טבע ופריחה בגאורגיה    

טבע ופריחה בגאורגיה
מאת: ד"ר אורי פרגמן-ספיר


גאורגיה שוכנת במפגש שבין אסיה לאירופה, בין שני רכסי הקווקז: הקווקז הגדול והקווקז הקטן. בשני הרכסים, בימי הקיץ של חודש יולי, נהנינו ממזג אוויר קריר ונעים, לעיתים אף גשום. נופי הצומח אותם פגשנו היו מורכבים מיערות עבותים של אורנים, אשוחים ועצים רחבי-עלים, נופי אחו אלפיני ומדרונות מושלגים. כן, ביולי יש עוד שלג בגאורגיה, בהרים הגבוהים זהו שלג עד.


כתבה זו מתמקדת בנופי הפריחה והטבע של גאורגיה, נופים השזורים במסלולי הטיול המקובלים, אך הפעם הזרקור הוא אל הטבע.
 
תותי שדה הגדלים בר, גאורגיה  שושן סוביץ, גאורגיה
תותי שדה הגדלים בר 
 שושן סוביץ (צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 

 ברירת מחדלאחו אלפיני בהרי הקווקז

השהיה באזור העיירה בקוריאני (Bakuriani) שברכס הקווקז הקטן הניבה אינסוף פרחים. כבר בעלייה המפותלת לעיירה קלטה עיננו את אחד מהיפים בפרחי גאורגיה, הלא הוא שושן סוביץ, שושן גבוה בעל פרחים צהובים בהירים ומנוקדים מעט. הפרחים הריחניים בולטים על רקע היער המוצל והקודר. חובבי הקולינריה נהנו בנקודה זו מתות-שדה בר, ממנו קטפנו תותים קטנים בטעם מסחרר.
 
השטחים הפתוחים בתוך העיירה הם למעשה אחו אלפיני, הפורח בשלל צבעים. כאן ראינו סייפן קווקזי (Gladiolus caucasicus) בפרחי ורוד כהה, מרגרטות לבנות, מיני ריננטוס, מיני תלתן, סחלבי אצבענית ועוד פרחים רבים. לא נשכח את השיכרון השחור (Hyoscyamus niger) שקישט את צדי הדרך.
כתבה על טיול ג'יפים בגאורגיה
 
 סיפן קווקזי, גאורגיה  ריננטוס גדול, גאורגיה
ריננטוס גדול 
סיפן קווקזי (צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 

בין שיחי הרודודנדרון

סביב עיירה בקוריאני, שכאמור שוכנת על רכס הקווקז הקטן, ממערב לטביליסי, משתרעים יערות עבותים ויפים במיוחד. ניתן לטפס להר קוחטה (Kokhtagora) הסמוך, שגובהו 2,155 מטר, או לעלות בדרך המובילה לאגם טבצ'קורי (Tabatskuri), המתנשא לרום 1,991 מטר. בשני האתרים חולפים על פני כתמי פריחה האופייניים לשולי היער ובהם: שושן סוביץ (Lilium szovitsianum), גלגה מזרחית (Galega orientalis), קטנית יפה סגולת פרחים, הרקלאון (Heracleum humile), סוכך ענק בעל תפרחת לבנה מרשימה ביותר (לצלמים כדאי לצלם צמח זה דווקא מלמטה), וכן ציפורנית נפוחה (Silene vulgaris) המוכרת לנו גם מישראל.
כתבה על טיול מטביליסי לבאטומי
 
רודודנדרון קווקזי, גאורגיה
רודודנדרון קווקזי 
(צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 
 
בעלייה לאגם טבצ'קורי נפגשים עם שיחי רודודנדרון קווקזי (Rhododendron caucasicum), הפורחים בלבן. בין שיחי הרודודנדרון מככבת כלנית נרקיסית (Anemone narcissiflora) – אחד מהפרחים היפים והמרגשים של האזור – הפרח הוא פרח כלנית, אולם במקום פרח אחד, יש בקצה הגבעול כמה פרחים כמו בנרקיס, ומכאן השם.
 
באחו האלפיני של אגם טבצ'קורי אנו פוגשים פרחים רבים שכבר ראינו. בולטים במיוחד פרחי פרג מזרחי (Papaver orientale), המופיעים בפרחי ענק אדומים דמויי צלחת.
 
אחו אלפיני פורח, פרחים בגאורגיה
אחו אלפיני פורח
 (צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 

ברווזים באגם וכנסיות על הגבעה

לטיול בגאורגיה כדאי להביא גם משקפת – לעיתים אנו רוצים להתמקד דווקא בשלט, פרח או ציפור הרחוקים מאיתנו. המשקפות הוכיחו את חשיבותן באגם טבצ'קורי – עשרות ברווזי קטיפנית שחומה (Velvet Scoter או בשמה המדעי:  Melanitta fusca) נדירים שטו להם במרכז האגם והיוו אטרקציה לחובבי הציפורים שבינינו. הקטיפנית השחומה היא ברווז שחור-קטיפתי, המקנן בעיקר בסקנדינביה, אולם אוכלוסיות קטנות ומבודדות, כמו זו של אגם טבצ'קורי, מוכרות גם באגמי הקווקז.
 
כל טיול טבע בגאורגיה משולב גם באתרים היסטוריים ובעיקר בכנסיות יפהפיות, הפזורות דווקא בראשי גבעות בסמוך לאתרי הטבע. כך נהנינו מכנסיית ג'ווארי (Jvari), מצודת אנאנורי (Ananuri) ועוד רבות אחרות.
 
פעמונית שלושת השיניים, פרחים בגאורגיה  סחלב, פרחים בגאורגיה
פעמונית שלושת השיניים
   פרפר על סחלב (צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 פרחים מתעוררים מהשלג בקווקז הגבוה

רכס הקווקז הגבוה הפתיע אותנו בתלילותו ועוצמתו. הלינה בכפר גודאורי (Gudauri) מאפשרת ליהנות משיחיית רודודנדרון, צהוב הפורח ביוני-יולי, ומפרחים רבים, כמו סחלב מירונית ירקרקה וסחלב אצבענית אוקסיניתאולם ההפתעה הגיעה דווקא במעבר ההרים לכיוון העיירה סטפן-צמינדה (Stepantsminda היא קזבגי בשמה הישן). עלינו ברגל לכיוון השלוגיות (פסי השלג הנמסים בעונה זו)  השטח הסמוך לשלג עוד חום ורדום, אולם מעט מעבר לו ניתן לראות אלפי צמחים המתעוררים לחיים – חוויה בעלת עוצמה אדירה.

אציין רק שני פרחים יפים ומיוחדים מבין אלפי הפרחים שראינו: גביעונית עבת-עלים (
Fritillaria crassifolia), בעלת פרח ענק ארגמני דמוי קופסא נטויה מטה (הציצו בפנים: הפרח הוא משובץ), ופתיתי שלג (Snowdrops, Galanthus
 בן דודו של הנרקיס, בעל פרחים לבנים יפהפיים נטויים מטה אף הם.
 
גביעונית, פרחים בגאורגיה  שושן, פרחים בגאורגיה
גביעונית ופתיתי שלג
   המחבר ליד שושן שמצא (צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 
 
באזור העיירה סטפן-צמינדה (קזבגי) עלינו לכנסיית צמינדה סאמבה (Tsminda Sameba), שפירוש שמה "השילוש הקדוש". בימים בהירים ניתן לראות מהכנסייה, הבנויה ברום 2,170 מטר, את פסגת קזבגי ברום של 5,034 מטר. את המצוקים עליהם ניצבת הכנסייה והמדרונות הירוקים סביבה מקשטים פרחי פעמונית שלושת-האונות (אגב, בטיול מצאנו לפחות עשרה מינים שונים של פעמונית, כל אחת יפה מחברתה). למטיבי הלכת כדאי לעלות ברגל לכנסיית השילוש הקדוש ואף להמשיך בטרק לקזבגי עצמו. אנחנו עלינו לכנסייה עם ג'יפים וירדנו חלק מהדרך ברגל, בשביל העובר דרך יער קסום ובו שלל פרחים, בהם גם גיה אולימפית (Aquilegia olympica).
 
אקוילגיה אולימפית, פרחים בגאורגיה
אקוילגיה אולימפית 
  (צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 

מסלול רגלי בקניון גלאטי

באזור הקווקז הגבוה ביקרנו גם בקניון גלאטי (Gelati) הנידח, לאורכו טיילנו במסלול קל ויפה, החולף על פני סלעי ענק. על הסלעים צומחים מגוון פרחים מיוחדים, כמו: שלהבית הפקעות, פולמוניון קווקזי וצורית שעירה. האחרון הוא צמח קטן וחמוד במיוחד, שהצמח הצעיר שלו נראה כמו כדור ירוק והצמח הבוגר מפתח מהכדור תפרחת ורודה ויפה. כדאי ללכת עד סוף הקניון, כאן מפתיע אותנו מפל מרשים, החוסם את הדרך מעלה.
 
הכפר ג'וטה (Djuta) הוא כפר נידח וקסום, סביבו חלקות חקלאות מסורתית של תפוחי אדמה. מהכפר ירדנו ברגל, שוב נהנים מפריחה של אחו אלפיני משובב נפש. פרחי כלנית נרקיסית הופיעו כאן שוב. כאן כדאי לחפש – רוב הפרטים של הכלנית לבני פרחים, אבל אנחנו מצאנו גם ורודים ואף פרט אחד ארגמני! בחלק התחתון של הקניון נחשפנו לדרדרות אבנים של שיסט וולקני, שחלקן נראות ממש כמו גזעי עצים. בדרדרות אלו גדלים גם צמחים מיוחדים, ביניהם ציפורנית קרועה (אחת מהמטיילות קראה לה ציפורנית התחרה, על שום עלי הכותרת הלבנים והגזורים שלה) וסמפרביבון קווקזי – צמח בשרני, השולח שלוחות מהן גדלים צמחונים כדוריים ויפים.
 
בעיר הבירה טביליסי, מעבר לאוצרות התרבות הרבים יש גן בוטני קסום, הממוקם על גבעה הצופה לעיר ומשתרע על פני שטח של 1,600 דונם. בביקור בעיר כדאי לשלב ביקור בגן, המציג צמחים מכל אזור הקווקז ובעצם מהעולם כולו. כדאי גם ליהנות ממפל המים ומהערוץ הזורם בגן, רענון נעים לכפות הרגליים.
 
ציפורנית קרועה, פרחים בגאורגיה
ציפורנית קרועה
 (צילום: אורי פרגמן-ספיר)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על גאורגיה

המלצות למטייל בגאורגיה
10 יעדי טיול מומלצים בגאורגיה
מסלול טיול מטביליסי לבאטומי

אורי פרגמן ספיר
 
אודות הכותב
ד"ר אורי פרגמן – ספיר, המדען הראשי של הגן הבוטני האוניברסיטאי בגבעת רם, ירושלים. מתמחה בצמחיית הים התיכון ומערב אסיה. מוביל השתלמויות בוטניות מקצועיות בארץ, בארצות הים-התיכון ובקווקז. 
מדריך טיולים בחברת אקו-טיולי שטח.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר