הזמנות לחופשה שלך

עולם טיולי הקרוואנים:
טיפים לטיולי קרוואנים – חלק ב'

מאת: שירלי קריס


בכתבה הראשונה בסדרה עולם הקרוואנים, התוודענו מעט לעולם הכל כך מיוחד הזה. בכתבה זו, כתבת ההמשך, ננסה להכיר את העולם הזה מעט יותר לעומק. נלמד על חניוני הקמפינג, הנהיגה בקרוואן ועוד שלל שאלות שתמיד נשאלות.


קמפינג לשקט נפשי

כל עוד חונים בחניון קמפינג מסודר, נהנים מביטחון ושקט נפשי. במידה וחונים בצדי דרכים, בטבע או בכל מקום אחר שאינו מוקצה למטרת לינה, אתם לוקחים סיכון על אחריותכם. במקרה של גניבה או פריצה לרכב הביטוח של חברות ההשכרה אינו מכסה. בנוסף לכך, משטרה או פקחים יכולים פשוט לסלק אתכם ולאלץ אתכם לנסוע לחפש חניון באמצע הלילה  מצב לא נעים במיוחד. במדינות מסוימות, לדוגמה, בסלובניה וקרואטיה, הלינה שלא בתוך חניוני קמפינג ובצדי הדרכים אסורה על פי חוק.
 
לפני שיורדת החשיכה כדאי להתחיל להתארגן לחנייה. מידע על חניוני קמפינג תמצאו בכל לשכת תיירות בדרכים, בספרי הדרכה המתמחים בכך, בספרי הדרכה מקומיים, בכניסה לפארקים וגם באינטרנט. מדריך חניוני קמפינג מסופק גם על ידי חברת ההשכרה ביום קבלת הרכב (המדריך לא ניתן במתנה אלא לשימוש בעת הנסיעה). אפשר ומקובל להתקשר באמצעות טלפון סלולרי מהדרך לחניונים באזור אליו אתם מתכוונים להגיע ולבקש לשריין מקום.
 
למען השקט הנפשי עדיף לחנות בקמפינג מוסדר  למען השקט הנפשי עדיף לחנות בקמפינג מוסדר
למען השקט הנפשי עדיף לחנות בקמפינג מוסדר
 

משפחות - מדרפט, סנטר, אופנייםהזמנת מקום מראש בקמפינג

בדרך כלל אין צורך להזמין מקום מראש בחניונים, כדי לא לפגום בספונטניות של הטיול. עם זאת בעונת התיירות הבוערת או בסמוך לאירועים מיוחדים (תערוכות גדולות, מרוצים ותחרויות) עלולה להיות בעיה במקומות מבוקשים במיוחד, כמו פארקים לאומיים או בקרבת פרקי שעשועים מבוקשים במיוחד. במקרים כאלה אפשר להבטיח מקום מראש לתאריך המבוקש עם אפשרות לבטל.
 

כמה זה עולה לנו?

לילה בחניון קמפינג יעלה בממוצע בין 20 ל-50 אירו או דולר (אמריקאי, קנדי, אוסטרלי או ניו-זילנדי), על פי רמת החניון, מיקומו, העונה והביקוש.
להלן כמה עצות לחיסכון:
¡        מחוץ לעונת התיירות הבוערת הכל יותר זול, וכך גם חניוני הקמפינג.
¡        הנוסעים לאירופה יכולים לרכוש שוברי הנחה לקמפינגים או כרטיס חבר המקנה הנחות.
¡        הנוסעים לארה"ב וקנדה יכולים לרכוש מנוי המקנה הנחות בחניונים (תקף מחוץ לעונה הבוערת).
 
קמפינג מפנק, עולה בהתאם
קמפינג מפנק, עולה בהתאם
 

כללי ההתנהגות בחניוני קמפינג

חניוני הקמפינג הם הבית שלכם ללילה, אך הם גם ביתם של מטיילים נוספים, ולכן חשוב מאד להתנהג כמו שהייתם מתנהגים בביתם של אחרים:
¡        עדיף תמיד להגיע לחניון ולהתמקם לפני החשיכה, כדי לא להפריע את מנוחת השכנים.
¡        קנו את מצרכי מזון ומלאו דלק עוד כשאתם בדרך, לפני ההגעה לחניון.
¡        חניוני הקמפינג נבחנים לפי: ניקיון, תחזוקה ורמת המתקנים. בקשו לערוך סיור מקדים קצר. בדקו את המקלחות, השירותים והשטחים הציבוריים. בדקו האם גובים תשלום עבור שירותים נוספים (שימוש במקלחת, מילוי מים, ריקון ביוב) ורק אז החליטו אם ברצונכם להישאר.
¡        השתדלו להחנות את הרכב ישר ככל האפשר. אם יש צורך היעזרו בהגבהה מתחת לגלגלים.
¡        העדיפו מקום גבוה, מוצל ומוגן מרוחות .
¡        אל תשחיתו עצים ואל תקטפו ענפים למדורה. במקומות רבים ניתן לקנות חבילות עצים המיועדים לצורך זה.
¡        אל תאכילו את חיות הבר. זה אסור ואף מסוכן. שימרו מרחק.
¡        כבדו את כללי המקום, שימרו על השקט ועל הניקיון וייצגו את ישראל בכבוד.
 
במרבית הקמפינגים ניתנים שירותים בסיסיים, כגון: מקלחות ושירותים ציבוריים, נקודת ריקון ביוב ומילוי מים, משרד קבלה. בחלק מהקמפינגים יציעו גם שירותים נוספים, כמו: מינימרקט, דואר, טלפון ציבורי, מסעדה, מכונות כביסה וייבוש, מגרש משחקים לילדים, בריכת שחיה, ג'קוזי, חדר תרבות, התחברות לטלוויזיה בכבלים ולווין ועוד.
זהירות גובה! זהירות אורך!

אל תשכחו שהקרוואן בו אתם נוהגים גבוה בדרך כלל הרבה יותר מקו הראש שלכם. מעל תא הנהג ברוב הקרוואנים ישנה תוספת גובה, שם נמצאת המיטה העליונה. על מנת להימנע מפגיעות בחלקו העליון של הקרוואן יש לשים לב למגבלות גובה, לשילוט המורה על כניסה למנהרות או מתחת לגשרים. כמו כן נקטו במשנה זהירות בכניסה לחניונים, מתחת לשיחים ועצים, מוסכים עם תיקרה נמוכה וכיוצא באלה.
 
הקרוואן ארוך בהרבה מרכב פרטי רגיל ועל כן החלק האחורי שלו ארוך בדרך כלל יותר ממה שנדמה ליושב בתא הנהג. זו הסיבה שבנסיעה לאחור ב"רוורס", מומלץ לנקוט מישנה זהירות: רצוי מאוד לא לסמוך על המראות, ובטח שלא על המזל, ולוודא שאחד הנוסעים יעמוד מחוץ לרכב או יסתכל דרך החלון האחורי על מנת לוודא שהדרך פנויה.
 
למרבית (כ- 95%) מדגמי הקרוואנים מספיק רשיון ב' רגיל ובנוסף יש להצטייד ברשיון נהיגה בינלאומי. בתנאי ההשכרה הספציפיים לכל יעד ויעד מצוינות דרישות ספציפיות לגבי גיל הנהג ורשיון הנהיגה הנדרש.
 
קרוואן אוטובוס
חלל פנימי מרווח, האורך המקשה על הנהיגה
 

כללי זהירות לנהיגה בקרוואן

¡        כמו בכל רכב, שימרו על המהירות המותרת והימנעו מנהיגה כשאתם עייפים.
¡        הקרוואן כבד ואיטי יותר מרכב רגיל, לכן הימנעו מעצירה פתאומית ושימרו מרחק מספיק מהרכב שלפניכם.
¡        עקיפה יש לבצע בזהירות מרבית ולעולם לא מהנתיב הימני (או השמאלי, במדינות בהן נוהגים בשמאל).
¡        הקפידו על נסיעה בנתיב הימני, המיועד לכלי רכב כבדים ואיטיים יותר (או השמאלי, במדינות בהן נוהגים בשמאל). 
¡        בכניסה לערים גדולות נסו להימנע משעות הלחץ בהן התנועה איטית ועמוסה.
¡        הימנעו מנהיגה בחושך ובתנאי מזג אויר לא נוחים, כמו, ערפל, גשם שוטף, ברד, שלג או סופת אבק. בכל מקרה של תנאי דרך קשים, האטו את המהירות למינימום ונהגו בצד הימני של הדרך.
¡        היזהרו מנהיגה ברוח חזקה. רוח צדדית חזקה עשויה להטות אתכם מהנתיב.
¡        במקרה של עצירה הכרחית בשולי הדרך, כמו למשל במקרה של תיקונים בכביש, הדליקו אורות אזהרה לרכב הבא מאחריכם.
¡        הימנעו מעצירה בשוליים בשעות החשיכה.
¡        בחורף יש להשתמש בנוזל אנטי פריז ולחמם את הרכב באופן קבוע על מנת למנוע קפיאת המים בצינורות ובמכלים. פירוט נוסף בכתבה תפעול הקרוואן
¡        לנהיגה בשלג כבד וקרח יש להשתמש בשרשראות שלג למניעת החלקה.
 
כדאי לקרוא מראש את חוקי הנהיגה במדינה אליה אתם מתכוונים להגיע. מגבלות מהירות, מגבלות גיל נהיגה, כללי בטיחות בנסיעה, חגורות בטיחות, כבישי אגרה וכדומה.
 

טוב להיות בקשר

בטיול בחבורה של מספר משפחות, או אפילו להכוונה בזמן נסיעה לאחור, נוח שיש מכשירי קשר (ווקי-טוקי) אפילו מהסוג הפשוט. מסוג הטיפים הקטנים שעושים את החיים הרבה יותר נוחים.
 

מכשירי חשמל בקרוואן

כשיש גנרטור ניתן להפעיל מכשירים חשמליים גם ללא חיבור לחשמל חיצוני (גנרטור נפוץ רק בקרוואנים אמריקאים). קחו בחשבון שהגנרטור מרעיש לכם וגם לסביבה. פתרון אחר הוא ממיר חשמל ממתח מצבר 12 וולט, המתחבר למצת הרכב ובאמצעותו ניתן להפעיל טלוויזיה, תאורה, מחשב, או לטעון מכשירים חשמליים בכל מקום בו נמצאים, ללא תלות באספקת חשמל חיצונית.
 
חלק מהכיף של טיול קרוואנים הוא בהתנתקות מסוימת ושהיה בחיק הטבע, נטו, מה גם שלעיתים באזורים מרוחקים ממילא אין קליטה. למי שחושש שילדיו לא יוכלו להסתדר בשום אופן בלי טלוויזיה או וידאו, הנה עצה: קחו אתכם DVD נייד או מחשב נישא (Laptop), מצויד בכונן DVD, ותוכלו ליהנות מסרטים דרך צג המחשב.
 
מטבח הקרוואן מצויד במיכשור חשמלי
מטבח הקרוואן מצויד במיכשור חשמלי
 

לטייל בראש שקט

חברות השכרת הקרוואנים בעולם כולו גובות דמי ביטול מלקוחות המבטלים את ההזמנה לאחר אישורה. מדיניות דמי הביטול מקובלת בענף זה ונועדה להגן על חברות ההשכרה מהפסדים, בעיקר בעונות הבוערות, בהן הביקוש גדול מן ההיצע.
 
מומלץ וחשוב לעשות ביטוח נוסעים המכסה דמי ביטול, כבר מרגע אישור ההזמנה לקרוואן. ביטוח זה נועד להגן עליכם בתקופה שבין ביצוע ההזמנה ועד ליציאה, למקרה של אסון, מחלה או אשפוז, בגינו נאלצתם לבטל את הנסיעה. בכל מקרה, תשלום דמי הביטוח הוא עבור ימי הנסיעה בפועל, מרגע שיצאתם את ישראל ועד רגע החזרה ארצה. מרבית חברות הביטוח מאפשרות להפעיל את הביטוח רק 60 יום (ואפילו 30) לפני הנסיעה. ישנן פוליסות המאפשרות ביטוח גם זמן ארוך יותר מראש והן מתאימות במיוחד למבצעים הזמנה מוקדמת של קרוואן.
 

קנייה או שכירת קרוואן

בשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מגלים את האפשרות לקחת פסק זמן משגרת היומיום ולהגשים חלום – טיול ארוך בחו"ל, עם הילדים או עם בן/בת הזוג. רבים מהם בוחרים באופציה של טיול בקרוואן – "בית על גלגלים", המאפשר לגמוע מרחקים עם הבית עצמו. אופציה נוחה וחסכונית במיוחד כשמדובר במשפחה עם ילדים.
 
השאלה שתמיד עולה על הפרק היא האם לשכור או לקנות קרוואן יד שנייה? התשובה מורכבת ולא ניתן לענות עליה כלאחר יד. באופן כללי ניתן לציין באופן כמעט גורף, כי לתקופות של עד חצי שנה ברוב המקרים משתלם לשכור קרוואן ולתקופות ארוכות יותר כדאי לשקול קנייה.
 
היתרונות בשכירה לטווח ארוך לעומת קנייה: רכב חדש, "גב" של חברת השכרה, ביטוח, שירות דרכים ותיקונים, וכן ניתן להשיג הנחות משמעותיות כששוכרים לתקופה ארוכה. שכירה היא עסקה בטוחה, בעוד קנייה עשויה להסתבר כקניית "חתול בשק".
 
צילומים באדיבות: מוטורהום ישראל קרוואנים


כתבות נוספות בנושא


  אודות הכותבת
שירלי קריס, מנהלת הזמנות בחברת מוטורהום ישראל קרוואנים ויועצת טיולים בעלת ניסיון רב בטיולי קרוואנים. טיילה טיול משפחתי ארוך בקרוואן בארצות הברית ומערב קנדה וכן מספר טיולי קרוואנים באירופה ובמקומות אחרים בעולם.מספר צפיות: 15610
42750
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!