10 יעדים מומלצים בגאורגיה

10 יעדי טיול מומלצים בגאורגיה
מאת: עוזי טאובר


גאורגיה, או גרוזיה, בפי הרוסים וכפי שנהגנו לקרוא לה, בעבר, הייתה אחת מ- 15 הרפובליקות של ברית המועצות, ומאז 1991 מדינה עצמאית לכל דבר. טיול בגאורגיה מזמן מפגש עם נופים עוצרי נשימה; נהרות שוצפים, הרים נישאים (רכס הקווקז הגבוה, המתנשא לגובה של 5,033 מ'), יערות, כפרים ציוריים, מתחמי מערות קדומים וערים, שיש בהן אוסף מרשים של יצירות ארכטקטקוניות. הביקור בגאורגיה מזמן גם היכרות עם תרבות צבעונית ומגוונת, עם מבחר מאכלים טעימים להפליא, ובעיקר, היכרות עם אנשים נחמדים ומכניסי אורחים.


נבקר כאן בכמה מיעדי הטיול החשובים של גאורגיה (Georgia), שהגאוגרפיה שלה נראית כך: רכס הקווקז הגבוה, מצפון, רכס הקווקז הקטן, מדרום, ועמק מיושב, במרכז.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

כנסיית השילוש הקדוש והר קזבג  (צילום: Levan Gokadze)
טביליסי ונהר מתקווארי  (צילום: Vladimer Shioshvili)
מצודת אנאורי והאגם  (צילום: Dan Lundberg)
תצפית על מצ'חטה מכנסיית ג'ווארי  (צילום: Adam Harvey
התיאטרון של קוטאיסי  (צילום: Panegyrics of Granovetter)
כנסיית השילוש הקדוש והר קזבג   (צילום: Max Benidze)
תצפית על טביליסי ממסעדת מלון קופאלה  (Hotel Kopala)

יעדים בכתבה זו: טביליסי (A), מצחטה (B), כנסיית ג'ווארי (C), מצודת אנאנורי (D), 

אגם זינבאני (E), קזבגי (F), הר קזבק (G), אופליסטציחה (H), גורי (I), מערות ורדזיה(J), קוטאיסי (K)
 

 ברירת מחדל1. טביליסי - קוקטייל מרתק

טביליסי (Tbilisi), עיר הבירה של גאורגיה. צבעונית, רעשנית, ריחנית וטעימה. בעיר, המונה מעל מיליון וחצי, תושבים קיים רובע עתיק וציורי, המשתרע למרגלות המצודה העתיקה שמעל הנהר. שילוב של כנסיות, מסגדים ובתי כנסת, לצד בתים ניאו-קלאסיים ובנייה קומוניסטית ישנה, יוצר קוקטייל אורבני מרתק.
בעיר יש שווקים ציוריים, שווקי עתיקות, מוזיאונים מרתקים ומורשת היסטורית מגוונת, שהיא תוצאה של עשרות כובשים, הורסים ובונים שידעה העיר ב- 1,500 השנים האחרונות.
בתי מלון בטביליסי  |  כתבה על טיול מטביליסי לבאטומי
 
טביליסי
תצפית על העיר טביליסי לעת שקיעה (צילום: Vladimer Shioshvili)


שני בתי מלון מומלצים בטביליסי

מלון רדיסון-בלו המפואר בטביליסי – בקומה ה-18 מציעים הספא וה"אוקסיג'ן בר" פינוק חמישה כוכבים עם נוף פנורמי על העיר והנהר, והחדרים כולם ממוזגים. 
מלון קופאלה (Kopala) הוא מלון בוטיק ברמת 4 כוכבים, שהמסעדה שלו מציעה לא רק אוכל טוב אלא גם מרפסת עם הנוף הכי יפה בעיר.
 
מלון רדיסון-בלו (למעלה)  נוף פנורמי לעיר ולנהר מהקומות הגבוהות
מלון קופאלה (למטה)  מלון בוטיק עם מסעדה הצופה אל נוף מרהיב2. כנסיית ג'ווארי
כנסיית ג'ווארי (Jvari) ניצבת על הגבעה ממנה, על פי המסורת הגאורגית, נהגה נינו הקדושה להטיף את עיקרי הנצרות לבני העם הגאורגי הפאגאניים, במאה ה- 4 לספירה. הכנסייה ניצבת כפטמת שד מזדקרת, ניבטת אל סביבתה ובעיקר אל עיר הבירה הקדומה של גאורגיה, מצחטה ( Mtskheta).
כתבה על טיול חורף אל כנסיית ג'ווארי

 

כנסיית גווארי, גאורגיה
כנסיית ג'ווארי ממנה נשקפת תצפית יפה לעבר העיר מצחטה (צילום: Milan Tvrdy)
 

3. מצודת אנאנורי 

מצודת אנאנורי (Ananuri) היא מתחם גדול, הכולל כנסייה ומבצר, המשקיף על אגם זינבאני (Zhinvali), אגם מלאכותי, ושולט על הדרך הצבאית המובילה צפונה מטביליסי. המתחם שהוקם במהלך המאה ה- 17 שימש לתצפית ולשמירה על הדרך הראשית. ביקור במקום הוא חוויה בלתי נשכחת והתצפיות ממנו הן מרהיבות.
כתבה על הדרך הצבאית בין גאורגיה לרוסיה
 
אנאורי
מצודת אנאנורי משקיפה על אגם זינבאני (צילום: John Crane)
 

4. קתדרלת סווטצחובלי

קתדרלת סווטצחובלי (Svetitskhoveli) היא קתדרלה עתיקה, בעיר מצחטה, המציינת את אחד המקומות הקדושים ביותר בגאורגיה. מצחטה הייתה עיר הבירה הקדומה של קחתי (גאורגיה העתיקה). על פי המסורת כאן אימצו הגאורגים את הדת הנוצרית, בהאזינם לדברי נינה הקדושה, המטיפה מעל ההר הסמוך. הקתדראלה מרשימה בהיקפה, בחומתה וכן באוכלוסייה הצבעונית, הדתית מאוד, המבקרת בה. בסמוך למקום יש שוק מזכרות נחמד.
 
מצ'חטה
קתדרלת סווטצחובלי בעיר מצחטה (צילום: Levan Gokadze)
 5. מתחם המערות ורדזיה

ורדזיה (Vardzia) היא עיר מערות מרהיבה, שבתיה, כנסיותיה ושאר המתקנים שבה חצובים בסלע, אי שם בגובה 300 מ' מעל פני נהר מטקווארי (Mtkvari). וורדזה, הנמצאת בקצה הדרומי של הדרך המובילה דרומה, לארמניה, ברכס הקווקז הקטן, ממחישה את שיטות ההתגוננות של הגאורגים במהלך מלחמותיהם. בעיקר מיוחס הדבר לימי המלכה תמר, אשר שלטה בגאורגיה בשנים 1183-1212. מן המתחם נשקף נוף מרהיב, ובתוכו נמצאת כנסייה עתיקה מן המאה ה- 12, שעל קירותיה מופיע ציור הקיר המתאר את המלכה תמר ואת אביה גאורג ה-3.
 
מערות ורדזה
עיר המערות ורדזיה (צילום: Tony Bowden)
 

6. הר קזבק (נקרא גם קזבג)

הר קזבק (Kazbek), הנשקף בתמונה (למטה) הינו ההר השלישי בגובהו בגאורגיה, והפסגה השנייה בגובהה ברכס הקווקז הגבוה (5,033 מ'). הר קזבק נשקף לאורך הדרך הצבאית, והנסיעה אל מרגלותיו חולפת על פני נופים עוצרי נשימה, וכן על פני דרך חתחתים שהנסיעה בה אינה קלה (כדאי לנסוע בג'יפ).
כתבה על טיול ג'יפים בגאורגיה
 
הר קזבגי, גאורגיה
הר קזבק  נופים עוצרי נשימה אך הדרך אינה קלה (צילום: Max Benidze) 
 

7. כנסיית השילוש הקדוש

מן העיירה קזבגי (Kazbegi), ששמה הרשמי הוא כיום סטפנצמינדה (Stepantsminda), מובילה דרך הררית ותלולה, החולפת על פני כפרים ציוריים, יערות ומראות נוף מדהימים. הדרך מובילה לגובה של 2,300 מ', אל כנסייה בודדה הניצבת על ההר, למרגלות הר קזבק. כנסיית השילוש הקדוש הוקמה במאה ה- 12 וכולה משדרת קודש וניחוחות קודש.
 
קזבגי, כנסיית השילוש הקדוש
כנסיית השילוש הקדוש (במרכז), ניצבת בודדה בגובה 2,300 מ' (צילום: Levan Gokadze) 
 

8. כפר המערות אופליסטציחה

אופליסטציחה (Uplistsikhe) הוא כפר קדום, בו חצובות מאות מערות אשר שימשו למגורי אדם, וכן להגנה מפני פורעים, תוקפים וצבאות כובשים. פירוש השם, "הכפר העליון", ושרידיו מובילים אל המאה ה- 9 לפנה"ס. במתחם יש מאות מערות ובהן מערות מסתור, מתקני תעשייה קדומים, מעברים סודיים, כנסייה בודדה (דווקא בנויה מעל פני השטח(בימי מלחמת העצמאות הגאורגית, במאה ה- 11 לספירה, שימש המקום כבסיס גדול למורדים וללוחמים.
 
קזבגי, כנסיית השילוש הקדוש
מערות מסתור בכפר הקדום אופליסטציחה (צילום: sunriseOdyssey) 
 

9. קוטאיסי וגיזת הזהב

קוטאיסי (Kutaisi) היא בירת החבל המערבי של גאורגיה, המונה 230,000 תושבים. על פי המסורת, מהמקום הזה נלקחה גיזת הזהב המפורסמת, המוזכרת במיתולוגיה היוונית, ע"י הנסיך יאסון. העיר, השוכנת על שתי גדות נהר מטקווארי, עמוסה ותוססת. בתיה הם ערבוביה של ישן וגם חדש, מסורתי וגם מודרני. במרכז העיר יש כמה מבנים ניאו-קלאסיים, בהם התיאטרון העירוני. בסמוך לגשר הנהר משתרע שוק מקורה גדול, בו ניתן למצוא ירקות, פירות, דגים וגבינות, וגם צ'ראצ'ולה, הממתק המקומי.

חיים כאן כ- 500
יהודים, שרידים לקהילה גדולה ומשגשגת שחייתה בעיר. בין יוצאי הקהילה נמנה גם בוריס קאפאנוב, מתרגם האפוס הגדול "עוטה עור הנמר" ושל שותה רוטאוולי. מעל העיר נמצא מתחם "גאלאטי", בן המאה ה- 11, מתחם בו נמצאת כנסייה מדהימה ואקדמיה ללימודי דת.
לינה בעיר קוטאיסי
 
קוטאיסי, גאורגיה
בניין התיאטרון של קוטאיסי (צילום: Andrew Milligan sumo)
 

10. העיר גורי והרודן סטאלין

העיר גורי (Gori), המונה 100,000 תושבים, הנמצאת בסמוך לטביליסי. זוהי עיר הולדתו של מי שלימים יהיה הרודן הסובייטי הידוע לשמצה יוסף סטאלין. אף כי דמותו לא ממש זכורה לטוב ברחבי ברה"מ, הרי שבגורי "עושים" לו כבוד, ולו רק בשל האטרקציה התיירותית. בכניסה לעיר ניצב מוזיאון המוקדש לפועלו של האיש, המציג צילומים ופריטים אישיים שלו. בסמוך למוזיאון עומד הבית בו הוא נולד, שהוא חלק מן המתחם כולו. בכיכר המרכזית בעיר מתנשא פסלו של סטאלין וכך גם בתוך הטרמינל הראשי. בעיר עצמה אין הרבה מה לעשות, למעט ביקור במוזיאון ובאתר הנצחה לזכר חללי המלחמות שנפלו במערכות בהן הייתה מעורבת ברה"מ.
לינה בעיר גורי

 
גורי, פסל סטאלין
פסלו של סטאלין בעיר גורי (צילום: DAVID HOLT)
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על גאורגיה
טבע ופריחה בגאורגיה
טיול ג'יפים בגאורגיה
על יין ומסורת בגאורגיה


עוזי טאובר
 
אודות הכותב
עוזי טאובר, מדריך צלם וכותב. מדריך מזה שלושים שנה, בעל ניסיון רב וידע מקיף - גיאוגרפי, היסטורי ומדעי. מוביל קבוצות מטיילים בישראל ובעולם, מארגן קבוצת צלמים, לצילומי טבע ונוף עירוני.  כתב ארבעה ספרים שהאחרון שבהם "מציץ אל העולם". www.uzitauber.comסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר