גאורגיה – כתבות, המלצות ומסלול טיול בגאורגיה

גאורגיה – כתבות, המלצות ומסלול טיול בגאורגיה
צילום: RichardMcבירה טביליסי Tbilisi
ערים מרכזיות באטומי Batumi, כוטאיסי Kutaisi, פוטי Poti, טלאבי Telavi, רוסטאבי Rustavi, גורי Gori
משטר נשיאותי
אוכלוסיה 4 מיליון תושבים
שטח 69,700 קמ"ר
אקלים ממוזג
שפה גאורגית
דתות
נוצרים 83%, מוסלמים 11%, נוצרים אפוסטילים-ארמנים 3%
קהילה יהודית 7,000 - 13,000 איש (לפי הערכות שונות)
מטבע לארי Lari (אחד לארי = 100 טטרי Tetri)
הפרשי שעות   UTC+4 (מקדים את ישראל בשעתיים, ללא שעון קיץ)
קוד גישה טלפוני 995+
סיומת אינטרנט ge

 

כאן תמצאו כתבות עם מידע רב על יעדי טיול בגאורגיה, שיעזרו לכם לתכנן טיול לגאורגיה בדרך שהכי מתאימה עבורכם.אז איך מתחילים לתכנן טיול בגאורגיה?
לפני שתקראו את הכתבות, צפו בסרטון עם 10 יעדים מומלצים בגאורגיה, שחלקם ישאירו אתכם פעורי פה.
מידע על המקומות המוזכרים בסרטון תוכלו למצוא בכתבות שלנו.


טיול לגאורגיה – ממש מעבר לפינה

כדי לראות ארצות מרתקות ונופים קסומים, אין צורך להרחיק נדוד. ממש מעבר לפינה, צפונית-מזרחית לטורקיה, נמצאת ארץ נהדרת עם נופים רבי הוד, שכיות חמדה ותושבים נפלאים. אנשים חמים, שמחים ומכניסי אורחים.
 
תושבי גאורגיה (Georgia) טוענים כי ארצם היא היפה בעולם. פיסת ארץ שאלוהים ייעד תחילה עבור עצמו. הגאורגים אוהבים לאכול, ותאוותם למזון ולמשקה גרמה להם ל"רשלנות" איומה. האגדה מספרת, שכאשר אלוהים חילק את הארצות לבני האדם, היו תושבי גאורגיה כל כך עסוקים באכילה ובשתייה, עד שהגיעו מאוחר מדי ולא נשארה להם אדמה. הם אמרו לאלוהים שאיחרו כיוון שהרימו כוסית לחייו והזמינו אותו להצטרף אליהם לחגיגה. אלוהים, כך מספרת האגדה, כל כך נהנה על שולחנם, עד שנתן להם את הארץ ששמר לעצמו.
מתוך הכתבה טיול לגאורגיה – מבט אישי
 
הכפר אושגולי ברקע הר שחארה, גאורגיה
נופי גאורגיה הלבנים, הכפר אושגולי וברקע הר שחארה  (צילום: master2)


 ברירת מחדלגרוזיה, ג'ורג'יה או גאורגיה?

השם "גרוזיה" ניתן לה על ידי הרוסים, שליטיה במהלך רוב שנות המאה ה-20, והיהודים שעלו לארץ הביאו אותו עמם לכאן. אך לאחר קבלת העצמאות מרוסיה (1991), התבקשנו גם אנו לחזור ולקרוא לה "גאורגיה".
 
בשפות רבות היא מכונה "ג'ורג'יה" או "גורג'יה", שם שהעניקו לה הפרסים והערבים. הגאורגים מכנים עצמם בשם "כרְתוולי", ולארצם הם קוראים "סַכּארתבֶלוֹ" (Sakartvelo), על שמו של גיבור המיתולוגיה הגאורגית כרתלוס (Kartlos), שנחשב לאבי הגאורגים.
 
באטומי, גאורגיה
העיר באטומי לחופי הים השחור, מיעדי החופשה האהובים על הישראלים (צילום: connect11)
 
 

בין אסיה לאירופה, בין מזרח למערב

גאורגיה (ביחד עם ארמניה) מהווה אוונגרד נוצרי, בלב מרכז אסיה המוסלמית. דגל המדינה מצביע על כך בבירור:
 
 דגל גאורגיה
דגל גאורגיה, המכונה "דגל חמשת הצלבים"


גאורגיה, שוכנת בין טורקיה וארמניה (בדרום) ואזרבייג'ן (במזרח), למרגלות הרי הקווקז. זוהי ארץ הררית, שנופיה מגוונים מאוד ביחס לשטחה (69 אלף קמ"ר), וכוללים: ערבות במזרח, הרים חשופים בדרום, קרחונים בצפון, אזור סוב-טרופי לח במערב, את המורדות הדרומיים והמערביים של הקווקז הגדול ואת המורדות הצפוניים של הקווקז הקטן.
 
חבל הארץ הזה, הממוקם בין אסיה לאירופה, במצר שבין הים הכספי לים השחור, היה מאז ומתמיד אזור מעבר חשוב בין אירופה לאסיה והמזרח התיכון, וזירה למאבקים עם גלי פולשים ששטפו את האזור מכיוונים שונים. גם כיום יש בו מזיגה של מזרח ומערב, אירופה ואסיה, והרבה אותנטיות שטרם התמסחרה עבור התיירים.
כתבה על 10 יעדי טיול חשובים בגאורגיה
 

יעדי טיול חשובים על מפת גאורגיה, חלקם מוזכרים בעמוד זה ואחרים בכתבות על גאורגיה  
(להגדלה לחצו בפינה העליונה)

אנאנורי, טיול לגאורגיה
כנסיה במצודת אנאנורי, כמותה תפגשו רבות בגאורגיה (צילום: Andrey Khrobostov)
 
 

אורחים בגאורגיה הם מתנה מאלוהים

הגאורגים ידועים בתור אחד העמים האדיבים והנחמדים ביותר שיש. כבוד וחברות הם ערכים מקודשים. באופן מסורתי אדם נמדד לפי מספר החברים שלו, יותר מאשר לפי כמות המזומנים שבכיסו.
מתוך הכתבה מידע למטייל בגאורגיה
 
הרצון לארח ולטפל בעוברי אורח, פשוט טבוע באופי הלאומי של הגאורגים. האורח עבורם הוא מתנה מאלוהים, בעיקר אם הוא מגיע לכפר נידח, שם תמיד יפתחו עבורו שולחן מלא בכל טוב.
 
חינקלי, גאורגיה
אירוח גאורגי, חינקלי ומשקה אלכוהולי חריף (צילום: תומר וייס)
יהודי גאורגיה

יהדות גאורגיה נחלקת לשתי קהילות נבדלות לחלוטין: היהודים הגאורגים והיהודים האשכנזים. היהודים המקוריים בגאורגיה שמרו על בידול ניכר מהאוכלוסייה המקומית, וחיו בעיקר במזרח, בטביליסי, בעיירות ובכפרים שסביבה. קהילה מכובדת וגדולה התקיימה גם בעיר קוטאיסי (Kutaisi) וסביבתה, במערב המדינה, וחלק ניכר מתרבות יהודי גאורגיה מגיעה מאזור זה. היהודים האשכנזים העדיפו לדבוק בחיים עירוניים.
 
בשלושת העשורים האחרונים הצטמקה הקהילה היהודית בגאורגיה, עקב עלייה מאסיבית ארצה. על פי הערכות נותרו בגאורגיה כ- 13,000 יהודים. הקהילות היהודיות העיקריות שנותרו כיום, נמצאות בטביליסי, קוטאיסי, באטומי וגורי.
כתבה על היהודים בגאורגיה
 
כנסייה על רקע הר קזבק, גאורגיה
כנסיית השילוש הקדוש על רקע הר קזבק, שגובהו 5,047 מטר והוא השלישי בגובהו בגאורגיה (צילום: תומר וייס)
 
 

מתי לטייל בגאורגיה?

טיול לגאורגיה מומלץ בין חודשי האביב לסתיו, אך גם אז ניתן לצפות לגשמים בחלק גדול מהמקומות. בהרי הקווקז הגבוה גשם באוגוסט אינו מחזה נדיר. מזג האוויר בטיול יכול להשתנות במהירות, בעיקר אם עוברים מנקודה גבוהה בקווקז לחבל הדרומי הנמוך יותר. כדאי להצטייד בלבוש מתאים לכל מזג אויר ובמעיל רוח-גשם איכותי.
 
ככל שמצפינים מצטמצמות עונות הטיול. באזור הקווקז הגבוה מומלץ לטייל בתקופה שבין סוף האביב לתחילת הסתיו. כל עונה אחרת תהיה גשומה וקרה בהרבה, אם כי גם באוגוסט יורדים לא אחת גשמים באזור הצפוני.
מתוך הכתבה המלצות וטיפים למטייל בגאורגיה
 
החורף פותח בפני המטיילים בגאורגיה אפשרויות אחרות. ההרים מתכסים שמלה לבנה של שלג, ולמקומות רבים ניתן להגיע רק עם ג'יפים. התיירים המעטים שמגיעים, מתקבלים בשמחה רבה עוד יותר מהשמחה בה הם מתקבלים תמיד. משטחי שלג אדירים ואגמים קפואים, מאפשרים נסיעה באופנועי שלג, וחוויות של טבע בתולי וכפרים שכוסו לבן.
כתבה על טיול חורף לגאורגיה

טביליסי בירת גאורגיה
תצפית על העיר טביליסי לעת שקיעה וגשר השלום המחבר בין שני חלקיה (צילום: katarzynajavaheri)

הרי הקווקז הגבוה, גאורגיה
תצפית על הרי הקווקז הגבוה, ללא ספק השיא של גאורגיה – תרתיי משמע(צילום: RichardMc)
 
 

מידע נוסף

כתבות על גאורגיה

מידע וטיפים למטייל בגאורגיה
יעדי טיול חשובים בגאורגיה
על יין ומסורת בגאורגיה
טיול ג'יפים בגאורגיה

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר