www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:הספר: "יומן-סין", מאת גיא שחר


אולימפיאדת בייג'ינג מתקרבת. הטיבטים מתקוממים, סין מציפה את העולם במוצריה ושועטת להגמוניה כלכלית ותרבותית עולמית.  "יומן סין" פותח צוהר מרתק ל"קדרה הסינית הרותחת".


כגיאוגרף, איש הייטק שעוסק בעולם האינטרנט והתיירות, צלם ותיק, מטייל וכותב מנוסה, חקר גיא שחר את סין לפני ולפנים, מאזורים טיבטיים לא מוכרים ועד מסלולי האצטדיון האולימפי בבייג'ינג.


 
"יומן סין" אינו ספר שגרתי. מלבד הפן הוויזואלי של הספר, מתקדם הסיפור בכמה ממדים במקביל.  בממד המיידי, התיאורי, מככבת סין. סין כפי שמשתקפת דרך עיניו הסקרניות והבוחנות של המחבר ודרך עיניים של מקומיים ושל מבקרים אחרים השוהים בסין לשם עבודה או טיול. תיאורי הנופים, הנסיעות, המפגשים, ההתרחשויות והאנקדוטות השונות יחד עם התצלומים בספר ובאתר האינטרנט המלווה, מציירים בהדרגה את תמונת המעצמה.
כתבה על יעדי טיול בבייג'ינג
 

עטיפת הספר יומן סין
 

המזרח הרחוק

הממד התיאורי מתפתח אט אט במהלך הספר לתיאור ביקורתי, לנוכח המפגשים, הלא תמיד נעימים, עם הסינים עצמם, ומה שהם מעוללים לחי, הצומח והדומם בארצם.
 
רובד נוסף בסיפור הוא האופן בו משתקפת ישראל דרך המראות והאירועים בסין. המחבר תוהה לא אחת בסיפור על המציאות הישראלית, שבמובנים רבים מזכירה את הלכי הרוח העכשוויים בסין, כאילו חוט וירטואלי מקשר בין העם היושב בציון לעם הסיני במזרח.
 
גם רובד המסע עצמו אינו נפקד. נוהל שגרתי לכאורה בקרב ישראלים צעירים, ואולם מעטים הם אלה שהמסע הופך אצלם לדרך חיים, או שמתעקשים להגדיר מחדש בכל פעם את המושג טיול. מפגשים עם מטיילים אחרים בסין מעלים תהיות אודות אורחות חיים בעולם בכלל ובישראל התזזיתית בפרט.
 
כסיפור מסע גיאוגרפי, מתקדם הספר בכל הממדים. לאורך ולרוחב, ובמיוחד לגובה (מעל 5,000 מטרים מעל פני הים...), ואולם נדמה שהממד החשוב ביותר בסיפור זה הוא דווקא ממד הזמן. שאלת הזמן עולה ב"יומן סין" בכמה היבטים. הזמן הקוצב את ימיה המסורתיים של סין, והזמן הקוצב את ימי הטיול עצמו וחלון ההזדמנויות לחוות את המעצמה. המרוץ אחרי הזמן הופך, כמו כמעט כל אירוע בטיול, למטאפורה לחיים בכלל.
 
את הספר מלווים ציטוטים של הוגים, שליטים ויוצרים, המשלימים את התמונה, ונותנים מעין גושפנקא רשמית לפרשנויות, במידה מסוימת בבחינת "מה שהיה הוא שיהיה".
 
הספר מעוצב בצורה מקורית, מכיל למעלה מ- 300 תמונות המשולבות בטקסט, שבע מפות, אלמנטים גראפיים סיניים, מודפס על נייר ממוחזר בגוון קרם מיוחד, וכולל 336 עמודים.
 
הספר מתאים לכל קורא סקרן, החל בצעירים שמתעניינים לראשונה בעולם, דרך אנשי עסקים ו"מטיילי כורסה" וכלה בכל מי שתוהה אודות סין. לספר יש אתר אינטרנט נלווה, ובו מידע על הספר ועל סין, וכן גלריית תמונות מרשימה עם תמונות נוספות שהן בבחינת "הסרט של הספר".
 
אודות מחבר הספר:
גיא שחר - בעל תואר ראשון בהנדסת חשמל ומדעי המחשב מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בגיאוגרפיה ולימודי סביבה מאוניברסיטת חיפה. מתפרנס מעבודה בתחום ההייטק, ובתפקידו הנוכחי אף משלב את שתי הדיסציפלינות שלמד.  המפגש עם הטבע לא הותיר אותו אדיש, וכדי להעלות את המודעות לנושאים סביבתיים ייסד את המגזין "סביבון" המופץ בפורמט ייחודי של מצגת סביבתית המסתובבת באינטרנט. עד היום יצאו לאור 13 מצגות סביבון, ואליהן הצטרפו למעלה מ- 10 מצגות ספציפיות על מאבקים סביבתיים בישראל, ביניהן פרויקט מיוחד על הבינוי בירושלים. על פעילויותיו אלה זכה בפרס "פראט" לתקשורת לשנת 2004.
מספר צפיות: 9342
2010