טעימות ממטבח הקרוואן
מאת: רונית גלבוע


קרה לכם פעם בטיול שהזמנתם מנה במסעדה וקיבלתם "הפתעה" בלתי צפויה בצלחת? קרה לכם פעם בטיול שכל המסעדות בסביבה נפתחות בשש ועכשיו השעה שלוש ואתם גוועים ברעב וזקוקים נואשות לארוחה? קרה לכם פעם בטיול שבאמת הכול טוב ויפה, אבל כבר שבוע שהקטנצ'יק לא אוכל שום דבר – כלום לא טעים לו והכול כל כך זר ומוזר?


לי זה קרה, אבל כבר לא קורה יותר, מאז שלפני מספר שנים גיליתי את הקרוואן. מאז, יותר מפעם אחת בטיול, אכלנו מה שרצינו, כמה שרצינו, היכן שרצינו, מתי שרצינו, בדיוק כמו שמתאים ומתחשק לנו  מבלי להיות תלויים באף אחד ובשום דבר  בתוספת בונוס משמעותי: שליטה מלאה על מחיר האוכל בטיול.
 
 אוכל בקרוואן, המטבח בקרוואן
לאכול מה שרוצים, מה שרגילים מהבית ומתי שרוצים


 ברירת מחדלארוחה מול הנוף, בלי מלצרים

טיול בקרוואן טומן בחובו יתרון מובהק: מטבח מצויד ומאובזר, צמוד אלינו בכל רגע נתון בטיול. במטבח הזה יהיו תמיד: מקרר, כיריים, כלי בישול, כלי אוכל, ארונות אחסון, כיור ומים זורמים, ואפילו מים חמים – שלא יהיה קר לידיים. כשהאוכל מוכן, אפשר להגיש אותו בפינת האוכל בקרוואן, או על הדשא אל מול הנוף, או אפילו לארוחה משותפת עם השכנים (אם הם נחמדים). כדי לממש בשיא הרצינות את חוויית הארוחות בטיול קרוואן, אנחנו מחברים את המוט המיוחד, גוללים ומותחים רגלים, והרי היא מעלינו  הפרגולה.
 
כאשר אנו נוסעים בקרוואן והמטבח עם כל האוכל איתנו, אנחנו יכולים לעצור לארוחה בדיוק בשעה המתאימה לנו, סתם כך באמצע הדרך? בכל מקום בו נעצור נוכל ליצור לעצמנו מרפסת הפונה לנוף. נפתח את הפרגולה (הגגון המתקפל), את השולחן המתקפל והכיסאות, נפרוס מפה ונערוך שולחן, בזמן שהאוכל מתבשל או מתחמם, ונאכל את מה שאנחנו אוהבים לאכול, בדיוק בנקודה הכי יפה בנוף.
 
רגע לפני שהתיאור הזה הופך לחלום ואתם רצים לחפש על המפה את הנקודה הזו – "הכי יפה בנוף", נא לא לשכוח  זוהי ארוחה בהכנה ובהגשה עצמית. שם, בנקודה הכי יפה בנוף, לא יבשל לנו את האוכל אף שף ואף מלצר לא יגיש לנו אותו... את כל הארוחה נבשל בעצמנו. אחר כך, מול הנוף המרהיב, יהיה עלינו להדיח כלים בכיור שבמטבח הקרוואן, לקפל את הציוד ולגלול בכוחות עצמנו את הפרגולה.
טיפים לטיולי קרוואנים
 
בישול בקרוואן וארוחה מול הנוף
ארוחה במרפסת הפונה לנוף, אבל בלי מלצרים
 

להכיר את המקום דרך האוכל

בטיול, כמו בטיול, במיוחד בטיול קרוואן בו המטבח צמוד אלינו, האוכל תמיד זמין, טרי, טעים ומקומי. בטיול שכזה, בו כל מה שנאכל משתייך לגמרי בטבעיות לכל אזור בו שוהים ולכל מקום בו עוברים, אנא, עשו עם עצמכם חסד: השאירו את הדיאטה בבית.
 
הכנת הארוחות בטיול קרוואן מתבססת ברובה על קניית מוצרי יסוד והפיכתם לארוחות במטבח הקרוואן. כך אפשר לגלות ולהכיר את המקומות ואת המקומיים דרך הרגלי הקולינריה הפשוטים שלהם, אותם הרגלים הנגזרים מחיי השגרה  מהקניות בסופרמרקט ובשוק המקומי. כמובן שאפשר לנסות – וזה מה שהכי מעניין – גם את אותם מתכונים מסורתיים המאפיינים כל מקום ומקום.
 
התוצרת המקומית קורצת בדוכנים לצדי הדרך, בשוק או בסופרמרקט המקומי, מסביב לשעון, בכל מקום בו שוהים וחולפים בטיול. כך אפשר להכיר את הארץ, כפי שחווים אותה המקומיים, מזווית אותה ממש לא מכירים בטיול של בתי מלון ומסעדות.
 
שווקים מקומיים
 לבשל את אוכל המקומי, היכרות עם הרגלי הקולינריה הפשוטים
 

אוכל מקומי בתוספת סיפור

כדאי לאמץ משפט, בו מומלץ להשתמש בכל פעם שעומדים מול שפע של אוכל מקומי, לא מוכר ולא שגרתי, והבחירה נראית כמו משימה בלתי אפשרית. כל אופה, מוכר במעדנייה, רוכל בשוק ועובד בסופרמרקט ישמח להגיש ממיטב האוכל והתוצרת המקומית, אם מבקשים ממנו: "טיפיקל פוד", כלומר, אוכל מקומי. בנוסף להמלצה חמה אודות מעדן מקומי טיפוסי וטעים, יש סיכוי גם לשמוע גם הסבר או סיפור מעניין, הקשור בדרך זו או אחרת למקום. כך זוכים גם בסיפור וגם בטעמו האותנטי של המקום.
 
אפשר לקנות מצרכי מזון בסיסיים וטריים בשוק, במאפיה או בסופרמרקט. אפשר גם לקנות תבשיל שהוכן במעדנייה או במסעדת Take away, אותו אוכלים במקום או מאחסנים במטבח הקרוואן לחימום מאוחר יותר. בשני המקרים זוכים בחוויה קולינרית מעניינת ובדרך כלל גם טעימה.
 
עדיין, ברור שעצם העובדה כי יש להצטייד במצרכים ובמזון תוך כדי טיול  טיפוסיים ואותנטיים ככל שיהיו – עלולה להיות עובדה מכבידה במידה זו או אחרת. מקומות האחסון בקרוואן אינם רבים והמקרר הוא לא Side-by-Side... יש לקחת בחשבון כי קניית מוצרי מזון והצטיידות הם חלק משגרת הטיול בקרוואן – שגרה הדורשת לנהל "משק קרוואן", המזכיר מאוד ניהול משק בית, וכל זאת תוך כדי טיול.
 
אוכל בקרוואן, המטבח בקרוואן
טיפיקל פוד, גם אם במקרה הזה מדובר על שלנו... שהגיע משם (קניידלך)
זה מתחיל בבית המאפה

השכם בבוקר, בכל חניון קמפינג, בכל עיר, כפר או עיירה ובפתחם של מרבית המרכולים, לא ניתן לפספס את בית המאפה המקומי. שובל ריח עז של לחמניות טריות ומאפים נימוחים ומתוקים, מכוון אותנו תמיד אל המקום בו הכי שווה להתחיל את היום. כאן בוחרים מבין שפע מבלבל של אפשרויות, המשתנות בהתאם לאזור בו נמצאים, את הלחם שאוהבים או את הלחמנייה המועדפת. לקינוח תמיד כדאי להצטייד במאפה שמתאים לקפה...
 
אם אנחנו כבר שם והכל נראה כל כך טעים, טרי ומפתה, ואם אנחנו כבר סגורים על השארת הדיאטה בבית  הנה הזדמנות להעניק את זכות הבחירה בנושא הלחם ל... אופה. פשוט אומרים לו: "טיפיקל פליז" (מקומי בבקשה), ויש סיכוי גבוה לחוויה טעימה ומפתיעה של מאפים מסורתיים-אופייניים. לפעמים זוכים גם לשמוע איזו אגדה או מעשייה על הדרך...
 
אוכל בקרוואן, המטבח בקרוואן
הדיאטה נשארה בבית, שפע מבלבל של אפשרויות
 

התחשבות בתקציב הטיול

המנצחים הגדולים של הביקורים בבתי המאפה הם... הברבורים והברווזים. אלה עטים עלינו בהמוניהם כשאנו עוצרים את הקרוואן לארוחה קלה על שפת האגם או סמוך לאפיק הנהר או הנחל. הם מסתפקים בשאריות  גם אלה מיום האתמול זה בסדר  והמאכילים זוכים בחוויה נעימה ומחויכת, שמצטלמת נפלא גם בסטילס וגם ובעיקר בווידאו.
 
כחלק משגרת הקרוואן, אחרי ארוחת הבוקר, רגע לפני שיוצאים אל הכיופים והיופי, יושבים מסביב לשולחן – אם בפינת האוכל ואם מסביב לשולחן הפיקניק שמתחת לפרגולה, אל מול הנוף, וממשיכים עם הלחמניות... לצידן גבינות, נקניקים (לא ביחד לשומרי הכשרות), ממרחים, שוקולד למריחה, ריבות ועוד  כיד הדמיון הטובה, הטעם וההעדפות. חותכים, פורסים, מורחים, אורזים כריכים כצידה לדרך. זו היא דרכם של המטיילים בקרוואן לצאת לבילוי היום, ללא ההכרח לאכול ארוחת צהריים במסעדה  התחשבות נדיבה של הקרוואן בתקציב הטיול.
 
במידה וחוזרים לקרוואן באמצע היום, מבילוי זה או אחר, למנוחה או לקראת נסיעה אל היעד הבא  אפשר ליהנות אפילו מארוחה קלה. זו תהיה ארוחה שאינה דורשת זמן הכנה ממושך, ארוחה המבוססת על לחמים ולחמניות שניקנו טריים בבוקר, בתוספת "מה שיש במקרר"... האפשרות ליהנות באמצע היום ממנוחה נעימה ומארוחה קלה ומהירה, זהו בונוס משמעותי ויקר ערך למעוניינים ליהנות מאחד היתרונות המובהקים של הטיול בקרוואן ומניצול מושכל של זמן הטיול היקר.
 
עייפים? נמאס? לא מתחשק? כמובן שעצם הימצאותו של המטבח בקרוואן אינה סותרת ארוחה במסעדה. אפשר בהחלט לשלב בין ארוחות במסעדות לארוחות בקרוואן ובכך לאזן בין הזמינות והחיסכון שבאכילת הארוחות בקרוואן, הדורשות הערכות, קניות הכנה וניקיון, לבין הנוחות שבארוחות במסעדות.
 
ארוחת בוקר בקרוואן
חותכים, פורסים, מורחים, אורזים כריכים כצידה לדרך
 

לנגב חומוס באמצע החו"ל

אלה מבין המטיילים הזקוקים לדיאטה או המעדיפים הקפדה על תפריט מסוים, מטעמי בריאות ואחרים, כמו גם שומרי כשרות, ייהנו בטיול קרוואן מתנאים מיטביים לשמירה על הרגלי תזונה – בדיוק כמו בבית. את המצרכים הבסיסיים להכנת המזון רוכשים בשווקים, בחנויות ובמרכולים – עובדה המשפיעה לטובה על הטריות, ההיגיינה, המבחר וכמובן גם על תקציב הטיול. כמו במטבח הביתי- כך גם במטבח הקרוואן, מכינים מה שרוצים ומה שאוהבים. הימצאותו של מטבח בקרוואן מאפשרת להחליט ולבחור מה ייכנס לסיר ולדעת בדיוק מה בצלחת... כך ניתן בקלות ובנוחות, למרות שמבלים בטיול - הרחק מהבית, לצרוך תפריט מוקפד ומאוזן עליו אפשר להתמיד ולשמור.
 
יש החייבים את ה"אוכל של הבית" ומטעמים שונים מעוניינים שם (בחו"ל) באוכל של כאן (ישראל). יש הזקוקים לתפריט מיוחד מטעמי בריאות, כשרות או דיאטה. יש את אלה שאינם מסוגלים להיפרד ממאכל אהוב ("חייב את הקורנפלקס שלי בבוקר"). טיול בקרוואן מציע פתרון נהדר: אורזים בבית, פורקים בקרוואן ו... מצטלמים מנגבים חומוס עם טחינה באמצע החו"ל. אגב, אם כבר סחבנו את החומוס והטחינה עד לשם, אפשר לכבד בטעימות משלנו את הדיירים בקרוואן השכן  מתכון בטוח להכיר ולהתחבר עם קרוואניסטים מכל העולם.
   
אוכל של בית בקרוואן אוכל של בית בקרוואן
  אוכל של בית בקרוואן אוכל של בית בקרוואן 
אוכל של בית
 

יהיה מי שינפנף

בשעות אחר הצהריים או בשעות הערב המוקדמות, אחרי ביקור בסופרמרקט בדרך, נוהגים הקרוואניסטים להתמקם בחניוני הקמפינג ולהכין ארוחה עיקרית. אין זה משנה איך הם קוראים לזה ובאיזו שפה. זה יכול להיות "גריל" או "ברביקיו", "מנגל" או "על האש" – סמוך לכל קרוואן המכבד את עצמו יהיה מי שינפנף.
 
את הבשר קונים אצל הקצב או בסופרמרקט וניתן כמובן לאחסן אותו במקרר שבקרוואן לשמירה על הטריות. שומרי כשרות יכולים ליהנות מדגים על האש. אם לא "על האש" אז "על הגז". בכל קרוואן יש כיריים עליהם אפשר לבשל כל מה שרוצים, כל מה שאוהבים, כל מה שרגילים, ולאכול ארוחה עיקרית ראויה ובהתאמה מושלמת לצרכים ולהרגלים. והמחיר? דומה עד זהה למחיר של אותה הארוחה בבית.
 
בטיול קרוואן אין כל מניעה לסעוד את הארוחות העיקריות במסעדות או לקנות אוכל מוכן ולאכול בכל מקום שרוצים. תנאי האחסון והקירור הנוחים במטבח הקרוואן, מאפשרים למטיילים לרכוש אוכל מוכן ממעדניות או מהסופרמרקט, לאחסן, לחמם ולאכול במועד המתאים להם. גם שליחי הפיצה מכירים היטב את הדרך לחניוני הקמפינג...
 
מנגל בקרוואן
 תמיד יהיה מי שינפנף... מנגל בקרוואן
 

יהיה מי שידיח, יהיה מי שיכין קינוח

אבל... חשוב לזכור, את הסירים ואת כלי האוכל אף אחד לא יפנה מהשולחן ואף אחד לא ידיח בשבילנו. יהיה עלינו לטפל בניקיונם אחרי הארוחה. אפשר לעשות זאת בקרוואן או בעמדות מיוחדות להדחת כלים בחניוני הקמפינג. לפעמים מתמזל המזל וזוכים לאחד מחניוני הקמפינג המפנקים, בהם בנוסף לכיורים ולעמדות הדחת הכלים ישנם מדיחי כלים. ניתן להדיח את כלי האוכל, הסירים והמחבתות בכיור שבמטבח הקרוואן, אך מדוע להצטופף כאשר ממש קרוב, בעמדות ההדחה, יש תנאים מצוינים בדיוק למטרה זו.
 
בינתיים, אלה שזה לא התור שלהם להדיח, יכולים להכין את הקינוח. זוכרים את בית המאפה מהבוקר? לא שכחתם לקנות עוגה ועוגיות, נכון? עכשיו כל מה שנותר לעשות הוא להוציא מהמקרר את העוגה, לשלוף מהארון את העוגיות, לסדר בצלחת הגשה, להניח על השולחן, להרתיח מים לקפה ו... לחכות לכלים הנקיים ולאלה שהדיחו אותם. בתאבון!

כתבות נוספות בנושא

טיול קרוואן בארצות הברית
טיול קרוואן בנורווגיה
טיול קרוואנים באיטליה
טיפים לטיול קרוואנים
כתבות נוספות על טיולי קרוואנים


רונית גלבוע אודות הכותבת 
רונית גלבוע, מומחית לטיולי קרוואנים וכוכב. בעלת חברת הטיולים "נוהגים לטייל" המתמחה בטיולים למשפחות בקבוצה ברכבים פרטיים ובקרוואנים באירופה. רונית יועצת טיולים מוסמכת, מומחית ליעדי אירופה, מדריכה ומלווה טיולי קרוואנים וטיולי כוכב למשפחות.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר