קיוטו והאזורים הכפריים:
ארמונות, מקדשים וגני זן
מאת: דני אורבך


אזור קנסאי, אחד האזורים המעניינים ביותר מבחינה תיירותית ביפן, נמצא בלב המדינה, במרכז האי המרכזי הונשו וממערב לטוקיו. הלב של אזור קנסאי היא הבירה הקיסרית העתיקה קיוטו, ועיר העסקים והתעשייה הגדולה אוסקה. בסביבה הקרובה והרחוקה לשתי הערים הללו, נופים עוצרי נשימה ואטרקציות תיירותיות רבות. האזור כולו הררי, מנומר בכפרים ציורים על הרים מיוערים ועטויים בערפל. בניגוד לאזורים מעניינים אחרים ביפן, כל המקומות המעניינים קרובים יחסית, כך שאפשר להתגורר בעיר אחת (בקיוטו או אוסקה) ומנה לצאת אל כל השאר. 


בפרק זה תקראו על מקדשים עתיקים, ארמונות, רוח רפאים של משרתת טבועה, גיבורים וסמוראים, מפלצות מיתולוגיות, דת יפנית חדשה וגם כמה מאכלים טעימים.
 
מקדש השינטו יאסאקה, קיוטו יפן
בתי עץ שמורים היטב, מסעדות ובתי תה היסטוריים,
בסמטאות המובילות אל
 מקדש השינטו יאסאקה (צילם: dorin Tamas)
 

מסלול הטיול, שתחילתו בטוקיו ובאזור טוקיו (A) והמשכו באלפים היפניים (B+C), נגויה ומרכז הונשו (D),
קיוטו וסביבתה (E), אוסקה וצפון קנסאי (F), הירושימה ומייאגימה (G+H), האי שיקוקו (I), וצפון האי הונשו (J)
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה


המזרח הרחוקקיוטו המקסימה

הו, קיוטו המקסימה! מה כבר אפשר לכתוב עליך ולא נכתב? ישנם אתרים רבים, כמו המקדש המוזהב (Kinkaku-ji) ווגן הסלעים של מקדש ריואן-ג'י (Ryoan-ji), שאי אפשר להיות בקיוטו בלי לראותם. אתרים נוספים שניתן לטייל בהם שוב ושוב, כמו סמטאות הרוב העתיק היגאשיימה (Higashiyama), בתי העץ המסורתיים ותרבות הגיישות ברובע גיון (Gion), רובע השעשועים הישן, המקדשים הקטנים, בתי הקפה שעל שפת הנהר, המעין החם הפתוח על צלע הר קוראמה (Mt. Kurama) הטובל ביערות... בקיצור – אין כמו קיוטו.
 
קיוטו (Kyoto) היא הבירה הקיסרית העתיקה. אומנם, עקב ירידת כוחו המתמדת של השלטון הקיסרי, קיוטו לא הייתה באמת הבירה מזה אלף שנים, אבל מכיוון שהקיסר שהה בה, היא נחשבה תמיד לבירה הרשמית. רק באמצע המאה ה- 19, בעקבות מהפכת מייג'י (שהפכה את יפן למדינה מודרנית), החליט השלטון החדש להעביר את הבירה מקיוטו לעיר אֶדוֹ, ששמה שונה ל"טוקיו" (ביפנית – "הבירה המזרחית").

קיוטו, מקדש הזהב
המקדש המוזהב, מאתרי החובה של קיוטו  (צילום: Quality Stock Arts)
 
קיוטו מוקפת בהרים ועשירה בארמונות יפניים עתיקים, טירות, מקדשים מכל הסוגים (שינטו ובודהיסטים), גני זן, רחובות עתיקים עם בתי עץ מהמאה ה- 17, וגם שווקים תוססים וצבעוניים. העיר החדשה, לעומת זאת, היא מודרנית לחלוטין ונראית כמו כל עיר יפנית אחרת. ההבדל העיקרי הוא שבניגוד לערים רבות אחרות (למשל טוקיו), קיוטו בנויה באופן מסודר מאוד, עם רחובות ישרים פחות או יותר שחוצים זה את זה.

הסיבה לכך היא שהבירה היפנית העתיקה נבנתה בסוף האלף הראשון לספירה, לפי הדגם של העיר הגדולה בעולם, הבירה הסינית דאז, צ'אנג-אן. צ'אנג-אן הסינית נחרבה ונעלמה, וכיום קיוטו היא בין השרידים האחרונים לשיטת הבנייה הזאת. רוב הבניינים בקיוטו גם מקוריים, מכיוון שבשל ערכה התרבותי, לא הופצצה העיר במהלך מלחמת העולם השנייה. איזה גנרל אמריקאי מופרע דווקא רצה להטיל עליה את פצצת האטום, כדי להחריב את התרבות היפנית, אבל בהתערבותו של יפנולוג אמריקאי נודע נמנע הדבר, וקיוטו נמלטה בעור שיניה מגורלן של
הירושימה ונגסאקי.
מקדש אינארי, קיוטו יפן
המעברים בין המקדשים על הר אינארי, מעל 10,000 שערים אדומים חוצים את ההר  (צילם: Mark Morton)
על הר אינארי בכתבה על ביקור בקיוטו - העיר הקיסרית
 

המקדשים של הר הִיאֵיי

קומפלקס המקדשים העתיק על הר היאיי (Mount Hiei), אחד ההרים הגבוהים בסביבת קיוטו, הוא אתר רציני, המצריך טיול של יום שלם. מדובר בסדרת מקדשים שהוקמו במאה התשיעית על ידי הנזיר סאיצ'ו, אחד מאבות הבודהיזם היפני ומייסד כת טנדאי של הבודהיזם האזוטרי-מיסטי. במשך השנים הפך קומפלקס המקדשים בהר היאיי למבצר צבאי של נזירים לוחמים ולכוח פוליטי מאיים, במארג הכוחות שנאבקו על יפן בזמן מלחמת האזרחים של המאה ה-16.

הדאימיו אודה נובונגה, אחד המאחדים של יפן, החליט לשבור את כוחם של הנזירים אחת ולתמיד, ולכן שרף את הר היאיי עד היסוד. מסופר שכאשר אנשיו התנגדו, דיבר אליהם נובונגה ברכות, כמעט בתחינה, והסביר שיעשה הכול כדי לאחד את הארץ. יתר על כן, דיבר על רשעותם של הנזירים, שחיתותם וניוונם. אנשיו השתכנעו, ופשטו בפיקודו על ההר התלול עם שחר. כוחות נובונגה שרפו את המקדשים על היסוד, וטבחו את כל יושבי ההר - גברים, נשים וילדים. רק מקדשים מעטים שרדו והם פתוחים למבקר עד היום. חלקם יפים מאוד, והטיול ביניהם בשעת בין ערביים, כאשר גונגים מצלצלים ברקע, הוא באמת חוויה ייחודית. מומלץ לבקר, אבל כדאי להקדיש לביקור יום שלם
. 

הר היאיי, מקדש הזהב
אחד המקדשים ששרדו מתוך קומפלקס המקדשים העתיק על הר היאיי   (צילום: tataquax)
 

דרך הפילוסופים ופביליון הכסף

אזור נחמד מאוד בצפון העיר העתיקה. "דרך הפילוסופים" (Philosopher's Walk) היא משעול נעים בין עצים ובתים יפים, על שפת פלג מים. הדרך הצרה והיפה הזאת, שלפי המסופר פילוסופים צעדו בה וחשבו מחשבות נעלות, עוברת ממקדש הזן היפה ננזן-ג'י (Nanzen-ji) ועד פביליון הכסף (Ginkaku-ji).

פביליון הכסף (Jinkaku-ji), בדומה לאחיו הבכור פביליון הזהב (Kinkaku-ji), נבנה בידי משפחת השוגונים של בית אשיקגה. פביליון הכסף המאוחר יותר נבנה בידי השוגון האסתטיקן יושימסה במאה ה-15, בעת שמלחמת אזרחים אכזרית במיוחד השתוללה בקיוטו. הפביליון מעולם לא צופה בכסף ושמר על אופי בקתתי ופשוט. זה, לדעתי, מה שמקנה לו את את יופיו המיוחד והמאופק. פביליון הכסף מוקף בחורשות, גני זן ובריכות קטנות. מקום מדהים ללא ספק.
כתבה על אתרים לביקור ראשון וביקור חוזר בקיוטו
 
דרך הפילוסופים, מקדש הזהב
"דרך הפילוסופים"  משעול נעים בין עצים ובתים יפים על שפת פלג מים  (צילום: Chuck Moravec)
 

ניג'וֹ גִ'ינְיָה וטירת ניג'ו

אחד האתרים המעניינים בקיוטו, שבדרך כלל תיירים מדלגים עליו, מאחר ועל מנת להיכנס יש צורך בדובר יפנית, נמצא בקרבת טירת ניג'ו (Nijō-jō). ניג'ו ג'ינייה (Nijo Jinya) היה ביתו של דאימיו במאה ה-17, והוא שימש להתוועדויות של אצילים פיאודליים, על רקע הפוליטיקה הסוערת של התקופה. על מנת לאבטח את הבאים, מלא הבית מלכודות מעניינות, בסגנון משחקי המחשב הישנים והקלאסיים. הוא הרבה יותר גדול ממה שנראה  כמו בית מסורתי פשוט וקטן, אולם למעשה הוא מכיל חדרים רבים הפזורים על שתי קומות. 

בבית אפשר למצוא דלתות סודיות בתקרה, שמהן קופצים סמוראים על הפולשים. שיטות מתוחכמות לחשוף פולשים, כמו דלתות שחורקות דווקא כשפותחים אותן לאט ובזהירות, גרמי מדרגות נסתרים, שמהם בעל הבית יכול לברוח החוצה, פינות אפלוליות מהן יוצאים שומרים, ועוד דברים מעניינים. בבית חדרים רבים לטקס תה, במת "נו" לבידור הנאספים, חדרי ישיבות אינטימיים... מקום מרתק שיכול ללמד הרבה על הפרנואידיות של האצילים הפיאודליים, דווקא בתקופת השלום של טוקוגאווה במאה ה-17.
 
קיוטו, טירת ניג'ו
טירת ניג'ו, אחד מאתרי המורשת העולמית של אונסק"ו בקיוטו  (צילם: Manuel Menal)
 קיוטו המסורתית

דרום-מזרח העיר, הוא אחד האזורים היפים ביותר בקיוטו. הרחובות הצרים שיוצאים ממקדש קיומיזו (Kiyomizu-dera), אחד מסמליה המפורסמים של העיר, לעבר מקדש השינטו יאסאקה (Yasaka), ממש מזכירים את יפן בימי הביניים. בתי עץ שמורים היטב, מסעדות ובתי תה היסטוריים, משכנות עתיקים של משוררי הייקו, פארקים קטנים ועצים ירוקים, גיישה חיוורת פנים המסתובבת עם לקוח. ממש קיוטו הישנה והיפה. לכל המבקרים בעיר - פשוט אסור לפספס.

מאחורי הדלתות הסגורות של בתי התה והמסעדות היוקרתיות מבלים עשירי קיוטו עם גיישות ועמיתים עסקיים מיפן ומחו"ל. רוב המקומות הללו, כפי שאתם מבינים, לא פתוחים ליפנים לא עשירים, ובוודאי שלא לתיירים זרים בלי קשרים מתאימים.

 
 מקדש השינטו יאסאקה, קיוטו יפן
הרחובות המובילים אל מקדש השינטו יאסאקה, מזכירים את יפן בימי הביניים   (צילם: Shawn.ccf)

מקדש קיומיזו, קיוטו יפן
מקדש קיומיזו בדרום-מזרח העיר, אחד האזורים היפים ביותר בקיוטו   (צילם: Chris Putnam)
 

אתרי משפחת המלוכה

הכניסה לאתרים השייכים למשפחת המלוכה היפנית - הארמון המלכותי הישן בקיוטו והווילה הקיסרית קאצורה - דורשת אישור מיוחד מסוכנות חצר הקיסר (אם כי להפתעתי, קל מאוד להשיג את האישור). השם "ארמון הקיסר", הוא שם מטעה. הארמון, שהיה בנוי מעץ, נחרב ונשרף פעמים רבות, והגרסה האחרונה נבנתה רק ב-1885, לאחר שהקיסר עזב כבר לטוקיו, ולא באתר המקורי. בכל זאת, בניינים רבים הם שחזורים די מדויקים של מבני הארמון המקוריים.

סגנון הבנייה של ארמונות יפניים שונה מאוד מסגנון הבנייה המקובל באירופה. כל מי שהיה בארמונות אירופיים, בין אם וורסאי בצרפת, שרלוטנבורג בברלין, הרזידנץ במינכן או הארמון המלכותי בקראקוב, פולין, זוכר בוודאי את הבנייה האקסטרווגנטית, הארמונות המצופים בזהב, החדרים הענקיים והמפוארים... כל זה לא קיים בארמונות יפניים. אפילו מקדשים וארמונות שנחשבו ביפן לשיא הפאר, לא מתקרבים אפילו לרמה כזאת של ראוותנות. בניית הארמונות היפנית היא צנועה מאוד. הבניינים בנויים בדרך כלל מעץ, ורק לעיתים נדירות מצופים בכמות קטנה של זהב. הרעיון הוא, ליצור מכלול הרמוני שישתלב עם הטבע בסביבה – זוהי למעשה גישת הבנייה היפנית המסורתית.
 
אפשר לראות את הגישה הזאת היטב בארמון המלכותי, אך במיוחד באתר השני  הווילה הקיסרית קאצורה (Katsura Imperial Villa). וילה קאצורה נבנתה במאה ה-17 על ידי אחיו הצעיר של הקיסר, כניגוד מכוון לסגנון הראוותני (שוב, במושגים יפניים) שאפיין את הבנייה של השוגון (השליט הצבאי) באֵדוֹ (שמה העתיק של טוקיו). וילה קצורה, לדעתי אחת מיצירות האדריכלות המרהיבות ביותר של יפן, מורכבת ממספר בנייני עץ פשוטים, הממוקמים בין בריכות עתיקות, בתוך גן יפני מרהיב.
על וילה קאצורה בכתבה על אדריכלות נוף יפנית

השביל שחולף בתוך הגן ומוביל אל הבניינים השונים, בנוי בשיפוע, כך שהמבקר יוכל לראות את הבריכה מהזוויות היפות ביותר. הבריכה נעלמת מהעין מדי פעם, רק כדי להתגלות פעם נוספת במלוא הדרה. הבניינים הם ברובם בתי תה, שנועדו ל"טקסי תה", או סתם לרגיעה, לכתיבת שירה או לשתיית תה שלווה. עובדה מדהימה היא, שהכניסה לשני האתרים הללו היא חינם! דבר כמעט חסר תקדים ביפן. התחנה הבאה שלי הייתה ביקור קצר בעיר העתיקה, בסביבתו של מקדש קיומיזו 
 אחד מסמליה המובהקים של העיר.
 
הווילה בקצורה, יפן

הווילה הקיסרית קאצורהבריכות עתיקות בתוך גן יפני מרהיב  (צילום: KimonBerlin) 
 

הר קוּרַאמָה (Kurama)

להר קוּרַאמָה (Kurama) ולכפר הקטן והמנומנם ששוכן על צלעותיו, תפקיד חשוב בהיסטוריה היפנית. על ההר נמצא מקדש חשוב, ובעבר – מרכז לנזירים סגפנים ומיסטיקנים, שלפי המסורת נלחמו ברוחות ושדים והחזיקו בכוחות קסם עצמתיים. המסורת מספרת לנו, שבמקדש קוראמה התחנך אחד מהגיבורים הגדולים ביותר בהיסטוריה היפנית, הסמוראי האגדי מינאמוטו יוֹשִיצוּנֶה. יושיצונה ואחיו למחצה, יוריטומו, הורשו לגלות למנזרי הרים מרוחקים בעודם ילדים, לאחר שאביהם, מינאמוטו יושימוטו, נפל במרד כושל כנגד משפחת טאירה, ששלטה ביפן באותה תקופה. ראש הממשלה העריץ, טאירה קיומורי, הסכים לחוס על חייהם של הילדים בשל תחינותיה של אמם שהפכה לפילגשו. הטעות הזאת תעלה לו ביוקר.
 
המסורת מספרת, כי יושיצונה התחנך אצל הנזירים בהר קוראמה, וחלק מהמקורות אף מדגישים שהתחנך בידי הטֶנְגוּ, יצורים מכושפים אגדיים ואדומי אף, שאוהבים לאכול טבורים של בני אדם... בכל מקרה, ידוע לנו מהמקורות ההיסטוריים, ולא רק מהאגדות, שיושיצונה עזב את מנזר קוראמה על מנת לנקום ברוצחי אביו. אחיו למחצה, יוריטומו, פתח במרד כנגד שלטונה של משפחת טאירה. במרד, יושיצונה התגלה כאחד הגנרלים המוכשרים ביותר בצבא מינאמוטו, אך אחיו קינא בו בעקבות הצלחתו.

לאחר תבוסת הטאירה, הפך יוריטומו לשוגון (השליט הצבאי) של יפן, והקים במדינה ממשלת אוהל (בָּאקוּפוּ) ששלטה בממלכה מקָמַקוּרָה (ליד טוקיו). יושיצונה חסר המזל הפך לפושע נמלט, וסיפוריו כלוחם נרדף הם מהאהובים ביותר בהיסטוריה היפנית. מלוויו הנאמנים, הלוחם האדיר בנקיי, פילגשו האהובה שִיזוּקָה ואשתו המסורה, הם מהדמויות הפופולאריות ביותר במסורת הספרותית של יפן
.
 
כאשר מתבוננים על הר קוראמה, ניתן להבין את מקור האגדות על הטנגו, ושאר היצורים המיסטיים המאכלסים את ההרים הללו. ההר מכוסה ביער עבות, וערפילים משייטים עליו. בלב היער, בין הערפילים, יש מקדש שבו לפי המסופר התחנך יושיצונה. בשל הגשם השוטף ומחסור בזמן, לא טיפסתי למקדש בסופו של דבר, אלא החלטתי ללכת לאטרקציה העיקרית שיש בכפר – מעיין חם (אונסן), שנובע מצלע ההר. המעיין שייך למלון מקומי, ומי שמשלם 10 דולר יכול להיכנס פנימה. המעיין נמצא במתחם סגור, אך אין מעליו גג, ונשקף ממנו נוף מרהיב של הר קוראמה. פשוט אין מילים.

הר קורמה ליד קיוטו, יפן
כאשר מתבוננים על הר קוראמה, ניתן להבין את מקור האגדות על היצורים המיסטיים המאכלסים את ההרים (צילום: bhidethescene)

הר קורמה ליד קיוטו, יפן
צופים על הנוף מהר קוראמה (צילום: Daniel Ramirez)


בתי מלון מומלצים במרכז קיוטו - 4/5 כוכבים

מלון ויסטה פרמיו קיוטו (Hotel Vista Premio Kyoto) הוא מלון 4 כוכבים במיקום מרכזי בעיר קיוטו, בקרבת תחנת רכבת מרכזית (Shiyakusho-mae) ותחנת אוטובוסים. ליעדים רבים ניתן להגיע ברגל ולשאר היעדים בעיר ומחוצה לה ניתן להיעזר במוניות ו/או תחבורה ציבורית. החדרים בגדלים שונים, וכדאי לשים לב מה מזמינים, כולם ממוזגים ובכולם מקרר, קומקום ופינת שתיה חמה. במלון שתי מסעדות, האחת בסגנון מזנון והשנייה בסגנון מסורתי.
 
המלצה על מלון במרכז קיוטו, יפן
מלון ויסטה פרמיו קיוטו  מיקום נוח במרכז העיר ויחס נעים ואדיב
 
מלון גוד נייצ'ר קיוטו (Good Nature Hotel Kyoto) הוא מלון 5 כוכבים מקסים, הממוקם במרכז קיוטו, במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת המרכזית ומרכז הכנסים. חדרי המלון גדולים ומעוצבים בגוונים בהירים ונעימים, לחלקם יש מרפסת ויש גם חדרים היכולים להתאים למשפחות. במלון בר ומסעדה והלובי בחלל הגבוה שבין החדרים הוא מזמין ונעים.

מלון מומלץ ליד תחנת הרכבת של קיוטו
מלון גוד נייצ'ר קיוטו - עיצוב נעים ורמת 5 כוכבים


 

מידע נוסף

כתבות נוספות

המעברים בין המקדשים על הר אינארי, מעל 10,000 שערים אדומים חוצים את ההר  (צילם: Mark Morton)
על הר אינארי בכתבה על ביקור בקיוטו - העיר הקיסרית
 


דני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר