האיים הקנריים:
10 חוויות ואטרקציות נבחרות
מאת: נעם סלע


את השם "האיים הקנריים" בוודאי כבר שמעתם, אך מעטים מכירים את המגוון העצום של הפעילויות שיש לאיים להציע, את אוצרות הטבע והתרבות ואת האטרקציות המהנות ביותר.


מול חופי מרוקו, במי האוקיינוס האטלנטי, שוכנים להם האיים הקנריים, השייכים לספרד ונמצאים בסך הכל כשעתיים טיסה ממדריד. הארכיפלג האקזוטי כולל שבעה איים עיקריים, בהם מתגוררים כשני מיליון תושבים, והוא מושך אליו מיליוני תיירים בכל שנה, בעיקר תודות למזג האוויר הנעים השורר בו באופן קבוע (ממוצע שנתי של 17-26 מעלות), ותיירות החופים המפותחת. אולם מעבר לחוף הים ולשמש המלטפת, ניתן ליהנות באיים הקנריים גם מטיולי עומק מעניינים ביותר, המשלבים בהם אירועי פולקלור, קרנבלים, נוף געשי דרמטי, עיירות קטנות וכפרים מרוחקים, כרמים עשירים ועוד.

לרשימת עשרת החוויות המובילות באיים הקנריים, הכנסתי את האתרים והפעילויות אותם אני מוצא כייחודיים לאזור זה – כאלה שלא תוכלו למצוא (כמעט) בשום מקום אחר בעולם.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

ברוכים הבאים לקרנבל של טנריף  (צילום: Philippe Teuwen)
ועוד קצת קרנבל (צילום: Carlos SM)
הר הגעש טיידה באי טנריף  (צילום: Alumnado Módulo)
גפנים על אדמה געשית   (צילום: nrique Domingo)
נופי האי לנזרוטה (צילום: נעם סלע)
חוויה גיאולוגית באיים הקנריים (צילום: נעם סלע)
צולים בשר בעזרת החום של כדור הארץ... (צילום: נעם סלע)
מלון מדהים לחופי טנריף  (Adrian Hoteles Roca Nivaria)


מפת האיים הקנריים והיעדים המתוארים בכתבה

(להגדלה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

1. שפת השורקים של האי לה גומרה

באי הקטן לה גומרה (La Gomera), אשר נמצא במרחק של כשעה הפלגה מהאי טנריף (Tenerife), ניתן למצוא עדיין שפה חיה אשר שגורה בפי תושבי המקום - ובפיהם בלבד. מדובר בשפה המשלבת שריקות יחד עם מעין הברות ועיצורים, באופן המסייע לתושבים להתגבר על המרחקים הגדולים ועל הטופוגרפיה ההררית, ומאפשר להם לתקשר באופן ברור גם ממרחק רב. שפה זו זכתה להיכנס לרשימת נכסי המורשת העולמית של אונסק"ו, ואין עוד כמותה בעולם. להאזין לשיחה שכזו בין תושבי המקום זוהי חוויה מדליקה ויוצאת דופן.

משעשע מאוד לנסות את כוחכם בחזרה על משפט בשפת השורקים. גם כותב שורות אלו התנסה בתרגול השפה, אך נחל כישלון מפואר.
לינה באיים הקנריים  | 
כתבה על טנריף


סרטון וידאו מעניין על שפת השריקות של האי לה גומרה
 

2. טיול על צלע הר הגעש סאן אנטוניו

באי לה פלמה (La Palma) ניתן לצאת לאחד הטיולים החביבים, הנעימים והיפים ביותר באיים הקנריים. מדובר בטיול אשר מתחיל על שפת לוע הר הגעש סאן אנטוניו (San Antonio), ומשם יורד במתינות על גבי צלע ההר, עד לשפת הים - שם ממתינות בריכות מלח. המלח מופק בתהליך הזרמת מי ים לבריכות הרדודות, אידוי ואיסוף של המלח הנותר בקרקעיתן. המסלול הינו ברמת קושי קלה עד בינונית, והקסם שבו טמון בעיקר בעצם הצעידה על אפר וולקני, אשר מנעים את ההליכה - הן לכפות הרגליים, והן לעיניים המשתאות נוכח הגוונים הכהים הצובעים את כל הסביבה.
בתי מלון באי לה פלמה

האיים הקנריים
מורדותיו השחורים של הר הגעש סאן אנטוניו  (צילום: נעם סלע)


טיולי אופניים
3. עץ הדרקון הגדול

האיים הקנריים היוו נקודת מעבר וחיבור בין יבשות אירופה, אמריקה, אפריקה והמזרח. כתוצאה מכך - נמזגו לתוכם צבעים, טעמים, תרבויות ומגוון רחב של מרכיבים נוספים, בהם גם המרכיב הבוטני. באיים מצויים מספר גנים בוטנים (המומלץ שבהם נמצא בעיירה לה אורוטבה - La Orotava, אשר באי טנריף) בהם ניתן להלך בין זני צמחים ממקומות שונים בעולם, אולם אין ספק שהפריט הבוטני המעניין ביותר הוא: עץ הדרקון (Dragon tree). מדובר בעץ בעל צורה מיוחדת, אשר מגיע לממדים גדולים ומרשימים. ראש וראשון לעצי הדרקון הקנריים עומד בעיירה איקוד דה לוס וינוס (Icod de Los Vinos) באי טנריף. יש האומדים את גילו של העץ בכמה אלפי שנים, אולם אחרים מעריכים כי הוא "רק" בן כמה מאות שנים. כך או אחרת – מדובר בתופעה בוטנית מרשימה ביותר.
כתבה על האי טנריף  | 
בתי מלון באי טנריף

האיים הקנריים
עץ הדרקון בעיירה לה אורוטבה  (צילום: נעם סלע)

4. קרנבל באיים הקנריים

ואם כבר בחיבור ומיזוג תרבויות עסקינן, כמובן שעלינו להזכיר את האירוע הגדול, השמח, והחשוב ביותר של האיים הקנריים - הקרנבל. גם כאן, כמו במקומות רבים בעולם הקתולי, מדובר באירוע דתי (המציין את הימים האחרונים לפני תקופת הלנט- 40 ימי צום ותענית הנהוגים במסורת הקתולית), אשר הפך ברבות השנים בעיקר לחגיגה של פולקלור, צבע, מוסיקה, ריקודים, תהלוכות ותחפושות. האירוע נחגג בכל שנה בחודש פברואר או מרץ (משתנה על פי לוח השנה הקתולי). שתי החגיגות החשובות ביותר מתקיימות בשתי ערים בשם סנטה קרוז (Santa Cruz) - האחת היא בירת האי טנריף והשנייה בירת האי לה פלמה.

ביום המרכזי של חגיגות הקרנבל שבסנטה קרוז – טנריף, מתקיימות תהלוכות ססגוניות במיוחד, עם שלל תחפושות ואלפי משתתפים. למחרת מתקיימת "תהלוכת טקס קבורת הסרדין", שבמהלכה נישא מיצג ענק של סרדין על גבי פלטפורמה גדולה, אשר עוברת ברחבי העיר ומסתיימת בשריפה ובזיקוקי דינור על שפת הים. בסנטה קרוז – לה פלמה מתקיימות חגיגות מעט יותר צנועות, אך שמחות ואטרקטיביות לא פחות, הכוללות פיזור של טלק באוויר וצביעת המשתתפים בלבן, מרוץ של גברים בעקבים ועוד. בתכנון נבון של הימים, ניתן להספיק להשתתף בשתי החגיגות – הן בטנריף והן בלה פלמה, שבדרך כלל מתקיימות בהפרש של יום זו מזו.

בתי מלון באי לה פלמה  |  בתי מלון באי טנריף
כתבות על פסטיבלים וקרנבלים
 
האיים הקנריים, קרנבל
אח קטן לקרנבל של ברזיל, גם לטנריף קרנבל משלה  (צילום: CC Frans Peeters)
 

5. פארק לורו והיונקים הימיים

אחד מגני החיות הגדולים ביותר באירופה נמצא בעיר פוארטו דה לה קרוז (Puerto de la Cruz) אשר באי טנריף, והוא מהווה בית לבעלי חיים אקזוטיים כגון גורילות, ליווייתנים, דולפינים, פינגווינים, תוכים, עצלנים ועוד. אחת מן האטרקציות הגדולות בגן החיות פארק לורו (Loro Park) הינה מופעי הלווייתנים (מהמין אורקה) והדולפינים, וניתן לבלות שם לפחות 4 שעות ואף יותר. מתאים למשפחות ולמבוגרים חובבי הז'אנר.
 

סרטון וידאו קצר על פארק לורו ומופע הלווייתנים והדולפינים

 

6. הפירמידות של גווימאר

לא רחוק משדה התעופה של האי טנריף נמצא אתר מסתורי למדי ובו מספר פירמידות אשר הדעות לגבי זמן וסיבת בנייתן – חלוקות. הוויכוח נסוב סביב השאלה האם הפירמידות של גווימאר (Guimar) נבנו כחלק ממערך של אמונות, ובהתאם לנקודות ציון אסטרונומיות, או שמא מדובר במערומי אבנים אשר סוקלו מהשדות על ידי תושבי המקום.

האמת היא, שזה לא ממש משנה, היות שמי שהעניק פרסום למקום היה החוקר המפורסם 
תור היירדאל (Thor Heyerdahl), המוכר בעיקר עקב מסעותיו הימיים עם ה"קון טיקי" (מסע בן כ- 8,000 ק"מ שערך על גבי רפסודה, מפרו ועד לאיי פולינזיה, ובכך הוכיח את האפשרות שמקורם של בני פולינזיה הינו בדרום אמריקה) ועם ה"רע 2" (מסע בן כ- 6,000 ק"מ שערך על סירת גומא ממרוקו לים הקאריבי, שהוכיח כי קיימת אפשרות כי תרבויות קדומות הגיעו מן המזרח התיכון אל יבשת אמריקה – מה שמסביר הימצאותן של פירמידות במקומות כמו מקסיקו וגואטמלה).

תור היירדאל בילה את שנותיו האחרונות בטנריף, חקר את הפירמידות (והאמין שהן חלק ממערך מוסדר של פולחן קדום) וסייע בהקמת הפארק האתנולוגי שבמקום. מלבד הסיור מסביב לפירמידות, ניתן להיכנס למוזיאון קטן ומעניין מאוד המתאר את מסעותיו ומחקריו של היירדאל במקום עצמו ומסביב לעולם.

 
האיים הקנריים
פירמידה של גווימאר בתחומי הפארק האתנולוגי  (צילום: נעם סלע)
 

7. הפארק הגיאולוגי טימנפאיה

מבין שלל התופעות הגיאולוגיות אשר באיים הקנריים, עומד לו כמגדלור פארק טימנפאיה (Timanfaya) הנפלא שבאי לנזרוטה (Lanzarote). מדובר בפארק אשר מלבד יופיו הרב, הוא מאפשר הצצה לבטן האדמה. הסיור בפארק נעשה אך ורק בתוך רכבים, במסלולים מותווים מראש, והוא שמור מאוד. ניתן לראות כיצד המסעדה המקומית צולה עופות בעזרת החום אשר עולה ממעמקי האדמה, כיצד דליי מים שנשפכים לתוך בור בקרקע, הופכים בתוך שניות ספורות לפרץ אדיר של קיטור ועוד.
כתבה על האי לנזרוטה
 
האיים הקנריים
פארק טימנפאיה באי לנזרוטה, הצצה לבטן האדמה  (צילום: CC Andrés Nieto Porras)
 

 

8. בשם האמנות - יצירותיו של סזאר מנריקה

בנו המפורסם ביותר של האי לנזורטה הינו סזאר מנריקה (César Manrique) – אמן, ארכיטקט ואדריכל נוף, אשר יצר ופיסל רבות באי הולדתו. בכל רחבי האי פזורים פסליו ואתרים רבים אותם יצר בכישרון רב, ברגישות ובאמנות סביבתית רבה.
האתרים אותם אסור לפספס הינם ביתו של מנריקה (אשר נבנה מסביב ל- 5 בועות וולקניות המהוות חלק ממערך החדרים והחללים שבביתו), גן הקקטוסים, ושתי המערות - חמאוס דל אגווה (
jameos del agua) וקואבה דה לוס ורדה (Cueva de los verde). המערות עוצבו על ידי מנריקה והפכו ליצירות אמנות מרהיבות, הנובעות מתוך הנוף ומשתלבות בו באופן מושלם.
כתבה על טיול בעקבות סזאר מנריקה באי לנזרוטה
 
האיים הקנריים
מערת חמאוס דל אגווה, יצירת אמנות של האמן סזאר מנריקה  (צילום: CC salomon10)
 

9. הגפנים שגדלים על אדמה געשית

לה חרייה (La Geria) הוא אחד מן היקבים היפים ביותר שראיתי בחיי, והוא נמצא גם כן באי לנזרוטה. הייחודיות שלו נובעת ממערך הגידול, על גבי מצע של אפר וולקני, כאשר כל אחד מהשתילים מוקף בחומת אבן מעוגלת בגובה של כ- 80 ס"מ – לצורך הגנה מהרוח. מבט על הכרם הינו חוויה אסתטית מרנינה, וכמובן שגם ניתן ומומלץ לטעום את היין המקומי בעל הטעמים העשירים.

ענבי המלווסיה (
Malvasia) שגדלים פה נהנים מהאדמה החמימה ומבציר ידני ומדויק, ומספקים מגוון יינות לבנים, ברמות מתיקות ויישון שונות. לצדם גדלים ענבים לייצור יינות אדומים ויבשים.
כתבה על 10 מחוזות יין מפתיעים
 
האיים הקנריים
כרם עם טראסות אבן המגנות על השתילים מפני הרוחות  (צילום: CC Daniel PERRIES)

האיים הקנריים
מבט מגבוה על הכרמים באדמה הגעשית  (צילום: CC PepeLuz)
 

10. הר הגעש טיידה באי טנריף

הר זה מהווה את הנקודה הגבוהה והמפורסמת ביותר באי טנריף, וניתן לראותו כמעט מכל מקום באי. למעשה, פסגתו של ההר הינה הנקודה הגבוהה ביותר בספרד, וגם הגבוהה ביותר בין כל איי האוקיאנוס האטלנטי (3,715 מ'). סביב הר הגעש טיידה (Teide) התפתחו אטרקציות מגוונות, הכוללות העפלה לפסגתו ברכבל לצורך תצפית והליכה קצרה, סיור בפארק גיאולוגי אשר נמצא למרגלות ההר ותצפיות ליליות בכוכבים - עקב היותו נקודת תצפית אסטרונומית חשובה ביותר. התפרצותו האחרונה הייתה בשנת 1909 והוא נחשב לבטוח, כך שעשרות אלפי מבקרים פוקדים אותו כל שנה.
האיים הקנריים
הר הגעש טיידה, הנקודה הגבוהה והמפורסמת ביותר באי טנריף  (צילום: CC Jeff Holt)שני בתי מלון מפנקים באי טנריף

מלון סול קוסטה אטלנטיס טנריף (Sol Costa Atlantis Tenerife) נמצא בעיר פוארטו דה לה קרוז, בה מומלץ להתמקם בעת שהותכם בטנריף. הוא ממוקם במרחק 50 מ' מהחוף ומציע גם בריכת שחייה חיצונית, מרכז ספא עם בריכה מקורה ומסעדה. החדרים מתאימים לזוגות ולמשפחות, וכולם עם מזגן, שולחן, פינת ישיבה, פינת קפה (לא בכולם) ומרפסות, שחלקן פונות לים. אורחים רבים שהתארחו במלון גומרים עליו את ההלל.
 
המלצה על מלון באי טנריפה   המלצה על מלון באי טנריפה
מלון סול קוסטה אטלנטיס טנריף
 בעיר פוארטו דה לה קרוז, המומלצת כנקודת כוכב לטיולים בטנריף

 
מלון רוקה ניבאריה (Adrián Hoteles Roca Nivaria) הממוקם בקוסטה אדחה (Costa Adeje) קצת פחות מתאים כנקודת מוצא לטיולים, אך נפלא למי שמחפש מספר ימי נופש ומרגוע. מיקומו לחוף הים, בפינה הדרום-מערבית של טנריף, מבטיח נוף קסום (בעיקר מהקומות העליונות) וחוף נפלא, בנוסף לבריכות המלון והספא המפנק. 

המלצה על מלון בטנריף   המלצה על מלון בטנריף
מלון רוקה ניבאריה  אפשרות נפלאה לסיום הטיול בטנריף במספר ימי נופש מפנק

 
האיים הקנריים מציעים הרבה יותר מאשר חופים יפים. כדי להכיר אותם לעומק, לטייל בהם בניחותא ולא לפספס את האטרקציות המרכזיות – תזדקקו ל- 7-12 ימי טיול. האיים מציעים גם פעילויות אקולוגיות,כגון טיולים ביערות אורנים קנריים עצומי ממדים, יערות דפנה ומפלי עננים; אטרקציות גיאולוגיות כגון הרי געש, צוקים נישאים ועמקים מוריקים; ערים עתיקות, מרפסות עץ מגולפות מעשה ידי אומן, חגיגות הקורפוס קריסטי ועוד.

 

מידע נוסף

השכרת רכב בספרד
בתי מלון באיים הקנריים

כתבות נוספות על ספרד

חבל קטלוניה והפירינאים
מדריד ומרכז ספרד
חבל אנדלוסיה
חבל הבאסקים וחופי האטלנטי


נעם סלע
 
אודות הכותב
נעם סלעבוגר תואר ראשון בהיסטוריה ותואר שני בפיתוח משאבי תיירות, מדריך טיולים וותיק המתמחה בטיולי עומק ואיכות לדרום ומרכז אמריקה, בדגש על קרנבלים ופסטיבלים מקומיים, וכן פורטוגל, האיים הקנריים, איסלנד, לפלנד, גיאורגיה, ארמניה, אזרביג'אן, אוזבקיסטן וקירגיזסטן. 
אתר אינטרנט: טיול של פעם בחיים 
נייד: 052-4525474,  דוא"ל: hanirkod1@gmail.com סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר