הזמנות לחופשה שלך

מידע וטיפים למטייל בהודו
מאת: יובל נעמן


ריכוז מידע שימושי, המלצות וטיפים למטיילים בהודו, ובעיקר איך לטייל בטוח ולא להסתבך בבעיות מיותרות.


בשורות הבאות ננסה לספק לכם מידע שראוי לכל מטייל בהודו לדעת, לפני צאתו לדרך: אשרה (ויזה), חיסונים, מטבע, סמים, בריאות, אפשרויות לינה, היגיינה, כללי התנהגות, מוסדות יהודיים, בתי חב"ד ועוד.

 

שעון הודו

אזור הזמן של הודו הוא GMT+5.5, כלומר, שעון הודו מאחר את שעון ישראל ב- 3.5 שעות (כשבישראל לא מונהג שעון קיץ).
 

השעה בבומביי
  
 

מזג אוויר בהודו

תת-היבשת בעלת שונות גדולה במזג האוויר, ומושפעת רבות מהמונסונים - הדרום מזרחי הדרום מערבי, וכן מהחורף הארקטי ברמת טיבט.
המונסון מכסה בהדרגה את תת-היבשת, מדרום מזרח במאי, ועד למורדות ההימלאיה מיולי, אז הטמפרטורה יורדת במקצת. הודו גשומה עד ספטמבר, אז נסוג קו המונסון בהדרגה דרום מזרחה ונעלם בנובמבר.  מחודשים אלו נעים יותר לטייל במרבית הודו, כשהטמפרטורות סבירות, פרט לצפון הודו ההררית, המתכסה שלג והמעברים לרמה הטיבטית נסגרים. ממרץ החום חוזר למישורי הנהרות ולמדבריות עד שהופך לבלתי נסבל במאי ויוני, אז גם נפתחות הדרכים בהימלאיה, שנשארת ללא גשם משמעותי כל השנה. במדבריות, במישורי הנהרות, ברמת הדקאן ובדרום מומלץ להיות מאוקטובר ועד פברואר, בעוד שלהימלאיה יש להגיע ממאי ועד אוקטובר.
כתבה על המזרח הרחוק לבני גיל הזהב
 
טאג' מהאל
ארמון טאג' מהאל - אלפי המבקרים שפוקדים אותו בכל יום  (צילום: ד"ר רמי דברת)


 ברירת מחדל
 

אשרת כניסה (ויזה) להודו

אזרחים ישראלים נדרשים בוויזה להודו, והתקנות משתנות מעת לעת, כך שרצוי להתעדכן באתר האינטרנט המוסמך לכך
אתר אינטרנט לבקשת ויזה להודו
 
אין צורך להגיע לשגרירות לצורך קבלת ויזה, אלא למלא בקשה באתר האינטרנט ולשלם.
בתוך ארבעה ימי עבודה מתקבל בדוא"ל אישור לויזה, איתו  יש להגיע להודו ולקבל בשדה התעופה את הוויזה.

 
בטופס הבקשה יש לציין פרטים מדויקים ומקומות לביקור (ולו גם פיקטיביים). ובמידה והמבקש היה בהודו בעבר, עליו לציין לפחות שני מקומות בהם ביקר.
האשרה המתקבלת אינה תקפה לאחד מעשרות האזורים המוגבלים והמדינות המוגבלות לכניסה ואזורי גבול נידחים. אישורי כניסה למדינות ואזורים אלו ניתנים להשגה בערים המרכזיות ובסוכנויות נסיעות המארגנות טיולים לשם.
בכניסה וביציאה יש למלא טפסים אותם תקבלו במטוס או בשדה התעופה.
 

חיסונים לפני נסיעה להודו

טרם הנסיעה מומלץ לפנות ללשכות הבריאות המחוזיות ולקבל את החיסונים הנדרשים. בעת הנסיעה חשוב להצטייד בפנקס החיסונים.
רשימת לשכות הבריאות המחוזיות ומספרי הטלפונים
 

המטבע ההודי

בערים ניתן להחליף כסף בבנקים או למשוך מזומנים בכספומט באמצעות כרטיס אשראי. באזורים כפריים לעיתים אין אפשרות להחליף או למשוך כסף, ויש להצטייד במזומן מראש.
במקרה הצורך ניתן להעביר כסף מהארץ להודו דרך חברת ווסטרן יוניון וזאת באמצעות הפקדה המתבצעת בסניפי בנק הדואר בישראל. ניתן לקבל את הכסף בערים רבות בהודו.
 
טיול למזרח בגיל מבוגר
נופיה היפים של צפון הודו - מרגשים בכל גיל  (צילום: גולן לובנוב)
 

לינה בהודו

הודו היא מדינה גדולה ויש בה מגוון רחב של אפשרויות לינה שמתאימות לכל תקציב. עבור תרמילאים או מי שמסתפק ברמה בסיסית יש הוסטלים (וגם כאן המגוון אדיר) עם חדרים משותפים, עבור מי שמחפשים בתי מלון ברמה גבוהה יותר - יש בתי מלון מקסימים בערים הגדולות (המחירים בעיר מעט יקרים יותר מאשר בפריפרייה) ובעיירות. לפני בחירת מקום לינה צריך לחשוב מראש על כמה ימים תרצו לבלות באזור וכמה זמן אתם מתכננים לבלות במלון (אם זה רק כדי "לשים את הראש" חבל להשקיע בבית מלון מפואר). קשה לבחור מבין אלפי האפשרויות, מזל שמטיילים ישראלים אוהבים לחלוק מידע. 
לינה ואירוח בהודו - השוואת מחירים והזמנות
 

סמים בהודו

הרשות הלאומית למלחמה בסמים מדווחת שכ- 90% מ- 20,000 הצעירים המגיעים להודו משתמשים בסמים, וסוחרי סמים מהארץ הולכים ומשתלטים על שוק הסמים בהודו. לכן פתחה הרשות, בשיתוף עם "מרכז איזון", המטפל באנשים שנפגעו מסמים, את שני מרכזי "הבית החם הישראלי" בהודו, לטיפול בבעיה זו בטרם ידרש חילוץ. פעילות המרכז משנה מקום לפי העונות, בין מנאלי בצפון וגואה בדרום. לדבריהם פקדו אותם בשנה מאות ישראלים, טופלו 65, וחולצו 33 (בעלות 4,000 דולר לחילוץ).
 
שתי מחלות שונות מזוהות בנוגע לשימוש בסמים:
התמכרות (פגיעה ברצון החפשי בשל צרכים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים) ואיבוד השפיות, בה הסם הוא קטליזטור למחלת נפש חבויה, המופיעה בעיקר לאחר שימוש בסמים הלוציגניים (סמי הזייה).
אלו מחלות שלמרות הדעה שהן ניתנות לשליטה, הן עלולות לפגוע גם באדם החזק ביותר ולהפכו לתלוי בחברה ואינו משרת את עצמו או מתפקד עצמאית.
בנוסף לכך, עשויים לאבד את החירות גם בשל משגה זמני בשיקול הדעת - להתעסק בסמים במדינה בה הענישה חמורה במיוחד, למרות הקלות הבלתי נסבלת של השגת הסמים, והסיכוי לעשות כסף מהיר בסחר בהם.
 
למעלה מעשרה ישראלים יושבים בבתי כלא, נכון לרגע כתיבת שורות אלה, על הברחה וסחר בסמים של עד 150 קילוגרמים.
העונשים המוטלים על מבצעי עבירות סמים בהודו הם כבדים מאוד, וכוללים מאסרים ממושכים (10 שנים ויותר) ובמקרים מסוימים אף עונש מוות. מערכת המשפט איטית וההליכים המשפטיים, ממועד המעצר ועד לקבלת פסק הדין, עלולים להימשך על פני מספר שנים. השהות בכלא הודי, בין אם במעצר בהמתנה למשפט ובין אם במהלך ריצוי עונש, הינה בתנאים קשים ביותר!
ישראלים רבים הסתבכו עם החוק לאחר שהעבירו סמים בצורות שונות, בידיעתם או שלא בידיעתם. יש לשים לב לציוד האישי ולשמור אותו בקרבתכם בכל עת, במיוחד לפני מעברי גבול.
 
במקרים רבים לאחר שימוש בסמים שונים, איבדו מטיילים את שפיות דעתם באופן זמני. במקרים מסוג זה מומלץ לחזור לארץ במהירות האפשרית, לצורך קבלת טיפול, בליווי קרוב משפחה / חבר / גורם מקצועי, שילווה את המטייל ארצה (ראה ספרו של א.ב. יהושוע "החזרה מהודו").
מומלץ מאוד להיעזר בד"ר יוחאי וכוכי עם-עד, מפעילי "הבית החם" בגואה (Goa) ובמנאלי (Manali), המתמחים בעזרה לנפגעי סמים
הבית החם הישראלי פעיל בעונת החורף (20 בנובמבר עד 30 במרץ) בכפר אנג'ונה (Manali) בגואה.
טלפון: (91)98-90410262/64. בעונת הקיץ (10 באפריל עד 15 בספטמבר) באזור Old Manali במנאלי. טלפון  (91)98-162450. כתובת דוא"ל הבית החםkochiamad@walla.co.il
בנוסף, ניתן להיעזר בקו החם של הרשות הלאומית למלחמה בסמים בישראל. טלפון: 1-700-500-508
 
 
קומבה מלה, הודו
ארוחות חינם מטעם אחד האשרמים לרווחת הכלל, חגיגות הקומבה מלה  (צילום: יותם יעקבסון)
 
 

מוסדות ישראליים, יהודים ובתי חב"ד בהודו

בניו-דלהי נמצאת שגרירות ישראל בהודו, ובמומבאי נמצא קונסול. מטרת היותם שם היא קשרים בינלאומיים בין מדינות ויחסי סחר, ולא להיות מטפלות של ילדים אובדים ותמיכה בעצורים או חיפוש נעדרים. לשם כך ישנן פוליסות ביטוח וחוקרים פרטיים כמו גם משטרה הודית השומרת על החוק ומפעילה מערכת מקיפה בכל עיר וכפר בהודו. אל הנציגות הדיפלומטית יש לפנות רק לאחר שמוצו לפחות חלק מהכלים הללו.
קהילות יהודיות ישנן במקומות אחדים, ובמיוחד במומבאי.
 
בהודו לפחות עשרה בתי חב"ד, המספקים צרכים יהודיים, עורכים קבלות שבת וחגים, ונותנים יעוץ יהודי והלכתי. בתמורה הם מנסים, בדרכי נועם, למשוך את המחפשים עצמם לכיוון "נכון".
 

בריאות בהודו

במידה ובמהלך הטיול בהודו נתקלתם בבעיה רפואית, יש לקבל הנחיות מחברת הביטוח בארץ. ניתן גם להתייעץ עם נציגויות ישראל בהודו באשר למרכזים רפואיים. במידה ואתם מטיילים באזורים מרוחקים, במקרה של ספק בדבר חומרת המחלה, רצוי להגיע בטיסה לעיר בה יש בתי חולים סבירים וממנה ניתן יהיה להתפנות ארצה במידת הצורך. נסיעה ברכבת או באוטובוס בזמן מחלה הינה עסק מתיש ולא רצוי.
בפנייה למרפאות בדרך כלל יש לשלם מראש ולקחת קבלות. כמו כן בקשו מהרופא לתת לכם דו"ח רפואי מלא, בכדי שתוכלו להתייעץ עם הרופא המטפל בישראל.
 

היגיינה בהודו

בהודו ישנה תופעה של מכירת בקבוקי משקה "מזוייפים", העלולים להיות מסוכנים. יש לוודא כי הבקבוק סגור הרמטית טרם רכישתו; לגבי בקבוקי מים, יש לוודא כי הפקק עטוף גם בפלסטיק שקוף.
מומלץ לחטא פירות וירקות טריים טרם אכילתם או לאוכלם מקולפים. ככלל, עדיף לאכול ירקות שבושלו בישול ארוך (האופייני לאוכל ההודי). ישנו סיכון באכילת דגים, בשר וביצים, במהלך העונה החמה – ההובלה בהודו אינה נעשית בקירור ובמרבית המסעדות גם אין גנרטור לשמירה על טריות במהלך הפסקות החשמל התכופות (שלא לדבר על דוכני הרחוב, בהם אין קירור כלל).
 

כללי התנהגות  בהודו

ההודים אנשים סובלניים מטבעם ובדרך כלל נמנעים מלהשמיע ביקורת על תיירים המבקרים בארצם. עם זאת, הודו היא מדינה מסורתית ושמרנית, והיו מקרים בהם התנהגות בלתי הולמת הובילה להסתבכות. כיבוד התרבות המקומית יתקבל בברכה וימנע אי-נעימויות מיותרות:
מגע פיזי בין גברים ונשים בציבור (אפילו אחיזת ידיים) אינו מקובל.
לנשים מומלץ להימנע מלבוש חושפני, במיוחד מכנסיים קצרים וגופיות. לבוש חושפני מתפרש כמתירנות ועלול לגרור סיכון למטיילות, הנתפסות כ'מופקרות'.
בהודו אין זה מקובל לנשים להסתובב לבדן בשעות הלילה, והדבר עלול להוות סכנה.
חשוב מאוד לכבד מקומות קדושים. בכניסה למקדשים ישנן בד"כ הנחיות לגבי חליצת נעליים, לבוש צנוע וכו'; בחלק מהמקומות הצילום אסור.
יש לשים לב לכך שבהודו ישנן ערים הנחשבות לקדושות בכל תחומן, כגוןוורנסי (Varanassi), פושקאר (Pushkar) ורישיקש(Rishikesh). בערים אלה אסורה שתיית אלכוהול ואכילת בשר וישנה רגישות מוגברת ללבוש לא צנוע, קרבה פיזית בין המינים וכו'. בספטמבר 2005 נעצר ונשפט זוג שהתנשק במהלך טקס הינדי דתי על גדות האגם הקדוש בפושקאר.
כתבה על וורנסי 
 

מגבלות תנועה בהודו

בהודו נהוג לנסוע על גבי גגות אוטובוסים. בתאונות דרכים, הראשונים להיפגע הם יושבי גג האוטובוס. מומלץ לנסוע בתוך האוטובוס ובחברות אמינות בלבד. הנהיגה בהודו היא בצד שמאל ולא בימין כמו בישראל. ככלל, הכבישים משובשים והנהיגה לא זהירה. טיול בהודו על אופנוע הוא חוויה מסוכנת ביותר, במיוחד לאור היעדרם של שירותים רפואיים מתאימים, במקרה של תאונה מחוץ לערים הגדולות. 

שגרירות ישראל בהודו

כתובת: 3, Aurangzeb Road, New Delhi
מספר טלפון: 91-11-3041-4500+
מספר פקס: 91-11-3041-4555+
ימי ושעות פעילות: שני- שישי 09:30-12:30
אתר אינטרנט: embassies.gov.il/delhi
 

שגרירות הודו בישראל 

כתובת: הירקון 140, תל אביב
מספר טלפון: 03-529-1999
מספר פקס: 03-529-1953
ימי ושעות פעילות: שני- חמישי 08:30- 17:30
אתר אינטרנט: indembassyisrael.gov.in
 

מידע נוסף

לינה בדלהי - השוואת מחירים והזמנות
לינה ואירוח בגואה - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות 

המזרח הרחוק לבני גיל הזהב
כתבה על פסטיבל קומבה מלה
חיות הודו הנדירות
מבט חטוף על המטבח ההודי


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 13116
56640
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!