טאג' מהאל – כתר האהבה בעיר אגרה
מאת: ד"ר רמי דברת


סיפור אהבה מסחרר, טרגדיה ומחווה מרגשת בקנה מידה בינלאומי, חוצה ארצות ותקופות היסטוריות – אלו הרכיבים שמהם עשויות אגדות, ואלו גם רכיביו של אחד הארמונות המרשימים ביותר בעולם – הטאג' מהאל.


כשהייתי ילד נהגתי לעלעל בספרים שמצאתי בספריית הוריי. אהבתי במיוחד ספרי גיאוגרפיה ותרבויות. תמונות הטאג' מהאל ריתקו אותי כבר אז, ואמרתי לעצמי שכשאתבגר אגיע לשם – ואכן הגעתי. אני חייב להודות, כי כאשר ראיתי את טאג' מהאל במלוא תפארתו לראשונה – נעתקה הנשימה מפי (והאמינו לי כי בגילי המתקדם ראיתי כבר כמה מבנים מרהיבים במסעותיי). לא בכדי, נחשב הטאג' מהאל בעיני רבים למבנה היפה ביותר אשר נוצר אי פעם על ידי האדם.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

מבנה הטאג' מהאל והגן המקסים שמוביל אליו  (צילום: Ankush Dawar)
מבקרים רבים פוקדים את האתר בכל שעות היום (צילום: Yury Taranik)
סביב המבנה המרכזי ארבעה מגדלים גבוהים (צילום: ד"ר רמי דברת)
הטאג' מהאל משתלב בנוף העיר אגרה (צילום: ד"ר רמי דברת)
עיטורים על קירות השיש של הארמון (צילום: ד"ר רמי דברת)
מבנה הקבר עשוי מאבן אדומה שנפוצה באזור (צילום: ד"ר רמי דברת)


מפת הודו ועליה מיקום הטאג- מהאל, בעיר אגרה (A), ועיר הבירה ניו דלהי (B)
להגדלת המפה לחצו על הפינה העליונה
 

ברוכים הבאים לטאג' מהאל

אל הטאג' מהאל (שפירוש שמו בפרסית הוא "כתר הארמון"), שהוכרז ב- 2007 כאחד משבעת פלאי תבל החדשים, לא ניתן להגיע בטיסה ישירה מהארץ, אך טיסה פנימית קצרה, נסיעה של כ- 4 שעות ברכב או נסיעה של כשעתיים ורבע ברכבת, מהעיר הגדולה דלהי תביא אתכם אל האתר. הנסיעה עשויה להיות מעיקה אך היא שווה את ההשקעה, מפני שהיא מובילה אתכם אל אחד מהמתחמים היפים ביותר שבהם תבקרו בימי חייכם.
בתי מלון בניו דלהי

מבנה הטאג' מהאל (Taj Mahal) שהוא ללא ספק אחד הידועים ביותר בעולם, נמצא בעיר ההודית אגרה (Āgrā) שבמרכז הודו, לגדות נהר יאמונה (Yamuna), הקדוש להינדואים. לצד הנהר נשרפות גופות המאמינים ואפרם מפוזר במים. שריפת הגופות מתבצעת באתר ייעודי לכך, שנמצא קילומטרים ספורים מהטאג' מהאל עצמו.
 
הארמון נחשב לסמל ומופת לאהבה ולרומנטיקה, אך תחילת הביקור שלי בטאג' מהאל הייתה רומנטית פחות... בבדיקות הביטחון הקפדניות בכניסה "החרימו" לי תפוח עץ ושתי סוללות חלופיות אשר נמצאו באמתחתי.
כתבות נוספות על מרכז הודו
לינה בעיר אגרה

טאג' מהאל
ישנה הקפדה על שימור המבנה במיוחד לאור אלפי המבקרים שפוקדים אותו בכל יום (צילום: ד"ר רמי דברת)


המזרח הרחוקלזכר המלך, הגבירה והאהבה הנצחית

אז מהו סוד קסמו של המבנה ומדוע הוא נבחר להיכלל ברשימת שבעת פלאי תבל החדשים? ראשית - המיתוס הרומנטי האופף אותו, שבסיסו ביצירה "מתת אוהב", של הסופר רבינדרנת טאגור (Rabindranath Tagore) שמציג כך את נסיבות בנייתו של המוזוליאום: שאה ג'האן (Shah Jahan) היה מלכה החמישי של האימפריה המונגולית (מוסלמים המייחסים עצמם לצאצאי ג'ינגיס חאן המפורסם) ששלט באזור. סיפור אהבתו לאשתו השנייה, ארג'ומנד בנו בגום (Arjumand Banu Begum) - המוכרת יותר בכינוי מומתאז מהאל (שפירושו: "גבירת הארמון"), היה ידוע ברבים.

השידוך ביניהם נקבע מראש על ידי אבי החתן, בתקופה שבה אהבה רומנטית – ועוד כזו שהופגנה בפומבי, היתה מחזה נדיר. בנוסף לאהבתו הסוערת אל אשתו, שאה ג'האן גם כיבד אותה באופן מיוחד, העריך את דעותיה בנושאים שונים וביכר אותה באופן ברור על פני שתי נשותיו האחרות. היו שטענו כי הייתה לה השפעה רבה על ענייני הממלכה ועל השליט, אשר הרחיב מאוד את גבולות ממלכתו, עד שבשיאו אף כונה: "מלך העולם". כאות לאהבתו אליה, הוא הבטיח לבנות עבורה מבנה שהעולם טרם ראה כמותו, שינציח את אהבתם.

לרוע המזל, מומתאז נפטרה טרם זמנה, בהיותה בת 38, כתוצאה מסיבוכים אשר נגרמו בעקבות לידת ילדתם המשותפת – הארבע עשרה במספר. שאה ג'האן הבטיח וקיים – לאחר מות רעייתו האהובה הוא הסתגר בחדרו משך שבועות רבים, שערו וזקנו הלבינו והא הזדקן תוך זמן קצר. הוא הכריז על תקופת אבל של שנתיים במהלכן התרחק מניהול ענייני הממלכה השוטפים והקדיש את כל כולו לתכנון המבנה שיוקם לזכרה של אהובתו. מיטב האדריכלים זומנו מרחבי העולם והתבקשו לתכנן מבנה שטרם נראה כמותו.

הבנייה החלה כחצי שנה לאחר המוות ונמשכה כ- 23 שנה ( בשנים 1631-1654). המתחם עוצב כשילוב בין סגנונות בנייה מרכז אסייתיים, פרסיים והינדיים, וכעשרים אלף איש הועסקו בבנייתו – ברובם סתתי אבן ואמני עץ. פירוש המילים "טאג' מאהל" 
בהינדית ובאורדו הוא: "כתר הארמון".

מבלי לפגום ביופיו של הסיפור, מחקרים מודרניים מגלים שלמעשה המבנה יועד לשאה עצמו, והיה בתכנון עוד לפני מות האישה, אהובה ככל שתהיה.
עוד על הטאג' מהאל בכתבה על נשים וארמונות בהודו

טאג' מהאל  טאג' מהאל
מימין: מומתאז מהאל – האישה האהובה, משמאל: שאה ג'האן – "מלך העולם" 


בניית הטאג' מהאל

שאה ג'האן לא חסך באמצעים גם בכל הקשור לחומרי הגלם הרבים והמיוחדים אשר שימשו לבניית הארמון – המוזוליאום שבו עצמותיו ועצמות האישה האהובה ישכנו לנצח. אבן החול האדומה הובאה אמנם מקרבת מקום, אך הכמות הגדולה של השיש, אשר שימש לציפוי המבנה המרכזי, הובאה ממרחק של כ- 300 ק"מ על גבם של אלף פילים. מגוון אבני החן היקרות והחצי-יקרות אשר שובצו במבנה, בהן ירקן (ג'ייד), קריסטלים, אמטיסט וטורקיז, הובאו גם הן ממרחקים – ממצרים, סין, ציילון ורוסיה.

בכדי לשנע חומרי בנייה כבדים במשקל טונות רבות, עד ליעדם בגובה שבו אמורים היו להסתיים חלקיו הרמים של המבנה המרכזי, הוקם משטח משופע באורך שלושה ק"מ. בנוסף, מכיוון שהקרקע ליד הנהר היא בוצית ורכה, היה צורך לבנות יסודות עמוקים במיוחד  נחפרו בארות שמולאו באבנים וחצץ כדי שהבסיס למבנים הכבדים יהיה מוצק. בדיעבד, שיטת בנייה זו אכן הבטיחה למבנה יציבות ואריכות ימים.
לינה באזור הטאג' מהאל

טאג' מהאל טאג' מהאל
טאג' מהאל  טאג' מהאל
אבנים טובות, שיש, פיתוחים ותבליטים מעטרים כל פינה במבנה הטאג' מהאל (צילומים: ד"ר רמי דברת)
 

ביקור סימטרי בטאג' מהאל

כאמור, שום הכנה, טובה ומלומדת ככל שתהיה, לא יכולה להכין אותך לחוויית הביקור במתחם. המבקרים נכנסים לשטח הארמון דרך שער גדול שהוצב מצפון למבנים. שער זה, המבדיל באופן סימבולי בין ההמולה היומיומית של הבזאר והשווקים לבין רוחניות הטאג' מהאל, בנוי כמלבן, כאשר בפינותיו ניצבים מגדלים מתומנים, ומעל כל אחד מהם - כיפה. מבנה השיש המרכזי של המתחם נגלה לראשונה כאשר המבקר במתחם עומד לחלוף מבעד לפתח שבמרכז השער. הסימטריה של שער הכניסה מהווה מעין מבוא סמלי, הקדמה לטאג' מהאל עצמו, שהוא כמילה נרדפת ל"סימטריה".

במבט ראשון העין נמשכת כממוגנטת למבנה השיש המרהיב, הבוהק כולו בכל מזג אוויר, ובמרכזו – כיפת ענק המתנשאת מעל מלבן. במרכז המלבן כניסה ראשית שקועה, משני צדיה, ובכל צד ארבעה חללים שקועים, בתוספת כיפה קטנה. בשולי המבנה מתמרים ארבעה צריחים גבוהים, אחד עבור כל פינה במתחם. הצריחים נבנו באופן כזה שלמרות גובהם, הם אינם מאפילים על יופי הכיפה המרכזית. הצריחים נוטים כלפי חוץ 
כדי שגם במקרה של קריסת הצריחים - הם ייפלו החוצה ולא פנימה. בנוסף, זה משבש את קוי הפרספקטיבה ומגדיל מלאכותית את מראה המבנה המרכזי.

טאג' מהאל
אם גם לכם יש תחושה שהמגדלים מעט נוטים הצידה, אתם בחברה טובה  זוהי טעות אופטית נפוצה
(צילום: ד"ר רמי דברת)
 

אווירת קדושה במוזוליאום

בכניסה למבנה, המבקרים מתבקשים לעטות על נעליהם כסיות פלסטיק, בכדי לתת כבוד למבנה הקבר. כשמביטים על הקירות נדמה שאין בהם מקום מבוזבז – בכל פינה משולבים פסוקי קוראן בקליגרפיה וקישוטים על הקירות, בעיקר בצורת פרחים מגולפים בשיש או בשילוב "פיאטרה-דורה" (Pietra Dura)  טכניקה איטלקית שהביאה דודתה של אשתו לאגרה עשור לפני בניית הטאג'. כמו כן בולט השילוב המרהיב של אבנים חצי-יקרות במוזאיקה (פסיפס) המחפה את השיש.

כיוון שהמבנה הוא מוזוליאום, הרי שהמקום החשוב ביותר בו, הוא החדר הפנימי בו נמצא קברה המדומה של מומתאז מהאל, שממוקם ממש מתחת לכיפה המרכזית של המבנה. שאה ג'האן קבור בקבר גדול יותר לצדה. קברה האמיתי נמצא בחדר פנימי ברובד עמוק יותר של המבנה, אליו הכניסה אסורה. גם לקברים הנראים הכניסה מוגבלת לזמן קצר ביותר.
 
משני צדיו של המבנה המרכזי, ניצבים שני בניינים דומים, עשויים אבן חול – המערבי שבהם משמש גם כמסגד (הכשרת מסגד למבנה קבר מקובלת באסלאם). למותר לציין שכל מבנה בפני עצמו מתוכנן גם כן בצורה סימטרית מושלמת.

טאג' מהאל
כל מבני הטאג' מהאל מקושטים ומעוטרים באותה רמה של תשומת לב לפרטים הקטנים  (צילום: ד"ר רמי דברת)
 

טיול מחוץ למבנה הטאג' מהאל

יופיו של האתר לא נעצר בגבולות המבנה וגם סביב ובין המבנים ישנן גינות נפלאות בהן נעים לטייל ולנוח, כאשר המרכזית שבהן היא גינה בת ארבעה חלקים סימטריים (כמובן), בחזית המוזוליאום. הגינה המרכזית בנויה על פי מוטיב הצ'אר-באג ("ארבעה גנים"), כאשר בין הריבועים נחפרו תעלות מים המדמות את ארבעת נהרות גן העדן (לפי הקוראן).
כתבות על טיולים ואטרקציות נוספות בצפון הודו


סרטון קצר שייקח אתכם לסיור וירטואלי בטאג' מהאל
סוף הסיפור

לפי אגדה נוספת, לתכנית הגרנדיוזית של השאה היה "חלק ב'" ובו בניית מוזוליאום-תאום בעברו השני של הנהר, עבור השאה עצמו לכשיגיע יומו, כאשר שני המבנים אמורים היו להיות מחוברים בגשר, אך התכנית לא הושלמה.

טאג' מהאל הוא סמל לנצחיות ולניצחון האהבה הרומנטית, אך סופו של שאה ג'האן היה טראגי – הוא הודח מהשלטון על ידי בנם המשותף (הרביעי במספר), נכלא בארמונו במבצר אגרה – מקום מגורי השליטים, ושם בילה את שנות חייו האחרונות. נחמת מה הייתה לו בכך שיכול היה להשקיף על המבנה בו הייתה קבורה אשתו האהובה ולימים, לאחר פטירתו, הוא נקבר לצדה.

טאג' מהאל
גם "מגדלי השמירה" זכו לאבנים טובות, בהן ניתן להבחין רק בעזרת צילום תקריב... (צילום: ד"ר רמי דברת)
 

המלצה על מלון בעיר אגרה בקרבת הטאג' מהאל

מלון טריידנט אגרה  (Trident Agra) הוא מלון ברמת 5 כוכבים, הממוקם במרחק של 2,5 ק"מ מהטאג' מהאל (לא תמצאו מלון ברמה גבוהה ומחיר סביר קרוב מזה). הוא מציע בריכת שחייה, מרכז עסקים, בר, מסעדה, חדרים וסוויטות, כולם עם מיזוג אוויר, מיני בר ואמצעים להכנת שתייה חמה. ארוחת הבוקר מגוונת, המלון נקי והשירות אדיב.

מלון מומלץ בעיר אגרה, בקרבת הטאג' מהאל
מלון טריידנט אגרה - הכי קרוב לטאג' מהאל ברמת 5 כוכבים ובמחיר סביר


לעת ערב, מספר שעות לאחר ביקורי בטאג' מהאל, ישבתי על גג בית המלון שלי, לגמתי לאסי ובעודי משקיף אל מעבר לגגות אגרה, על הטאג' מאהל אשר הבהיק בלובנו גם עם השקיעה, הרהרתי על כוחה ועל נצחיותה של האהבה.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות 


רמי דברת אודות הכותב
ד"ר רמי דברת מטייל בעולם עם מצלמה, ביקר עד כה ביותר מ-70 מדינות ברחבי העולם, והיד עוד נטויה...
מרצה באקדמיה בתחום הפסיכולוגיה הארגונית, בעל ניסיון עשיר בהרצאות למגוון קהלים, גופים ומוסדות
.
דוא"ל: 
ramidov@zahav.net.il

רמי עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר