עולם הקרוואנים:
טיפים לטיולי קרוואנים – חלק א'
מאת: שירלי קריס


טיולי קרוואנים הם עולם בפני עצמו. סוג טיול שונה ממה שהכרתם עד כה. למי מתאים טיול בקרוואן? קודם כול לאוהבים לשהות בחיק הטבע, למחפשים חוויות מסוג אחר, טיול שונה שלא בדרך המקובלת, התנסות בדברים חדשים. לשומרי כשרות ובעלי צרכים מיוחדים, כגון, בעלי אלרגיות למזון, לחבורה שאוהבת לבלות ולטייל ביחד וגם, ואולי במיוחד, למשפחות עם ילדים. אבל כאן זה לא נגמר – אם פרשתם לא מזמן לגמלאות, תשמחו לגלות שרבים מהמטיילים בקרוואנים כבר עברו את השישים, אך עדיין שומרים על רוח צעירה בזכות אהבתם לטיולים.


כדי למקסם את ההנאה ולעמוד בתקציב, כדאי להכיר מספר כללי יסוד הקשורים לעולם הקרוואנים.
 
טיול בקרוואן, לאוהבים לשהות בחייק הטבע
טיול בקרוואן, לאוהבים לשהות בחייק הטבע
 

הזמן המומלץ לטיול קרוואן

התפיסה שטיול בקרוואן מתאים יותר לחופשות ארוכות אינה נכונה. לא צריך חודשיים כדי ליהנות מטיול כזה. אפשר ליהנות גם משבועיים-שלושה. שבוע זה בדרך כלל מעט מדי היות ורוב הישראלים אינם מנוסים בצורת טיול זו ולוקח יומיים-שלושה להתרגל. ליעדים עם טיסות ארוכות יש לקחת בחשבון גם את זמני הטיסות ואת ההתאוששות מהג'ט-לג. אחרי יומיים שלושה נכנסים לאווירה ואחר כך מצטערים שזה נגמר כל כך מהר. אני ממליצה על טיול בקרוואן של שבועיים לפחות.


 ברירת מחדלהעונה הבוערת והעונה הזולה לטיולי קרוואנים

כמו בכל מוצר תיירותי גם כאן יש עונתיות, הבאה לידי ביטוי בהפרשים במחירים. העונה הבוערת בחצי הכדור הצפוני היא יולי-אוגוסט. מעט אחרי שיא העונה המחירים מתחילים לצנוח וזה יכול להגיע אפילו להפרשים של פי שניים. המלצה גורפת אם כן: מי שלא חייב לנסוע ביולי אוגוסט  ירוויח מירידת המחירים ומזמינות גדולה יותר של קרוואנים.

בקנדה יורדים המחירים כבר במחצית השניה של אוגוסט. בארה"ב ואירופה ברוב המקומות הם יורדים בספטמבר. לעומת זאת בחצי הכדור הדרומי העונות הפוכות. בדרום אפריקה: טיול בפארק קרוגר מומלץ בחודשים מאי עד יולי. בתקופה זו העצים בשיא פריחתם וניתן לצפות בבעלי חיים רבים. למי שמעדיף חופים, שמש וים, העונה המומלצת היא בין ינואר למרץ או ספטמבר עד דצמבר. בניו זילנד עונת השיא מתחילה בסביבות ספטמבר ומסתיימת בסוף מרץ.

נצלו את החגים. היתרון שלנו הישראלים הוא תקופות החגים (סביבות אוקטובר) ותקופת חופשת הפסח (באביב). תקופות אלו נופלות בדרך כלל מחוץ לעונת התיירות הבוערת ומחירי הקרוואנים נמוכים משמעותית מאשר בקיץ.
 

קריר כשחם, חמים כשקר

מזג האוויר משחק תפקיד חשוב בהצלחת כל טיול ובמיוחד טיול שעיקרו טבע וקמפינג. לכן חשוב מאוד להתאים את העונה לאזור הטיול. אין שום טעם לטייל בהרי הרוקי'ס הקנדיים באוקטובר כשבחוץ כבר קר, מעונן וסגרירי ותנאי הראות גרועים, אך זהו זמן מצוין לטיול בדרום מערב ארצות הברית.
 
בחודשי הקיץ החמים מומלץ לטייל באזורים קרירים, הרריים וגבוהים: צפון אמריקה, מדינות סקנדינביה (נורבגיה,פינלנד), מדינות האלפים (איטליהאוסטריה,שוויץ, צרפת) , הרי הדולומיטים (צפון איטליה), הרי הפירינאים (צפון ספרד, מערב צרפת) אנגליה, סקוטלנד ואירלנד.
באביב, בתקופת הפסח והחגים שלנו, מומלץ להעדיף באירופה מדינות חמות כמו ספרד, דרום איטליה, דרום צרפת. בארצות הברית מומלץ להעדיף יעדים דרומיים: קליפורניה, אריזונה, נבאדה, טקסספלורידה (מיאמי ואורלנדו), לואיזיאנה ושאר מדינות הדרום.
 
קרוואן בארצות הברית קרוואן בארצות הברית
באוקטובר כדאי לטייל באזורים חמים יותר, כמו דרום ארצות הברית
 

השכרת קרוואנים – אל תחכו לרגע האחרון

הזמנות ברגע האחרון? ממש לא! הישראלי הממוצע נוהג לדחות את הזמנת החופשה לרגע האחרון. חלק מזה נעוץ בהרגל שהושרש בשל הדילים "של הרגע האחרון" הנהוגים בענף התיירות. בענף השכרת הקרוואנים כללי המשחק הם שונים. הביקוש לרכבים אלה בחודשי הקיץ גדול מההיצע ולכן לרוצים לטייל באירופה וצפון אמריקה ביולי-אוגוסט (או באוסטרליה וניו-זילנד בספטמבר-מרץ) מומלץ מאוד להזמין מוקדם ככל האפשר. בדרך זו תוכלו להבטיח לעצמכם בדיוק את דגם הרכב שבחרתם, בתאריכים וביעד הרצויים לכם.

בחו"ל הזמנה של חצי שנה מראש ואף שנה מראש מקובלת ביותר. הזמנה מוקדמת היא כדאית גם בזכות הנחות במחיר הניתנות לפעמים וביטוח מפני עליית מחירים בעונה הבאה. במדינות מסוימות נהוגים מחירונים גמישים, בהם המחירים נקבעים לפי ביקוש והיצע ומחיר ההשכרה נקבע לפי יום ההזמנה ולא לפי יום הנסיעה בפועל.
 

לנסוע פחות – לראות יותר

המטרה בטיול קרוואנים היא לא לבלות על הכבישים, אלא ליהנות מטיול רגוע המשלב נופים, אטרקציות ומנוחה. אין טעם לעשות טיול מחוף אל חוף בשבוע, כשכל הדרך רק נוסעים על מנת להגיע. מצד שני אין טעם לרבוץ שבוע במקום אחד אם כל הטיול מתוכנן לשבועיים. החוכמה היא למצוא את המינון הנכון בין הזמן המוקדש לנסיעות בדרכים לבין הזמן המוקדש לבילוי, טיולים בטבע, אטרקציות, מוזיאונים וסתם למנוחה או הסתובבויות.
 
למי מכם שמוגבל בזמן מומלץ להתמקד ברדיוס קטן יותר, לנסוע פחות ולראות יותר. מי שהזמן לא מהווה מגבלה עבורו יכול לשלב נסיעות ארוכות יותר. בעיקרון לא מומלץ לנסוע יותר מ- 160 קילומטר ביום (100 מייל).
 
ברוב היעדים באירופה ובפסיפיק מחיר ההשכרה הוא ללא הגבלת קילומטרים. בארה"ב ובקנדה המחיר הבסיסי אינו כולל מיילים (בארה"ב) או קילומטרים (בקנדה), או שהוא כולל כמות מוגבלת ליום. יש לקנות מיילים או קילומטרים בנפרד ולכן מומלץ לתכנן בגדול את המרחק שתזדקקו לו ובהתאם לרכוש מראש חבילות במחיר מוזל.

 

קרוואן רגוע או קרוואן לחוץ

אין כלל ברזל, אולם בדרך כלל כדאי לשכור קרוואן לפי מספר הנוסעים פלוס אחד. כלומר, אם אתם ארבעה כדאי לשכור רכב לחמישה, כדי להשיג יותר מרחב שיהיה נוח ולא לחוץ מדי. גיל הנוסעים אף הוא משמעותי: אם מדובר בזוג + ילד קטן ותינוק אפשר להסתפק בקרוואן מינימלי, אך לזוג עם שני מתבגרים מומלץ דגם מרווח יותר.
 
שימו לב לחלוקה הפנימית ולגודל המיטות. קחו בחשבון גם את האופי שלכם ואת היחסים בין הנוסעים. אם אתם רגועים תסתדרו יפה גם בחלל יותר קטן. אם אתם מהטיפוסים הפחות רגועים, כדאי שתשריינו לכם יותר מרחב.
בעיקרון כדאי לזכור: ככל שנוח יותר בתוך הבית (הקרוואן, במקרה שלנו)  כך פחות נוח על הכביש, כי כשהרכב גדול יותר הוא גם מסורבל יותר לנהיגה.
 
נחמד לטייל ביחד עם משפחות של חברים, אך מגיע רגע בו תרצו את השקט, הפרטיות והמרחב שלכם. משום כך מומלץ שכל משפחה תשכור קרוואן בנפרד. כך תיהנו מפרטיות, לא תהיו תלויים בחברים ובתכניות שלהם ולא תסכנו את יחסי החברות הטובים.
 
קרוואן גדול ומרווח, גדול יותר ומסובך לנהיגה
קרוואן גדול ומרווח, גדול יותר ומסובך לנהיגה
 

לטייל בקרוואן – להרגיש בבית

רצוי לא לקחת יותר מדי ציוד אלא את המינימום הנדרש. בתחנת הקרוואנים תקבלו בדרך כלל יחד עם הרכב מדריך לאתרי קמפינג ולעיתים גם חומר נוסף, כמו, אטלס דרכים, מפות או כרטיסי הנחה לחניוני קמפינג. העדיפו תיקים גדולים שניתן לקפלם ולאחסנם ברכב, על פני מזוודות קשיחות שתופסות הרבה מקום. במידה ואתם מתוכננים להתחיל את הטיול ולסיימו באותו היעד, ניתן להשאיר מזוודות בתחנה ולאספם בסוף הטיול - על אחריותכם בלבד.
 
תעסוקה לזמן הנסיעה: תשבצים, משחקים, ספרים, דיסקים עם מוזיקה שאוהבים, צעצועים וכל דבר שיעשה לכם ולילדים כיף והרגשה של בית. רצוי לקחת כפכפים או נעלי גומי לרחצה במקלחות ציבוריות. למטיילים ביעדים צפוניים או הרריים בגדים חמים הם ציוד חובה גם בקיץ.
 
לא חובה אבל נחמד שיש: תאורת חוץ שאפשר לחבר לרכב עם כבל מאריך, פנסים להתמצאות בחניון הקמפינג בחשכה, מכשירי קשר (ווקי-טוקי) הם פריט שימושי בזמן נסיעה ברברס ולתקשורת נוחה בין בני המשפחה, מכשיר ניווט לוויני (GPS), פינג'אן למי שאוהב קפה שחור על האש, כלים חד פעמיים, מפת פיקניק מפלסטיק, ניר אלומיניום, שקיות אשפה גדולות, גפרורים, תבלינים, קפה, תה, אבקות מרק, נייר אלומיניום, מפיות נייר, מגבונים לחים, מגשי ברבקיו (מנגל) חד פעמיים.
 
בטיול ארוך בוודאי תרצו להשתמש במכונות הכביסה שבקמפינג, לכן כדאי להביא (או לקנות במקום) אבקת כביסה, חבל וכמה אטבי כביסה, מסיר כתמים מהיר, שק בד או ציפה גדולה שתשמש לאגירת כביסה מלוכלכת בקרוואן. שומרי כשרות יכולים להביא פלטת שבת חשמלית ולחברה לשקע חשמלי ברכב או בחניון, וכן מומלץ להצטייד בכלי אוכל חד-פעמיים. מחשב נייד ישמש אתכם גם כבידור ותעסוקה לילדים (כדאי להצטייד בכונן DVD), גם לצורך התחברות למאגרי מידע באינטרנט ולחיבור לתוכנות ניווט שונות. את המחשב מומלץ לבטח בביטוח ניפרד לפני היציאה מהארץ.
 
מה עושים אם רוצים לחסוך את מחיר ההשכרה של כלי המיטה ומצד שני חוששים להיסחב עם שמיכות הפוך והכריות מהבית? משתמשים בשקיות ואקום. מכניסים לשקית, דוחסים את האוויר ובאורח פלא הנפח מתכווץ (עד 70%) וניתן לדחוס הכל למזוודה לא גדולה. באופן זה ניתן לדחוס גם מעילים ולחסוך מקום יקר.
 

תינוקות בקרוואן

אין שום בעיה לטייל עם תינוק בקרוואן. נהפוך הוא. תינוק הרבה יותר נוח בנסיעה מאשר ילדים הזקוקים לתעסוקה. הוא מסוגל להירדם בזמן שאתם תנצלו את הזמן לנסיעה ארוכה במיוחד. הקרוואן הוא כלי רכב קלאסי לטיול עם ילדים היות והוא מצויד בכל הדברים שיש בבית רגיל: חשמל, מים, שירותים, אמבטיה, מיטות, ארונות ומקומות אחסון. כל זה מקל על הפעילות היומיומית ועונה על צרכי האכלה-החתלה-חימום חלב-רחצה וכדומה. עוד יתרון הוא בתחושת הקביעות והביתיות שמקנה הקרוואן, החשובה כל כך לילדים צעירים הנוסעים בדרכים.
 
מקנה תחושת ביתיות החשובה כל כך לילדים צעירים
 

לצאת ולחזור בשלום

על מנת למנוע אי הבנות בעת החזרת הרכב, יש חשיבות רבה לעריכת בדיקה יסודית ביום האיסוף. מומלץ לעבור עם נציג החברה על כל פרט, ליידע ולסמן כל תקלה נראית לעין. כמו כן מומלץ לצלם את הרכב מבחוץ ומבפנים על מנת למנוע חילוקי דעות.
 
את הרכב יש להחזיר בזמן כדי להימנע מקנסות על איחור. כמו כן יש לדאוג לנקות אותו מבפנים, לרוקן את מכלי המים והשירותים, לרוקן ולנקות את המקרר, התנור, המיקרו והכיריים, לוודא שמכל הדלק והגז מוחזרים לפי תנאי החוזה (מלאים או ריקים), לבדוק שלא נשאר ציוד אישי בארונות ובתא המטען. הציצו ובדקו שאין לכלוך מתחת למושבים ולמיטות ובקיצור- החזירו את הרכב במצב שבו קיבלתם אותו, על מנת שגם השוכר הבא אחריכם ייהנה ממנו.
 
בכתבה השנייה בסדרה עולם הקרוואנים נמשיך ונלמד על עולם חניוני הקמפינג, הנהיגה בקרוואן ועוד שלל שאלות שתמיד נשאלות.
 


כתבות נוספות בנושא

* תודה למוטורהום ישראל על התמונות בכתבה זו.
 

  אודות הכותבת
שירלי קריס, מנהלת הזמנות בחברת מוטורהום ישראל קרוואנים ויועצת טיולים בעלת ניסיון רב בטיולי קרוואנים. טיילה טיול משפחתי ארוך בקרוואן בארצות הברית ומערב קנדה וכן מספר טיולי קרוואנים באירופה ובמקומות אחרים בעולם.
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר