קומבה מלה – החגיגה הגדולה בעולם
מאת: מעוז דור


הודו היא פסטיבל אנושי, מתקפה לכל החושים, ערב רב של ריחות וצבעים ועוד רבים התארים והשבחים שאפשר להרעיף עליה. זוהי מעצמה תרבותית ורוחנית, ממנה צמחו הדתות והאמונות הגדולות שעיצבו את מזרח אסיה ויצרו את מה שמכונה "קסם המזרח".


פסטיבל הכד, הקומבה מלה (Kumbh Mela), הוא החגיגה ההודית הגדולה ביותר והכינוס הדתי-רוחני הגדול ביותר בעולם. זהו מפגן אנושי של צבעים, אמונות, ריחות ורוחניות, ולמעשה אחת ההזדמנויות הייחודיות לתפוס את מלוא החוויה שמציעה הודו.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

פסטיבל קומבה מלה מתקיים כל שלוש שנים בעיר אחרת מתוך הארבע הקדושות   (צילום: AlGraChe)
מיליוני מאמינים, אנשי רוח, נזירים וסגפנים הינדואים   (צילום: AlGraChe)
מגיעים לטבול במי הנהר הקדושים בתקווה לזכות בטהרה   (צילום: AlGraChe)
מאהלים לעולי הרגל מוקמים לרגל הפסטיבל הגדול   (צילום: AlGraChe)
 מומלץ להזמין חדר עם מרפסת או חלון הצופה אל הנהר   (צילום: AlGraChe)
 למי הגנגס מיוחסות סגולות של פוריות, טוהרה ושפע  (צילום: AlGraChe)
אין דרך טובה יותר לתפוס את ההוויה ההודית, על הקסם והרבגוניות שבה (צילום: Ninara)

רק בהודו - בכל יום יש סיבה למסיבה

הודו מושכת ומסקרנת יותר ויותר את המטייל הישראלי, בין אם הוא תרמילאי צעיר אחרי צבא, פנסיונר הנמשך לעושר תרבותי אקזוטי, הורה המתחקה על עקבות בנו או בתו שביקרו בהודו (או רק נוסע לבקר) ואפילו משפחות המעוניינות בטיול מיוחד. כולנו מכירים חברים ובני משפחה שביקרו בהודו, שעל פניהם ננסך חיוך מתוק של ערגה וגעגועים, כשעולים בראשם זיכרונות מתוקים מהמפגש עם הודו מלאת העוצמה, הצבעונית, הסוחפת ואפילו החושנית. 
כתבות נוספות על הודו
 
לוח השנה ההינדי מלא וגדוש בחגיגות, בפסטיבלים ובמועדים - עד כדי שנראה כאילו ההודים דואגים שתהיה סיבה למסיבה בכל ימות השנה. מבט בוחן יותר בלוח השנה יגלה שישנן מאלות (התכנסויות/פסטיבלים) החוזרות מדי שנה, בתאריכים קבועים על-פי לוח השנה ההינדי הירחי. אלה הם הפסטיבלים השנתיים החוגגים את ניצחון הטוב על הרע, האור על החושך, אהבתם של שני אלים בני אלמוות או הולדתם. המלה הגדולה מכולם היא הקומבה מלה, "פסטיבל הכד". אין דרך טובה יותר לתפוס את ההוויה ההודית, על הקסם והרבגוניות שבה, מאשר להשתתף באחד הפסטיבלים, ואין פסטיבל גדול יותר, עשיר יותר וססגוני יותר מאשר הקומבה מלה.
כתבה על פסטיבל מלה בעיר פושקאר

קומבה מלה בהודו
גשרים זמניים מוקמים על הנהר והם עמוסים בכל שעות לילה וכל היום, פסטיבל קומבה מלה   (צילום: AlGraChe)

 ברירת מחדלעולם רוחש בין אלים לבני אדם – מהות פסטיבל הכד

בתקופה בה עוד הילכו אלים על פני האדמה, הלך חכם הודי לבקר את אינדרה, מלך האלים, והביא לו מנחה. אינדרה התעלם מנוכחותו של החכם והשליך הצידה את מנחותיו. זה האחרון התכעס מאוד, והטיל על מלך האלים קללה שנטלה ממנו את כוחותיו. המזור היחידי לחוסר האונים של אינדרה, היה לגימה מהאמריטה – נקטר האלים (שעל שמו נקראת העיר אמריצר), משקה שנתן לאלים את כוחותיהם העל-טבעיים והפך אותם לבני אלמוות. נקטר האלים נגנב על ידי שדים, שלקחו אותו למצולות ים-החלב, עליו נח האל וישנו - האל המשמר את הבריאה ואחד משלושת האלים החשובים בפנתיאון האלים ההודי.
כתבה על העיר אמריצר

 
מעשיה זו היא תחילתו של אפוס נפלא, המתאר את קרבות האלים בשדים, באמצעות משלים המתובלים ברזי חוכמת המזרח. לאחר מאבק איתנים, נמלט האל הבורא ברהאמה ועף מעל העולם, ולמשך תריסר ימים, השווים לשתים עשרה שנות אדם, התחמק ממתקפות השדים. במעופו נפלו ארבע טיפות נקטר, בארבעה מפגשי נהרות עם נהר הגנגס בערים: נאשיק (Nashik), אוג'ן (Ujjain), אללהאבד (Allahabadוהרידוואר (Haridwar), הנהרות מתקדשים כל אחד בתורו אחת לשתים עשרה שנה. זהו הרקע לפסטיבל הכד, הנחוג כל שלוש שנים בעיר אחרת, אז מתקדשים מפגשי הנהרות האלה עם הגנגס ונוהרים אליהם מיליוני מאמינים, אנשי רוח, נזירים וסגפנים הינדואים.
כתבה על הקומבה מלה בעיר נאשיק  | 
כתבה על הערים הרידוואר ורישיקש


הערים בהן מתקיים הקומבה מלה לסירוגין, במחזור של 12 שנים

קומבה מלה אלאלאבאד
עולי רגל בפסטיבל קומבה מלה, כל שלוש שנים בעיר אחרת מתוך הארבע הקדושות   (צילום: AlGraChe)
פסטיבל קומבה מלה על הגנגס

בזמן בו נכנס כוכב צדק למערכת מזל דלי, והשמש מופיעה במערכת הכוכבים של מזל טלה, נחגג פסטיבל הקומבה מלה. אירוע זה מתקיים אחת ל-12 שנים, כל פעם בעיר אחרת מתוך ארבע הערים שהוזכרו.
 
סידור הכוכבים המיוחד הזה, מתרחש אחת ל- 12 שנים. במשך ארבעה חודשים, מתקדשים מי הגנגס ומיוחסות להם סגולות של פוריות, טוהרה ושפע. אך החשוב מכל הוא שטבילה בנהר בזמן המלה, מביאה למצב מוקשה  שחרור ממעגל החיים והמוות ומגלגולי הנשמה. עובדה זו, היא שגורמת למיליוני מאמינים, עולי רגל, תיירים, פרושים ונזירים הודים, ואנשים מכל הדתות, להגיע בהמוניהם לטבול במי הנהר הקדושים, בתקווה לזכות בטהרה.

קומבה מלה בהודו
מיליוני מאמינים, עולי רגל, תיירים, פרושים ונזירים הודים, ואנשים מכל הדתות,
מגיעים בהמוניהם לטבול במי הנהר הקדושים, בתקווה לזכות בטהרה
   (צילום: AlGraChe)
 

נתיב החיים והקדושה של הגנגס

לאורך למעלה מ- 2,000 קילומטר, ממקורותיו בהרי ההימלאיה ועד לשפך הנהר במפרץ בנגל, משרטט נהר הגנגס את נתיב החיים והקדושה בהודו. הנהר מתחיל את דרכו מקרחון גנגוטרי (Gangotri) ורמת טאפוון (Tapovan), מקומות שנדרשים מספר ימי הליכה לא קלים בכדי להגיע אליהם. הנהר יורד אל העיר רישיקש (Rishikesh), "עיר החכמים/נביאים", המכונה בירת היוגה הבינלאומית. בשנות השישים נהרו אליה "היפים", בהם אף חברי להקת הביטלס, בכדי ללמוד יוגה. רישיקש עודנה מהווה אבן שואבת למערביים המבקשים ללמוד יוגה או תורות רוחניות אחרות.
 
משם ממשיך הגנגס אל הרידוואר (Haridwar), אחת משבע הערים הקדושות בהודו. על גדותיה של הרידוואר ישנו סימן שלפי האמונה המקומית הותיר עקבו של האל וישנו שדרך במקום.
עוד ארוכה דרכו של נהר הגנגס, והיא משתפלת מן ההרים והגבעות ופונה מזרחה במישורים הגדולים של הודו, הנקראים על שמו של הנהר - "מישורי הגנגס". משם הנהר ממשיך לפראיג (Prayag, הקרויה גם אללהאבד Allahabad), עיר המארחת גם היא את אחת המאלות. בעיר זו נפגש הגנגס עם נהר קדוש אחר, יאמונה-טרי (Yamunotri). הגנגס ממשיך הלאה אל העיר ורנאסי (Varanasi), עירו של שיווה והקדושה מבין ערי הודו.
לבסוף, לאחר מפגשו האדיר של הגנגס עם נהר בראהמהפוטרה, משנה כיוונו דרומה ומתפצל למאות יובלים, בשפך הנהרות הגדול ביותר בעולם, אשר יוצר אזור פורה מאין כמוהו (ולעיתים תכופות כפוי-הטובה ביותר), לכפריים היושבים לגדותיו, כמו גם לעשרות מינים של בעלי חיים, החיים באזור הביצות של השפך במדינת בנגלדש. 
 
גנגה, אלת הגנגס, היא למעשה אלה הינדואית, המקדשת ומטהרת את אפר המתים. שאיפתם הגדולה ביותר של מאמינים הינדואים, היא למצוא את מותם ולהשרף לגדותיה של אמא גנגה ושאפרם יפוזר ויתמזג עם זרם האלה הקדושה. את טקסי שריפת הגופות, טבילות הטוהרה ופולחני דת אחרים, ניתן לראות לאורכו של כל הנהר ובמיוחד בערים הקדושות ובמרכזי הדת החשובים.

קומבה מלה בהודו
התאספות ההמונים הגדולה בעולם – סאדהו מרוחים באפר גוויות  (צילום: מעוז דור)
 

הטבילה הגדולה והנגה-באבא

בתקופה בה נחוג פסטיבל הקומבה מלה חלים מספר תאריכי טבילה, ימים מסוימים בהם נוהגים רבבות המאמינים לטבול. מבין כל הטבילות נבדלות שלוש טבילות מיוחדות, הנקראות טבילות מלכותיות, או "שאהי סנאן". ימי הטבילות המלכותיות מושכים אליהם מספר רב של מאמינים, אולי הגדול בעולם, עד שבטבילה המלכותית הראשית עשויים לטבול במי הנהר כ-7 מיליון מאמינים ביום אחד!
 
אחד מרגעי השיא של הקומבה מלה, והסצנה המרשימה ביותר בה, היא טבילת הנאגה-באבא.

באבא או סאדהו הוא אדם שפרש מהבלי העולם ושגרת היום יום, ומקדיש את עצמו לחיי הרוח בלבד. הסאדהואים נוסעים, הולכים ונעים לאורך נתיבי הקדושה השונים בהודו ועולים לרגל לאתרים קדושים. הם מתקיימים מנדבות ומתרומות, ולדבריהם ממה שנותנים להם האלים. ישנם מסדרים או סוגים שונים של סאדהואים: כאלו המתרגלים יוגה באדיקות, כאלו החיים בבדידות ביערות העד או בהרי ההימלאיה, או נוודים ההולכים לצידי הדרך, מצוידים בקערת אבץ לנדבות ובחוכמת נוודים מופלאה.

הנאגה באבא הם הסגפנים האדוקים ביותר מבין הסאדהואים ההינדואים. שערם קשור וסבוך בצמות וראסטות, דביק מאפר מדורות ואבק דרכים, ואת גופם הם מורחים בשכבת אפר לבן בלבד. הם הולכים עירומים כביום היוולדם, משוחים באפר מדורות לבן וקדוש, ונוהגים לחיות בבדידות בחיק הטבע.
 
בקומבה מלה יורדים הנאגה-באבא מההרים ומגיעים לפסטיבל בהמוניהם. לפנות בוקר, ברגע אחד, רגע שכולם מצפים לו במשך כל טבילה, קורע אוסף מלוכד של נאגה באבא את ים האנשים. הם מסתערים כלוחמים בשעת הקרב אל מי הנהר, שם הם מטהרים עצמם בטקס המתרחש אחת לכמה שנים, על פי אותם כללי טקס הנהוגים מאות בשנים.

קומבה מלה בהודו
ריצת הסאדהו אל המים הקדושים, רגע שכולם מצפים לו  (צילום: מעוז דור)
 

חוויה של פעם בחיים

מי שרוצה לחוות על בשרו את המלה הגדולה בעיר הרידוואר (Haridwar), היפה מבין ערי הקומבה מלה, ראוי שיתכנן זאת זמן רב מראש. עקב מיליוני המבקרים והביקוש האדיר, יש לדאוג למקומות הלינה זמן רב מראש. כ-70 מיליון מאמינים עולים לרגל ומבקרים בהרידוואר במהלך הקומבה מלה. רובם הגדול לן בלילה על הגהאטות, המדרגות הגדולות, בהן יורדים הטובלים אל מי הנהר. המסעדות ובתי התה בהרידוואר אמנם רבים, אך הם כורעים תחת העומס - סיבה נוספת לשריין לעצמכם מקום לינה מסודר מראש.
לינה בעיר הרידוואר
 
מאהלים לעולי הרגל מוקמים לרגל הפסטיבל הגדול. אלו מאהלים התחומים בגדרות, שניתן למצוא בהם אוהלי שירותים ומקלחות והם בהחלט ראויים לשינה. מי ששפר עליו מזלו והתארגן מבעוד מועד, יכול לישון בחדר מלון שלעתים אף יוכל לשמש כמפלט מההמון.
 
כדאי לבדוק מתי עומדים לרחוץ הסאדהוים בנהר ולצפות בהם צועדים או מסתערים אל הנהר. בכדי לתפוס את מלוא התמונה המרתקת מומלץ ולעמוד על הגדה שמנגד. מומלץ אף יותר, להזמין חדר עם מרפסת או חלון הצופה אל הנהר, וכך לזכות במבט חד פעמי על נחיל האנשים הזורם אל הנהר להיטהר.
 
הקומבה מלה מציעה למטייל חוויה ייחודית ומלאת עוצמה רוחנית ואנושית, חוויה של פעם בחיים שלא תשכח לעולם.


מעוז דור אודות הכותב
מעוז דור, מטייל ומאוהב בתת היבשת ההודית ובאסיה בכלל. מרכז את מחלקת הטיולים ליבשת אסיה והמזרח הרחוק בחברת עולם אחר.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר