל ולמעמד: ילדות ונערות  אדום, נשים נשואות  ירוק, מעל גיל ארבעים  סגול, מעל גיל חמישים ואלמנות  שחור. לכלות יש כובע וביגוד משלהן. גם לגברים כובעים, חלקם כמו כובע פרווה רוסי ואחרים כמו כובעי משולש של נפוליאון.
 
ההזדמנות הטובה ביותר לראות את התלבושות המסורתיות היא בפסטיבל מקומי, המתקיים מדי שנה ביום א' השני שלאחר הפנטקוסט (Pentecost, חג "שבועות" הנוצרי). הפסטיבל נחוג לכבוד הבאתו של תפוח האדמה לאירופה ב-1728.
 
תלבושות מסורתיות בפסטיבל מקומי, השראה לאגדה על כיפה אדומה
כיפות אדומות בתלבושת מסורתית, בפסטיבל בעיר קאסל (צילום: CC Trachtenland Hessen
 

לא רק אגדות בדרך האגדות

בשל קוצר היריעה לא הזכרתי את הערים היפות שלאורך המסלול, כמו העיר קאסל (Kassel), בה כדאי לבקר בפארק הרקולס (Herkules) עם מפלי המים המרשימים, או העיר היפה האן-מינדן (Hann. Münden).
 
הבאתי כאן רק טעימה מדרך האגדות. כמעט בכל עיירה או כפר ישנו אזכור של אגדה, רובן אגדות שנאספו על ידי האחים גרים. כמו בכל מקום אחר בגרמניה, פרט לאגדות ילדים, יש באזור מסלולים רבים בטבע, מסלולי אופניים, פארקי שעשועים, גני חיות, אתרים היסטוריים והרבה יערות.
 

מידע נוסףיונית אבני אודות הכותבת
יונית אבני, תופרת טיולים - ייעוץ והתאמת מסלולי טיול מותאמים ללקוח באירופה. שירות וליווי אישי בהכנת מסלול הטיול, למשפחות, זוגות ויחידים, מותאם לתקציב, יכולות והעדפות אישיות. באתר הבית של יונית מידע רב על יעדים בהם טיילה, וצרורות של טיפים להתייעלות בטיולים. דוא"ל yonit@yonitour.co.il

יונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר