טיפים לטיולי קרוואנים
מאת: אברהם ברסלר


טיול קרוואן יכול להיות חוויה מיוחדת ומהנה, אם נדע להתארגן נכון וביעילות. בכתבה זו טיפים רבים שיכולים לסייע בתכנון טיול מוצלח, טיול שישאר כחוויה נפלאה לכל החיים. 


איך לבחור קרוואן ומתי להזמין?

נסיעה מחוץ ל"שיא העונה" חוסכת כסף. מחירי "העונה החמה" או "שיא העונה" גבוהים יותר גם להשכרת קרוואנים. שיא העונה באירופה ובצפון אמריקה מתמקדת בחודשים יולי-אוגוסט ובהם הביקוש הוא הגדול ביותר. באוסטרליה וניו זילנד עונת השיא היא בין דצמבר לפברואר. מחוץ לחודשים הללו המחירים נמוכים יותר. על כן, מי שלא חייב לנסוע בשיא העונה, ירוויח מירידת המחירים וייהנה מזמינות גדולה יותר של קרוואנים.
 
בטיול קרוואנים אין יתרון להזמנה בדקה התשעים  מומלץ לבצע הזמנה מוקדם ככל הניתן, על מנת להבטיח בדיוק את סוג הקרוואן שבחרתם, בתאריכים וביעד הרצויים לכם. במדינות שונות משתנים תעריפי ההשכרה לקרוואנים בהתאם להיצע ולביקוש. בנוסף, בחברות מסויימות ניתנות למזמינים מוקדם הנחות משמעותיות, וכן צ'ופרים ומחירים אטרקטיביים במיוחד.
 
טיול קרוואן בנורבגיה
יעבור או לא יעבור על הגשר - זאת השאלה, שמורת יוטנהיימן, נורווגיה (צילום: כרמית וייס)
 

בחירת קרוואן

בעת בחירת הקרוואן, מומלץ להתחשב במספר הנוסעים ועוד קצת (לדוגמא: קרוואן ל-5 עבור משפחה בת 4 נפשות), במטרה להשיג יותר מרחב. למרות זאת, זוג עם ילד קטן ו/או תינוק יכול להסתפק ברכב קטן. קחו בחשבון גם את האופי שלכם ואת היחסים בין הנוסעים. טיפוסים רגועים ונינוחים יותר יסתדרו יפה גם בחלל קטן. לטיפוסים פחות רגועים מומלץ לשריין יותר מרחב.
 
מומלץ, באם אפשר (מבחינת מספר אנשים ומבחינה כלכלית), לשכור קרוואן אשר יש בו מספיק מיטות לכל המטיילים גם ללא הפיכת פינת האוכל למיטה בלילה. באופן זה פינת האוכל שהיא המקום המרכזי של הקרוואן תישאר פנויה למי שרוצה לשבת ולקרוא, לתכנן מסלול או סתם לשתות קפה.
 
רצוי לשכור קרוואן המצויד במיטת קומתיים וזאת בכדי לאפשר לכל ילד את הפינה הפרטית שלו עם הדובי, הצעצועים, הספרים והקישוטים האהובים עליו. דבר זה יגביר את הרגשת הביתיות של הילד במשך הטיול. משפחות רבות מטיילות יחד, אך לשמירה על פרטיות מומלץ לכל משפחה לשכור קרוואן נפרד. מאחר ומדובר ב"בית" קטן רצוי שכל משפחה תשכור קרוואן נפרד ותהנה ממרחב פרטי משלה.
 
טיול קרוואן בנורבגיה
של מי יותר גדול ?...  (צילום: כרמית וייס)
 


 ברירת מחדל
 

קבלת הקרוואן

בדקו היטב את מצבו של הקרוואן עם קבלתו. בקשו מנציג חברת ההשכרה להפעיל את כל האביזרים הכלולים ברכב, כדי להבין היטב כיצד להפעיל את המכשירים שבקרוואן. בעת קבלת הקרוואן מומלץ לצלמו מבחוץ ומבפנים על מנת למנוע חילוקי דעות לגבי נזקים בעת ההחזרה. בדקו במיוחד את הצמיגים, השמשות, הגג, תחתית הקרוואן וכל הדברים שאינם מכוסים בביטוח הרכב. אל תתביישו להצביע על פגמים במידה וישנם ובקשו מהם לרשום זאת. בררו מראש כיצד ניתן למלא גז (ישנן שתי צורות עיקריות) ומה התשלום במידה ואינכם מחזירים מיכל גז מלא.
 
רוב חברות ההשכרה דורשות לקבל את הקרוואן נקי מבפנים כפי שנתקבל. ניקוי יסודי יום לפני ההחזרה ופיניש לפני ההחזרה, ימנעו בדרך כלל ויכוחים של הרגע האחרון בנוגע לרמת הניקיון. רובן המכריע של חברות ההשכרה הן הוגנות ומשתדלות לרצות את הלקוחות, אולם לא מומלץ "למתוח את החבל יותר מידי", להתווכח ולהישאר עם טעם רע בסוף.
 
במידה והזמנתם תוספות, כגון, ערכות שינה או כלי מטבח וכלי אוכל, פיתחו אותם ובדקו את תכולתם. בדקו שיש ברשותכם מפתחות לדלתות ולתאי האחסון החיצוניים. בדקו שאכן המנעולים תקינים. בדקו את המיטות הנפתחות. עם יציאתכם לדרך, הפנו תשומת לב להתנהגות הרכב בנסיעה. אל תהססו לחזור לתחנה אם משהו לא נראה לכם תקין.
 
לטיול בקרוואן מומלץ לקחת עמכם תיקים גדולים (צ'ימידנים), שניתן לקפלם ולאפסנם ברכב, ולא מזוודות קשיחות שתופסות מקום רב ואינן ניתנות לתמרון מבחינת מקום. במידה והנכם מתוכננים להתחיל את הטיול ולסיימו באותו היעד, ניתן להשאיר את המזוודות בתחנת ההשכרה ולאספן בסוף הטיול (רצוי לתאם מראש). הקפידו לא להשאיר כסף, דרכונים ודברי ערך.
 
מומלץ לשים לב לכבל החשמל / סככת צל / מגביהי או מעצורי גלגלים / רגליות אם ישנן / אנטנות טלוויזיה / מכשולים בגובה בעת היציאה מהחניה. הקרוואן הוא רכב גדול מזה בו אנו רגילים לנהוג, לכן מומלץ לא להתבייש ולהיעזר באדם שני שיכוון את הנהג בעת נסיעה לאחור (חובה) ו/או יציאה ממקום בו הראות לא ברורה מספיק.
כתבה על תפעול הקרוואן
 
קמפינג בנורבגיה
חניון קרוב אל הטבע, נורווגיה (צילום: כרמית וייס) 
 

חניוני לילה (קמפינג) לקרוואנים

מדריך חניוני קמפינג מסופק על ידי חברת ההשכרה ביום קבלת הרכב. מידע נוסף ניתן למצוא בכל לשכת תיירות בדרכים, בכניסה לפארקים וגם באינטרנט. בחברת בנדנה קרוואנים ניתן לרכוש DVD-ROM של חברת ACSI – החברה הגדולה ביותר לחניונים באירופה, המשמש גם כתוכנה לתכנון מסלולי טיול, וכן כרטיס הנחות המקנה הנחות בחניוני ACSI ברחבי אירופה. בעזרת כלים אלו ניתן לתכנן את מסלולי הטיול ואף, להזמין מקום מראש בחניוני קרוואנים.
 
בנוסף, כל עוד חונים בחניון קמפינג מסודר, נהנים מביטחון, שקט נפשי וכיסוי של חברת ההשכרה במקרה של גניבה/פריצה לרכב. בעת חניה בצידי דרכים פקח או משטרה יכולים לאלצכם לנסוע לחפש חניון באמצע הלילה  מצב לא נעים, בעיקר כשיש ילדים. במדינות מזרח אירופה (סלובניה, קרואטיה) לינה שלא בתוך חניוני קמפינג אסורה על פי חוק.
 
חניוני הקרוואנים מלאי הזדמנויות להיכרות עם מטיילים מכל העולם. על פי רוב כולם חברים של כולם. אל תתפלאו אם יברכו אתכם לשלום אנשים שאינכם מכירים או שתוזמנו לארוחת ערב חגיגית כלשהי. היו פתוחים לשיחה והזמינו לקפה או כוסית את אלו שמוצאים חן בעינכם. באופן כללי ניתן לומר שחלק רב מחיי היום יום בקרוואן מתנהל בחוץ, ליד הקרוואן, החל מארוחות "מנגל", קפה, מדורה, שיחות וסתם סטלבט בשמש. הזמנות הדדיות לשיחות והכרות מתחילות בדרך כלל בהזמנה לקפה או כוסית משקה וממשיכה בארוחות משותפות ולפעמים גם המשך טיול משותף. בדרך זו רכשנו חברים נהדרים מכל רחבי העולם.

בהקשר זה, שימו לב כי ישנם המוני חניוני קרוואנים פרטיים, אשר מבטאים כל אחד בדרכו את אופי בעלי המקום. דווקא במקומות התיירותיים פחות תוכל להתיידד עם תושבי המקום וללמוד מהם על החיים האמיתיים של המקום. לדוגמא, משפט ששמעתי מקאובוי מקומי בוויומינג, ארה"ב: "בעיירה שלנו כל פעם שנולד תינוק חדש שני גברים עוזבים את העיירה - בכדי למנוע שפיכות דמים".
 
לפני כניסה למשרדי חניון הקרוואנים יש להירשם ולשלם עבור שהיית לילה. רצוי ומומלץ להיכנס לשירותים ולבדוק את מצבם. לפי "חוק אצבע" זה, מקום אשר דואג לשירותים נקיים ומסודרים ידאג גם לסדר בכל שאר מתקני החניון וניהולו. חברות במועדון קרוואנים כדוגמת "פספורט אמריקה" או ACSI באירופה מוזילה את עלות החנייה ללילה באופן משמעותי. אם אינכם מחויבים לחניה במקום מוגדר ומסוים, שווה למצוא את החניון של המועדון שלכם – שם תזכו להנחה משמעותית.
 
מומלץ לקנות את רוב המזון בסופרמרקט המקומי ולא בחנויות החניון שהן על פי רוב יקרות יותר. לשומרי כשרות היתרון יותר משמעותי, כיוון שכמעט בכל סופרמרקט באירופה וארה"ב יש מדף כשר, ואילו בחניון יהיה קשה להשיג מזון כשר. לשומרי כשרות מומלץ להשתמש בכלים חד פעמיים. אם אתם עומדים לערוך קנייה גדולה בסופרמרקט, לפני התחלת הקנייה גשו לעמדת "שרות לקוחות" והירשמו כחברי מועדון. בדרך כלל כבר בקנייה הראשונה תוכלו להציג את הכרטיס ולזכות בהנחה.
 
אופניים בקרוואן
 קרוואן ואופניים, שיא הכייף  (צילום: כרמית וייס)
תכנון מסלול לטיול קרוואנים

בחרו את יעד הטיול  אירופה, ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד. בחירת היעד מושפעת ממספר גורמים: גיל הנוסעים, מוקדי התעניינות (ארכיאולוגיה, נופים, אטרקציות משפחתיות ועוד...), מסגרת תקציבית, עונה ומזג אוויר, מסגרת הזמן העומד לרשותכם ומטרת הטיול (בר/בת מצווה? ירח דבש רומנטי? טבע הרפתקני?). ניתן להיעזר בניסיונם של אחרים ולהתייעץ טלפונית עם חברת ההשכרה.
 
ככלל לא מומלץ לתכנן מסלול ארוך מדי. אחד היתרונות של טיול קרוואנים הוא נסיעה נינוחה ולא מרוץ כדי להספיק. נסו לתכנן את המסלול בצורת הספרה 8 כך שתשמר לכם האפשרות לקצר או לשנות את המסלול בהתאם לצורך.

תכננו בקווים כלליים מסלול הגיוני, מומלץ לא יותר מ-150 ק"מ נסיעה ביום או 100 מייל בארה"ב. כל השאר פתוח לשינויים במהלך הטיול. התאימו את אורך המסלול לזמן העומד לרשותכם. אין טעם "להספיק" את כל צרפת, בלגיה וגרמניה בשבוע או ארה"ב מחוף אל חוף בשבועיים. נסו למצוא את המינון הנכון בין הזמן המוקדש לנסיעות בדרכים לבין הזמן המוקדש לבילוי, אטרקציות, מוזיאונים, טיולים בטבע או סתם למנוחה.
 

טיול קרוואן עם ילדים

כאשר אחד מהילדים משחק לבדו, רצוי לעזור לו לממש את פינת הפרטיות הזו ולמנוע הפרעות מצד הילדים האחרים או מהסביבה בכלל.
רוב הילדים אינם מתעניינים בנוף או באתרים היסטוריים. הצטיידו בקלטות, משחקים ושאר אמצעים לשימוש במשך הנסיעה. לוח ציור מחיק, קלטות עם סיפורים, מחשב נייד, הם אמצעים בדוקים לנסיעה שקטה.
אם יש לפניכם יום עם נסיעה ארוכה, נסו לתכנן את שעות הצהריים לנסיעה. עדיף אפילו לעשות פעילות בוקר "פורקת אנרגיה", כמו פארק שעשועים, טיול רגלי או דבר דומה. רוב הילדים יירדמו מיד עם תחילת הנסיעה, במיוחד בשעות הצהריים (בתקווה שההורים לא...).
טיול קרוואן עם ילדים בנורווגיה
טיול קרוואן עם תינוקת
 
טיול קרוואן עם ילדים
טיול בקרוואן, הילדים יאהבו במיוחד (צילום: כרמית וייס)
 

קרוואנים מיוחדים

ניתן כיום לשכור קרוואן המותאם לאלו המשתמשים בכיסא גלגלים או לאלו הזקוקים למתקני נהיגת יד. חשוב לציין כי רוב המקומות באירופה, צפון אמריקה, אוסטרליה וניו זילנד מותאמים לנכים הרתוקים לכסאות גלגלים. לפיכך חברות השכרת הקרוואנים אימצו באחרונה גישה זו, וניתן כיום לשכור קרוואן המותאם לאלו המשתמשים בכסא גלגלים או לאלו הזקוקים למתקני נהיגת יד.
 

חזרה והחזרת הקרוואן

מומלץ לשריין מקומות על טיסה בתאריכים הרצויים לכם. חשוב לשים לב לימים ולשעות קבלת הקרוואן ביעד הנבחר. על מנת למנוע אי הבנות בעת החזרת הרכב, יש חשיבות רבה לעריכת בדיקה יסודית ביום האיסוף. מומלץ לעבור עם נציג החברה על כל פרט, ליידע ולסמן כל תקלה נראית לעין. כמו כן מומלץ לצלם את הרכב מבחוץ ומבפנים על מנת למנוע חילוקי דעות.
 
על מנת להימנע מקבלת קנסות יש להחזיר את הקרוואן בזמן שנקבע, לדאוג לנקותו מבפנים, לרוקן את מכלי המים והשירותים, לרוקן ולנקות את המקרר והמקפיא, התנור, המיקרו והכיריים, לוודא שמכל הדלק והגז מוחזרים לפי התנאי שהוגדרו בחוזה (מלאים/ריקים), לבדוק שלא נשאר ציוד אישי בארונות ובתא המטען. הציצו ובדקו שאין לכלוך מתחת למושבים ולמיטות. בחברות מסוימות ניתן לשלם עבור ניקוי הקרוואן. המלצתנו להחליט בתחילת הנסיעה האם ברצונכם לנקות את הקרוואן או להשיבו ולשלם בעבור שירות זה.
 

כתבות נוספות בנושאאברהם ברסלר, בנדנה
 
אודות הכותב
אברהם ברסלר, מנכ"ל חברת בנדנה קרוואנים ובעל ניסיון רב בטיולי קרוואנים.
בנדנה קרוואניםסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר