הזמנות לחופשה שלך

פונה – מודרנה, מדיטציה וטרור
מאת: יובל נעמן


עם פרסום הפיצוץ שארע בשנת 2010 באחד מסניפי ג'רמן-בייקרי בעיר פונה, הניחו המומחים שהוא כוון כנגד בית חב"ד הסמוך. האם זה המצב או שהכוונה הייתה לפגוע בזרים מערביים? ללורד שיווה הפתרונים, אולם ברור שפונה היא מהמרכזים היהודיים החשובים יותר בהודו של היום.


רשת ג'רמן בייקרי (German Bakery) פרוסה על פני העולם כולו, מליברפול ועד סידני, ובהודו יש לה סניפים בכל מקום בו יש תיירים המחפשים להיות קצת בבית שמחוץ לבית. סניף כזה יש כמובן בקרבת המרכז של המערביים – האשרם של אושו בעיר פונה, ומאותה סיבה בדיוק נמצא שם גם בית חב"ד.
 
מלון מומלץ בפונה, הודו
מלון JW מאריוט פונה, עוד אחד מסמלי המערב בעיר פונה (JW Marriott Pune)
 

פונה – בירת הממלכה המהארטית

בקצה רמת הדקאן, בגובה 800 מטרים מעל פני הים, כ-160 קילומטר דרום-מזרחית ממומבאי (לשעבר בומביי), יושבת העיר המודרנית יחסית פונה (Pune). בעבר היתה פונה בירת ממלכת המהארטים (Maratha) במשך 200 שנה. מסוף המאה ה-17 ועד סוף המאה ה-18 היתה מרכזה של הודו ההינדית, כשהמהארטים שלטו בכל מרכז הודו. עם המאבק הישיר בבריטים נחרץ גורלם של המהארטים ושל פונה, שהפכה לבירה החלופית של הבריטים בחודשי הקיץ החמים והגשומים.
 
היהודים בראשות משפחת ששון העירקית, הגיעו לפונה ולמהארשטרה (המדינה הממשיכה את השם והשפה של המהארטים) עם התבססות השלטון הבריטי על הודו המרכזית, כשהם מביאים איתם מבגדד אלפי משפחות של יהודים עירקיים ומקימים מושבה גדולה. דוד ששון בנה בפונה את בית הכנסת הגדול ביותר במזרח אסיה, וגם כיום, ישנם יהודים רבים יחסית בפונה, ופועלים בה שלושה בתי כנסת – יותר מבכל עיר אחרת בהודו.
לינה בעיר פונה
 

האשרם של אושו (A), יעדים נוספים בעיר פונה (B-F) ומלון JW מאריוט פונה (G)


 ברירת מחדלרוחניות אינסטנט

עבור ההודים זוהי עיר היי-טק ומרכז השכלה. עבור המטייל הזר זהו שם נרדף לאשראם של אושו, שמסחר את רזי הפילוסופיה ההודית ועטף אותה במוטיבים זוהרים, הנמכרים היטב לאדם המערבי של אחרי המהפכה התעשייתית וזניחת הדת. אושו הרוויח כסף רב ממכירת רוחניות אינסטנט מדומה, וידע להפגין את עושרו. מי שמאמין שמקורס מזורז במחיר מופקע, יוכל להבין את חכמת המזרח, אולי יגיע להארה (או סתם ימצא בן זוג, במקום הפונה לקהל בפיתויי מין חופשי לאחר בדיקות איידס). כך או כך, פונה, בשל היותה מחוברת בכביש משובח ובקו רכבת מהיר למומבאי, ובהציעה מזג אויר יבש ונעים יותר, היא נקודת כניסה טובה לדרום מהארשטרה. פונה נמצאת על מסלול רכבות רבות, במרחק לא רב ממומבאי שער הכניסה להודו. זמן הנסיעה ברכבת או אוטובוס 2-3 שעות.
כתבה על יהדות קוצ'ין
 
אנשי שבטים הבאים לעיר הגדולה פונה (צילום: יובל נעמן)
 

ניצול מצוקות האדם המערבי המתלבט 

האשראם של אושו (Osho Meditation Resort)  הוא מנקודות המשיכה המרכזיות של תיירים בהודו. זהו מתחם ענק ומפואר, בו ניתן להציץ לסיור התרשמות קצר, או לשהות תקופה ולהשתתף בפעילויות המאורגנות במקום. אושו, פילוסוף ומיסטיקן הודי, עלה על הטרנד המערבי של אוריינטליזם, המשלב מסתוריות ארוטית, הנמכרת בקלות לכל המחפשים את עצמם פליטי התרבות המערבית המנצלת, האינדיבידואלית והמהירה עד כדי דריסה עצמית של החברה את הפרט.
כתבה על גואה - לא רק סמים ומסיבות 
 
אושו, נונקונפורמיסט בצעירותו, מורה שהעדיף ללמד מחוץ לכיתה כשהוא מערבב טאואיזם סיני, זן יפני ומדיטציה הודית שונה, המתבטאת בהיותה דינמית ואקטיבית – מתוך ריקוד, תנועה, הבעות צחוק ובכי, במקום המדיטציה הפסיבית השקטה, שלדעתו לא הולמת את האדם המערבי. אושו יצר תמהיל שאינו כולל סגפנות או עינוי עצמי אלא דווקא תענוגות חושים וחושניות, ביחד עם עבודה קשה לבד ובקבוצה. טשטוש ה"אני" (האינדיווידום) מושג על ידי לבוש פשוט ואחיד. התנאים המוצעים הם של מלון יוקרה מאספקטים אחדים מדשאות, שקט, סדנאות, סאונה וברכה, ופעילויות יזומות תובעניות למדי. הפלורליזם המיני הוא ממוקדי המשיכה העיקריים של הבאים בשערי המוסד הזה. את כל זאת הבין אושו, ושאה איך הופכים את מצוקות האדם המערבי להון עתק ולרמת חיים מסנוורת עיניים. הוא מצא את הדרך לעושר, כשהוא אוסף מעריצים באורגון בארה"ב. כשעמדו לגרשו חזר לפונה עם צי של 97 מכוניות רולס-רויס (כולל אחת שהסיעה אותו מאה מטר מביתו למשרדו). כל זאת כשהוא דורש מהנוהים אחריו משמעת, פשטות ועבודה שבעה ימים בשבוע.
 
הישראלים הנמשכים למקום כמקלט מהחיים המסודרים והלוחצים של היום-יום הישראלי, ראוי שיקראו ציטוט מדבריו על ישראל והיהודים:
"הגרמנים רצחו מיליוני יהודים והאמריקאים קינאו בהם. הם לא היו מסוגלים לרצוח יהודים כמו הגרמנים, לכן הם הקימו ליהודים מדינה באמצע העולם הערבי, כך שהערבים יהרגו את היהודים במקום האמריקאים. אני מתנגד לגבולות ולמדינות ואני לא רואה כל תקווה לקיום ישראל בתוך מאתיים מיליון אנשים ששונאים אותה."
 
חלק מהאשראם מהווה גן טירת' (Teerth Park), שהוא גן בוטאני יפה, אליו לא נדרשים בתשלום כניסה, אבל אסור לצלם בו. השהות במקום יקרה מאד בסטנדרטים הודיים.
 

סרט וידאו קצר של 4 דקות מרתקות על האשראם של אושו בפונה
בית של חיוך וחיבה

בית חב"ד בפונה הוקם שלא במקרה בסמוך לאשרם של אושו והרי הם פונים לאותם קהלים של "האובדים והאבודים", אותם אפשר בקלות יתרה למשוך לכיוונים אחדים בחיוך וחיבה.
המקום מנוהל על ידי משפחת קופצ'יק והרב בצלאל קופצ'יק (Rabbi Betzalel Kupchik).
הבית נמצא בכתובת: 22 North Main Road, Koreagon Park 
דוא"ל: chabadpune8@gmail.com   
 

בית חב"ד, פונה (צילום: יובל נעמן)
 

שקט מהמולת הרחוב

הרבה פארקים יש בעיר פונה, וגן פשוואה (Pashwa Udin) הוא אחד מהפארקים המגוונים יותר. בפארק ביתנים המדגימים ומסבירים עקרונות טכנולוגיים בנושאי הפקת אנרגיה. בפארק ישנו אגם במצב מוזנח, עליו עומדים גשר ופגודה, ומעל ראשי המבקרים תלויים על העצים רחבי הנוף עטלפי פירות רבים.
 
מחוץ לפארק ישנן מסעדות רחוב רבות ומתקני שעשועים לילדים, בהם מבלים ילדי פונה בערבים. בסמוך לפארק ישנו פארק נוסף, הפתוח לקהל הרחב, בו ניתן למצוא שקט מהמולת הרחוב ולשחק על מדשאות הענק שבמרכזו. במכלול זה ישנו גם גן חיות קטן.
 

נוף בגן פשוואה – טבע בתוך העיר (צילום: יובל נעמן)
 

קמצוץ מאפרו של מהאטמה גנדי

אתר ההנצחה הלאומי לגנדי (Gandhi National Memorial)  הוא מבנה קולוניאליסטי מפואר יחסית, הקרוי גם ארמון אגה קהאן (Aga Khan). הארמון נמצא בלב גן יפה ומטופח על שטח של 65 דונם. במבנה זה נכלא מהטמה גנדי לכשנתיים במהלך מלחמת העולם, עקב קריאתו למרי אזרחי בנאומו ב- 1942. במהלך שהייתו במקום נפטרו אשתו ועוזרו הנאמן.
 
במבנה ישנן תמונות וחפצים המתארים את חייו של המהטמה. בגן שלצד המבנה נמצאים סאמאדהי (אתר קבורה של אפר משריפת גופה) של אשתו ושל עוזרו הנאמן של גנדי, וכן גם סאמאדהי עם קמצוץ מעפרו של גנדי, כמו שיש במקומות אחדים בהודו.
 

ארמון אגה-קאן בו נכלא גנדי במהלך מלחמת העולם השנייה (צילום: יובל נעמן)תמונת המאהאטמה גנדי ואשתו בארמון שהיה כלאו 1942-44 (צילום:יובל נעמן)
 

תרבות השבטים בהודו

אחרי אפריקה, הודו היא בעלת מספר השבטים הרבים ביותר בעולם. סך כל האוכלוסייה השבטית בהודו הוא כ-80 מיליון איש (8% מהאוכלוסייה). במדינת מאהרשטרה בה שוכנת פונה, ישנם כ-750 אלף אנשים שבטיים (9.3% מהאוכלוסייה, האחוז השלישי בגדלו בין מדינות הודו) מ-47 שבטים שונים, מהם שלושה שבטים הנחשבים "פרימיטיביים". מאז שנת 1963 נעשה מאמץ משולב לשפר את רמת חייהם של בני השבטים, וכן לתעד ולאסוף את תרבותם והכלים בהם הם משתמשים.
 
במוזיאון התרבויות השבטיות (Tribal cultural Museum) נאספו למעלה מ-2,000 חפצים, המציגים את אורחות חייהם של השבטים השונים וביניהם תכשיטים, כלי צייד ודייג, ציורים, כלי נגינה ועוד. אין להגיע למוזיאון עם ציפיות גבוהות, בהודו הצגת מוצגים במוזיאונים אינה מלהיבה בדרך כלל, אבל כדאי להגיע עם ראש פתוח ורצון ללמוד. הכניסה חופשית וישמחו לתרומות. המקום נמצא כקילומטר דרומית לאשראם של אושו, בדרך לתחנת הרכבת, מצד שמאל (מעטים הריקשונרים שמכירים את המקום) בכתובת: 28 Qween's Garden
 

דוגמא לאנשי השבטים של מאהרשטרה במוזיאון התרבויות השבטיות (צילום: יובל נעמן)
 

מלון מומלץ במיקום מצוין בעיר פונה

מלון JW מאריוט פונה (JW Marriott Pune) ממוקם מספיק רחוק מהמולת מרכז העיר ומספיק קרוב להגיע ברגל, בריקשה או במונית אל כל האתרים החשובים בה. החדרים והסוויטות ממוזגים כולם, יש בריכה, מרכז ספא וחדר כושר, והמסעדה שעל הגג היא המקום המושלם לסיים בו את היום.

מלון מומלץ בפונה, הודו
להתפנק בסיומו של יום במסעדת מלון JW מאריוט פונה, הצופה על העיר  (JW Marriott Pune)

 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 10624
48720
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!