סיור בליסבון - חלק ב':
אתרי תיירות ברובע בלם 
מאת: אלי עמר


סנטה מריה דה-בלם (Santa Maria de Belém), או בקיצור בלם (Belém), שפירושו: "בית-לחם" בפורטוגזית, הוא פרבר המרוחק שישה קילומטר ממרכז העיר ליסבון, על הגדה הצפונית של שפך נהר טז'ו (Tejo).


בכתבה זו אקח אתכם לסיור קצר ברובע בלם, למספר אטרקציות שאסור לפספס כאשר מגיעים לעיר הבירה ליסבון.

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

מגדל בלם – עוצמת האימפריה הפורטוגזית (צילום: Marc_Osborne)
מנזר ז'רונימוש ברובע בלם   (צילום: כרמית וייס)
אנדרטת התגליות וגשר 25 באפריל   (צילום: כרמית וייס)
מגדל בלם   (צילום: כרמית וייס)
מנזר ז'רונימוש   (צילום: כרמית וייס)
מנזר ז'רונימוש   (צילום: כרמית וייס)
פשטייט דה בלם  (צילום: כרמית וייס)

רובע בלם - תור הזהב של פורטוגל

האתרים המרשימים בעיר ליסבון (Lisbon), בירת פורטוגל והעיר הגדולה בה, נמצאים לאורך ציר מרכזי הפונה לנהר טאז'ו (Tejo). אתרים שהוקמו בתקופת תור הזהב של פורטוגל, כמו מגדל בלם, אנדרטת התגליותמנזר ז'רומינוש, ארמון בלם, והגנים הבוטניים  הם אתרים שמומלץ לבקר בהם. את המסלול צריך ואפשר לעשות ברוגע, ליהנות מהנוף לנהר ואל גשר 25 באפריל (Ponte 25 de Abril), הדומה לגשר שער הזהב בסן פרנסיסקולעצור לקפה וליהנות מהמאפים המיוחדים של בית הקפה Antiga Confeitaria de Belem  בית קפה עם אריחים מצוירים, שהוקם בשנת 1837, ומגיש מאז את המאפה הכי מפורסם בפורטוגל  פשטייט דה בלם (Pastéis de Belém). 
בתי מלון בפרבר בלם

ממרכז העיר ליסבון (כיכר קומרסיו) ניתן להגיע לרובע בלם בטראם (חשמלית) מספר 15. המסלול המומלץ הוא נסיעה עד מגדל בלם ומשם לחזור מספר תחנות לאזור מנזר ז'רומינוש
כתבה על העיר העתיקה של ליסבון

כיכר קומרסיו במרכז ליסבון (A) ויעדים לביקור ברובע בלם (להגדלה לחצו משמאל-למעלה)
 

 ברירת מחדלמגדל בלם – עוצמת האימפריה הפורטוגזית

מגדל בלם (Torre de Belém) נבנה בשנת 1515, כדי להגן על הכניסה לנמל ליסבון, אך יותר מכך הוא נועד להציג את עוצמתה של האימפריה הפורטוגזית. זהו מבנה אבן בן ארבע קומות, המסוגנן בפיתוחים מוריים ומנואלינים (סגנון בנייה בעל מוטיבים ימיים, שפותח בתקופת המלך מנואל). מגדל בלם היה עבור הספנים שיצאו מהנמל הבטוח, הנקודה האחרונה של העולם המוכר ושל המולדת בדרך אל הלא נודע. ניתן לטפס לתצפית מהמגדל או סתם לשבת ברחבה שמולו, ליהנות מהנוף ומהמבקרים הרבים.
 
מגדל בלם, ליסבון
מגדל בלם, הגנה על נמל ליסבון ותצוגת עוצמתה של האימפריה הפורטוגזית (צילום: כרמית וייס)
 

אנדרטת התגליות – פורטוגל והעולם החדש

אנדרטת התגליות (Padrão dos Descobrimentos) היא בעלת היסטוריה מרתקת: היא עוצבה במקור כמוצג זמני לכבוד היריד העולמי, שהתקיים בפורטוגל בשנת 1940, ופורקה לאחר היריד. בשנת 1960 היא הוקמה מחדש, כאנדרטה קבועה, כאשר התאריך הסמלי היה 500 שנה למותו של אנריקה הספן (Henrique o Navegador), הנווט האגדי, שהתווה את הדרך אל מעבר כף התקווה הטובה בדרום אפריקה. האנדרטה ממוקמת בסמוך לחוף, מול מנזר ז'רומינוס (ניתן להגיע אליה במעבר תת קרקעי מהמנזר). היא מציגה את כל המי ומי שהיו מעורבים בגילוי העולם החדש: המלך מנואל, ואסקו דה-גאמא, אנריקה הנווט, מגלן, קברל, קרטוגרפים ועוד. בין "ערימת" הגברים בולטת אישה יחידה, פליפה מלכת לנקסטר (Filipa de Lencastre), מלכת פורטוגל ואימו של אנריקה הנווט, שדחפה לגילוי העולם החדש.
האנדרטה גדושה בסמלים ועוצבה בצורה של שלושה חרטומי ספינות מפרש (ההמלצה הייתה תמיד להפליג בשלשות), הכיוון לים, גב האנדרטה עוצב בצורת צלב המשקף את המשא האמיתי  הבאת הנצרות לעולם החדש. בבניין האנדרטה חלל המשמש לתערוכות מתחלפות, סרט מעניין על העיר ליסבון, ומעלית לתצפית מבקרים מראש האנדרטה, לתצפית הצופה על אזור בלם. הרחבה בחזית האנדרטה מייצגת את הסיפון של ספינות הענק, מעוטרת בעבודת פסיפס, המייצגת שבשבת רוחות עם מפת העולם החדש. הפסיפס נתרם על ידי ממשלת דרום אפריקה בשנת 1960.
 
אנדרטת התגליות, רובע בלם, ליסבון
אנדרטת התגליות, הרבה גברים ואישה אחת (Photo By Brian Snelson)
 

מוזיאון בררדו לאומנות מודרנית

מוזיאון בררדו לאומנות מודרנית (Museu Colecção Berardod) מחזיק את אחד מאוספי אומנות המודרנית הגדולים בעולם. האוסף כולל יצירות של וורהול, פיקאסו, דאלי, דושאן, מגריט, מירו, בייקון, ג'קסון פולוק, ג'ף קונס, המייצגים עשרות זרמים ותנועות באומנות המודרנית. האוסף הוא תרומה של איל ההון ג'ו בררדו, שבמשך שנים רבות רצה למצוא מוזיאון לאוסף העצום שלו. ערים כמו פריז ומאימי היו מעוניינות לרכוש אותו, אך ממשלת פורטוגל דאגה שהאוסף יוצג בליסבון והסכימה לספק מקום. המוזיאון מציג בכל עת כ- 1,000 מוצגים, מתוך אוסף של 4,000 פריטים. הכניסה למוזיאון בחינם.
 
Os Gêmeos at Museu Berardo
מוזיאון בררדו לאומנות מודרנית (Photo by Dirk Olbertz)
 

מנזר ז'רומינוש – תור הזהב של פורטוגל

מנזר ז'רונימוש (Mosteiro dos Jerónimos) הוא סמל המייצג את עוצמתה של פורטוגל בתור הזהב שלה - תקופת גילוי הארצות. המנזר כולל מספר בניינים וכנסייה מרשימה. הוא נבנה על ידי המלך מנואל בשנת 1502, באתר בו מגלה הארצות ואסקו דה-גאמא התפלל לפני יציאתו לגילוי הדרך להודו (1497). המנזר משמש מקום קבורה של שושלת מלכי פורטוגל ואישים כמו ואסקו דה-גאמא. בעבר המנזר היה מאוכלס על ידי הנזירים של מסדר סנט ג'רום (Hieronymites), אשר תפקידם הרוחני היה להדריך את המלחים ולהתפלל לנשמתו של המלך.
הבניין בנוי בסגנון גותי וכולל גילופי אבן עם מוטיבים ימיים, כגון חבלים, עוגנים, אלמוגים, מפלצות ים ועוד. סגנון זה של האדריכלות נודע בשם סגנון מנואליני או גותיקה מנואלינית, על שם המלך מנואל, סגנון האמנות ששימש לפאר את התגליות הגדולות של התקופה.
הכניסה הראשית אל הכנסייה נעשית דרך השער הדרומי, שעוצב על ידי ז'ואאו דה צ'סטיחו (Castilho). במרכז ניצב עמוד זיכרון לזכרו של הנסיך אנריקה הנווט. בכנסייה ניצבים עמודי אבן שבריריים למראה, המחוברים במעין רשת של קימורי אבן. מהכנסייה יש יציאה מערבה אל אכסדרה, שבה עבודות האבן מרשימות אף יותר מאשר הכנסייה. חלק מן המתחם הנזירי הוא מבנה הקפלה של סנט ג'רום, שנבנה בשנת 1514. זהו מבנה מלבני קטן, עם ארבעה צריחים חרוטים מאבן ופיסול "חבל" אבן חרוט לאורך קו הגג. 
 
כנסיית מנזר ז'רונימוש, בלם, ליסבון
כנסיית מנזר ז'רומינוש, מקום קבורת מלכי פורטוגל  (צילום: כרמית וייס)
 מוזיאון הכרכרות – עושר בלתי נתפס 

מוזיאון הכרכרות (Museu Nacional dos Coches) הוא אחד האתרים הפופולריים ביותר של ליסבון. במוזיאון נמצא האוסף הגדול ביותר ורב הערך מסוגו בעולם של כרכרות מפוארות, ששימשו את האצולה הפורטוגזית. העושר של האליטה הפורטוגזית לא נתפס, ובהשוואה אליו כרכרת משה מונטפורי נראית עלובה. הכרכרות עוצבו בסגנון אישי, במטרה למשוך תשומת לב, תוך הצגת סמלים ואירועים. ביו היתר מוצגות כרכרות ששייכות לאפיפיור ומשפחות המלוכה מאנגליה, ספרד וצרפת.
 
מוזיאון הכרכרות, ליסבון  מוזיאון הכרכרות, ליסבון
מוזיאון הכרכרות (Photo by Ricardo Tulio Gandelman)
 

טירת סנט ג'ורג' – תצפית על ליסבון

הכתבה היא אומנם על רובע בלם, אך אזכיר גם אתר אחד בעיר העתיקה של ליסבון, שלא ניתן להתעלם ממנו. את טירת סנט ג'ורג' (Castle of São Jorge) ניתן לראות כמעט מכל מקום בעיר ליסבון, ניצבת מעל העיר העתיקה הטירה הוקמה על ידי הרומאים בתחילת המאה השישית. היא שימשה את הרומאים, הוויזיגותים, ובסופו של דבר את המורים. היא שימשה כארמון למגורי המלכים המורים, עד אשר המלך הראשון של פורטוגל אפונסו הראשון הידוע גם בכינוי דום אפונסו אנריקש(Dom Afonso Henriques)  כבש אותו בשנת 1147, בסיועם של הצלבנים בדרכם לארץ הקודש. הברית האנגלו-פורטוגזית הביאה להקדשת המצודה לסנט ג'ורג', הפטרון הקדוש של אנגליה.
הטירה נהרסה ברובה במהלך השנים, בעיקר ברעידת האדמה הגדולה (1755), אך עדיין ניתן להבחין בחומות ו- 18 מגדלים. המבקרים יכולים לטפס על המגדלים וללכת לאורך החומות, לצפות בנוף מרהיב ביותר של העיר ליסבון, או להירגע בגנים.
 
מבצר סנט ג'ורג', ליסבון
טירת סנט ג'ורג', חולשת על העיר העתיקה ונמל ליסבון (Photo by Ricardo Tulio Gandelman)
 

טיפים למטייל בליסבון

* בימי ראשון עד השעה 14:00 הכניסה לכל המוזיאונים בליסבון היא בחינם, כולל מנזר ז'רונימוס, מגדל בלם, אנדרטת התגליות, מוזיאון הכרכרות ועוד. מומלץ להגיע מוקדם, כדי ליהנות מאתרים פנויים.
* בימי שני האתרים והמוזיאונים סגורים לקהל.
* מומלץ לרכוש את כרטיס ליסבון (Lisboa Card), המאפשר נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית בעיר ובפרברים, כניסה חינם לכל המוזאונים והטבות נוספות.

בתי מלון מומלצים במרכז ליסבון: 
מלון סנטה ז'וסטה (Hotel Santa Justa) הוא מלון 4 כוכבים, במיקום מעולה במרכז ליסבון. הוא מציע חדרים זוגיים במספר רמות וגם סוויטות וחדרים משפחתיים גדולים ומרווחים. מסעדת המלון מצוינת, ארוחת הבוקר עשירה והצוות אדיב ונכון לסייע.
מלון קארמו ליסבון (Lisboa Carmo Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, במיקום מצוין בין העיר התחתית והעילית, ליד מנזר קארמו ומעלית סנטה ז'וסטה. מדובר על מלון ברמה גבוהה, עם ארוחת בוקר עשירה, חדרים נעימים - זוגיים ומשפחתיים, שכולם ממוזגים ומהקומות העליונות נשקף נוף מקסים.
 
מלון במרכז ליסבון
מלון סנטה ז'וסטה
  מיקום מצוין במרכז ליסבון

המלצה על מלון במרכז ליסבון, פורטוגל
מלון קארמו ליסבון
 - הנוף מהקומות העליונות וארוחת הבוקר הנהדרת

מידע נוסף

השכרת רכב בפורטוגל
בתי מלון במרכז העיר ליסבון

כתבות נוספות על פורטוגל

כתבה על העיר העתיקה של ליסבון
כתבה על העיר פורטו
מסלול טיול לאורך חופי פורטוגל
מידע וטיפים למטייל בפורטוגל

אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר