טיול סתווי וצבעוני באזור טוקיו
מאת: ד"ר דני אורבך


ביפן ישנן ארבע עונות מובחנות מאוד אחת מהשנייה, ולכל אחת צבע שונה. החורף לבן, האביב ארגמני, הקיץ ירוק והסתיו חום-אדמדם.


יפן ידועה לתהילה בצבעי הסתיו המרהיבים שלה  תופעה שנקראת ביפנית קויו (Koyo). שני העצים המפורסמים ביותר של הקויו הם עץ המומיג'י (Momiji), המקביל למייפל הקנדי, שעליו מאדימים בסתיו, ועץ האיצ'ו (Icho), ששפע עליו הצהובים מזכירים אוקיינוס של זהב.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הר פוג'י האיקוני, אגם קווגוצ'י ושלל צבעי הסתיו  (צילום: tawatchaiprakockit)
שדרת עצי האיצ'ו של אוניברסיטת טוקיו נצבעת צהוב  (צילום: SeanPavonePhoto)
הגן הלאומי שינג'וקו גיואן בטוקיו (צילום: Sanga Park)
רכבל להר קומגטקה באזור האקונה (צילום: thanyarat07)
עצי האיצ'ו צובעים את הרחובות בזהב (צילום: SeanPavonePhoto)
גשר טוגצוקיו בגן ריקוגיין בטוקיו (צילום: Raita Futo)
עץ מומיג'י מקשט באדום בוהק את הארמון הקיסרי בטוקיו (צילום: Rohan Gillett)
גם מאגם אשי תוכלו להשקיף לעבר הר פוג'י (צילום: a_lis)
מבקרים במקדש ג'ושינג'י בטוקיו (צילום: Toshihiro Gamo)


יעדי טיול באזור טוקיו המוזכרים בכתבה (A-I), מלון פוג'י לייק (J)
 

המזרח הרחוקהסתיו בקמפוסים העתיקים של אוניברסיטת טוקיו

אוניברסיטת טוקיו נבנתה במאה ה-19, ואף על פי שנהרסה באדיבות האמריקאים במלחמת העולם השנייה (הזקנים המקומיים מספרים שהיה ניתן לראות את הר פוג'י מהקמפוס, כי כל הבניינים בדרך נחרבו), היא שוחזרה לאחר המלחמה באותו סגנון.

מכיוון שהקמפוסים נבנו מתוך חיקוי לאוניברסיטאות אירופיות ואמריקאיות של המאה ה-19, יש להם מראה גותי במקצת. קמפוס קומבה
(Komaba) הוא יותר מודרני, אבל קמפוס הונגו (Hongo) מצטיין בבניינים ציוריים, קשתות, תבליטים ופסלים. שני הקמפוסים ירוקים ומלאים בעצים עתיקים, ובסתיו פשוט מרהיב להסתובב בהם.
 
את צבעי הסתיו תוכלו לראות בקמפוסים  כמו גם קישוטי חג מולד ברובע שיבויה (Shibuya אחד מרובעי השעשועים הסואנים והמפורסמים של טוקיו. שיבויה הוא מקום מרתק, חגיגה של צבעים ואורות, שתמיד דחוס בצעירים, בליינים, או סתם אנשים שהגיעו לשתות כוס בירה, לאכול שיפודים או לערוך קניות באחת מחנויות הכלבו הגדולות של טוקיו.
 
כאן, כדאי לומר מילה או שתיים על חג המולד ביפן. ביפן, כידוע, יש מעט מאוד נוצרים  אחוז אחד או שניים בלבד  אבל בגלל ה"התמערבות" שהתחילה במאה ה-19, היפנים אימצו באופן חלקי את חג המולד. אפשר לראות קישוטי חג מולד ברחובות, וחנויות הכלבו מוכרות עצי חג מולד ובגדי "סנטה קלאוס", אבל זה יותר גימיק מאשר חג אמיתי עבור רוב האנשים. היפנים חוגגים באמת את חגיהם המסורתיים, כמו ראש השנה היפני וחג הבון (Bon, חג הנשמות) בקיץ  ולא את החגים הנוצריים.
 
שלכת באוניברסיטת טוקיו
עצי האיצ'ו המוזהבים באוניברסיטת טוקיו (צילום: Pommy2009)
 
שלכת בטוקיו, אוניברסיטת טוקיו, קמפוס הונגו העתיק
קמפוס הונגו של אוניברסיטת טוקיו מצטיין בבניינים ציוריים, קשתות, תבליטים ופסלים  (צילום: mrhayata)
 

צבעי הסתיו באזור האגמים של האקונה

האקונה (Hakone) הוא אחד מאזורי הטיולים והנופש העיקריים בסביבות טוקיו. את הטיול כדאי להתחיל בעיירת המרחצאות הקטנה האקונה יומוטו (Hakone Yumoto, "מקור המים החמים של האקונה"), ומשם ללכת ברגל דרך היער בשביל הטוקאידו (Tokaido Road) – הדרך העתיקה שחיברה בעבר בין טוקיו לקיוטוביפן המסורתית, היה זה פחות או יותר הכביש הראשי של המדינה, והקטע ההררי שעבר בהאקונה נחשב לקטע הקשה ביותר.
כאן נמצא גם 
המוזיאון הפתוח האקונה (The Hakone Open-Air Museum), המשלב מוזיאון אמנות ביופיו של הטבע סביב, עם תצוגה פנימית וחיצונית, יצירות של אמנים יפנים ובינלאומיים, כולל פיקאסו.

בהמשך מגיעים אל אגם אשי (Ashi) הצלול, וניתן לעלות על הר הגעש האקונה (Mount Hakone), שהוא הר געש פעיל. על צלע הר הגעש מבשלים ביצים שחורות (ביצי מים חמים)  חוויה מומלצת ביותר, וגם לא יקרה במיוחד. את היום תוכלו לסיים באחד מהמעיינות החמים הרבים באזור.

מהאקונה ניתן לראות ביום בהיר את הר פוג'י (Fujisan), והמראה מרהיב על רקע האגם. האקונה היא מקום יפהפה, ואם אתם נמצאים בטוקיו, מומלץ לקפוץ לביקור של יום לפחות. על מנת להוזיל את העלויות, אפשר לקנות כרטיס חופשי ממשרדי רכבת אודקיו  שמכסה את הטיול לשם ובחזרה ואת כל התחבורה בתוך האקונה. כדאי ומשתלם מאוד!
 
אגם אשי והר פוג'י, יפן
ספינת תיירים באגם אשי, עם נוף להר פוג'י (צילום: Pommy2009)
 

צבעי הסתיו אל מול הר פוג'י

אגם קווגוצ'י (Kawaguchiko) והעיירות והכפרים הקטנים שלידו, נמצאים ממש למרגלות הר פוג'י. הר פוג'י ידוע לשמצה בביישנותו, ונוטה להתכסות בעננים בכל יום, למעט הימים הבהירים ביותר. הצלחנו לראות את ההר, והמראה... אין מילים.

בקרבת ההר נמצא יער אאוקיגהארה (
Aokigahara), "ים העצים", שידוע באגדות היפניות כיער מכושף, מלא ברוחות, שדים ושאר מפלצות. גם היום הוא יער עבות, שאדמתו הבוגדנית זרועה במערות עמוקות, וצמרות העצים שלו מסתירות את השמש. המערה המפורסמת ביותר ביער היא "מערת הקרח", שהטמפרטורה בה היא 0 מעלות צלזיוס, אבל ישנן גם מערות מפורסמות אחרות כמו "מערת העטלף" ו"מערת הרוח".
 
אגם קווגוצ'י והר פוג'י, יפן
הר פוג'י ברקע אגם קווגוצ'י (צילום: tawatchaiprakockit)

יער אאוקיגהארה, יפן
יער אאוקיגהארה – יער עבות מכושף שבאדמתו מערות עמוקות (צילום: Toshiharu Arakawa)
 

מלון מומלץ למרגלות הר פוג'י ולחופי אגם קווגוצ'י 

לחופי אגם קווגוצ'י ממוקם מלון פוג'י לייק (Fuji Lake Hotel), מלון ברמת 4 כוכבים, ממנו ניתן להשקיף לעבר האגם ולעבר הר פוג'י. המלון מציע בריכת שחיה, מרחצאות וספא, מסעדה וחדרים, הצופים לאגם או להר פוג'י, ויכולים לארח עד 4 איש. תחנת הרכבת נמצאת במרחק 12 דקות הליכה, ולמלון גם הסעות ממנה ואליה.
בתי מלון נוספים בקרבת אגם קווגוצ'י

מלון מומלץ ליד הר פוג'י, יפן
מלון פוג'י לייק
 - תצפיות לאגם ולהר פוג'י
 צבעי הסתיו בהר טקאו

הר טקאו (Takao) שוכן בפרברי טוקיו, וגם הוא נחשב ליעד תיירות פופולרי, אליו עולים בקרונית שיניים קטנה ורכבל. ההר הוא מרכז לנזירים בודהיסטיים, והוא זרוע מקדשים ומקדשונים המוקפים בעצים עתיקים.

אחד המקדשים בהר, הנקרא מקדש ביווה (Biwa) 
 קשור בסיפור מעניין: מעשה בנזיר שנדד בהרים באזור, ושמע צלילים מכשפים של ביווה,  נֶבֶל יפני מסורתי. הנזיר הטה אוזן לצלילים, ולפתע ראה אייל שסימן לו לבוא אחריו. הוא עקב אחר האייל, ולבסוף הגיע לסלע שעליו ישב זקן, שניגן בנבל. "אני מחפש את ההארה", אמר הנזיר לזקן, והזקן הורה לו להקים מקדש במקום והלך. מייד זכה הנזיר בהארה. המקדש מהווה עד היום מרכז לבודהיזם מיסטי, וניתן לראות בו נזירים שמסתגפים בסיגוף היפני הידוע ביותר  סיגוף המפל  ועומדים בלבוש מינימלי מתחת למפל קפוא.

בהר טקאו ניתן לראות דבר מוזר. ביפן נהוג להביא מנחות למקדשים, אך כמעט אף פעם לא מדובר במנחות מן החי. ביפן המסורתית לא הקריבו קורבנות חיים, כי הדם נחשב טמא. המנחות הן בדרך כלל פירות, ירקות או אלכוהול. בכל זאת, במקדשון קטן בלב היער, מישהו השאיר... ראש שלם של חזיר. ככל הנראה מדובר במסורת עתיקה של ציידים באזור. הם היחידים שהקריבו קורבנות מהסוג הזה.
 
מקדש בהר טקאו, יפן
הר טקאו, מרכז בודהיסטי זרוע מקדשים המוקפים בעצים עתיקים (צילום: CC jamesjustin)
 
גן יפני
המקדש הקטן ליד מפל ביווה, בו רוחצים הנזירים הסגפנים  (צילום: hiroyuki.moriya)


היכן מומלץ להתמקם ללינה בטוקיו

מומלץ לחפש בית מלון בקרבת אחת מתחנות הרכבת על קוו יאמאנוטה (Yamanote Line) המקיף את מרכז טוקיו דרך מספר תחנות חשובות. אמליץ כאן על שתיים מהן  תחנות הרכבת שינג'וקו (nShinjuku Train Statio) או תחנת הרכבת שיבויה (Shibuya Railway Station). מגוון המלונות בטוקיו עצום, ויש לקחת בחשבון שמחירי הלינה בעיר אינם זולים, למרות שהחדרים עצמם בדרך כלל קטנים ביחס למקובל במדינות אחרות. 
בתי מלון ליד תחנת שינג'וקו  |  בתי מלון ליד תחנת שיבויה

מלון מומלץ במרכז טוקיו - ליד  תחנת שינג'וקו

מלון סאנרוט פלאזה (Hotel Sunroute Plaza Shinjuku) ממוקם במרכז רובע שינג'וקו (Shinjuku), רובע העסקים והממשל של טוקיו, ליד תחנת הרכבת שינג'וקו (200 מ'). החדרים ממוזגים ומבודדים לרעש, ובכולם גם שולחן, מקרר וקומקום חשמלי (בחלקם גם כורסה). השירות אדיב והניקיון מופתי.

המלצה על מלון מומלץ בטוקיו, יפן
מלון סאנרוט פלאזה  מיקום מצוין בלב טוקיו, שירות אדיב והמלצות חמות

מלון מומלץ במרכז טוקיו - ליד  תחנת שיבויה

מלון שיבויה סטרים אקסל טוקיו (Shibuya Stream Excel Hotel Tokyu) ממוקם מול תחנת הרכבת שיבויה, מיקום מעולה להתניידות בעיר. הוא מציע חדרים בגדלים שונים, היכולים להתאים גם למשפחות, שבכולם יש מיזוג אוויר, מקרר, כספת ואמצעים להכנת שתיה חמה. למלון חניה פרטית, מסעדה, בר ושירותי כביסה.
 
מלון מומלץ במרכז טוקיו, לי דתחנת שיבויה
מלון שיבויה סטרים אקסל טוקיו - ליד תחנת הרכבת שיבויה, ממנה נוח להגיע לכל מקום בעיר


מידע נוסף

בתי מלון בטוקיו
השכרת רכב ביפן

כתבות נוספות

יעדי טיול בקיוטו
אוסקה וצפון קנסאי
הירושימה ומייאגימה
האלפים היפניים
מסלול טיול ביפן - מבוא

דני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר