www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

דרום הודו שלאחר קבלת העצמאות, נפרשת על פני שש מדינות, שלכל אחת ייחוד משלה. בכתבה זו נכיר את מדינות האזור וגם כמה מאפיינים כלליים של דרום הודו.

מפת דרום הודו
מדינות דרום הודו על מפת הודוהמזרח הרחוק
 
 
מדינת קרלה - ארצם של האלים
בדרום-מערב הודו נמצאת מדינת קרלה (Kerala ="קוקוס") שהיא מדינה מאורכת המשתפלת ממרום הרי הגהאט המערביים ללגונות ולחופים המושלמים של ים ערב. היא קרויה על שם עץ הקוקוס הנפוץ בה מאד. זו מדינה שהושפעה רבות מהמסחר ארוך השנים עם סוחרי ערב והאירופים. המשטר הוא קומוניסטי נאור הדואג לרווחה ולהשכלה, ולא בכדי זו המדינה בעלת האוריינות הגבוהה בהודו. השפה המדוברת בקרלה היא מלאיאלם (Malayalam) הנכתבת בכתיב עגול ויפה.
קרלה היא המובילה בהודו בהדפסת עיתונים, מגזינים, אתרי אינטרנט וכתבי עת. כל עשר הערים המובילות בנושא זה הן בקרלה ובראש קוצ'ין. גם בהאזנה לרדיו מובילה קרלה. מבחינת יחסי מגדר מובילה קרלה בהיותה המדינה בה יש יותר נשים מגברים (יחס מגדר 1058/1000 גברים/נשים).
זו מדינה צפופה ביותר (השלישית בהודו), כשעל שטח כפול מישראל חיים 31 מיליון איש.
יש בה אזור הררי פורה של מטעי תה ותבלינים, מישור מוצף של תעלות מים ונהרות וחופים קסומים, עליהם נמצאות גם ערי הנמל כגון קוצ'ין (כיום קוצ'י) וכן הבירה טריוונדרום.
לינה ואירוח בקרלה - השוואת מחירים והזמנות

כתבה על תעלות המים ושווקי התבלינים במדינת קרלה
 
 
רשתות סיניות בקוצ'ין (צילום: יובל נעמן)
 
מדינת טאמיל נאדו – תרבויות עבר מפוארות
בדרום-מזרח הודו נמצאת מדינת טאמיל נאדו Tamil-Nadu) = אזור הטאמילים), מדינה של מישורים חקלאיים המשתפלים מהרי הגהאט המזרחיים לעבר קו החוף הארוך של ים אנדמן. ברבים מהערים והכפרים ישנם מונומנטים דתיים רבי רושם, המתאפיינים בשערים גבוהים עד מאד הנקראים גופראם (Gofram). אלה שערים תלולים המצופים באלפי דמויות אלים, המפוסלים בצורה ולעיתים בצבע מצועצע.
הטאמילים הם כהי עור ביותר, לבושים בצמצום כיאה לחבל ארצם הטרופי. נשים זקנות לא טורחות ללבוש חלק עליון מתחת לסארי והגברים מעדיפים סהארונג, העוטף את חלציהם כמו חצאית ארוכה.
מרבית המדינה היא מישור חוף נרחב ושיפולי הרים. במישורים גדלים יבולים חקלאיים רבים ובראשם אורז. השילוב של גידול כותנה וכוח אדם רב הופכים את טאמיל-נאדו למובילה ביצור הטקסטיל – בעיקר בעריה הגדולות. טאמיל היא גם יצואנית של קפה, תה, סוכר, טבק ומוצרי עור, כמו גם מוצרי תעשיה כבדה.
 
שערי הגופראם המאפיינים את דרום הודו ואת טאמיל נאדו במיוחד (צילום: יובל נעמן)
 
בירת טאמיל נאדו, צ'נאי (Chennai), לשעבר מדרס, תופסת את המקום הרביעי בהודו בגודלה וכן במדד העושר שלה. ההיסטוריה הארוכה של טאמיל, כוללת תרבויות המקבילות בגילן לעתיקות בתרבויות העולם.
סיפורי המיתולוגיה ההינדית מתרחשים בחלקם הגדול בדרום הודו, במקום בו עלו ממלכות מפוארות, כמו שושלת צ'ולה (Chola) הראשונה, שבארבע המאות הראשונות לספירה הקימו פרויקטים הנדסיים מדהימים מבירותיהם בטריצ'י וטאנג'וור. הם הוחלפו למשך כ-400 שנה על ידי הפאלאווה (Pallava)  – בנאים ופסלים מדהימים שאחראים למונומנטים רבים בממלאפורם וקאנצ'יפורם. מלכות פאנדיה (Pandya) קשרה קשרים עם אירופה עוד במאה ה-6 מבירתה במאדוראי (Madurai). הצ'ולה חזרו לעוד תקופת פריחה, במהלכה שלטו במאה ה-11 על כל מזרח הודו, כשהם קושרים קשרים ולמעשה שולטים בכל חופי הים של דרום מזרח אסיה, מבורמה ותאילנד ועד מלזיה אינדונזיה וקמבודיה.
השפעתם נמשכה עד לבואם של הצרפתים והבריטים ששלטו בחוף, ומלכי הדקאן שהרחיבו אחיזתם בתוך היבשת.
 
מקטע מתבליט סיגופי ארג'ונה בממלאפורם (צילום: יובל נעמן)
 
בטאמיל נאדו אתרי היסטוריה מפוארת, שעקבותיה ניכרות בכל עיר וכפר בטאמיל, בצורת מבנים עתיקים, שהם רק מקצת מהעושר הארכיטקטוני האדיר שלה. מפליא לראות מדינה ענייה יחסית, ש-62 מיליון תושביה מרביתם חקלאים פשוטים וטובי לב, ובכל מקום ישוב ישנו פלא פיסולי/אדריכלי מדהים.
 
קו החוף הארוך גם הוא מהווה אטרקציה תיירותית, הן כחופי רחצה והן כשמורות טבע. נקודות משיכה נוספות הן העיירות שבמרומי ההרים, ובהן קודאי-קנאל ואוטי המושכות נופשים וטרקרים לשטחי טיולים וגנים, שאינם כה יוקדים ואף עשויים להיות קרירים למדי, כשינוי אוירה מבורך לטיול במרבית דרום הודו.
שטחה של טאמיל נאדו 130 אלף קמ"ר, עם חוף באורך 1,000 קילומטר. דוברים בה טאמילית שהיא שפה דארווידיאנית עתיקה בת אלפי שנה, הנכתבת בכתיב הטאמילי הפונטי.
ממלאפורם - גן העדן של חופים ומקדשים
מקדשים, שמורות ומובלעות זרות 
 
 
מבצר הסלע של העיר טריצ'י החולש על כל מרכז העיר (צילום: יובל נעמן)
 

מדינת קרנאטקה - ארץ האדמה השחורה
מהמדינות המגוונות ביותר בהודו, כשלצד נופים בזלתיים וסלעי ענק, נמצאות שמורות יער, אזורים חקלאיים ירוקים וקו חוף גדול ובתולי. לצד מבני דת עתיקים ומרהיבים - מהמיוחדים ביותר בהודו, נמצא גם "עמק הסיליקון" של הודו בבירה בנגלור (Bangalore) – מהערים העשירות בהודו עם ההכנסה לנפש הגבוהה בהודו.
 
מקור שמה של קרנאטקה הוא קארו-נאדו: "האזור הגבוה" או "האזור השחור", מכוון לרמת הבזלת של הדקאן.
ממלכות אדירות קמו בשטח קרנאטקה וביניהן:
  • צ'אלוקיס (Chalukyas) שהקימו את באדמי (Badami) המרשימה במאות 4-8.
  • הויסלה (Hoysala) שהשאירו את חותמם בפיסול המדהים של האלביד ובילאור (Belur/Halebidu) מהמאה ה-12.
  • ממלכת ויג'איאנאגר (Vijayanagara), שהביאה את קרנאטקה לשיא שגשוגה בערים מייסור והאמפי (Mysore/Hampi) במאות 14-16.
  • הסולטנים המוסלמים הגדולים של הדקאן שעלו אחריהם, והשאירו חותמם במרכזם בביג'אפור (Bijapur), עם האדריכלות המוסלמית של המאות 15-17, ועד השיא של ארמון הסולטן של מייסור.
מלחמות מייסור הביאו בסוף המאה ה-18 שלטון בריטי לחלק זה של העולם.
 
גילוף הפרטים המיוחד של מקדשי ההוייסלה (צילום: יובל נעמן)
 
היום קרנאטקה ידועה בהיי-טק של בנגלור והמרכז האוניברסיטאי שלה שגורר תעשיית אלקטרוניקה ותוכנה כמו גם אלקטרוניקה ורכיבים אלקטרונים. גם תעשיית החלל והתעופה, כמו גם חברות רכב מרכזם בבנגלור, הממוקמת במקום השישי במדד העושר של הודו. קרנאטקה היא גם עיר החוף מנגלור, העיר היפה מייסור, אתרי הפיסול המדהימים שסביב האסאן ואתרי התיירות המתפתחים בבאדמי ובמיוחד בהאמפי, שהפכה למגנט לתיירים המתיישבים לתקופות ארוכות? באתרי נופש, מוקפים תרבות עתיקה ונופים כפריים. אבל קרנאטקה היא גם שמורת היער והחיות פרייאר.
קרנאטקה היא מדינה בינונית בגודלה - "רק" 192 אלף קמ"ר וכ-45 מיליון איש, ביניהם אוכלוסייה טיבטית גדולה יחסית, שהיגרה מגג העולם למישורים הסוב-טרופים, הכל-כך לא הולמים אותם.
שפת המדינה היא קנאדה (Kannada) אבל יש בה דוברי הינדי ואנגלית, בניגוד למדינות הדרומיות יותר.
לינה ואירוח בקרנאטקה - מחירים והזמנות
 
הפיסול הייחודי של אתרי האמפי (צילום: יובל נעמן)
 
מדינת אנדרה פראדש – מדבר ויהלומים
מהמדינות היותר גדולות בהודו, עם שטח של 275 אלף קמ"ר וכ-76 מיליון תושבים, המשתרעת על רמת הדקאן ומישור החוף המזרחי של דרום הודו. אין לאנדרה היסטוריה מרשימה כמו לשכנותיה, ולכן גם מיעוט יחסי של אתרי מורשת או תיירות. יוצאת דופן היא בירתה היידרבד (Hyderabad), בה הקים קוטאבּ שאהי (Qutb Shahi) ממלכה גדולה ששלטה באזור בין המאות 16-17. שאריות לעושרה של הממלכה ניתן לראות במבצר גלקונדה (Golconda fort) העצום שבסמוך לעיר, המשמשת מעבר לבירה גם כמרכז היי-טק כלל הודי ומרכז תעשייתי והשכלתי. היידרבד נמצאת במקום החמישי במדד העושר בהודו. דבר זה אינו מובן מאליו במדינה בה שיעורי האוריינות (ידיעת קרוא וכתוב) נמוכים והאיסלם בולט במיוחד, כשנשים רבות עוטות חיג'אב כמו בטהרן.
השפות באנדרה היא טולוגו (Telugu) והמוסלמים משתמשים באורדו כשפה ראשית.
 
נשים עטויות חיגאב בעיר ההיי-טק היידרבד (צילום: יובל נעמן)
 
מדינת גואה - גן עדן או אשליה כימיכלית?
המדינה הקטנה ביותר בהודו, עם שטח של 3,702 קמ"ר בלבד, בו חיים כמיליון וחצי איש (לא כולל את התיירים הרבים). גואה היא אחת מארבע המדינות הנוצריות של הודו, שההשפעה הפורטוגזית של נצרות קתולית, בצורת כנסיות, ניכרת בה ביותר. אולי השלטון הפורטוגזי עד 1962, הוא זה שהחל את תנועת התיירים לחופים המתירניים יחסית של גואה, שאין בהם יותר יופי מחופי הים הערבי בקרנטקה או קרלה. אולם תשתיות התיירות שנוצרו בה, שהביאו כסף לפיתוח ומותג של חופש נצחי ומסיבות הירח המלא, הם המושכים כיום כל מבקר בדרומה של הודו לפחות למספר ימי התרגעות באחד מחופי המדינה.
מזה שנים שגואה מזוהה עם חופים-חופש-חגיגות-חשיש-חומרים אחרים, שכולם מתחילים בח' (או בחטא?) ולא תמיד ברור היכן הם נגמרים. נגע הסמים הפך למכה הדורשת התערבות של המשטרה, שנטתה בעבר להניח לתיירים. כמו כן, נדרשת התערבות של מדינות השולחות נציגים להקמת מרכזי תמיכה ועזרה לנפגעי סמים ואנשים שאיבדו את שפיות דעתם, כמו "הבית החם" שנפתח על ידי האגודה למלחמה בסמים ומשרד החוץ הישראלי.
לינה ואירוח בגואה - השוואת מחירים והזמנות
כתבה על גואה - לא רק סמים ומסיבות 
 
להטוטני האש המערביים המוצאים בגואה מקום להפגין את תחביבם (צילום: יובל נעמן)
 

דרום הודו - אז והיום
ממישור מערכת הנהרות שלמרגלות ההימלאיה, הולכת ומתרוממת דרומה רמה, הקרויה רמת הדקאן (Deccan Plateau) או בתרגום מוצלח יותר של השם ההינדי דאקאנאצ'ה-פתאר - "הסלע הדרומי". זהו מישור בזלתי צעיר יחסית, שנוצר לפני כ-65 מיליון שנה, בתקופת העלמות הדינוזאורים מהעולם. יש מדענים המציעים שאותה היעלמות יתכן שארעה או הוגברה עקב המגה-התפרצות שיצרה את הדקאן.
 
רמה זו, שגובהה 600-1,000 מטר, לכודה בין שתי רצועות הרים ארוכות, הקרויות הרי הגהאט המערביים (Sahyadri Mountains) והרי הגהאט המזרחיים (Toorpu Kanumalu). מקום התלכדותן של שתי רצועות ההרים בדרומה של הודו נקרא הגבעות הכחולות (Nilgiri Hills) וגבעות ההל (Cardamon Hills).
 
מפת דרום הודו בה נראים הרי הגהט המערביים והמזרחיים ובניהם רמת הדקאן
 
היותה של רמת הדקאן עשויה סלע יסוד צעיר, מקשה על גידול חקלאי, אך יש בה עפרות רבות ומינרלים כגון זהב ויהלומים. לא בכדי, כמה מהיהלומים הידועים בעולם כמו הקוהינור (Kōh-i Nūr) מוצאם בדקאן.
אזורי ההרים המגיעים לגובה של כ-3,000 מטר, מורידים גשמים עזים על מישורי החוף, ביוצרם שטחים חקלאיים פוריים מאד.
ברצועות החוף הפוריות, הן זו של הים הערבי ממערב והן זו של ים אנדמן ממזרח, עלו ממלכות רבות שכמעט ולא היו קשורות עם התרבות והשלטון שהיה במרכז הודו. התרבויות הגדולות הושפעו רבות מזרים, בשל קשריהם בדרכי הים לדרומה של הודו.
בין גזעי האזור ניתן למנות את הגזע הטאמילי, דובר השפה הדרווידיינית (Dravidian), ביחד עם עבדים כושים, סוחרים ערביים, שייטים מלאיים וסינים, ומאוחר יותר גם מושבות הולנדיות, ספרדיות, צרפתיות, פורטוגליות ובריטיות. איך אפשר בלי הקשר היהודי ששלח את זרועותיו הארוכות גם לחלק זה של העולם, ביוצרו כחמש קבוצות נבדלות של נושאי בשורתו של משה...
הגיוון הלשוני הרב שקיים עד היום, רק מדגיש את קיומה של דרום הודו כישות נפרדת ללא שלטון אחיד, אם כי בתקופות אחדות שלטו באזור אימפריות כגון המאורים, הפלאווים הצ'ולה ההויסלה ואחרים.
כיבוש חלקו של הדקאן על ידי המוגהולים, היה מסיבות התמוטטות האימפריה המוגהולית. עליית המרתים במאה ה-17, הייתה במקביל לגילוי העניין של כוחות אימפריאליסטים אירופיים באזור, שכמו היום, גם אז סיפק את מרבית התצרוכת העולמית של פלפל, הל ותבלינים נוספים, כמו גם יבולים ניכרים של כותנה לשוק העולמי.

מידע נוסף
בתי מלון בהודו - השוואת מחירים והזמנות
המזרח הרחוק לבני גיל הזהב

כתבות נוספות
תעלות המים ושווקי התבלינים במדינת קרלה
בלילה ברחובות מומבאי
אם יש גן עדן - כאן הוא
הודו - מסע היכרות קולינרי


כתבות נוספות
כתבות על צפון הודו
כתבות על מרכז הודו

יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של יובל
מספר צפיות: 21026
3481