דרזדן - קופסת התכשיטים הבארוקית
מאת: עוזי טאובר


הסופר ויקטור קלמפרר כינה אותה בספרו "קופסת התכשיטים הבארוקית". אכן, דרזדן נחשבת ליפה בערי מזרח גרמניה. זוהי עיר הבירה של מדינת סכסוניה ומושב הנסיכים. צריחי הכנסיות, הארמונות ומבני הציבור יוצרים קו רקיע מרשים הבולט על רקע הטיילת שעל נהר אלבה.


העיר דרזדן (Dresden), שידעה גדולה עד לפני מלחמת העולם השניה, חרבה כמעט לחלוטין בהפצצות בעלות הברית, בפברואר 1945, וההרס עדיין ניכר במקומות רבים ברחבי העיר. כיום מנסה דרזדן להחזיר עטרה ליושנה ושבה לשלוט בכיפת התיירות במזרח.
העיר דרזדן (B), בין ברלין (A) לפראג (C), צ'כיה


קורסים מקוונים

ארמון נסיכי סכסוניה
ארמון גדול המשתרע על פני בלוק שלם בגרעין העתיק של העיר. ניכר כי הבית ידע תוספות על גבי תוספות לאורך השנים. הארמון היה משכנם של נסיכי סכסוניה לדורותיהם, בעיקר אלו הצאצאים לבית ויטן. בראש הארמון מתנוסס מגדל עם כיפה, וכן שעון.
מן הארמון מובילים גשרים אל שני מבנים משמעותיים לראשית המאה ה- 18. האחד, הצפוני, מוביל אל הכנסייה הקתולית הופקירכה, ואילו הגשר הדרומי מוביל אל ארמון פילגשו של אוגסטוס החזק. הארמון חרב כמעט לחלוטין במלחמה וכיום שיפוצו קרוב לסיום. הארמון כבר משמש כמוזיאון, ובעתיד יורחבו בו המיצגים השונים.
ארמון נסיכי סכסוניה בדרזדן, גרמניה
ארמון נסיכי סכסוניה, תוספות על תוספות במשך השנים (צילום: עוזי טאובר)
כנסיית גבירתנו
הכנסייה מהמפוארות ביותר שהוקמו בגרמניה, נחשבה שנים ארוכות לסמלה הבולט והמרשים של העיר דרזדן. הכנסייה מוקדשת לגבירתנו מרים והיא משרתת את המאמינים הלותראנים הפרוטסטנטים.
בהפצצת בעלות הברית (13 - 14 בפברואר 1945), כתוצאה מסופת האש הנוראה שפקדה את המרכז ההיסטורי של העיר, עלתה הכנסייה באש, יסודות הברזל שלה הותכו והיא קרסה ללא תקנה (כמו בנייני התאומים, 11 בספטמבר 2001). במשך שנים נותרה הכנסייה בחורבותיה, ורק לאחר איחוד גרמניה הוחלט לשקמה. לאחרונה (2006) ניצבת הכנסייה כשהיא משוחזרת מ-א' ועד ת'. ניתן להבחין באבנים המקוריות ששימשו חלק מן הכנסייה המקורית שחרבה, משובצות בין הלבנים הלבנות, החדשות יותר. השיקום נחשב לאחד ממפעלי השיפוץ והשיקום החשובים ביותר באירופה.
כנסיית גבירתנו בדרזדן, גרמניה
כנסיית גבירתנו, קרסה בהפצצות בעלות הברית (צילום: עוזי טאובר)
קיר מצעד האצילים
הקיר החיצוני של אורוות ארמון הנסיכים בדרזדן, עוצב ועוטר לפני כ- 120 שנה, באמצעות 24,000 אריחי חרסינת מייסן. האריחים, אשר צוירו כל אחד בנפרד ונאפו בתנור החרסינה, שובצו זה לצד זה בסבלנות רבה, והם מתארים את התמונה המפורסמת של מצעד האצילים והנסיכים לתולדות דרזדן, מאז המאה ה- 12 ועד שלהי המאה ה- 19.
למרבה המזל נפגע הקיר רק במעט בהפצצות בעלות הברית, ושיקומו היה מהיר ויעיל. מבט אל הדמויות חושף את ההיסטוריה הצבעונית של דרזדן, את סגנונות הלבוש, ובעיקר מאפשר הצצה לדמותו של הנסיך אוגוסטוס החזק (1694- 1733) הניצבת במרכז הקיר, כשפניה פונות ביהירות ובאומץ אל המתבונן. בחזית הקיר עוברת סמטה בה מציעים רוכלים גלויות לרוב, ובעיקר גלויות המתארות את חורבן העיר במלחמת העולם השניה. כמו כן מתקיימות כאן הצגות רחוב רבות.
קיר מצעד האצילים בדרזדן, גרמניה
קיר מצעד האצילים, אריחי חרסינה מצוירים (צילום: עוזי טאובר)
ארמון צווינגר
הארמון, אשר הוקם בהדרגה, החל מזמנו של אוגוסטוס החזק (ראשית המאה ה-18), שימש בעיקר לאירועי תענוגות של בית המלוכה ומשפחות האצולה. הארמון נבנה כשתי יחידות תאומות, הניצבות אחת מול השניה, וביניהן מקשר ארמון רוחב, אשר בראשו הוצב הכתר הפולני. ואכן, נסיך סקסוניה, אוגוסטוס החזק, התמנה להיות מלך פולין, ולכן עיטר את ארמונו בכתר פולין הגדול והמוזהב.
עשרות שנים אחרי ימי אוגוסטוס החזק נוסף גם החלק הצפוני של הארמון, הבנוי בסגנון רנסאנס, וכיום הוא משמש כשער לארמון המרהיב.
ארבעת האגפים השונים של הארמון משמשים כמוזיאונים. המבנה החדש, גמאלד-גאלרי (Gemaldegalerie), משמש אכסניה לאוסף ציורים מרהיב מתקופת הרנסאנס והבארוק.
ארמון צווינגר בדרזדן, גרמניה
ארמון צווינגר, ארמון התענוגות של בית המלוכה (צילום: עוזי טאובר)
בניין האופרה - זמפפראופר
אחד ממבני האופרה המרהיבים ביותר באירופה ניצב לו בראש הכיכר הנושאת את שמו - תיאטרפלאץ (כיכר התיאטרון). הבניין הוקם במחצית הראשונה של המאה ה- 19, על ידיי האדריכל המקומי המוכשר גוטפריד זמפפר, אשר השקיע בעיצובו את מיטב מרצו וכישוריו. עובדה זו הקנתה לו תהילת עולם, והראייה, הוא הוזמן למקומות נוספים ברחי העולם (כולל לסין) על מנת להקים מבנים בסגנון דומה. משהושלם המבנה הוזמן ריכארד וואגנר להעלות כאן את יצירותיו.
הבית חרב בהפצצות בעלות הברית, אך שוקם בעמל רב.
ניתן לערוך בתוך האופרה סיורים בתשלום.
בניין האופרה וכיכר תיאטרפלאץ בדרזדן, גרמניה
בניין האופרה וכיכר תיאטרפלאץ (צילום: עוזי טאובר)
מידע נוסף על דרזדן
* דרזדן נמצאת 190 ק"מ דרומית לברלין, 460 ק"מ צפונית למינכן ו- 460 ק"מ מזרחית לפרנקפורט.
* דווקא העיר פראג, ברפובליקה הצ'כית, היא העיר הקרובה ביותר לדרזדן, רק 150 ק"מ דרומה ממנה.
* שתי אוטוסטרדות (אוטובאן) מגיעות לדרזדן: A4 מכיוון מערב, A13 מצפון.
* לעיר שתי תחנות רכבת - Dresden-Hauptbahnhof ו- Dresden-Neustadt, אליהן ניתן להגיע מכל ערי גרמניה הגדולות וממספר ערים באירופה, דוגמת, פריס, קופנהגן, פראג, וינה, בודפאשט ועוד.

מידע נוסף
מחירים והזמנת לינה בדרזדן
מחירים והזמנת לינה בברלין


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comמספר צפיות: 21563
47530
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר