הזמנות לחופשה שלך

גרמניה: מידע כללי למטיילים
מאת: כרמית וייס


בכתבה זו נלמד להכיר את גרמניה, את שטחה, תושביה, השלטון, הכלכלה וגם כמה מילים על הצבא. מעט מידע כללי שרצוי לכל תייר להכיר.


שלג על פסגת צוגשפיצה, גרמניה
שלג על פסגת צוגשפיצה, הנקודה הגבוהה ביותר בגרמניה (צילום: Merten, Hans Peter)
 

טיולי אופנייםהגאוגרפיה של גרמניה

גרמניה היא אחת המדינות המאוכלסות בצפיפות הגבוהה ביותר באירופה (שניה לרוסיה). צפיפות האוכלוסין היא 236 נפש לקמ"ר, כאשר מרבית התושבים (כ 87%) מתגוררים בערים.

שלושת הערים הגדולות בגרמניה הן: ברלין, הרחק מעל כולן עם 3.4 מיליון תושבים, המבורג עם 1.8 מיליון תושבים, מינכן עם 1.2 מיליון תושבים. בחבל הרוהר (Ruhr, מבוטא: חבל הרוּר), במערבה של גרמניה, נמצא הריכוז העירוני הרביעי בגודלו באירופה (אחרי מוסקבה, לונדון ופאריס), עם 5.5 מיליון תושבים. החבל כולל את הערים הגדולות אסן, דורטמונד, דיסבורג, בוכום, וערים נוספות, שהתחברו במהלך השנים והן כיום מטרופולין אחד גדול (כמו גוש דן שלנו).

לאורך גבולה הצפוני גובלת גרמניה בים הבלטי (צפון-מזרח) ובים הצפוני (צפון-מערב). את שאר גבולותיה היא חולקת עם לא פחות מתשע מדינות (מצפון בכיוון השעון): דנמרק, פולין, צ'כיה, אוסטריה, שוויץ, צרפת, לוקסמבורג, בלגיה והולנד.
 

גרמניה – הרים, גבעות ומישורים

בדרומה של גרמניה, במדינת בוואריה, נמצא קצהו הצפוני של רכס האלפים, המכונים האלפים הבוואריים (Bavarian Alps). כאן גם נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בגרמניה, פסגת צוגשפיצה (Zugspitze), שגובהה 2,963 מ'. בחורף משמשים מדרונותיה את אתר הסקי גארמיש (Garmisch-Partenkirchen), שהוא אתר הסקי הגדול ביותר בגרמניה. בקיץ זוהי אחת מנקודות התצפית החביבות על התיירים, אליה ניתן להגיע עם רכבלים.
מסלולי טיול באזור גארמיש

צפון גרמניה היא מישורית לחלוטין וחלקה הגדול מנוצל למטרות חקלאיות. באזור זה גם מספר אגמים ונהרות רחבים, ובכלל, מים לא חסרים, מאחר וגשם יורד כמעט כל יום גם בקיץ. בין שני אזורים אלו נמצאות הגבעות של גרמניה התיכונה, בהן גם רכס הרי הרץ (Harz).
מפה טופוגרפית של גרמניה
מפה טופוגרפית של גרמניה (להגדלה)
 

נהרות גרמניה

שלושה נהרות גדולים חוצים את שטחה של גרמניה – ריין (rhein), דנובה (Donau) ואלבה (Elbe). בין שני הראשונים נמצא האזור המכונה היער השחור, אזור עשיר בערים וטירות עתיקות, ולכן גם חביב מאוד על התיירים. בנוסף לנהרות הגדולים, יש בגרמניה עוד כ- 240 נהרות קטנים יותר ופלגים.

האגם הגדול ביותר, בגרמניה הוא אגם קונסטנץ (בגרמנית: בודנזה Bodensee), שאת חופיו חולקת גרמניה עם שוויץ ואוסטריה. האגם נמצא בדרום-מערב גרמניה והעיירות שלחופיו הן יעד פופולרי לנופשי הקיץ. קרוב לשליש (31%) משטחה של גרמניה מכוסה ביערות ועוד 15% מכוסים בשדות מרעה לבקר.
 
מפת נהרות גרמניה הגדולים
מפת נהרות גרמניה הגדולים (להגדלה
 תושבי גרמניה

רוב תושביה של גרמניה כיום הם גרמנים (91%), אולם יש בה גם זרים רבים מאחר והיא יעד הגירה מרכזי. הקבוצה הגדולה ביותר של זרים היא הטורקים (2.4%), ואילו האחרים (6.1%) הם בעיקר יוונים, איטלקים, פולנים, רוסים, סרבים, קרואטים וספרדים.

בחלוקה על פי דתות מהווים הנוצרים כשני שליש מתושבי גרמניה, מהם 34% פרוטסטנטים ו- 34% קתולים. קבוצה גדולה אחרת היא המוסלמים (בעיקר ממוצא טורקי וכורדי), עם 3.7%, וכל האחרים (28%) הם חסרי דת מוגדרת. 

השפה הרשמית בגרמניה היא גרמנית. באזורים הכפריים של צפון גרמניה דוברים סקסונית, ובמקומות נוספים דוברים ניבים שונים של גרמנית.
 

יהודי גרמניה

לפני עליית הנאצים לשלטון חיו בגרמניה 600 אלף יהודים. הם היו מעמודי התווך של הקהילה, בתחומי התרבות, המדע והרוח, ונמנו על המעמד הבינוני והגבוה. חלקם אף התבולל לחלוטין. יהודים רבים לחמו בצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה, ולא מעט מהם נהרגו.
 
עם עלייתו של היטלר לשלטון, בשנת 1933, נחקקו חוקים רבים נגד היהודים, והם סבלו מעשי אלימות והשפלה קשים. במקומות רבים בגרמניה התרחשו פוגרומים קשים, בתי כנסת נשרפו, בתי ספר וחנויות של יהודים נהרסו. הפוגרום הקשה מכולם, ליל הבדולח, התרחש בנובמבר 1938 ביהודי ברלין, בעקבות התנקשות של צעיר יהודי באיש השגרירות הגרמנית בצרפת. לאחר ליל הבדולח עזבו את גרמניה 150,000 יהודים. 

אך כל זה היה רק הקדמה לנורא מכול – הפתרון הסופי (1942), שבעזרת מכונת רצח משומנת היטב הביא לחיסולם של כמעט כל יהודי גרמניה, יחד עם רבים מיהודי ארצות אירופה וצפון אפריקה הכבושות. לאחר מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה היהודית 26,000 איש, שרובם הגיעו אליה מארצות מזרח אירופה. לאחר נפילת חומות ברלין הגיעו לגרמניה יהודים רבים ממדינות חבר העמים, וכיום מעריכים שחיים בה 250,000 יהודים.
 
בית הכנסת החדש בברלין 
בית הכנסת החדש בברלין (צילום: Visit Berlin)

גרמניה כיום

גרמניה, ששמה המלא הוא הרפובליקה הפדרלית של גרמניה (Federal Republic of Germany) או בשפת המקומיים דוייטשלנד (Deutschland), כונתה בעבר הרייך הגרמני (German Reich). כיום גרמניה היא פדרציה, המורכבת משש עשרה מדינות, אשר לכל אחת מהן עיר בירה משלה ומוסדות שלטוניים משלה. כמחצית מאוכלוסיית גרמניה חיה בשלוש המדינות המאוכלסות ביותר: בוואריה, נורדריין-וסטפאליה, ובאדן-וירטמברג. המדינה הגדולה ביותר היא בוואריה (Bavaria), המשתרעת על פני 70 אלף קמ"ר, שהם 20% משטחה של גרמניה כולה.
כתבות על בוואריה

 

המבנה השלטוני בגרמניה

הרשות המחוקקת בגרמניה מורכבת מפרלמנט בעל שני בתי מחוקקים, הנמצאים בעיר הבירה ברלין.
הבונדסטאג (
Bundestag) הוא בעל 614 מושבים, וחבריו נבחרים לארבע שנים בבחירות כלליות, בשיטה משולבת של בחירה ישירה ובחירה יחסית.
הבונדסראט (
Bundesrat) הוא בעל 69 מושבים, אליהם שולחת כל מדינה את נציגיה, בהתאם לגודלה היחסי.


בראש המדינה עומד הנשיא, שנבחר לכהונה בת חמש שנים על ידי שני בתי המחוקקים. אולם סמכויותיו של הנשיא מוגבלות מאוד והן בעיקר ייצוגיות. הקאנצלר (ראש הממשלה) נבחר על ידי חברי הבונדסטאג לכהונה של ארבע שנים. הממשלה הנקראת בונד מיניסטר (קבינט), ממונה על ידי הנשיא לפי המלצתו של הקאנצלר.
 
בניין הבונדסטאג בברלין, גרמניה
בניין הבונדסטאג בברלין, אחד משני בתי המחוקקים של גרמניה (צילום: Merten, Hans Peter)
 

גרמניה – אחת הכלכלות החזקות בעולם

הכלכלה הגרמנית היא חזקה מאוד. היא מוערכת ככלכלה הרביעית (יש הטוענים חמישית) בגודלה בעולם, וממשיכה לגדול בקצב של 2.6% לשנה. אחוז האבטלה בגרמניה עומד על 9% - 10%, שהוא אחוז אבטלה גבוה בהשוואה לעולם המערבי.

הצורך בשיפור ומודרניזציה של כלכלת גרמניה המזרחית לשעבר, שעדיין לא סגרה פערים עם העולם המערבי, מחייב העברת כספים גדולה ממערב למזרח. 
למרות מערכת הסעד המפותחת מאוד של גרמניה, נמצאים 11% מהתושבים מתחת לקו העוני (זהו קו עוני של מדינות עשירות, חשוב לזכור).
 

צבא גרמניה

הצבא הגרמני נקרא בונדסוור (Bundeswehr), והוא הוקם כצבאה של גרמניה המערבית לאחר מלחמת העולם השניה. בשנת 1955 צורפה גרמניה לברית נאט"ו, שהוקמה על מנת להגן על מערב אירופה מפני ברית המועצות. צבא מזרח גרמניה, שהתאחד עם צבא מערב גרמניה, עם איחודן של שתי הגרמניות, חדל למעשה להתקיים.

כתוצאה מפצעי העבר סירבה גרמניה במשך שנים רבות להתערב בסכסוכים בינלאומיים לא לה, בהם הייתה מעורבת ברית נאט"ו. רק בשנת 1999 היא השתתפה לראשונה במלחמה ביוגוסלביה.

בגרמניה נהוג גיוס חובה של תשעה חודשים לגברים בגיל 18, או שרות לאומי ארוך יותר לאלו שאינם מתגייסים לצבא. בצבא משרתות גם נשים רבות, שבשנת 2000 נפתחו תפקידים רבים שהיו חסומים עבורן.
 
 
 

מידע נוסף

כתבות על גרמניה


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 21194
56790
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!