השכרת קרוואנים: כלים לבחירת קרוואן
מאת: רונית גלבוע


בתמונות של הקרוואן הכול טוב ויפה והתוכניות בכלל עושות רושם נפלא, אך האם המציאות תואמת את הצפיות? דרך ארוכה עוברת מרגע השכרת קרוואן ועד לפגישה הראשונה עימו. אחרי שחולמים ומדמיינים, מתכננים ומתכוננים מגיע הרגע בו מגיעים לתחנת ההשכרה, נכנסים אל תוך הקרוואן ו...


מה מחכה לנו שם, בין קירות האוטו-בית שנפגוש כשנגיע? מי בכלל יכול לדעת איך זה ייראה ואיך זה ירגיש? האם יש סיכוי שכולנו נסתדר בתוך אזור מגורים קטן וצפוף כל כך? מה עם מקום לחפצים ולמזוודות הריקות? יש? אין? איך אפשר לדעת איזה קרוואן מתאים לנו? איך נדע באיזה קרוואן יהיה לנו נוח בהשוואה לקרוואן אחר? מה הוא המבחר והיכן אפשר לצפות בכל הדגמים? על סמך מה כדאי לבסס את הבחירה?
 
 בתמונות הקרוואן תמיד נראה יפה, אך האם נסתדר שם כולנו?
בתמונות הקרוואן תמיד נראה יפה, אך האם נסתדר שם כולנו?
 

השכרת קרוואן - איזה דגם לבחור

המון סימני שאלה והרבה מאוד התלבטויות מתעוררים בנוגע לבחירת דגם הקרוואן האידיאלי לטיול קרוואנים. אין כמובן דרך להציג כאן את כל הדגמים ואת כל האפשרויות הקיימות. אין כל סיבה מוצדקת לפרגן לסוג זה או אחר של קרוואן על פני קרוואן אחר, שהרי כל אחד מדגמי הקרוואנים מתאים לצרכים ולדרישות של מישהו... אך ניתן לעשות מעט סדר בבלגן ולהציע מספר רעיונות, שבכוחם להעניק חופן צנוע של כלים שיסייעו, ולו במעט. כדאי להכיר מגוון שכיח ופופולרי של דגמים ואפשרויות לבחירה מוצלחת ככל שניתן של דגם הקרוואן ההולם והמתאים ביותר.


 ברירת מחדל
 

מה הכי חשוב בבחירת קרוואן?

בעת השכרת קרוואן, שלושה קריטריונים נמצאים בראש הרשימה:
 
בטיחות וביטחון  הקרוואן הוא רכב גדול ומסורבל יותר מהמכונית בה אנו רגילים לנהוג. למרות שאין צורך ברשיון מיוחד על מנת לנהוג ברוב הקרוואנים המתאימים למשפחה (עד שש נפשות), בזמן הנהיגה והחניה יש צורך להתחשב באורכו, ברוחבו ובגובהו. בעת הנסיעה בקרוואן חובה לחגור חגורות בטיחות ולכן יש להקפיד לשכור קרוואן עם מספר חגורות בטיחות התואם את מספר הנוסעים, לפחות, וכמובן להקפיד לשכור כיסאות בטיחות לתינוקות או "בוסטרים" לפעוטות.
 
סידורי לינה  ההבדל המשמעותי ביותר בין דגמי קרוואנים בא לידי ביטוי בסידורם הפנימי. בחנו את תרשימי הקרוואנים השונים ושימו לב למידות של המיטות. חשוב שתהיה לכל מטייל מיטה מתאימה ומומלץ לבחור קרוואן גדול במידה אחת מהמינימום הדרוש לכם. לדוגמא, אם אתם משפחה בת ארבע נפשות, תוכלו להסתדר עם קרוואן לארבעה, אך יתכן שבלילה תאלצו להפוך את פינת האוכל למיטה, בעוד בדגם לחמישה יש סיכוי שתהיינה ארבע מיטות קבועות.
 
תקציב  מחירי השכרת קרוואנים משתנים בהתאם לעונות השנה. ההבדל במחיר ההשכרה של אותו קרוואן יכול להיות עד עשרות אירו ליום  על פי העונה בה תבחרו לטייל. כמובן שבעונות התיירות המבוקשות, כגון הקיץ, יהיו המחירים גבוהים מאוד. כמו כן, בעונות השיא חלה מגבלה של מינימום 14 לילות. וכמובן  לקרוואן מפואר ומפנק יש מחיר גבוה בהרבה ממחירו של הקרוואן הפשוט והסטנדרטי. 
 
לא להתפשר על חגורת בטיחות לכל נוסע
לא להתפשר על חגורת בטיחות לכל נוסע
 

לקרוואן (לא) דרוש נהג משאית

הקרוואנים האירופאים מבוססים בדרך כלל על שילדת פיאט דוקאטו או פורד ורובם בעלי תיבת הילוכים ידנית. ניתן למצוא גם קרוואנים עם גיר אוטומטי, אך אלה אינם שכיחים. לזקוקים לקרוואן בעל גיר אוטומטי  כדאי להתייעץ עם מומחי חברות ההשכרה.
 
למרות העובדה כי קרוואן הוא כלי רכב גדול ומסורבל בהשוואה למכונית פרטית, לנהיגה במרבית דגמי הקרוואנים באירופה לא נידרש רישיון מיוחד. רשיון נהיגה ישראלי רגיל בדרגה ב' מתאים לנהיגה בקרוואנים המותאמים למשפחות המונות עד שישה נוסעים (לעיתים אף שבעה). רק עבור הקרוואנים הגדולים מאד נדרש רישיון דרגה ג'.
 
מרבית הקרוואנים האירופאים צורכים דלק מסוג דיזל, שהוא חסכוני מבנזין. צריכת הדלק של הדגמים המותאמים למשפחות היא 9-11 ליטרים ל- 100 קילומטרים.
 
רכב גדול ומסורבל, אך לא נדרש רשיון מיוחד
רכב גדול ומסורבל, אך לא נדרש רשיון מיוחד
 

קרוואן – משאית או אוטובוס קטן

חוויית הנהיגה יכולה להיות מושפעת מבחירת סוג הקרוואן. ישנם קרוואנים בעלי מבנה שטוח – כמו אוטובוס, וישנם קרוואנים עם תא שינה מוגבה מעל תא הנהג  עובדה המשפיעה בעיקר על שדה הראיה בעת הנהיגה. כשנבדוק מה הוא אורכו של קרוואן משפחתי ממוצע, נצטרך להתרגל למחשבה שאנו עומדים לנהוג בכלי רכב גדול. אורכו הוא בין שישה לשבעה מטרים, רוחבו בסביבות 2.30 מטר, וגובהו בסביבות שלושה מטרים. מדובר כאן בהחלט בכלי רכב בעל ממדים מעט גדולים ממכונית רגילה  זו שממתינה לנו בחניה הביתית, וכשנחזור מהטיול בקרוואן תראה לנו כמו צעצוע קטן חמוד ומתוק...

למרות זאת, מתרגלים מהר לנהיגה בקרוואן. כמובן שיש להקפיד על כללי הזהירות, ללמוד ולהתרגל לחשיבה ראויה לנהיגה בכלי רכב גדול. אל תשכחו כי מרחק הבלימה של הקרוואן ארוך בהשוואה למכונית רגילה. יש להתחשב באורכו בפניות ובסיבובים, לשים לב לרוחבו במעברים צרים, ולפני מנהרות או גשרים רצוי לזכור כי הוא כלי רכב גבוה.
 
בקרוואן שדה הראיה לאחור מוגבל, המראה האמצעית כלל אינה קיימת, ולכן נסיעה לאחור מחייבת מישהו שישמש כמכוון. אם תראו אישה רוקדת סמבה מאחורי קרוואן, אל תחשבו שהגעתם לברזיל ואל תחפשו את המוסיקה  זו פשוט מכוונת לאחור ששכחה לשמור על קשר עין עם הנהג דרך מראות הצד ומצפה ממנו לראות אותה בעזרת… מראה אמצעית שכלל אינה קיימת. היא תשדרג את תנועות הזרועות והידיים ותעבור מסמבה להופה-הולה, והוא עדיין לא יראה אותה. מי נהנה מהריקוד ואפילו מעודד? כל מי שבסביבה, פרט לנהג, כמובן.
 
הקרוואן לעומת
הקרוואן לעומת "מכוניות הצעצוע" בירידה מהמעבורת
לטפס אל המיטה או לחכות שהיא תרד

הדבר הראשון אליו יש להתייחס כאשר בוחרים קרוואן הוא מספר חגורות הבטיחות הקיימות בדגם שתבחרו. כמובן שבכל דגם יש חגורת בטיחות לנהג ולנוסע שלצדו, אך העניינים מתחילים להסתבך שם מאחור, באזור המגורים, בו יושבים כל הנוסעים שאין להם מקום בתא הנהג. הנוסעים מאחור יושבים בזמן הנסיעה מסביב לשולחן פינת האוכל. בדגמים מסוימים קיימות ארבע חגורות בטיחות מאחור, ואילו באחרים שתיים בלבד.
 
ברוב הקרוואנים המשפחתיים ישנם שלושה אזורי שינה:
¡        אזור שינה אחד נמצא בחלקו האחורי של הקרוואן. לפעמים תהיה שם מיטה זוגית קבועה, גדולה ומרווחת, ממש חדר שינה עם כל הנוחות והפרטיות. בדגמים אחרים תהיה שם מיטת קומותיים  ממש חדר ילדים עם פינה אישית ופרטית לכל ילד.
¡        אזור השינה השני, המצוי ברוב הקרוואנים המשפחתיים, ממוקם מעל תא הנהג. מיטה זוגית גדולה ורחבה פרושה שם בתוך התוספת המוגבהת, אליה עולים בסולם. מעקה ביטחון מגן על הישנים למעלה מנפילה חלילה. אתם בוודאי שואלים היכן המיטה בקרוואנים השטוחים - אלה הנראים כמו אוטובוס? שם המיטה הזוגית שמעל תא הנהג צמודה לתקרת הקרוואן, ולקראת השינה מושכים אותה כלפי מטה ו... לילה טוב.
¡        את אזור הלינה השלישי יש ליצור יש מאין. פינת האוכל של הקרוואן הופכת בלילה (בשארית כוחותיהם של ההורים), כמו במטה קסם, למיטה. מנמיכים את משטח השולחן, כך שיתחבר אל המושבים שלצדו, ומורידים את משענות המושבים ההופכות להיות מזרן. את המיטה הזו צריך גם לקפל בבוקר, על מנת לשוב ולהנות במשך היום מפינת הישיבה.
 
  תא השינה מעל תא הנהג - מיטה קבועה לעומת מיטה היורדת בלילה  
 תא השינה מעל תא הנהג - מיטה קבועה לעומת מיטה היורדת בלילה  
תא השינה מעל תא הנהג  מיטה קבועה לעומת מיטה היורדת בלילה 
 

תכנון הקרוואן מפתיע כל פעם מחדש

תמיד כדאי ורצוי לבחור בקרוואן גדול לפחות במידה אחת ממספר הנוסעים: אם אתם ארבעה, אפשר לבחור קרוואן בו ארבע חגורות בטיחות וארבע מיטות. אך מומלץ לשקול את האפשרות לבחור בקרוואן מרווח יותר, כזה המותאם לחמישה או שישה מטיילים. כך יהיה לכם מרווח גדול יותר ולא תאלצו להפוך את פינת האוכל למיטה בכל ערב, ובבוקר להחזיר את המצב לקדמותו.
 
לשמחתנו, המטיילים בקרוואן, היו מי שחשבו עלינו והפכו את חיינו, הקרוואניסטים, לנוחים ונעימים מאוד. התכנון הפנימי החכם מפתיע בכל פעם מחדש ואין גבול ליעילות ולניצול של כל פינה ופינה בקרוואן. החל מהדגם הפשוט ועד לדגם המפואר ביותר – תמיד יהיה נעים נוח ויעיל.
 
אין סוף הפתעות ותגליות מסתתרות בתוככי הקרוואן ובכל דגם יהיה משהו חכם יעיל ומדהים בפשטותו. נגמר לכם המקום בארונות ובכל זאת תרצו לאחסן עוד משהו  הסתכלו למטה, על הרצפה מתחת לרגליים – ייתכן שתופתע לגלות שאפשר להסיר חלקים מרצפת הקרוואן ולגלות חללי אחסון בתוכם. צפוף ליד הכיור והכיריים ובכל זאת רוצים לחתוך/לקצוץ/לערבב, יש סיכוי שתמצאו משטח נייד שמתלבש "בול" על הכיור והופך למשטח עבודה נוח. לפעמים, לצד הארון תופתעו לגלות משטח עבודה מתקפל, היוצר "הרחבה" של משטח העבודה הסמוך לכיריים.
 
הכיור והגז מכוסים ליצירת משטח עבודה גדול
הכיור והגז מכוסים ליצירת משטח עבודה גדול
 

קרוואן לזוג או משפחה גדולה

עבור זוג המטייל בקרוואן ישנו מבחר גדול ומרשים של קרוואנים המותאמים במיוחד לשניים. בדרך כלל יהיה זה קרוואן שמידותיו החיצוניות אינן גדולות מידי, אך המרחב הפנימי מנוצל בחכמה וביעילות. דוגמה לניצול מושכל של המרחב הפנימי בקרוואן זוגי, הוא משטח העבודה המתקפל של מטבח הקרוואן. ברוב רובם של הקרוואנים הזוגיים, מושבי הנהג והנוסע שלצדו מסתובבים על ציריהם, כך שמחוץ לשעות הנסיעה הופכים מושבים אלה לחלק מחדר המגורים של הקרוואן.
 
גם עבור שלושה או ארבעה נוסעים קיימים קרוואנים בהם המרחב הפנימי מנוצל באופן מיטבי, לטובת מרחב מחייה מרווח ככל האפשר. המטבח נמצא בחלקו האחורי של הקרוואן. מיטה זוגית גדולה ונוחה נמצאת למעלה, מעל תא הנהג, ובמרחב המגורים, פרט לפינת האוכל ההופכת למיטה זוגית, ישנה ספת יחיד. בקרוואן שכזה יש שלוש מיטות קבועות בלבד. המיטה הרביעית היא למעשה פינת האוכל ההופכת למיטה נוחה, אך הדבר מצריך טרחה והתעסקות. לכן, אם אתם ארבעה, חפשו את הדגמים בהם מיטה זוגית מעל תא הנהג ומיטת קומותיים מאחור – דגם המתאים גם למשפחות המונות חמישה מטיילים. הקרוואנים המותאמים לשישה נוסעים הם בדרך כלל אלה בהם תמצאו מיטה זוגית קבועה מאחור, מיטה זוגית קבועה מעל תא הנהג והמיטה הזוגית הנוספת היא פינת האוכל ההופכת למיטה.
 
בבחירת הקרוואן חשוב כמובן להתחשב בכל משתתפי הטיול ולבחור את הקרוואן המציע סידורי לינה טובים ונוחים ביותר לכל אחד מבני המשפחה. אפשר בהחלט לחיות בנוחות בקרוואן  אין צורך להתפשר. לא חייבים לצופף שני קטנים במיטה אחת קטנה. אם ההורים רוצים קצת יותר נוח, אל תתפשרו על קרוואן עם מיטה זוגית מעל תא הנהג, אליה יש לטפס, אלא בחרו קרוואן עם מיטה זוגית קבועה מאחור. בעת בחירת הקרוואן הקדישו זמן ומחשבה וקחו בחשבון את כל המרכיבים.
כתבה על טיול משפחה גדולה בקרוואן בנורווגיה
 
כסאות תא הנהג מסתובבים אל פינת ישיבה מרווחת
כסאות תא הנהג מסתובבים אל פינת ישיבה מרווחת
 

קרוואן – בית קטן על גלגלים

תהיה הבחירה אשר תהיה, קרוואן הוא קרוואן  על יתרונותיו וחסרונותיו. חשוב לזכור שהוא אינו מתאים לכל אחד ולכל משפחה. בטרם בוחרים את דגם הקרוואן המתאים כדאי לשקול היטב האם טיול בקרוואן הוא הטיול המתאים לנו כזוג או כמשפחה. כדאי גם ללמוד מנסיונם של אחרים, בקריאת כתבות על טיולי קרוואנים או בשיחות עם מכרים שעשו זאת.
 
קרוואן הוא אמנם בית, נוח ומאובזר כראוי, בו מטיילים ואיתו מגיעים לכל מקום, בית בו חווים חוויות נפלאות וצוברים זיכרונות לתמיד, אך אין לשכוח ואין להתעלם מכך כי הקרוואן הוא לא וילה, הוא רק בית קטן על גלגלים.
 

כתבות נוספות בנושא

* תודה לבנדנה קרוואנים להשכרה על התמונות בכתבה זו.

רונית גלבוע אודות הכותבת 
רונית גלבוע, מומחית לטיולי קרוואנים וכוכב. בעלת חברת הטיולים "נוהגים לטייל" המתמחה בטיולים למשפחות בקבוצה ברכבים פרטיים ובקרוואנים באירופה. רונית יועצת טיולים מוסמכת, מומחית ליעדי אירופה, מדריכה ומלווה טיולי קרוואנים וטיולי כוכב למשפחות.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר