האי שיקוקו –
הדרומי באיים המרכזיים של יפן
מאת: ד"ר דני אורבך


שיקוקו הוא האי הקטן בין ארבעת האיים המרכזיים של יפן וגם הכפרי והרגוע שבהם. במקומות רבים בשיקוקו בקושי ראו פני תייר, והיחס הלבבי והסקרני בהתאם.


ברגע שנכנסנו למסעדת יקיטורי (שיפודים יפניים), כל התנועה קפאה, ואנחנו הפכנו למוקד העניין המרכזי של הסועדים, ביניהם סוהר בבית כלא סמוך, שניסה לדבר איתנו באנגלית שבורה אך משעשעת. מכיוון שנסענו ברכב שכור, היו קצת חששות בנוגע לנהיגה בצד שמאל של הדרך, ופחדנו שנפגוש את ידידנו החדש גם במקום עבודתו... אך בסופו של דבר נהגנו בווירטואוזיות מרשימה בכבישים הצרים של שיקוקו, והכול היה בסדר.
 
הגשרים אל האי שיקוקו, יפן
אחד משלושה גשרים מרשימים המוליכים אל האי שיקוקו,
 פרויקט הנדסי ענק  (צילום: okimo)

 

אי אחד ועשרות גשרים תלויים

האי שיקוקו (Shikoku) משתרע על פני 18.8 אלף קמ"ר (כמעט כגודלה של ישראל) ומתגוררים בו 3.6 מילין תושבים. הוא ממוקם מדרום לאי הגדול - האי הונשו (Honshu), אליו הוא מחובר בשלושה גשרי ענק. זהו פרויקט תחבורתי אדיר שנבנה בסוף המאה ה- 20, הכולל עשרות גשרים ומחבר גם מספר איים קטנים במפרץ.


שלושת הגשרים המולכים לאי שיקוקו ויעדי טיול בו

הגשרים אל האי שיקוקו, יפן
גשר סטו, המרכזי בין שלושה גשרי ענק אל האי שיקוקו  (צילום: okimo)
 
אנחנו נכנסו לאי דרך הגשר המערבי, המחבר את מחוז הירושימה והעיר הירושימה, אל עיר הנמל אִימָבָּרִי (Imabari), שהיא השער למערב האי שיקוקו. הכביש המהיר והיפהפה, הנקרא Nishiseto Expressway, עובר בדרכו מספר איים קטנים ו- 55 גשרים תלויים (לא כולם בדרך לשיקוקו), שהאחרון שבהם הוא Kurushima Kaikyō Bridge, שבעת הקמתו (1999) היה הגשר התלוי הארוך בעולם (4 ק"מ).

הגשר המזרחי מבין השלושה, המכונה גשר הפנינה, מגיע מהעיר אוסקה בחבל קינסאי, דרכו נצא מהאי, ועל כך בהמשך.

באי מומלץ לטייל במכונית שכורה., מאחר והתחבורה הציבורית מעטה יחסית ומקומות מעניינים רבים אפשר לראות רק עם רכב. 
בתי מלון בעיר הנמל אימברי
 
הגשרים אל האי שיקוקו, יפן
Kurushima Kaikyō Bridge, המערבי בין שלושת הגשרים אל האי שיקוקו  (צילום: gyro)


מסלול הטיול, שתחילתו בטוקיו ובאזור טוקיו (A) והמשכו באלפים היפניים (B+C), נגויה ומרכז הונשו (D),
להגדלת המפה לחצו בפינה העליונה
 

המזרח הרחוקנופים מרהיבים באזור ההררי של מרכז האי שיקוקו

חלקו המרכזי של האי הוא שרשרת הרים, המחלקת את האי לצפון ודרום, כאשר רוב התושבים מתגוררים בחלק הצפוני. כאן נמצא ההר הגבוה באי - הר אישיזוצ'י ( Mount Ishizuchi), המתנשא לגובה1,982 מ'.
 
יעדנו הראשון בחלק ההררי הוא שמורת Yasui Gorgeשמורת טבע נפלאה שהתברכה במפלים, אגמים, נהרות ושבילים הרריים צרים עם נוף מרהיב לאורכו של הקניון. הנסיעה בצד שמאל של הכביש היתה מעט אתגר בכבישים ההרריים, אך הנוף המרהיב שווה את המאמץ. בין המעיינות מצאנו גם מעיין חם נפלא. הנקודה הבעייתית היחידה באזור הם הסכרים המרובים, שהממשלה המקומית בנתה ככל הנראה לצורך אספקת חשמל. הם אומנם יצרו אגמי הרים יפים, אך ייבשו חלק גדול מהנהרות והנחלים. 

Yasui Gorge האי שיקוקו, יפן
Yasui Gorge, סכרים שיצרו מפלים ובריכות מי טורקיז  (צילום: mitumal)
 
עמק אִיָה (Iya Valley) שבמרכזו זורם נהר אִיָה, נמצא מזרחה משם, והוא אזור הררי נוסף שכדאי להגיע אליו. זהו אזור שהיה מבודד במשך שנים רבות, ובו עדיין ניתן לראות בתים מסורתיים ובתי חווה יפים. על אחד המצוקים ניצב פסל של ילד המטיל את מימיו לעבר הנהר, הזורם הרחק בעמק למרגלותיו (Manikin Peeing Boy Statue). במקום גם נקודת תצפית נהדרת.

בעבר חצו את הנהר 13 גשרים שנבנו מגזעים של גפנים. רק 3 מהם נותרו כיום, ובעבודת שיחזור הם חוזקו בכבלי פלדה נסתרים. המרשים שבהם, גשר
 Iya Kazurabashiאורכו 45 מ' והוא בנוי בגובה 14 מ' מעל הנהר.
 
עמק אִיָה, האי שיקוקו, יפן
עמק אִיָה, נסיעה לאורך ערוץ הנהר הזורם בהרים  (צילום: okimo)

עמק אִיָה, גשר גפנים, האי שיקוקו, יפן
Iya Kazurabashi, גשר עשוי גפנים מעל נהר אִיָה, שכיום מחוזק בכבלי פלדה  (צילום: okimo)
 

העיר הגדולה מצויאמה

העיר מצויאמה (Matsuyama) – העיר הגדולה ביותר באי שיקוקו, שוכנת בחוף הצפון-מערבי. על אף היותה עיר גדולה, מצויאמה (ביפנית: "הר האורנים") היא יעד מלבב ושווה מאוד לעצור בו ליום או יומיים. מצויאמה היא אחת מהערים, שהערך שלהן עולה על סך האתרים והאטרקציות התיירותיות. התושבים שלה עליזים ואוהבי חיים, ובלילות הרחובות מתמלאים בצעירים מבושמים ומשעשעים. הרחובות עצמם יפים, נעימים וירוקים. טירת מצואמה (Matsuyama Castle) ניצבת על גבעה נישאה במרכז העיר. היא נבנתה באמצע המאה ה- 17 והיא אחת המרשימות ביפן. ניתן לעלות אליה עם רכבל כסאות או גונדולה, ובעלי הכושר מוזמנים לטפס ברגל. מהטירה נשקף נוף העיר והמפרץ.
 
ממצויאמה יצאו כמה ממעצבי התרבות של תקופת מייג'י, במאה ה-19, בה התחברה יפן לעידן המודרני  חלוצי עיתונות, ספרות, צי וצבא, שסייעו בפרויקט האדיר וחסר התקדים של הפיכת מדינה פאודלית נחשלת למעצמה מודרנית. במצויאמה גם חי מספר שנים הסופר נצומה סוסקי, גדול סופרי יפן בראשית המאה ה- 20. מצויאמה עדיין מתגאה באנשים הללו והבתים שלהם הועברו לפארק שליד הטירה. ביתו של נצומה סוסקי הוא בית יפה במיוחד, בית יפני מסורתי מוסתר למחצה בין עצים גבוהים. בבית זה, לפי המסופר בעיר, כתב הסופר הגדול את הרומן הידוע שלו, בוצ'אן, המספר על עלילותיו של מורה עירוני שנשלח לכפר. רשויות העיר אף שחזרו רכבת קיטור "מתקופתו של בוצ`אן", וניתן לנסוע בה במקביל לרכבת הקלה הרגילה.

טירת מצויאמה, האי שיקוקו, יפן
טירת מצואמה, בראש גבעה בלב העיר  (צילום: Leung Cho Pan)
 
האטרקציה השנייה בעיר היא אתר המעיינות החמים דוֹגוֹ אוֹנְסֶן (Dogo Onsen Honkan), מהעתיקים והמפורסמים ביותר ביפן. עלוני התיירות בעיר טוענים שהאתר הוא בן 3,000 שנה, ואף על פי שהטענה נראית מוגזמת מאד, אין ספק שהוא מוזכר במיתולוגיה היפנית והיה בשימוש נרחב כבר בימי הביניים. לפי סיפורי המיתולוגיה היפנית, טבל עגור את רגלו במעיין ונרפא  ומאז מייחסים לדוגו אונסן סגולות רפואיות נכבדות. אומרים שהתרחץ בו גם שוטוקו טאישי, אבי החוקה היפנית הקדומה ביותר במאה ה- 6, ובתקופה המודרנית יותר  התרחץ בו גם הסופר נצומה סוסקי. האונסן שוכן במבנה עץ עתיק ומסורתי, והוא יפהפה, מוקף ברחובות יפניים מסורתיים ובמוכרים של שיפודים וחטיפי אורז פיקנטיים.
 
האונסן עצמו כולל שתי בריכות עיקריות: בריכת הרוחות ובריכת האלים. בריכת הרוחות היא היוקרתית יותר, אבל בריכת האלים מעניינת ויפה יותר. בכל האתר ישנם ציורים מהמיתולוגיה וההיסטוריה היפנית, ובין הבריכות יש חדרי רגיעה שבהם אפשר לשתות תה ולאכול ממתקים מסורתיים. תמורת סכום נוסף, מוביל אותך הצוות לסיור בחדרים המיוחדים יותר של האתר, באמבטיה הפרטית של המשפחה הקיסרית (קיסרים פקדו את המקום מפעם לפעם) ובחדר הרגיעה הפרטי של נצומה סוסקי  המוזכר גם ברומן שלו בוצ'אן. נצומה עצמו התרחץ בבריכת האלים, והצוות מספר לאורחים בדיוק היכן טבל הסופר המפורסם.
לינה בעיר מצויאמה  | כתבה על תרבות האונסן ביפן
 
אונסן דוגו במצויאמה, האי שיקוקו, יפן
דוֹגוֹ אוֹנְסֶןמבנה עץ עתיק ומסורתי  (צילום: SeanPavonePhoto)
 

העיר אוּוָג'ימָה ומקדש הסקס

בעיירה הקטנה אוּוָג'ימָה (Uwajima) שבדרום האי שיקוקו, נמצא אחד המקדשים הביזאריים ביותר ביפן מקדש טאגה (Taga Shrine) - מקדש הסקס של אווג'ימה. למעשה, במחשבה שנייה, המקדש אינו ביזארי במיוחד. דת השינטו הקדומה עודדה פולחני פריון, והיו אינספור פולחנים פאליים מסוגים שונים ביפן כולה. אבל בתקופה של מהפכת מייג'י המודרנית, ניסו המנהיגים החדשים להפוך את יפן למדינה מקובלת בעיני המערביים, בעלי המוסר הוויקטוריאני, וכחלק מכך שאפו לחסל פולחנים ומנהגים "בלתי מוסריים". פולחני הסקס למיניהם סבלו במיוחד, והשתמרו בדרך כלל באזורים מרוחקים יחסית – העיירה אווג'ימה בשיקוקו היא אחד מהאזורים הללו.
על מקדש פאלי נוסף בכתבה על נאג'ויה

מקדש הפריון הזה מלא בסמלים פאליים, מכל סוג ומין... ויש בו מוזיאון סקס ענק עם מוצגים מכל העולם 
– תמונות פורנוגרפיות יפניות מסורתיות מתקופת אדו (מאות 17 עד 19) שנקראו בשם הקוד החשאי "תמונות אביב" (שוּנְגָה), סמלי פריון פאליים מפסטיבלים יפניים, שלל מוצגים מהודו וטיבט, כולל ספרי קאמה-סוטרה מצוירים, ציורי טנטרה ארוטיים, ועוד דברים טובים רבים. באתר יש גם אגף שלם של ציורים ופסלים ארוטיים ממערב אירופה, יוון ורומא. בקיצור  מקום מיוחד מאוד ובהחלט שווה ביקור, אם מזדמנים לאזור.

בדרך חזרה למצויאמה עברנו בכפר הקטן והציורי אוּצִ`יקוֹ
(Uchiko) – עם רחובות עץ יפים ובתים מסורתיים. יחד עם זאת, ניתן להבחין שהכפר הוא מקום גווע  רוב האנשים בו הם זקנים ובדרך כלל הרחובות שקטים. זו היא התופעה הידועה של דלדול האוכלוסייה באזורי הכפר היפניים.
מקדש הסקס, האי שיקוקו, יפן
פסל פאלי באורך של מעל 2.5 מטרמקדש הסקס של אווג'ימה  (צילום: Maarten Heerlien)גשר הפנינים וחזרה לאי הונשו

את החזרה לאי הגדול הונשו עשינו הפעם דרך גשר אקשי-קייקיו (Akashi Kaikyō Bridge), המזרחי מבין הגשרים המחברים את שיקוקו, המכונה גם גשר הפנינה. בנייתו של הגשר הושלמה בשנת 1998, והוא חלק מבצע הנדסי מרשים ואחד מהגשרים התלויים הארוכים ביותר בעולם. עם אורך של 1,991 מ' בהחלט יפה ומרשים.
חשוב לדעת שבכל הכבישים החדישים והמהירים הללו שיש לשלם אגרת נסיעה. כל מי שמתכנן לנסוע במכונית ביפן צריך לדעת, שהאגרות כאן הן פשוט רצח. בלי להרגיש, אתה יכול לשלם מאה דולר ויותר עבור יום של נסיעה למרחקים ארוכים.

בצד של הונשו מסתיים הגשר בעיר קובה (Kuba), שהאווירה בה נעימה ויש בה רובע צ'יינטאון עם קהילה סינית גדולה, רחובות צבעוניים עם פסלים סיניים, מסעדות סיניות וחטיפים סיניים שנמכרים בכל מקום.

גשר הפנינה, הגשרים אל האי שיקוקו, יפן
גשר אקשי-קייקיו, המזרחי בין שלושה גשרים עצומים המוליכים אל האי שיקוקו  (צילום: Leung Cho Pan)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


דני אורבך
 
אודות הכותב
ד"ר דני אורבך, בעל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת הרווארד וחוקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות, התנגדות צבאית ביפן, סין, גרמניה ושאר העולם. מחבר הספר ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר פוסט-דוקטורנט בתוכנית ללימודי יפן-ארה"ב באוניברסיטת הרווארד. בעל הבלוג "הינשוף".סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר