מסלול טיול ביפן – מתחילים בטוקיו

מסלול טיול ביפן – מתחילים בטוקיו:
חוויות מקומיות
מאת: ד"ר דני אורבך 


כתבה ראשונה בסדרה בת מספר כתבות, על טיולים שערכתי בשנים בהן למדתי ביפן – טיול בהונשו וטיול ארוך בן שלושה חודשים בעריה, הריה, כפריה ועמקיה של יפן היפהפייה - טוקיו, האלפים היפניים, קיוטו, נארה, הירושימה, האי שיקוקו ואוסקה.


אתחיל מטוקיו, העיר בה מתחיל כמעט כל טיול ביפן, עיר ענקית שיש לה המון מה להציע, ואתן כאן רק מספר טעימות מחוויות יותר מקומיות ופחות תיירותיות: שני פסטיבלים, פאב אחד ו- 47 סמוראים.

פסטיבל המים האצ'ימן בטוקיו
עשרות גברים חסונים נושאים מיקושי - מקדש נייד, וחוטפים סילוני מים בפסטיבל פוקאגאווה האצ'ימן בטוקיו,
המכונה גם פסטיבל המים 
(צילום: Hideya HAMANO)


מסלול הטיול, שתחילתו בטוקיו ובאזור טוקיו (A) והמשכו באלפים היפניים (B+C), נגויה ומרכז הונשו (D),
קיוטו וסביבתה (E), אוסקה וצפון קנסאי (F), הירושימה ומייאגימה (G+H), האי שיקוקו (I), וצפון האי הונשו (J)
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה

המזרח הרחוקפסטיבלי זיקוקים בטוקיו

בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) מתקיימים בטוקיו פסטיבלי זיקוקים רבים, כמעט בכל שבוע. הגדול שבהם הוא פסטיבל הזיקוקים של נהר סומידה (Sumida River Fireworks Festival), הנהר החוצה את מרכז טוקיו, מתקיים בסוף יולי. אלפי זיקוקים, זו לא הגזמה, מאירים את שמי העיר וניתן לצפות מהם כמעט מכל מקום – בשייט על הנהר, מהגשרים החוצים אותו, בפארקים ובחלק מבתי המלון של מרכז טוקיו, המציעים תצפית מהגג (רצוי להיות אורחי המלון או להזמין מראש).

יפן היא ארץ קטנה יחסית, בה חיים מעל 120 מיליון תושבים. רובם מצטופפים בערים הגדולות ורצועת החוף, וכשיש פסטיבל המוני באחת הערים הגדולות, אתה חש את זה על בשרך. הרחובות דחוסים ומלאים ביפנים מזיעים, צוהלים, שרים, רוקדים ומבושמים, ולאור זאת יש להתפלא ולהתפעל מהסדר שבו הכול מתנהל. שוטרים מכווינים את הקהל למקום הנכון במהירות וביעילות, ולמרות השכרות ואווירת החג אף אחד לא דוחף ומתפרע. גם כמות הזבל על הרצפה קטנה יחסית, למרות היעדר פחי הזבל. היפנים פשוט נושאים את הזבל שלהם איתם. אם יש משהו שאנחנו כישראלים צריכים ללמוד מיפן  זה הדבר.


עוד דרך נפלאה לצפות בפסטיבל הזיקוקים על הנהר בטוקיו, פשוט לצפות בו כאן...
 

אחד משלושת פסטיבלי השינטו הגדולים בטוקיו

פסטיבל פוקאגאווה האצ'ימן (Fukagawa Hachiman Festival) מתקיים מדי שנה במשך 5 ימים באמצע אוגוסט. הוא מתחיל במקדש טומיוקה האצ'ימן (Tomioka Hachiman-gū), מקדש השינטו הגדול ביותר בטוקיו, המוקדש לאל המלחמה הצ`ימאן. אל זה, שהיה בעבר פטרונה של משפחת הלוחמים מינאמוטו, ששלטה ביפן החל מסוף המאה ה- 12, ממלא תפקיד חשוב ומרכזי מאוד בהיסטוריה היפנית, כפטרונם של לוחמים. בעבר נהגו להקדיש לו ראשים כרותים של אויבים, אולם בימינו הוא מסתפק במנחות צנועות יותר כקטורת, סאקה ופירות. 

אלפי צועדים משתתפים בתהלוכות, נושאים על כתפיהם מקדשים ניידים (מיקושי), מנגנים בכלי נגינה מסורתיים ורוקדים. בחלק מהזמן משליך הקהל מים לעבר המיקושי, ולכן הפסטיבל מכונה גם mizu-kake matsuri, כלומר "פסטיבל המים". אחת לשלוש שנים הפסטיבל מתקיים במסגרת רחבה יותר (2003, 2006 וכך הלאה), ואז הוא כולל כ- 50 מיקושי. המיקושי של המקדש המארח הוא מהכבדים והמפוארים ביותר – 4.5 טון משקלו והוא מקושט ביהלומים ואבנים טובות. 
 
פסטיבל המים האצ'ימן בטוקיו
מקדש נייד (מיקושי) נישא בידיהם של החוגגים בפסטיבל פוקאגאווה האצ'ימן  (צילום: Hideya HAMANO)

פסטיבל בטוקיו
נשים בלבוש מסורתי בפסטיבל פוקאגאווה האצ'ימן, אחד משלושת הפסטיבלים החשובים בטוקיו (צילום: Gin The Wanderer)

פסטיבל המים האצ'ימן בטוקיו
רטובים ועליזים, חוגגים בפסטיבל פוקאגאווה האצ'ימן  (צילום: Hideya HAMANO)
 אִיזַאקַאיָה – פאב יפני מסורתי

חוויה מעניינת אחרת בטוקיו, הייתה יציאה עם סטודנטים זרים וחברים יפנים לפאב יפני מסורתי, המכונה אִיזַאקַאיָה (izakaya). חוויית האיזאקאיה היא אחת החוויות המרנינות ביותר ביפן. איזאקאיה הוא פאב כיפי בסגנון יפני ישן. יושבים על כיסאות נמוכים יחסית או על כריות, מסביב לשולחנות ארוכים, בחבורות גדולות. לאיזאקאיה לא כדאי לצאת בקבוצה קטנה, אלא רק בקבוצות גדולות יחסית של מעל חמישה אנשים. כל סועד משלם תשלום קבוע מראש ובתמורה מקבלים כולם סדרה ארוכה של מנות יפניות קטנות אך טעימות להפליא, וכמובן – (איך אפשר בלי?) משקאות אלכוהוליים ולא-אלכוהוליים לפי בחירה. באיזאקאיה אין ממש מנות פרטיות וכולם אוכלים מהמנות של כולם. זו חלק מאווירת ה"ביחד" של המוסדות העליזים הללו. האיזקאיה הספציפית שהיינו בה הייתה ממוקמת ברובע שיבויה (Shibuya), אחד מאזורי הבילוי השמחים והרועשים ביותר בטוקיו.

מי שרוצה לראות את טוקיו במיטבה – חייב ללכת בלילה לרובע שיבויה (Shibuya), אזור בילויים יפני של ממש – בניגוד לאזורי בילויים אחרים כמו איקבוקורו Ikebukuro (שקט מדי), שינג'וקו Shinjuku (עסקי מידי) ובמיוחד רופונגי Roppongi (מסחור דוחה ויקר לתיירים זרים, חיילי מרינס, גנגסטרים ופרחות יפניות). לא שבשיבויה חסרות "פרחות", שגם הן חלק מהאווירה העליזה של המקום. ה"פרחה" היפנית הטיפוסית מסתובבת עם הרבה מאוד נצנצים, חולצות זוהרות, ובעיקר – מיני קצר עד כמה שאפשר. אבל בחורה יפנית לעולם לא תלך עם מחשוף. חולצות חשופות, שמאוד נפוצות במערב, כמעט לא קיימות ביפן. לידינו באיזאקאיה ישבה חבורה רועשת ושמחה של צעירים יפנים, שהוסיפה מאוד לאווירה הטובה. היפנים אוהבים מאוד להשתכר, ומשתכרים במהירות. הם אמנם משתגעים, אבל בדרך כלל לא מתנהגים באלימות, כך שאזורי הבילוי ביפן הם יחסית בטוחים בלילה למרות אחוז השכרות הגבוה.
 
איזאקאיה בטוקיו
איזאקאיה הוא פאב כיפי בסגנון יפני ישן – עם הרבה אלכוהול ושמחה  (צילום: AzmanL)
 

מקדש סנגקוג'י – 47 סמוראים גיבורי תרבות

הוא לא המפואר ביותר, גם לא הגדול ביותר  מקדש סנגקוג'י (Sengaku-ji) הוא מקדש בודהיסטי קטן בלב העיר ההומה של טוקיו, שקשור אליו סיפור מיוחד ומרתק, אחד הסיפורים המפורסמים ביותר במסורת הלוחמה היפנית: סיפורם של 47 הסמוראים.

מעשה באדון פיאודלי, דאימיו (שליט פאודלי), בשם אָסאנו נגאנורי, שהועלב בארמון השוגון על ידי יועץ זקן ומרושע בשם קִירָהאָסאנו הזועם שלף חרב כדי להגן על כבודו, אך מכיוון ששליפת חרבות בארמון השוגון הייתה פשע שדינו מיתה, נאלץ אָסאנו להתאבד. ארבעים ושבעה משרתיו נשבעו לנקום, אך ידעו שלא יוכלו לעשות זאת מייד, מכיוון שקירה ציפה לנקמה והקיף את עצמו במשמר חזק. וכך, יצאו 47 הסמוראים מאֶדוֹ (טוקיו של אותה תקופה), נטשו את דרך הלוחם והתפזרו בכל יפן. חלקם הפכו לאיכרים ובעלי מלאכה, וחלקם אפילו לבטלנים ופושעים. בלט מכולם מנהיג החבורה, אוֹאִישִי קוּרָנוֹסוּקֶה, שהפך לבטלן ולשיכור ידוע לשמצה. הוא הזניח את בנו והשפיל את כבודה של אשתו.

יום אחד, כאשר התגולל שיכור ברחובותיה של אחת הערים, עבר לידו סמוראי קשוח מהאיים של דרום
יפן וזיהה אותו. "איזה חזיר אתה!" נהם עליו הסמוראי, "מתגולל כאן בקיא במקום לנקום את מות אדונך? אני בז לך!" ובמילים אלו ירק עליו הסמוראי ודרך על פניו. אואישי לא הגיב. בכל אותו הזמן אספו 47 הסמוראים בסתר כסף לחרבות חדשות, והמתינו שקירה יירגע ויפחית את כמות השומרים המגנים עליו. בסופו של דבר, קירה עשה זאת.

בליל חורף מושלג, התאספו 47 הסמוראים, בראשותם של אואישי ובנו, ליד טירתו של קירה, פרצו לטירה ושיספו את אויבו של אדונם עד שלא היה ניתן לזהותו. לאחר מכן, הם כרתו את ראשו ושמו אותו על קברו של אדונם, על מנת לפייס את רוחו הזועמת. הם נאסרו על ידי השוגון 
 ונידונו למיתה, אך תנועה אדירה בקרב הסמוראים דרשה לכבד אותם ולהניח להם להתאבד כגיבורים. השוגון נכנע, ו-47 הסמוראים התאבדו כלוחמים בעלי כבוד. הם נקברו ליד אדונם במקדש סנגקוג'י, ומאז ועד היום הם נחשבים לגיבורי תרבות חסרי תקדים ביפן, עם סרטים, הצגות, אופרה, בלט וספרים המספרים את סיפורם.

המקדש עצמו נראה כמקדש רגיל למדי, ממש במרכז העיר. אבל ליד המקדש, נמצא בית קברות קטן, ובו טמונים אואישי קורנוסוקה ו- 46 לוחמיו הנאמנים. יפנים רבים עדיין מגיעים לבית הקברות כדי לכבד את רוחות הגיבורים, לשאת תפילה ולהדליק קטורת. פסלו של אואישי קורנוסקה נמצא ליד בית הקברות, האפוף כולו עשן קטורת ריחני.
כתבה על האיים של דרום יפן
 
מקדש סנגקוג'י בטוקיו
מקדש סנגקוג'י בלב העיר טוקיו, סיפור על סמוראים וכבוד יפני (צילום: jpellgen)

מקדש סנגקוג'י בטוקיו
קברו של אָסאנו נגאנורי בחצר מקדש סנגקוג'י, 47 סמוראים נקמו את מותו (צילום: Fg2)

מקדש סנגקוג'י בטוקיו
קבריהם של 47 הסמוראים, סיפור שהפך אגדה יפנית פופולרית במחזות קבוקי  (צילום: Stéfan Le Dû)


היכן מומלץ להתמקם ללינה בטוקיו

מומלץ לחפש בית מלון בקרבת אחת מתחנות הרכבת על קוו יאמאנוטה (Yamanote Line) המקיף את מרכז טוקיו דרך מספר תחנות חשובות. אמליץ כאן על שתיים מהן  תחנות הרכבת שינג'וקו (nShinjuku Train Statio) או תחנת הרכבת שיבויה (Shibuya Railway Station). מגוון המלונות בטוקיו עצום, ויש לקחת בחשבון שמחירי הלינה בעיר אינם זולים, למרות שהחדרים עצמם קטנים בדרך כלל ביחס למקובל במדינות אחרות. 
בתי מלון ליד תחנת שינג'וקו  |  בתי מלון ליד תחנת שיבויה

מלון מומלץ במרכז טוקיו  ליד תחנת שינג'וקו

מלון סאנרוט פלאזה (Hotel Sunroute Plaza Shinjuku) ממוקם במרכז רובע שינג'וקו (Shinjuku), רובע העסקים והממשל של טוקיו, ליד תחנת הרכבת שינג'וקו (200 מ'). החדרים ממוזגים ומבודדים לרעש, ובכולם גם שולחן, מקרר וקומקום חשמלי (בחלקם גם כורסה). השירות אדיב והניקיון מופתי.

המלצה על מלון מומלץ בטוקיו, יפן
מלון סאנרוט פלאזה  מיקום מצוין בלב טוקיו, שירות אדיב והמלצות חמות
 

מלון מומלץ במרכז טוקיו  ליד תחנת שיבויה

מלון שיבויה סטרים אקסל טוקיו (Shibuya Stream Excel Hotel Tokyu) ממוקם מול תחנת הרכבת שיבויה, מיקום מעולה להתניידות בעיר. הוא מציע חדרים בגדלים שונים, היכולים להתאים גם למשפחות, שבכולם יש מיזוג אוויר, מקרר, כספת ואמצעים להכנת שתיה חמה. למלון חניה פרטית, מסעדה, בר ושירותי כביסה.
בתי מלון נוספים במרכז טוקיו
 
מלון מומלץ במרכז טוקיו, לי דתחנת שיבויה
מלון שיבויה סטרים אקסל טוקיו – ליד תחנת הרכבת שיבויה, ממנה נוח להגיע לכל מקום בעיר


מידע נוסף

כתבות נוספות


דני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר