מידע כללי למטייל בהודו

מידע כללי למטייל בהודו
צילום: Ninaraתשבץ הקסמים של הודו

הגזעים והשפות של אזור אחד בהודו, שונים בתכלית מאלו של אזור אחר. תושבי הצפון בהירים יחסית, בעוד שהטאמילים שבדרום שחורים כפחם, התושבים למרגלות ההימלאיה מלוכסני עיניים. בעוד שמרבית ההודים הינם טיפוסים קווקזואידים, בני המיעוטים שבמדינת אוריסה, שונים בתכלית מהראג'פוטים הססגוניים של ראג'סטאן. במדינות קרלה וגואה חיים צאצאי עבדים כושים, שהם דומים להפליא לשכניהם הדרווידיינים, אך אלו זוכרים להם את עברם השחור, תרתי משמע. יש בה בהודו תשבץ בלתי אפשרי כמעט, של עמים ולשונות. במדינת ארונצ'אל-פראדש לבדה חיים בני שלושים ושניים עמים שונים!


ואראנאסי, דאסאסוואמד גהאט
הצבעוניות של הודו, טבילה בנהר הקדוש (הגאנגס) בעיר וראנאסי  (צילום: Water Alternatives Photos)
 

המזרח הרחוקהודו – ארץ של ניגודים

הודו היא קלידוסקופ עצום של דתות ואמונות. המושג "חילוני" הוא זר להודי אפילו יותר ממושג הזמן המערבי. בהודו לכל אדם יש אלוהים, לפחות אחד, והעיסוק בו הוא עיסוק אינטנסיבי, באמונה, בתפילה, במנחות, בקורבנות ובעלייה לרגל. טיול בהודו הוא פעמים רבות גם מסע רוחני. אחת היא אם התייר מסתופף בצילו של גורו רב רושם וקסם באשראם מבודד, או מסתפק בשיחה פילוסופית עם קבצן בשוק, הוא מוצא את עצמו נפעם לנוכח העושר הפילוסופי, קורא, מקשיב, שואל, מתעניין, אך מודע ליכולתו המערבית, המוגבלת, רק לגעת, לא לגעת, בקצה של החוויה.

הודו היא ארץ של ניגודים. ארמונות מאהאראג'ה מפוארים, מול משכנות עוני נורא. מכונית מרצדס מפוארת, מול סבל ריקשה יחף; צפיפות בלתי נסבלת מול מרחבים הפורצים מעבר לאופק; פילוסופיה, יוגה ומדיטציה, מול חומרנות, גשמיות ותאוות בצע. הודו היא ארץ של פרדוקסים: ההודים משגרים לוויינים לחלל, אך מתקשים לתקן מצלמה; מייצרים פצצת אטום ומעריצים פרה; מאמינים בקדושת כל בעל חיים ומתפרצים לעיתים במעשי רצח, כנגד בני דת שכנה או קסטה נמוכה.
כתבות על הודו לפי אזורים  | 
כתבה על ארמונות הסוחרים בראג'סטאן 
 

חיוך של השלמה עצמית במאגר פושקר (צילום: יובל נעמן)
מפגש עם הודו

המפגש עם הודו אינו דומה למפגש עם שום ארץ אחרת. המתקפה על חושיו של המטייל היא אינטנסיבית, מרוכזת ובלתי נמנעת. הודו מכה חזק, לעיתים חזק מדי, במראות, בצבעים, בקולות, בצלילים, בניחוחות, בנשימה ובמגע. מסופקני אם קיים בעולם עוד מקום שיכול להציע מגוון עשיר כל כך של חוויות וגירויים, כמו תת היבשת ההודית. הודו היא ההצגה הגדולה בעולם. התגובה הראשונית למפגשו של התייר עם הודו היא, כמעט תמיד, הלם. גם אם הוא מוגן על ידי מלונות פאר, מסעדות יוקרה ואוטובוסים ממוזגי אוויר. לאחר ההלם, נותרות שתי אפשרויות קיצוניות: אהבה או שנאה. השילוב המדהים של הניגודים, המגע האינטנסיבי כל כך, הגודש העצום מכל דבר, לא יכול להשאיר את המטייל אדיש. הוא מוצא את עצמו בוחר אחת משתיים: זעזוע ותיעוב, לעיתים עד בחילה, הגורמים לו לרצות לקום ולברוח; או שבי מוחלט בקסמי הארץ ושאיפה לצלול ולחקור את צפונותיה, עוד ועוד. ביקור בהודו כרוך במאמץ, לעיתים פיזי, ותמיד נפשי.
כתבה על פסטיבל קומבה מלה - החגיגה הגדולה בעולם

הבירוקרטיה בהודו היא שילוב של כבדות וסרבול מזרחי, עם מורשת בריטית חביבת ניירת; האנשים לעתים מעיקים והתנאים לא תמיד נוחים. כמעט כל אחד מרגיש, לעיתים, שהוא קרוב לקצה יכולתו לשאת את המתרחש. זהו מאמץ של דילוג על פני מרחבי הזמן, זהו מסע מסחרר אל החיים בעיצומם, הכרוך בשקיעה עמוקה אל החוויה ההודית; אל ארץ שנאמר עליה ש"היא העולם". 

נשים בהודו
התגובה הראשונית למפגשו של התייר עם הודו היא, כמעט תמיד הלם  (צילום: Nikada)
 
הודו יכולה להיות לעתים טורדנית, מתישה ואפילו מרושעת. זוהי חוויה לא קלה, אך בהחלט כדאית.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות

כתבות על אזורים בהודו

כתבות על צפון הודו
כתבות על מרכז הודו
כתבות על דרום הודו

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר