מידע וטיפים למטייל בהודו
מאת: יובל נעמן


מידע שימושי, המלצות וטיפים למטיילים בהודו, ובעיקר איך לטייל בטוח ולא להסתבך בבעיות מיותרות.


בשורות הבאות נביא מידע שראוי לכל מטייל בהודו לדעת, לפני צאתו לדרך: אשרה (ויזה), חיסונים, מטבע, סמים, בריאות, אפשרויות לינה, היגיינה, כללי התנהגות, מוסדות יהודיים, בתי חב"ד ועוד.

שעון הודו ואזורי זמן

אזור הזמן של הודו הוא GMT+5.5, כלומר, שעון הודו מקדים את שעון ישראל ב- 3.5 שעות (כשבישראל לא מונהג שעון קיץ).
על מנת לגשר על שני אזורי הזמן של הודו ( UTC+5 ו-UTC+6), קבעו ההודים אזור זמן אחד, שהוא הממוצע של שניהם.
בהודו לא מונהג שעון קיץ.
 

השעה בכל הודו

חשמל בהודו

מתח החשמל בהודו הוא 230 וולט, 50 הרץ.
השקעים בהודו הם מדגם C, D, M  (דגם C קיים במרבית מכשירי החשמל המודרניים בישראל).
כתבה על חיבורי חשמל בעולם
שקעים בהודו
שקעים לחיבורי החשמל בהודו - דגם C, D, M
(מקור:  ARTol)
 

מזג האוויר בהודו

תת-היבשת ההודית היא בעלת שונות גדולה במזג האוויר, ומושפעת רבות מהמונסונים - הדרום-מזרחי הדרום-מערבי, וכן מהחורף הקר ברמת טיבט
המונסון מכסה בהדרגה את תת-היבשת, מדרום-מזרח במאי, ועד למורדות ההימלאיה מיולי, אז הטמפרטורה יורדת במקצת. הודו גשומה עד ספטמבר, אז נסוג קו המונסון בהדרגה דרום-מזרחה ונעלם בנובמבר. מחודשים אלו נעים יותר לטייל במרבית הודו, כשהטמפרטורות סבירות, פרט לצפון הודו ההררית, המתכסה שלג והמעברים לרמה הטיבטית נסגרים.
מחודש מרץ החום חוזר למישורי הנהרות
ולמדבריות, עד שהופך לבלתי נסבל במאי ויוני, אז גם נפתחות הדרכים בהימלאיה, שנשארת ללא גשם משמעותי כל השנה. 


מתי לטייל בהודו

במדבריות ובמישורי הנהרות של מרכז הודו, ברמת הדקאן ובדרום הודו מומלץ לטייל מאוקטובר ועד פברואר.
אל רכס הרי ההימלאיה אשר בצפון הודו, ניתן 
להגיע ממאי ועד אוקטובר.
 
מפת צפון מערב הודו  מפת מרכז הודו  מפת דרום הודו
מדינות צפון הודו  | מדינות מרכז הודו  |  מדינות דרום הודו
(לחצו על מפת האזור לכניסה לכתבות)


המזרח הרחוקאשרת כניסה (ויזה) להודו

אזרחים ישראלים נדרשים בוויזה להודו, והתקנות משתנות מעת לעת, כך שרצוי להתעדכן באתר האינטרנט המוסמך לכך. אין צורך להגיע לשגרירות לצורך קבלת ויזה, אלא למלא בקשה באתר האינטרנט ולשלם. בתוך מספר ימי עבודה מתקבל בדוא"ל אישור לוויזה, איתו  יש להגיע להודו ולקבל בשדה התעופה את הוויזה.
 
בטופס הבקשה יש לציין פרטים מדויקים ומקומות לביקור (ולו גם פיקטיביים). ובמידה והמבקש היה בהודו בעבר, עליו לציין לפחות שני מקומות בהם ביקרהאשרה המתקבלת אינה תקפה לאחד מעשרות האזורים המוגבלים, המדינות המוגבלות לכניסה ואזורי גבול נידחים. אישורי כניסה למדינות ואזורים אלו ניתנים להשגה בערים המרכזיות ובסוכנויות נסיעות המארגנות טיולים לשםבכניסה וביציאה יש למלא טפסים אותם תקבלו במטוס או בשדה התעופה.
 

חיסונים לפני נסיעה להודו

טרם הנסיעה מומלץ לפנות ללשכות הבריאות המחוזיות ולקבל את החיסונים הנדרשים. בעת הנסיעה חשוב להצטייד בפנקס החיסונים.
 

המטבע ההודי

המטבע בהודו הוא רופי הודי ( Indian rupee), ובקיצור INR.
בערים ניתן להחליף כסף בבנקים או למשוך מזומנים בכספומט באמצעות כרטיס אשראי. באזורים כפריים לעיתים אין אפשרות להחליף או למשוך כסף, ויש להצטייד במזומן מראש.
במקרה הצורך ניתן להעביר כסף מהארץ להודו דרך חברת ווסטרן יוניון וזאת באמצעות הפקדה המתבצעת בסניפי בנק הדואר בישראל. ניתן לקבל את הכסף בערים רבות בהודו.
 
מלון מומלץ בקוצ'ין
תעלות המים של מדינת קרלה בדרום הודו, עם מזג אוויר טרופי ואפשרות לטייל כל השנה -
בתמונה אתר הנופש 
קומאראקון לייק - לטייל בהודו ולהרגיש בתאילנד...
 

לינה בהודו

הודו היא מדינה גדולה ויש בה מגוון רחב של אפשרויות לינה שמתאימות לכל תקציב. עבור תרמילאים או מי שמסתפק ברמה בסיסית יש הוסטלים (וגם כאן המגוון אדיר) עם חדרים משותפים, עבור מי שמחפשים בתי מלון ברמה גבוהה יותר - יש בתי מלון מקסימים בערים הגדולות (המחירים בעיר מעט יקרים יותר מאשר בפריפרייה) ובעיירות.
לפני הזמנת מקום לינה צריך לחשוב מראש על כמה ימים תרצו לבלות באזור וכמה זמן אתם מתכננים לבלות במלון (אם זה רק כדי "לשים את הראש" חבל להשקיע בבית מלון מפואר). 
אפשרויות לינה בהודו
 

סמים בהודו

הרשות הלאומית למלחמה בסמים מדווחת שאחוז ניכר מבין הצעירים המגיעים להודו משתמשים בסמים, וסוחרי סמים מהארץ הולכים ומשתלטים על שוק הסמים בהודו. לכן פתחה הרשות, בשיתוף עם "מרכז איזון", המטפל באנשים שנפגעו מסמים, את שני מרכזי "הבית החם הישראלי" בהודו, לטיפול בבעיה זו בטרם ידרש חילוץ. פעילות המרכז משנה מקום לפי העונות, בין מנאלי בצפון הודו וגואה בדרום הודו
 
שתי מחלות שונות מזוהות בנוגע לשימוש בסמים: התמכרות (פגיעה ברצון החפשי בשל צרכים פסיכולוגיים ופיזיולוגיים) ואיבוד השפיות, בה הסם הוא קטליזטור למחלת נפש חבויה, המופיעה בעיקר לאחר שימוש בסמים הלוציגניים (סמי הזייה). אלו מחלות שלמרות הדעה שהן ניתנות לשליטה, הן עלולות לפגוע גם באדם החזק ביותר ולהפכו לתלוי בחברה ואינו משרת את עצמו או מתפקד עצמאית. בנוסף לכך, עשויים לאבד את החירות גם בשל משגה זמני בשיקול הדעת - להתעסק בסמים במדינה בה הענישה חמורה במיוחד, למרות הקלות הבלתי נסבלת של השגת הסמים, והסיכוי לעשות כסף מהיר בסחר בהם.
 
העונשים המוטלים על מבצעי עבירות סמים בהודו הם כבדים מאוד, וכוללים מאסרים ממושכים (10 שנים ויותר) ובמקרים מסוימים אף עונש מוות. מערכת המשפט איטית וההליכים המשפטיים, ממועד המעצר ועד לקבלת פסק הדין, עלולים להימשך על פני מספר שנים. השהות בכלא הודי, בין אם במעצר בהמתנה למשפט ובין אם במהלך ריצוי עונש, הינה בתנאים קשים ביותרישראלים רבים הסתבכו עם החוק לאחר שהעבירו סמים בצורות שונות, בידיעתם או שלא בידיעתם. יש לשים לב לציוד האישי ולשמור אותו בקרבתכם בכל עת, במיוחד לפני מעברי גבול.
 
במקרים רבים לאחר שימוש בסמים שונים, איבדו מטיילים את שפיות דעתם באופן זמני. במקרים מסוג זה מומלץ לחזור לארץ במהירות האפשרית, לצורך קבלת טיפול, בליווי קרוב משפחה / חבר / גורם מקצועי, שילווה את המטייל ארצה (ראה ספרו של א.ב. יהושוע "החזרה מהודו")מומלץ מאוד להיעזר בשירותי "הבית החם" בגואה (Goa) ובמנאלי (Manali), המתמחים בעזרה לנפגעי סמים

הבית החם הישראלי פעיל בעונת החורף (20 בנובמבר עד 30 במרץ) בכפר אנג'ונה (Manali) במדינת גואה.
בעונת הקיץ (10 באפריל עד 15 בספטמבר) באזור Old Manali במנאלי. 
בנוסף, ניתן להיעזר בקו החם של הרשות הלאומית למלחמה בסמים בישראל. טלפון: 1-700-500-508
 
גואה, דרום הודו
חופי מדינת גואה, כאן תמצאו בחודשי החורף את "הבית החם" לישראלים בהודו  (צילום: nakonechnyy)
 מוסדות ישראליים, יהודים ובתי חב"ד בהודו

בעיר ניו-דלהי נמצאת שגרירות ישראל בהודו, ובעיר מומבאי יש קונסוליה בלבד. 
קהילות יהודיות ישנן במקומות אחדים, ובמיוחד במומבאי.
כתבה על ניו-דלהי  |  כתבה על מומבאי
 
בהודו לפחות עשרה בתי חב"ד, המספקים צרכים יהודיים, עורכים קבלות שבת וחגים, ונותנים יעוץ יהודי והלכתי. בתמורה הם מנסים, בדרכי נועם, למשוך את המחפשים עצמם לכיוון "נכון".

בריאות בהודו

במידה ובמהלך הטיול בהודו נתקלתם בבעיה רפואית, יש לקבל הנחיות מחברת הביטוח בארץ. ניתן גם להתייעץ עם נציגויות ישראל בהודו באשר למרכזים רפואיים. במידה ואתם מטיילים באזורים מרוחקים, במקרה של ספק בדבר חומרת המחלה, רצוי להגיע בטיסה לעיר בה יש בתי חולים סבירים וממנה ניתן יהיה להתפנות ארצה במידת הצורך. נסיעה ברכבת או באוטובוס בזמן מחלה הינה עסק מתיש ולא רצוי.
בפנייה למרפאות בדרך כלל יש לשלם מראש ולקחת קבלות. כמו כן בקשו מהרופא לתת לכם דו"ח רפואי מלא, בכדי שתוכלו להתייעץ עם הרופא המטפל בישראל.
 

היגיינה בהודו

בהודו ישנה תופעה של מכירת בקבוקי משקה "מזויפים", העלולים להיות מסוכנים. יש לוודא כי הבקבוק סגור הרמטית טרם רכישתו; לגבי בקבוקי מים, יש לוודא כי הפקק עטוף גם בפלסטיק שקוף. 
מומלץ לחטא פירות וירקות טריים טרם אכילתם או לאוכלם מקולפים. ככלל, עדיף לאכול ירקות שבושלו בישול ארוך (האופייני לאוכל ההודי).
ישנו סיכון באכילת דגים, בשר וביצים, במהלך העונה החמה – ההובלה בהודו אינה נעשית בקירור ובמרבית המסעדות גם אין גנרטור לשמירה על טריות במהלך הפסקות החשמל התכופות (שלא לדבר על דוכני הרחוב, בהם אין קירור כלל).
 
ואראנאסי, הגהאט המרכזית
המדרגות המובילות אל נהר הגנגס בעיר ואראנסי, בו טובלים, מתרחצים, מכבסים ומה לא?...  (צילום: aluxum)
 

כללי התנהגות בהודו

ההודים אנשים סובלניים מטבעם ובדרך כלל נמנעים מלהשמיע ביקורת על תיירים המבקרים בארצם. עם זאת, הודו היא מדינה מסורתית ושמרנית, והיו מקרים בהם התנהגות בלתי הולמת הובילה להסתבכות. כיבוד התרבות המקומית יתקבל בברכה וימנע אי-נעימויות מיותרות:
מגע פיזי בין גברים ונשים בציבור (אפילו אחיזת ידיים) אינו מקובל.
 
לנשים מומלץ להימנע מלבוש חושפני, במיוחד מכנסיים קצרים וגופיות. לבוש חושפני מתפרש כמתירנות ועלול לגרור סיכון למטיילות, הנתפסות כ'מופקרות'. בהודו אין זה מקובל לנשים להסתובב לבדן בשעות הלילה, והדבר עלול להוות סכנה.

חשוב מאוד לכבד מקומות קדושים. בכניסה למקדשים ישנן בד"כ הנחיות לגבי חליצת נעליים, לבוש צנוע וכו'; בחלק מהמקומות הצילום אסור.
 
יש לשים לב לכך שבהודו ישנן ערים הנחשבות לקדושות בכל תחומן, כגון: ורנאסי (Varanassi), פושקאר (Pushkar) ורישיקש (Rishikesh). בערים אלה אסורה שתיית אלכוהול ואכילת בשר וישנה רגישות מוגברת ללבוש לא צנוע, קרבה פיזית בין המינים וכו'. בספטמבר 2005 נעצר ונשפט זוג שהתנשק במהלך טקס הינדי דתי על גדות האגם הקדוש בפושקאר.

מגבלות תנועה בהודו

בהודו נהוג לנסוע על גבי גגות אוטובוסים. בתאונות דרכים, הראשונים להיפגע הם יושבי גג האוטובוס. מומלץ לנסוע בתוך האוטובוס ובחברות אמינות בלבד.
הנהיגה בהודו היא בצד שמאל ולא בימין כמו בישראל.
ככלל, הכבישים משובשים והנהיגה לא זהירה.
טיול בהודו על אופנוע הוא חוויה מסוכנת ביותר, במיוחד לאור היעדרם של שירותים רפואיים מתאימים, במקרה של תאונה מחוץ לערים הגדולות.
 

שגרירות ישראל בהודו

כתובת: 3, Aurangzeb Road, New Delhi
מספר טלפון: 91-11-3041-4500+
מספר פקס: 91-11-3041-4555+
ימי ושעות פעילות: שני- שישי 09:30-12:30
אתר אינטרנט: embassies.gov.il/delhi
 

שגרירות הודו בישראל 

כתובת: הירקון 140, תל אביב
מספר טלפון: 03-529-1999
מספר פקס: 03-529-1953
ימי ושעות פעילות: שני- חמישי 08:30- 17:30
אתר אינטרנט: indembassyisrael.gov.in
 

מידע נוסף

כתבות נוספות 

המזרח הרחוק לבני גיל הזהב
פסטיבל קומבה מלה
מבט חטוף על המטבח ההודי


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר