"יומן-סין" - מסלולים בסין
מאת גיא שחר


אולימפיאדת בייג'ינג מתקרבת. הטיבטים מתקוממים, סין מציפה את העולם במוצריה ושועטת להגמוניה כלכלית ותרבותית עולמית.  "יומן סין" פותח צוהר מרתק ל"קדרה הסינית הרותחת".


כגיאוגרף, איש הייטק שעוסק בעולם האינטרנט והתיירות, צלם ותיק, מטייל וכותב מנוסה, חקר גיא שחר את סין לפני ולפנים, מאזורים טיבטיים לא מוכרים ועד מסלולי האצטדיון האולימפי בבייג'ינג.
 
החומה הסינית
אחד משבעת פלאי תבל - החומה הסינית הגדולה  (צילום: יובל נעמן)
מתוך הכתבה המלצות למטייל בסין
 

סין כפי שמשתקפת דרך עיניו הסקרניות והבוחנות של המחבר ודרך עיניים של מקומיים ושל מבקרים אחרים השוהים בסין לשם עבודה או טיול. תיאורי הנופים, הנסיעות, המפגשים, ההתרחשויות והאנקדוטות השונות יחד עם התצלומים בספר מציירים בהדרגה את תמונת המעצמה.
כתבה על יעדי טיול בבייג'ינג

 

המזרח הרחוק

הממד התיאורי מתפתח אט אט במהלך הספר לתיאור ביקורתי, לנוכח המפגשים, הלא תמיד נעימים, עם הסינים עצמם, ומה שהם מעוללים לחי, הצומח והדומם בארצם.
 
רובד נוסף בסיפור הוא האופן בו משתקפת ישראל דרך המראות והאירועים בסין. המחבר תוהה לא אחת בסיפור על המציאות הישראלית, שבמובנים רבים מזכירה את הלכי הרוח העכשוויים בסין, כאילו חוט וירטואלי מקשר בין העם היושב בציון לעם הסיני במזרח.
 
גם רובד המסע עצמו אינו נפקד. נוהל שגרתי לכאורה בקרב ישראלים צעירים, ואולם מעטים הם אלה שהמסע הופך אצלם לדרך חיים, או שמתעקשים להגדיר מחדש בכל פעם את המושג טיול. מפגשים עם מטיילים אחרים בסין מעלים תהיות אודות אורחות חיים בעולם בכלל ובישראל התזזיתית בפרט.
 
דומה שהממד החשוב ביותר בסיפור זה הוא דווקא ממד הזמן. שאלת הזמן עולה ב"יומן סין" בכמה היבטים. הזמן הקוצב את ימיה המסורתיים של סין, והזמן הקוצב את ימי הטיול עצמו וחלון ההזדמנויות לחוות את המעצמה. המרוץ אחרי הזמן הופך, כמו כמעט כל אירוע בטיול, למטאפורה לחיים בכלל.
 
מקדש השמיים, בייג'ינג
מקדש השמיים - אחד האתרים היפים ביותר בבייג'ינג (צילום: CC Nikolaj Potanin)
מתוך כתבה על יעדי טיול בבייג'ינג

 

אודות המחבר

גיא שחר - בעל תואר ראשון בהנדסת חשמל ומדעי המחשב מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בגיאוגרפיה ולימודי סביבה מאוניברסיטת חיפה. מתפרנס מעבודה בתחום ההייטק. המפגש עם הטבע לא הותיר אותו אדיש, וכדי להעלות את המודעות לנושאים סביבתיים ייסד את המגזין "סביבון" המופץ בפורמט ייחודי של מצגת סביבתית המסתובבת באינטרנט. 
 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר