יעדי טיול בטנריף – אי קנרי יפה ומטריף
מאת: נעם סלע


יש מקומות בעולם שבמשך כל השנה חוגגים בהם את החופש והחיים הטובים. כזה הוא האי טנריף, שמזג האוויר האידיאלי שהוא מציע במשך כל השנה, החופים היפים וריבוי האטרקציות הפכו אותו ליעד תיירות ונופש אהוב ופופולרי.


מיד כשנוחתים בטנריף מרגישים הקלה. האוויר נעים ונוף יפהפה משתקף בכל פינה. בנוסף לתיירות החופים, האי מציע גם שפע ביקורים באתרים מרתקים, עליהם אפרט בכתבה.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

מלון מדהים לחופי טנריף  (Adrian Hoteles Roca Nivaria)
מפלי עננים על גבי הרכסים, הנוצרים כתוצאה מרוחות הסחר (צילום: נעם סלע)
תקופת הקרנבל היא הטובה ביותר לביקור באי (צילום: נעם סלע)
מלון רוקה ניבאריה  (Adrian Hoteles Roca Nivaria)
"עץ הדרקון" הגדול ביותר בעולם (צילום: נעם סלע)
מרבד עשוי פרחים ואפר וולקני בקורפוס קריסטי בטנריף (צילום: נעם סלע)
שריפת "הסרדין", בתום הקרנבל המרשים (צילום: נעם סלע)

העיר פוארטו דה לה קרוז המומלצת ללינה (A), נקודות עניין באי טנריף המתוארות בכתבה (B-G),
ושני בתי מלון מומלצים: מלון רוקה ניבאריה מלון סול קוסטה אטלנטיס טנריף  (ר' המלצות בסוף הכתבה) 
להגדלה יש ללחוץ על הפינה העליונה
 

טנריף – נעים להכיר

האי טנריף הינו האי המרכזי בקבוצת האיים הקנריים, השייכים לספרד, וחיים בו כמחצית מתוך שני מיליון התושבים המאכלסים את הארכיפלג, שמקורו הגיאולוגי בהתפרצויות געשיות ממעמקי האוקיינוס האטלנטי.

תודות למזג האוויר הנעים השורר שם באופן קבוע (ממוצע שנתי של 17-26 מעלות) מגיעים לאי מיליוני תיירים במשך כל השנה, כאשר האטרקציה המרכזית הינה סביב תיירות ה"טריפל
S": Sand, Sun, Sea (חול, שמש וים). בחודשי הקיץ (יולי- אוגוסט) המקום עמוס בנופשים בעלי עור אדמומי ופנים סמוקות, הנוהרים לכאן וממלאים את החופים עד אפס מקום.

סיבה נוספת שהופכת את טנריף ליעד כה פופולרי, הינה העובדה שמלבד תיירות החופים, ניתן לשלב בטיול פעילויות מגוונות נוספות, בהן סיורים גיאולוגיים והעפלה אל הר געש, ביקור בעיירות עתיקות קטנות ומטופחות, היכרות עם אמנות גילוף העץ, ביקור בפירמידות מסתוריות, סיור בגנים בוטניים וצמחים ייחודיים, בצוקים הגבוהים ביותר באירופה, שייט בין דולפינים ולווייתנים ועוד.
בתי מלון באי טנריף

 
 
טנריף, האיים הקנריים
הקונטרסט המקסים שנוצר בין צבעם הלבן של הבתים לאדמה השחורה  (צילום: נעם סלע)
 


טיולי אופניים
 

קר-נ-בל, בטנריף קרנבל... מי שלא יבוא - חבל

כשמתכננים טיול לטנריף רצוי להציץ בלוח החגים ולהגיע לכאן סביב אחד מאירועי הפולקלור הססגוניים המתקיימים בכל שנה: הקרנבל וחגיגות הקורפוס כריסטי.

הקרנבל בטנריף מתקיים במקביל לקרנבלים ברחבי העולם הקתולי, סביב החודשים פברואר-מרץ. רחובות טנריף מתמלאים בתהלוכות, מוסיקה ושירה, מקומיים שמחים ומחופשים סוחפים אל מעגל הריקודים תיירים ועוברי אורח, והכל מלווה כמובן בהרבה אלכוהול. את האירועים חותם טקס שריפת הסרדין המסורתי. ה"סרדין" שמועלה באש הוא בובה ענקית של דג, הנישאת על פלטפורמה בידי עשרות אנשים, בתהלוכה שבסופה היא נשרפת לעיני הקהל בכיכר המרכזית.

אירוע דתי חשוב נוסף, וקצת פחות מוכר, הינו הקורפוס כריסטי, אשר מציין את הפיכת דמו של ישו ליין ואת בשרו ללחם. אירוע זה מתקיים בכל שנה סביב החודשים מאי- יוני, והוא כולל תהלוכות מרהיבות שגולת הכותרת שלהן היא מרבדים צבעוניים שנפרשים ברחבי הרחובות, המורכבים מפרחים, נסורת צבעונית ואפר וולקני בצבעים שונים.
כתבה על קרנבלים בעולם

קרנבל בטנריף
מחווה לברזיל - ארץ הקרנבלים, בקרנבל בטנריף  (צילום: נעם סלע)
 
 

אתרים ונקודות עניין באי -
חידת הפירמידות של גוימאר

לחופו המזרחי של האי נמצא הכפר גוימאר (Güímar) ובו ניצבות שש פירמידות מאבן בזלתית, שההיסטוריה שלהן לוטה בערפל. לא ברור באילו שנים, על ידי מי ולאיזו מטרה הן נבנו והדעות בעניינן חלוקות. המקום שמור כפארק אתנולוגי, שבמרכזו מרכז מבקרים ומוזיאון מרתק, המוקדש לחוקר הנורבגי תור היירדאל (Thor Heyerdahl) אשר פעל רבות לשמירה על האתר ולפתיחת הפארק, והעלה השערות פורצות דרך לגבי חידת קיומן של הפירמידות. במוזיאון מוצגות שיטות המחקר של היירדאל, בהן שיחזור מסעות ימיים באמצעים תקופתיים.

פירמידות בטנריף
מדוע נבנו הפירמידות, מתי ובידי מי...? תעלומה שממתינה לפותר  (צילום: CC selbst fotografiert)
 
 

מרפסות, רחובות ושטיחים

בעיירה לה אורוטבה (La Orotava) אפשר לבקר במוזיאון השטיחים, ולזכות בהצצה אל "מאחורי הקלעים" של המקום שבו מכינים את המרבדים הצבעוניים לקראת תהלוכת הקורפוס קריסטי, מפרחים ומאפר וולקני צבעוני. החלק העתיק של העיר מעניין גם הוא וכדאי לשוטט ברחובותיו. אל תשכחו להרים את העיניים ולחפש את מרפסות העץ היפהפיות המגולפות ביד אומן, כאשר גולת הכותרת היא בית המרפסות (La Casa de los Balcones) המפורסם, המציג מרפסות עתיקות אופייניות לטנריף. הבית נמצא סמוך למוזיאון השטיחים. בעבור תשלום סמלי ניתן להיכנס לסיור בתוך הבית ולהתרשם מקרוב מעבודות העץ המרשימות.
כתבה על לנזרוטה - אי קנרי נוסף

בית המרפסות, טנריף
הבית והמרפסות - דוגמה לאדריכלות מסורתית טיפוסית בטנריף  (צילום: נעם סלע)
 
 

הפארק הלאומי טיידה

הסמל המזוהה ביותר עם האי טנריף הוא הר הגעש טיידה (Teide), שנחשב לאחד משלושת הרי הגעש הגבוהים בעולם, ושיא פיסגתו מגיע ל- 3,718 מ'. אמנם עכשיו הוא מוגדר כרדום, אך הוא נמצא במעקב צמוד ותחנות ססמיות ברחבי האי מנטרות אותו באופן רציף. חובבי הכוכבים ימצאו ערך מוסף בטיפוס לילי אליו - חשיבותו האסטרונומית גבוהה, ומתקיימות ממנו תצפיות כוכבים מרתקות. אל ההר ניתן להעפיל בשתי דרכים – ברגל או ברכבל. מיטיבי הלכת וחובבי האתגרים שביניכם יוכלו להעפיל אליו בהליכה של כמה שעות טובות, על מדרון תלול מאוד.

מי שרוצה להגיע לרום ההר אך אינו מעוניין בהליכה החווייתית, יכול לעשות זאת באמצעות הרכבל, שמגיע עד לחלקו הגבוה ביותר של ההר. בחלק העליון של ההר אפשר לעשות טיול קצר ולא קשה בן כ- 30 דקות, סביב הפסגה. ניתן להעפיל גם ממש עד המכתש (לוע ההר), אך לשם כך יש להזמין מקומות מראש. מסביב להר ניתן לעשות סיור ותצפיות באזור שנקרא לוס רוקס (
Los Roques), שם תוכלו להתרשם מתופעות גיאולוגיות מעניינות וליהנות מיצירותיו של הטבע: "מגדלי" אבן, סלעים ש"פוסלו" בצורות מעניינות, שכבות סלע בצבעים שונים ועוד.

הר הגעש טיידה
"לוס רוקס" ומאחוריהם נמצא הר הגעש טיידה  (צילום: נעם סלע)

 

אתרים דרומיים – אל הצוקים הגבוהים באירופה ואל אי השריקות

נסיעה לדרום האי תיקח אותנו אל חוף לס אמריקס (Las Americas) המטופח והנקי, ממנו יוצאות הפלגות לכיוון אקנטילדוס דה לוס ג'גנטס (Acantilados de Los Gigantes) – צוקים אנכיים ובזלתיים, שנחשבים לצוקים מהגבוהים ביותר באירופה, ומתנשאים לגובה של כ- 500 מ'. במשך 4.5 שעות עובר השייט לאורך החוף המערבי של האי, במהלכו ניתן לצפות בדולפינים ובלווייתנים.

מהנקודה הדרומית הזו באי טנריף, ניתן גם להפליג אל האי המיוחד לה גומרה (La Gomera) המתאפיין בשפה הייחודית של תושביו. מדובר בשפה של שריקות, אשר זכתה להיכלל ברשימת נכסי התרבות העולמיים של אונסק"ו. ההפלגה אורכת כ- 90 דקות במעבורת רגילה וכ- 40 דקות במעבורת מהירה. הביקור באי מצדיק טיול יום, במהלכו ניתן לשוטט בחיק הטבע עם אופניים, ליהנות מהנופים הפראיים ומהמפגש עם מסורות עתיקות יומין, חלקן פרהיסטוריות ממש.
 
צוקים בטנריף
למרגלות הצוקים הענקיים נחה עיירת נופש שנהנית מהנוף המרהיב  (צילום: CC Liam Moloney)

 

היכן ללון ומתי לטייל בטנריף?

בכדי להספיק ליהנות מהאטרקציות המרכזיות באי, מומלץ להקדיש לפחות 4-5 ימים מלאים בטנריף (מבלי לקחת בחשבון זמן לרבוץ על החוף או את החגיגות בתקופת הקרנבל והקורפוס כריסטי). עיר הבירה הינה סנטה קרוז (Santa Cruz), ועל אף הקשר הציוני למקום - הארכיטקט הידוע סנטיאגו קלטרווה (Santiago Calatrava), שתכנן את גשר המיתרים בכניסה לירושלים, הוא שתכנן את האודיטוריום המרשים שבסנטה קרוז - היא לא מאוד מעניינת. יחד עם זאת, ניתן בהחלט לעשות סיור רכוב של כחצי שעה ולהגיע לתצפית מעניינת על החוף המלאכותי פלייה דה לס טרסיטס (Playa de Las Teresitas), שהחול שבו יובא מחלקו המערבי של הסהרה, בשנת 1973, בכדי לפתור את בעיית החופים הסלעיים בחלק זה של האי.
 
המקום המומלץ להתאכסן בו הוא דווקא בעיר פוארטו דה לה קרוז
(Puerto de la Cruz), אשר בה נמצאים רוב בתי המלון, טיילת יפה וחיי לילה תוססים למדי. מכאן נוח לצאת לטיולי "כוכב" אל עבר האטרקציות השונות שבאי. בעיר נמצא גם גן חיות מהטובים באירופה, לורו פארק (Loro Park) הנעים והיפה, הכולל מופעי דולפינים, ליווייתנים ותוכים. הפארק כמובן מתאים לילדים, אך מניסיון אישי - גם מבוגרים ימצאו אותו מהנה וברמה גבוהה, ויוכלו לבלות בו בקלות חצי יום ואף מעבר לכך.
בתי מלון בעיר פוארטו דה לה קרוז 

התקופה הטובה ביותר לבקר באי טנריף היא בזמן הקרנבל (פברואר/מרץ), אז אפשר ליהנות מהחגיגות הססגוניות, ממזג אוויר נהדר ומכמות קטנה יותר של תיירים.
 

בתי מלון מומלצים בטנריף

מלון סול קוסטה אטלנטיס טנריף (Sol Costa Atlantis Tenerife) נמצא בעיר פוארטו דה לה קרוז, בה מומלץ להתמקם בעת שהותכם בטנריף. הוא ממוקם במרחק 50 מ' מהחוף ומציע גם בריכת שחייה חיצונית, מרכז ספא עם בריכה מקורה ומסעדה. החדרים מתאימים לזוגות ולמשפחות, וכולם עם מזגן, שולחן, פינת ישיבה, פינת קפה (לא בכולם) ומרפסות, שחלקן פונות לים. אורחים רבים שהתארחו במלון גומרים עליו את ההלל.
 
המלצה על מלון באי טנריפה   המלצה על מלון באי טנריפה
המלצה על מלון באי טנריפה   המלצה על מלון באי טנריפה
מלון סול קוסטה אטלנטיס טנריף
 בעיר פוארטו דה לה קרוז, המומלצת כנקודת כוכב לטיולים בטנריף

 
מלון רוקה ניבאריה (Adrián Hoteles Roca Nivaria) הממוקם בקוסטה אדחה (Costa Adeje) קצת פחות מתאים כנקודת מוצא לטיולים, אך נפלא למי שמחפש מספר ימי נופש ומרגוע. מיקומו לחוף הים, בפינה הדרום-מערבית של טנריף, מבטיח נוף קסום (בעיקר מהקומות העליונות) וחוף נפלא, בנוסף לבריכות המלון והספא המפנק. 

המלצה על מלון בטנריף   המלצה על מלון בטנריף
המלצה על מלון בטנריף   המלצה על מלון בטנריף

מלון רוקה ניבאריה - אפשרות נפלאה לסיום הטיול בטנריף במספר ימי נופש מפנק

האי טנריף הוא בהחלט פנינה של טבע, פעילויות ונופים וראוי לכלול אותו ברשימת המקומות שבהם חייבים לבקר. החוויה השלמה מתאימה לבני כל הגילאים וכל אחד יכול למצוא באי פעילות מתאימה ומרתקת עבורו, כאשר גולת הכותרת הינה חגיגות הקרנבל והקורפוס כריסטי.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על ספרד


נעם סלע
 
אודות הכותב
נעם סלעבוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפיתוח משאבי תיירות, מדריך טיולים וותיק המתמחה בטיולי עומק ואיכות לדרום ומרכז אמריקה, בדגש על קרנבלים ופסטיבלים מקומיים, וכן פורטוגל, האיים הקנריים, איסלנד, לפלנד, גיאורגיה, ארמניה, אזרביג'אן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן. 
אתר אינטרנט: טיול של פעם בחיים 
נייד: 052-4525474,  דוא"ל: hanirkod1@gmail.com סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר