הזמנות לחופשה שלך

העיר דרזדן – קופסת התכשיטים הבארוקית
מאת: עוזי טאובר


הסופר ויקטור קלמפרר כינה אותה "קופסת התכשיטים הבארוקית". ואכן, דרזדן, בירת מדינת סקסוניה ומקום מושבם של מלכי סקסוניה, נחשבת ליפה בערי מזרח גרמניה. צריחי הכנסיות, הארמונות ומבני הציבור יוצרים קו רקיע מרשים, הבולט על רקע הטיילת היפה לאורכו של נהר אלבה.


מטיילים רבים מדלגים עליה, אך המרחק הקצר משתי פניני תיירות פופולריות מאוד – ברלין ופראג, רק שעתיים נסיעה ממנה, הופכים אותה ליעד נפלא לטיול יום, אם כי לדעתי מגיע לה גם יותר.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

מבט פנורמי על העיר דרזדן וכנסיית גבירתנו   (צילום: asisi F&E GmbH)
ארמון נסיכי סקסוניה - הטירה של דרזדן  (צילום: Tieul)
ארמון נסיכי סקסוניה - הטירה של דרזדן  (צילום: Patricia Meiss Urdaneta)
קיר תהלוכת הנסיכים  (צילום: LBM1948)
הכתר הפולני בראש ארמון צווינגר  (צילום: Dirgel)
עמק נהר האלבה  (צילום: Kora27)

דרזדן – מגדולה לחורבן

בימי גדולתה של העיר דרזדן (Dresden), שנוסדה בשנת 1206, מעבר להיותה מקום מושבם של נסיכים ומלכים, היא גם היוותה מרכז תרבותי ותעשייתי חשוב. בתיה נבנו בסגנון ארכיטקטוני מפואר, להאדרת שמם של בני המלוכה והאצולה.
 
בימיה האחרונים של מלחמת העולם השניה, בפברואר 1945, הופצצה העיר בידי בעלות הברית. למעלה מ- 770 מפציצים בריטים ואמריקאים חגו מעליה והטילו פצצות במשקל של אלפי טון. על פי דיווחים שונים 18-25 אלף מתוך כחצי מיליון תושבי העיר מצאו את מותם, חלק גדול מהם נשים וילדים. בתיה העתיקים של העיר נחרבו כמעט לחלוטין, ובעקבות הסכמי ועידת יאלטה היא עברה לשליטת גרמניה המזרחית. לאחר המלחמה הפכה דרזדן למרכז תעשייתי חשוב, במקביל לשיפוץ בתי מרכז העיר שנחרבו, המשטר הקומוניסטי הקים בה שכונות מגורים גדולות ואפרוריות.

דרזדן ונה ראלבה
דרזדן ונהר אלבה  להגדלת התמונה יש ללחוץ עליה  (צילום: CC Kolossos)
 
העיר דרזדן (B) ממוקמת בין ברלין (A) לפראג (C)
 

טיולי אופנייםדרזדן שבה אל מפת התיירות

כיום מנסה דרזדן להחזיר עטרה ליושנה והיא שבה להיות אטרקטיבית לתיירים רבים המבקרים בצפון-מזרח גרמניה. רוב בתיה העתיקים שופצו למראם המקורי  אם בשיפוץ מלא ואם בשיפוץ של החזית בלבד. מטיילים רבים מגיעים אליה בזכות קרבתה לברלין ופראג, אך למעלה ממאה בתי המלון של העיר, שרבים מהם ברמה גבוהה, מעידים על כך שלא מעט מבקרים בוחרים לעשות בה יותר מביקור קצר.
בתי מלון בדרזדן

בשנת 2006 הכריז אונסקו על קטע שאורכו 18 ק"מ בעמק נהר אלבה, שבמרכזו העיר דרזדן, כאתר מורשת עולמית, אולם שנים אחדות לאחר מכן נשלל התואר, בשל הקמתו של גשר שלטענתם פגע בשימור (גשר ואלדשלוסשן). כך או כך, גדות הנהר העטורים כרמים ובתים עתיקים, ובמיוחד העיר דרזדן, בהחלט מצדיקים ביקור של מספר ימים.

מה יש לראות בדרזדן? את המראות המרכזיים לביקור ריכזתי בשורות הבאות.

עמק נהר אלבה
 כרמים על מדרונות עמק נהר אלבה, מורשת עולמית של אונסק"ו  (צילום: CC Norbert Kaiser)
 

ארמון נסיכי סקסוניה – הטירה של דרזדן

הארמון הגדול והמרשים, המכונה גם הטירה של דרזדן (Dresdner Schloss), משתרע על פני בלוק שלם בגרעין העתיק של העיר, וניכר כי הוא ידע תוספות על גבי תוספות לאורך השנים. הארמון, שנבנה בסגנון בארוק עד נאו-קלאסי, היה משכנם של נסיכי סקסוניה לדורותיהם, בעיקר של הצאצאים לבית ויטן. בראשו מתנוסס מגדל עם כיפה ושעון.
 
מן הארמון מובילים גשרים אל שני מבנים משמעותיים שנבנו בראשית המאה ה- 18. הגשר הצפוני מוביל אל הכנסייה הקתולית הופקירכה (Hofkirche), ואילו הגשר הדרומי מוביל אל ארמון פילגשו של אוגסטוס החזק. הארמון חרב כמעט לחלוטין בהפצצות אך שופץ במלואו, וכיום שוכנים בו מוזיאונים שונים.
כתבה על טירות בגרמניה
 
טירת דרזדן
 הטירה של דרזדן, שימשה ארמונם של נסיכי ומלכי סקסוניה (צילום: CC W. Bulach)
 

כנסיית גבירתנו – מהמפוארות בכנסיות גרמניה

הכנסייה מהמפוארות ביותר שהוקמו בגרמניה, פְרַאוּאֶנְקִירכֶה (Frauenkirche) – כנסיית גבירתנו, נחשבה שנים ארוכות, מאז הקמתה במאה ה- 18, לסמלה הבולט והמרשים של העיר דרזדן. הכנסייה מוקדשת לגבירתנו מרים והיא משרתת את המאמינים הפרוטסטנטים  והלותרנים (פסלו של לותר ניצב בכיכר למולה).
 
בהפצצת בעלות הברית (13-14 בפברואר 1945), כתוצאה מסופת האש הנוראה שפקדה את המרכז ההיסטורי של העיר, עלתה הכנסייה באש, יסודות הברזל שלה הותכו והיא קרסה ללא תקנה (כמו בנייני התאומים, 11 בספטמבר 2001). במשך שנים נותרה הכנסייה בחורבותיה, ורק לאחר איחוד גרמניה הוחלט לשקמה. כיום ניצבת הכנסייה כשהיא משוחזרת מא' ועד ת', בסגנון הבארוק בו נבנתה. ניתן להבחין באבנים המקוריות ששימשו חלק מן הכנסייה המקורית שחרבה, משובצות בין הלבנים הלבנות, החדשות יותר. השיקום נחשב לאחד ממפעלי השיפוץ והשיקום החשובים ביותר באירופה.
 
עמק נהר אלבה
כנסיית גבירתנו, מהיפות והמפוארות בגרמניה כולה  (צילום: CC 2_Jörg Blobelt )
 

תהלוכת הנסיכים על הקיר

תהלוכת הנסיכים (Fürstenzug) מתנוססת על הקיר החיצוני של אורוות ארמון הנסיכים בדרזדן. היצירה עוצבה ועוטרה לפני כ- 120 שנה, באמצעות 24,000 אריחי חרסינת מייסן. האריחים, אשר צוירו כל אחד בנפרד ונאפו בתנור החרסינה, שובצו זה לצד זה בסבלנות רבה, והם מתארים את התמונה המפורסמת של מצעד האצילים והנסיכים לתולדות דרזדן, רכובים על סוסיהם, מאז המאה ה- 12 ועד שלהי המאה ה- 19.
 
למרבה המזל נפגע הקיר רק במעט בהפצצות בעלות הברית, ושיקומו היה מהיר ויעיל. מבט אל הדמויות חושף את ההיסטוריה הצבעונית של דרזדן, את סגנונות הלבוש, ובעיקר מאפשר הצצה לדמותו של הנסיך אוגוסטוס החזק (1694-1733) הניצבת במרכז הקיר, כשפניה פונות ביהירות ובאומץ אל המתבונן. בחזית הקיר עוברת סמטה בה מציעים רוכלים גלויות לרוב, ובעיקר גלויות המתארות את חורבן העיר במלחמת העולם השניה. כמו כן מתקיימות כאן הצגות רחוב רבות.
 
תהלוכת הנסיכים, דרזדן
 נסיכי דרזדן לדורותיהם רכובים על סוסיהם על קיר אורוות הארמון  (צילום: CC Dewi König)
 ארמון צווינגר – תענוגות בית המלוכה

ארמון צווינגר (Zwinger), אשר הוקם בהדרגה, החל מימיו של אוגוסטוס החזק (ראשית המאה ה-18), שימש בעיקר לאירועי תענוגות של בית המלוכה ומשפחות האצולה. הארמון נבנה כשתי יחידות תאומות, הניצבות אחת מול השניה, וביניהן מקשר ארמון רוחב, אשר בראשו הוצב הכתר הפולני. ואכן, נסיך סקסוניה, אוגוסטוס החזק, התמנה להיות מלך פולין, ולכן עיטר את ארמונו בכתר פולין הגדול והמוזהב. הארמון נבנה סביב חצר גדולה וגנים, בהם ניטעו צמחים אקזוטיים ושולבו פסלים רבים.
 
עשרות שנים לאחר ימי אוגוסטוס החזק נוסף גם החלק הצפוני של הארמון, הבנוי בסגנון רנסאנס, וכיום הוא משמש כשער לארמון המרהיב. ארבעת האגפים השונים של הארמון משמשים כמוזיאונים. המבנה החדש, גמאלד-גאלרי (Gemaldegalerie), משמש אכסניה לאוסף ציורים מרהיב מתקופת הרנסאנס והבארוק.
 
ארמון צווינגר, דרזדן
החצר והגנים של ארמון צווינגר, תענוגות בית המלוכה  (צילום: CC Ingersoll )
 

בניין האופרה – מופת אדריכלות הבארוק

אחד ממבני האופרה המרהיבים ביותר באירופה, האופרה הממלכתית הסקסונית של דרזדן, המכונה זמפר-אופרה (Semperoper). הוא נחשב למופת אדריכלות הבארוק של דרזדן, וניצב בראש הכיכר הנושאת את שמו  תיאטרפלאץ (כיכר התיאטרון). הבניין הוקם במחצית הראשונה של המאה ה- 19, על ידיי האדריכל המקומי המוכשר גוטפריד זמפר, אשר השקיע בעיצובו את מיטב מרצו וכישוריו. עובדה זו הקנתה לו תהילת עולם, והראייה, הוא הוזמן למקומות נוספים ברחבי העולם (כולל סין) על מנת להקים מבנים בסגנון דומה.
 
משהושלם המבנה הוזמן ריכארד וואגנר להעלות כאן את יצירותיו. הבניין חרב בהפצצות בעלות הברית, אך שוקם בעמל רב, וניתן לערוך בו סיורים בתשלום.

 
 האופרה של דרזדן
מופת אדריכלות, בית האופרה של דרזדן (צילום: CC Maros M r a z)
 

איך מגיעים לדרזדן

דרזדן נמצאת 190 ק"מ דרומית לברלין, 460 ק"מ צפונית למינכן ו- 460 ק"מ מזרחית לפרנקפורט.

דווקא העיר פראג, ברפובליקה הצ'כית, היא העיר הקרובה ביותר לדרזדן, רק 150 ק"מ דרומה ממנה.

שתי אוטוסטרדות (אוטובאן) מגיעות לדרזדן: A4 מכיוון מערב, A13 מצפון.

לעיר שתי תחנות רכבת: Dresden-Hauptbahnhof ו-  Dresden-Neustadt, אליהן ניתן להגיע מכל ערי גרמניה הגדולות וממספר ערים באירופה, דוגמת, פריז, קופנהגן, פראג, וינה, בודפשט ועוד.


 

מידע נוסף

השכרת רכב בגרמניה
בתי מלון בדרזדן - השוואת מחירים
בתי מלון בברלין - השוואת מחירים
 


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 24444
70870
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!