מידע כללי למטיילים בספרד


ריכזנו כאן המון מידע שחשוב להכיר לפני טיול לספרד: פני הארץ ותושביה, הערים הגדולות, ההרים המרכזיים, קבוצות האיים ועוד. 


ספרד שוכנת בחצי האי האיברי אשר בדרום מערב אירופה, והיא המדינה הרביעית בגודלה באירופה, המשתרעת על פני 504,782  קמ"ר. היא גובלת: בצפון-מזרח עם צרפת ואנדורה, החולקות עמה את רכס הרי הפירנאים, בדרום-מזרח בים התיכון, במערב עם פורטוגל, ובצפון עם מפרץ ביסקאיה (Bay of Biscay)  והאוקיינוס האטלנטי. 

שתי קבוצות איים שייכות אף הן לספרד – ארכיפלג האיים הבלאריים בים התיכון וארכיפלג האיים הקנאריים באוקיינוס האטלנטי, מול חופי מרוקו. עם מרוקו חולקת ספרד את השליטה במצר גיברלטר, נקודה אסטרטגית המהווה את שער הכניסה מהאוקיינוס האטלנטי לים התיכון. בנקודה הצרה ביותר, המרחק בין ספרד למרוקו הוא 13 ק"מ בלבד.
 
חופי ספרד נמתחים לאורך 1,660 קילומטר לחופי הים התיכון, ובנוסף עוד 710 קילומטר לחופי האוקיינוס האטלנטי.
יערות מכסים 32% משטחה של ספרד, ועוד 30% הם אדמה מעובדת לחקלאות.
 
אזורים בספרד
מפת ספרד והמדינות השכנות, עם חלוקה לפי אזורים תיירותיים  (מקור: ויקימדיה) להגדלה
 

טיולי אופניים
 

הרמה המרכזית ורכסי ההרים של ספרד

ספרד היא מדינה הררית ברובה. על פני שטח גדול במרכז ספרד משתרעת הרמה המרכזית (Meseta Central), בגובה שבין 610 מ' עד 760 מ'. במרכזה של הרמה המרכזית מתנשא רכס סיסטמה סנטרל (Sistema Central), אשר חוצה אותה לחלק צפוני וחלק דרומי. על רכס זה נמצאת עיר הבירה מדריד, המוקפת פסגות שגובהן מגיע עד 2,600 מ'. בחלקה הדרומי של הרמה המרכזית נמצאים שני רכסי הרים גבוהים - Montes de Toledo ו-  Sierra de Guadalupe. בין שני הרים אלו ורכס סיסטמה סנטרל, זורם הנהר הגדול ביותר בספרד - נהר טחו (Tagus).
 
בצפון ספרד, לאורך החוף האטלנטי, משתרע רכס קָנְטַבְרִיָה (Cordillera Cantábrica), בו נמצא רכס פיקוס דה אירופה (Picos de Europa), שפסגותיו מתנשאות לגובה 2,600 מ'.
 
בצפון-מזרח ספרד, לאורך הגבול עם צרפת, משתרע רכס הרי הפירנאים (Pyrenees). קצהו הדרום-מזרחי נושק לחופי הים-התיכון, והוא מסתיים במפרץ ביסקאיה, בצפון-מערב. פסגתו הגבוהה ביותר של רכס הפירנאים, פיקו דה אנטו (Pico de Aneto ), נמצאת בצדו הספרדי של הרכס והיא מתנשאת לגובה 3,404 מטר.
 
בדרומה של ספרד, במחוז אנדלוסיה, משתרע רכס סיירה נבאדה (Sierra Nevada), הנמצא דרומית לעיר גרנדה (Granada), והוא חלק מרכס Sistema Penibético. על רכס סיירה נבאדה נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר בספרד היבשתית, פסגת Mulhacén, המתנשאת לגובה 3,479 מטר.
 
מפה טופוגרפית של רכסי ההרים המרכזיים בספרד
מפה טופוגרפית של ספרד ורכסי ההרים המרכזיים שלה
 

האיים השייכים לספרד

לספרד שתי קבוצות איים:
האיים הבלאריים (Islas Baleares) - ארכיפלג איים בים התיכון, סמוך לחופה המזרחי של ספרד. שני הגדולים שבהם הם מיורקה (Mallorca) ואיביזה (Ibiza).
האיים הקנריים (Las Islas Canarias) - ארכיפלג איים באוקיינוס האטלנטי, מול חופיה הצפון-מערביים של מרוקו. הארכיפלג הקאנרי מורכב משבעה איים ועוד שישה איונים (איים קטנים), שהגדול בהם הוא טנריף (Tenerife). בטנריף נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בספרד כולה, הר הגעש טיידה (El Teide), שגובהו 3,718 מ' והוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם. אי אהוב נוסף בקנריים הוא לנזרוטה, שמציע שלל פעילויות וחופשה מגוונת עבור בני כל הגילאים.
כתבה על 10 אטרקציות באיים הקנריים
 

מזג האוויר בספרד

האקלים ברוב שטחה של ספרד הוא ים תיכוני, עם חורף מתון וגשום וקיץ חם ויבש. בחוף הצפוני גשום כל השנה, ואילו הדרום יבש ומועד לבצורת. בהרים שורר אקלים הררי, עם טמפרטורות נמוכות יותר וכמויות משקעים גדולות יותר.
 
הרי הפירנאים
נופי אגמים והרים משוננים על רכס הרי הפירנאים  (צילום: Gligan)

 
  

תושבי ספרד

בספרד חיים 40 מיליון תושבים, מתוכם 94% הם נוצרים קתולים.
השפה הרשמית בספרד היא ספרדית, אותה דוברים 74% מהתושבים. שפות נוספות, המוכרות במסגרת האוטונומיה של מחוזות ספרד, הן בעיקר: קטאלנית 17%, גאליסית 7% ובאסקית 2%.
 

הערים הגדולות בספרד

להלן מספר התושבים בערי ספרד הגדולות ובמטרופולין שלהן: 
ברצלונה - 1.5 מיליון תושבים (במטרופולין של ברצלונה 4.6 מיליון תושבים)
ולנסיה - 797 אלף תושבים (במטרופולין של ולנסיה 1.4 מיליון תושבים)
סביליה - 709  אלף תושבים  (במטרופולין של סביליה 1.2 מיליון תושבים)
מאלגה547  אלף תושבים (במטרופולין של מאלגה מיליון תושבים)
 

הקהילות האוטונומיות של ספרד

ספרד מחולקת מבחינה אדמיניסטרטיבית ל- 17 קהילות אוטונומיות (Comunidades Autónomas) ושתי ערים אוטונומיות (סאוטה ומלייה), בעלות אוטונומיה חוקתית ומנהלתית רחבה. החוקה הספרדית, שאושרה בשנת 1978, מבטיחה אוטונומיה לאזורים וללאומים המרכיבים את "האחדות שאינה ניתנת לחלוקה", ובכך מאפשרת שונות תרבותית. הקהילות ההיסטוריות, אשר נהנות מהאוטונומיה הנרחבת ביותר, הן: גליסיהאנדלוסיה, קטלוניה וחבל הבאסקים. שתי האחרונות אף מחזיקות כוח שיטור עצמאי.

 
הקהילות האוטונומיות בספרד
הקהילות האוטונומיות של ספרד
 
 
קהילה אוטונומית
עיר בירה
אנדלוסיה (Andalucía)
אראגון (Aragón)
אסטוריאס (Asturias)
אוביידו
האיים הבלאריים (Islas Baleares)
פלמה דה מיורקה
חבל הבאסקים (País Vasco)
ויטוריה
האיים הקנאריים (Islas Canarias)
סנטה קרוס דה טנריפה, לאס פאלמס דה גראן נריה
קנטבריה (Cantabria)
סנטנדר
קטלוניה (Cataluña)
קסטיליה לה מנצ'ה (Castilla-La Mancha)
טולדו
קסטיליה ולאון (Castilla y Leon)
ויאדוליד
אקסטרמדורה (Extremadura)
מרידה
גליסיה (Galicia)
סנטיאגו דה קומפוסטלה
לה ריוחה (La Rioja)
לוגרוניו
מדריד (Comunidad de Madrid)
אזור מורסיה (Región de Murcia)
מורסיה
נווארה (Navarra)

פלאסה מאיור, מדריד
פלאסה מאיור, מהמרשימות בין כיכרות מדריד  (צילום: אוריאל ישיב)

הנס הספרדי

כלכלת ספרד היא אחת הכלכלות החזקות באירופה והיא בעלת אופי קפיטליסטי. עם עלייתו של פרנקו לשלטון הייתה כלכלת ספרד כלכלה חלשה וריכוזית. בשנים 1959-1973 ידעה ספרד צמיחה כלכלית מהירה, מה שמכונה "הנס הספרדי". פרנקו עודד תהליך זה על ידי הפחתה ניכרת של ריכוזיות המשק הספרדי, אם כי הוא עדיין נותר ריכוזי בסטנדרטים מערביים. תהליך זה הואץ בזכותה של תמיכה אמריקאית מסיבית, שניתנה בתמורה להצבת טילים ובסיסים אמריקאיים בשטח ספרד, על רקע המלחמה הקרה. אחת מתוצאותיו החשובות של תהליך זה הייתה היווצרותו של מעמד ביניים נרחב, שהקל על המעבר לשלטון דמוקרטי בעשורים הבאים.
מאז שנות ה- 80, בעידוד האיחוד האירופי, המדינה פתחה את כלכלתה, שיפרה את התשתיות, הפכה את התעשייה למודרנית ועדכנה חוקים שונים על מנת כדי שיתאימו לקווים המנחים של האיחוד האירופי. ספרד הייתה בקבוצה הראשונה של המדינות באיחוד האירופי שהחליפו את המטבע שלהן לאירו.

מידע נוסף

כתבות נוספותכרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר