סיור קצר בפורטו - עיר הנמל של פורטוגל
מאת: אלי עמר


עיר הנמל פורטו, לחופיו של האוקיינוס האטלנטי, היא העיר השנייה בגודלה ובחשיבותה בפורטוגל. אוכלוסיית העיר מונה מעל 237 אלף תושבים, אולם המטרופולין שלה כולו, יחד עם הפרברים, מונה 1.7 מיליון תושבים. נהר דורו מפריד בין העיר פורטו, הבנויה כולה מצפון לו, לבין העיר התאומה וילה נובה דה גאיה, השוכנת מדרום לנהר.


פורטו (Porto) צמחה להיות מרכז התעשייה והעסקים של פורטוגל. בזכות היותה עיר נמל באוקיינוס האטלנטי, עם גישה לעומק השטח, לעבר עמק נהר דורו, דרך שפך נהר דורו (Douro)העיר שוכנת באזור הררי שופע צמחיה, נהרות, פארקים ומדרונות תלולים, עובדה המעצימה את יופייה.
 
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

פורטו ונהר דורו החוצה אותה  (צילום: simplethril)
ספינה על נהר דורו  (צילום: simplethril)
ארמון הבורסה  (צילום: Marcello Saponaro)
גשר דום לואיש המרשים  (צילום: simplethril)
מבט על פורטו מרובע וילה נובה דה גאיה  (צילום: simplethril)
גשר דום לואיש ופורטו לעת ערב  (צילום: simplethril)


יעדים לביקור בפורטו המוזכרים בכתבה ו- 3 בתי מלון מומלצים:

מלון ארוסטאר פורטו סנטרו במרכז העיר | הוטל דה מוסיקה לשומרי כשרות | מלון דה יטמן בווילה נובה דה גאיה
 

המרכז ההיסטורי של פורטו

העיר פורטו וצפון פורטוגל היוו את הבסיס להקמתה של פורטוגל. המרכז ההיסטורי של פורטו, הנקרא Ribeira, הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת תרבות עולמית.
הרחובות העולים מהנהר אל מרכז העיר בנויים בצפיפות, עם בתי לבנים אדומות, המצופים בחזית באריחי קרמיקה צבעוניים וציוריים. להולך ברחובות העיר העתיקה כדאי להרים את ראשו ולהביט למעלה. בנינים רבים מעוטרים עם אלמנטים ציוריים, פתחי החלונות והדלתות מעוצבים בסגנונות שונים, ומרפסות (ורנדות) ציוריות, המשמשות לעקרות הבית לייבוש כביסה ותצפית לרחוב, מוסיפות לכל התמונה צבעוניות וחן. רחובות שלמים עוברים במעברים מתחת לבניינים. בעוברכם בהם כדאי לכם להביט לתקרה ולראות את קורות העץ המחזיקות את הבניינים שלמעלה. חלק מהבתים הללו נמצאים בסכנת התמוטטות וההכרזה על העיר כאתר מורשת עולמית נועדה להזרים כספים לשימור וחיזוק הבניינים.
בתי מלון במרכז ההיסטורי של פורטו (ריביירה)

פורטו, פורטוגל
הבתים היפים של העיר העתיקה של פורטו, פתחי החלונות והדלתות מעוצבים בסגנונות שונים   (צילום: simplethril)
 
בעיר מספר בניינים מרשימים במיוחד שכדאי לבקר בהם:
הקתדרה של פורטו היא בנין גבוה ומרשים הבנוי על גבעה במרכז העיר. בחצר הקתדרלה מרפסת ענקית ממנה ניתן לצפות על העיר והנהר.
במורדות העיר לנהר מצויים בסמיכות שניים מהבניינים המיוחדים של העיר:
כנסיית סאו פרנסיסקו (Igreja de São Francisco), המכונה גם כנסיית יורדי הים. הכנסייה בנויה אבן מבחוץ ועץ מבפנים.
בצמוד לכנסייה נמצא ארמון בולסה (Palácio da Bolsa), שהוא בנין הבורסה הישן של פורטו. זהו ארמון מדהים, בן שתי קומות, שכל אחד מחדריו מעוצב בסגנון שונה ומיוחד. אחד החדרים היותר מרשימים מעוצב בסגנון ערבי עם פיתוחי עץ ואבן עדינים.
פורטו, פורטוגל
הקתדרלה של פורטו, מרפסת ענקית ממנה ניתן לצפות על העיר והנהר  (צילום: Peter Horenský)

 ברירת מחדל
 

הבתים לצדי הנהר

נהר דורו, החוצה את פורטו, הוא הנהר הגדול ביותר בפורטוגל והשני בגודלו באי האיברי (אורכו 897 ק"מ). לאורך ערוץ הנהר ובעיר העתיקה ניתן לראות בתי מידות, מבנים חדשים לצד מבנים ישנים. בתים רבים במורד הנהר מוצעים למכירה או עומדים בשיממונם, בעקבות מעבר תושביהם מהעיר אל הפרברים.
רחובות צרים מטפסים בתלילות מגדות הנהר אל העיר, הבנויה בגובה ניכר מעל הנהר. רחובות העיר העתיקה מרוצפים באבני שחם, בניני העיר המרכזיים בנויים אבן גזית ושאר הבתים מצופים באריחי קרמיקה ואבני גזית סביב הפתחים. מרבית הבתים הינם צרים וגבוהים וכל פתח אל הרחוב מקבל מספר כאילו היה בית דירות.

פורטו, פורטוגל
הבתים היפים בצדו הצפוני של הנהר  (צילום: simplethril)

פורטו, פורטוגל

גשר דום לואיש (Dom Luísהמקשר את פורטו לרובע וילה נובה דה גאיה   (צילום: simplethril)
 

יין הפורט של וילה נובה דה גאיה

יין פורט, פורטוגל ופורטוגזית - כל השמות הללו נגזרו משם העיר פורטו, וכמוהם גם הביטוי אופורטוניזם.
פורטוגל חבה לעיר את שמה. מקור השם פורטוגל הוא בהתיישבות בשם קלה (Cale) בשפך נהר דורו. בתקופה הרומית שכן במקום נמל, "פורטוס" בלטינית, שנקרא פורטו-קלה (Portus Cale). עם השנים הפך שם זה לפורטוגל. גם המושג אופורטוניזם נולד בעיר נמל זו, על שום ספני סירות המפרש, שהיו מחליטים על יעד ההפלגה ללא תוכנית מסודרת, אלא על פי משטר הרוחות הצפוי.
 
פורטו נודעת ביין הפורט המפורסם שלה. היין מיוצר מענבים הגדלים בעמקים צפונית-מזרחית לעיר, על מדרונות עמק נהר דורו. יין הפורט מקבל את טעמו המיוחד מברנדי, שמוסיפים לו בתהליך ההכנה, על מנת לעצור את התסיסה ולשמר את מתיקות היין. עובדה זו נתגלתה במקרה על ידי סוחרים בריטיים, שהוסיפו ברנדי ליין כדי לחזק אותו במשך מסעותיהם הימיים הארוכים לבריטניה.
 
לאורך הגדה הדרומית של נהר דורו, בעיר וילה נובה דה גאיה (Vila Nova de Gaia), מרוכזים היקבים הגדולים, המייצרים את יין הפורט. תעשיית היין בפורטוגל, ויין הפורט בפרט, נוסדה במקור על ידי סוחרי יין אנגלים, שחיפשו תחליפים ליין בורדו בעת מלחמת אנגליה-צרפת במאה ה-17. מסיבה זו לרוב יינות הפורט שמות אנגלים. על גבי הבקבוקים לא מצוינת שנת הייצור מאחר והיין מיוצר מתערובת (בלנד) של יינות, המחוזקים ביינות משנים שונות. בשנים משובחות במיוחד מוציאים היקבים יין הנקרא וינטאג', הנושא את שנת הבציר. יין הפורט מיושן בדרך כלל מספר שנים בחביות עץ אלון ואלו משמשות לאחר מכן ליישון וויסקי ובורבון.
 
פורטו, וילה נובה דה גאיה
תצפית לעבור פורטו מרובע וילה נובה דה גאיה, אשר בעברו השני של הנהר   (צילום: michalludwiczak)

מלון מומלץ ומסעדה מומלצת בפורטו
נוף פנורמי של פורטו נשקף מהגבעה של ווילה נובה דה גאיה -
מלון דה יטמן (The Yeatman) 
ומסעדת שני כוכבי מישלן
 

השדרה הארוכה אל האוקיינוס

בעיר פורטו פועלים שני מועדוני כדורגל מפורסמים, פורטו ובואוויסטה, שקבוצותיהם משחקות בליגת האלופות. קבוצת בואוויסטה נקראת על שם שדרות בואוויסטה (Rua da Boavista), שהן הארוכות ביותר בפורטו (12 ק"מ) ומגיעות ממרכז העיר ועד לחוף האוקיינוס.
 
פורטו נהנית מאקלים ים-תיכוני, למרות שהיא מושפעת מרוח מהאוקיינוס ולכן היא קרירה יותר. אך בשיא הקיץ, במיוחד באוגוסט, הטמפרטורות יכולות להגיע גם ל- 40 מעלות צלזיוס.

Rua da Boavista, פורטו
אם תלכו לאורך שדרות בואוויסטה, בסופם של 12 ק"מ תגיעו לחוף האוקיינוס האטלנטי (צילום: Samuel Borges)

מלון מומלץ במרכז פורטו

מלון ארוסטאר פורטו סנטרו (Eurostars Porto Centro) הוא מלון 4 כוכבים קטן, הנמצא ממש במרכז העיר פורטו, ובמרחק 10 דקות הליכה מהנמל והטיילת שלאורך נהר דוארו. כל חדרי המלון ממוזגים, ארוחת הבוקר מפנקת, מחירו לא גבוה והוא נותן תמורה מצוינת למחיר.

מלון מומלץ בפורטו, פורטוגל
מלון ארוסטאר פורטו סנטרו - מיקום מעולה במרכז פורטו ותמורה מצוינת למחיר

מלון כשר בקרבת בית הכנסת של פורטו

הוטל דה מוסיקה (Hotel da Música) הוא מלון 4 כוכבים בעיצוב נקי ומודרני, המספק גם ארוחות כשרות. המלון נמצא במרחק הליכה (750 מ') מתחנת המטרו קאסה דה מוסיקה ובית הכנסת כדורי (1 ק"מ).

מלון מומלץ בפורטו
הוטל דה מוסיקה - מלון עם תעודת כשרות בקרבת בית הכנסת של פורטו

מידע נוסף

כתבות נוספות על פורטוגל

פורטו - עיר קטנה ויין בה הרבה
כתבה על ליסבון

מסלול טיול מודולרי בפורטוגל
מידע וטיפים למטייל בפורטוגל

אלי עמר
 
אודות הכותב
אלי עמראיש שיווק בחברת הייטק, בוגר האוניברסיטה העברית במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, עם התמחות בהיסטוריה של המאה העשרים.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר